Ζέστη σε όλο το σώμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ζέστη σε όλο το σώμα

    καλησπέρα σε όλους!!!

    Έχει τύχει σε κανένα να νιώθει ζεστό το δέρμα του όλο το σώμα και το πρόσωπο χωρίς να έχει πυρετό; Είναι σαν να έχω σαράντα πυρετό αλλά το θερμόμετρο λέει 36,6. Καίγομαι ολόκληρη! Και παράλληλα νιώθω και ρηγοσ Ελαφρύ...Δεν ιδρώνω ... Έρχεται φεύγει κρατάει μια μέρα ολόκληρη η καποιες ώρες και μετά μια μέρα κενό μετά πάλι τα ίδια..ξεκινάει από τα μπουτια και πάει παντού.. ξέρω ότι αν πάω στο γιατρό θα μου πούνε πάλι άγχος αλλά έχω φρικάρει με αυτό το αίσθημα. Να τρέξω στο νοσοκομείο η θα μπορούσε να είναι άγχος;

  2. #2
    Κανείς παιδιά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Το αντίθετο από εσένα. Βασικά είμαι παγωμένη το περισσότερο χρόνο. :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Βασανιζεσαι γι αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Παθαίνω σχεδόν το ίδιο με αυτό που περιγράφεις, αντίστοιχη αίσθηση, ένταση και συχνότητα, αλλά έχω διεγνωστεί και με δυσαυτονομία (σύνδρομο pots) και επίσης συνήθως όταν αισθάνομαι τόσο ζεστή η θερμοκρασία του σώματος ανεβαίνει (πχ 37,4). Κι εγώ το αισθάνομαι κυρίως στο πρόσωπο αλλά και το σώμα (κυρίως ανάμεσα στα πόδια) είναι πολύ ζεστό. Τα άκρα βέβαια συνήθως είναι ψυχρά (σύνδρομο Raynad). Επίσης το παθαίνω σχεδόν πάντα μετά από εναλλαγή στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος (εχθές για παράδειγμα ήμουν έξω αρκετή ώρα και έκανε ψύχρα και επιστρέφοντας στο σπίτι άρχισα να αισθάνομαι την έξαψη). Έχεις άλλα συμπτώματα γενικά;

  6. #6
    Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα νιώθω να καίγομαι και πυρετός δεν πάει πάνω από 36.8 δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά το έπαθα τώρα με την πανδημία η οποία για εμάς τους άρρωστοφοβικους είναι μαχαίρι άγχους στη καρδιά.

  7. #7
    Να κρατησεις για ενα διαστημα ημερολογιο και να σημειωνεις τις μερες που σε πιανουν. Καντο καποιους μηνες και το αποτελεσμα μπορει να σε εκπληξει. Συγκρινε το με την περιοδο, ποσες μερες πριν ή μετά σε πιανουν αν ειναι γονιμες κλπ. Τι φουντωματα,τι ανισοροπια ψυχολογικη τι αγχος τρελλο, τι να κρυωνω,τι να ζεσταινομαι και παραλληλα εσωτερικα να τρεμω.... Τι να σου λεω. αφου πια οταν δεν ειμαι καλα κοιταω πρωτα την εφαρμογη που εχω κατεβασει και λεω Α οκ γονιμες μερες ή α περιμενω σε μερικες μερες περιοδο. Ειμαι 44 και το παρακολουθω εδω και 3χρονια. Βαλε και κατι κρισει; Αγχους που ειχα.... Καταλαβες. Και τα μυαλα στα κάγκελα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Ναι το είχα εγώ πάρα πολύ έντονα όταν είχα υπερβολικο άγχος. Δεν πρέπει να σε αγχώνει ειδικά από τη στιγμή που όντως δεν έχεις πυρετό, οφείλετε το στρες και η ψυχολογική πίεση κυρίως

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ενδεχεται να ειναι και παρενεργεια απο τα φαρμακα οπου εχεις αναφερει οτι παιρνεις. Πολλες φορε ο συνδιασμος φαρμακων που εχουν να κανουν με την ψυψικη υγεια μπορει να προκαλεσουν τετοια θεματα.
    Ενα αλλο ενδεχομενο ειναι να υπαρχει καποιο προβλημα στο εντερο σου, η στο στομαχι σου, διοτις ειναι τα μοναδικα σημεια του σωματος οπου συνδεοντε με τον εγκεφαλο και με τα συναισθηματα μας. Ετσι οταν εχουμε πολυ αγχος μερικες φορες μας ενοχλει το στομαχι θα το εχεις παρατηρησει.Ομως σε αυτο συμβαινει το αναποδο.Τονιζω οτι δεν θελω να σε τρομαξω απλα λεω αυτο που εχω συναντησει, ετσι λοιπον εαν υπαρχει το προβλημα στο στομαχι λογο του μεγαλου προβληματος αναστατωνει τα συναισθηματα μας και τον εγκεφαλο μας.
    Προσωπικα ειχα τετοιο θεμα οταν περναγα συνδρομο στερισης, θυμαμαι οτι ιδρωνα ,απο την ζεστη που ενιωθα! κι εξω μπορει να ειχε 5 βαθμους! αυτο δε κραταγε πολυ βεβαια, αλλα ξανα ερχοταν μετα απο μια ωρα.

Similar Threads

  1. ζεστη + καταθλιψη...
    By vasilis1974 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2017, 04:17
  2. Ζεστη και καταθλιψη!
    By weirdthings in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 29-06-2017, 17:44
  3. Ζεστη και πανικος!
    By Korina12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-07-2012, 18:28
  4. ζεστη.....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-2012, 01:00
  5. ΖΕΣΤΗ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 27-06-2007, 14:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •