Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 68 of 68
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα Ανδρέα!

    Μπορεις άνετα να μπεις εδώ μέσα και να λες οτι θέλεις να μιλήσεις ή να συζητήσεις οτιδηποτε.
    Μην μπαινεις και γραφεις οτι θελεις να αυτοκτονησεις ....ειναι πολυ λεπτό ζήτημα ολο αυτό και μπορει κάποιος και να θέλει να σου μιλήσει να διστάζει μονο και μονο διαβάζοντας αυτη την λεξη...

    Γραψε τον συγκεκριμένο προβληματισμο σου εκείνη την ώρα ή άνοιξε ενα θέμα δικο σου που οταν θέλεις θα μπαίνεις για συζήτηση και εμείς ειμαστε εδω να σε ακούσουμε .
    Marilou: Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!!

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Marich View Post
    Έχεις δίκιο σε αυτό με τους φίλους πλέον δύσκολα.. μόνο κουτσομπολιο κ ο καθένας τη πάρτη του. Όμως μη ντρέπεσαι, δοκίμασε να πας σε έναν ψυχολόγο.. κι εγώ στην αρχή έτσι σκεφτόμουν τώρα όμως του ανοίγομαι και με βοηθάει αυτό!! Δοκίμασε το δεν χάνεις κάτι!!!
    Δεν εχω ιδεα απο που να αρχισω,επισης υπαρχει η εντυπωση οτι ενας ανδρας ψυχολογος θα καταλαβει καλυτερα εναν ανδρα,κατι που για μενα δεν ισχυει τοσο βεβαια,δεν το πιστευω τοσο.Το πρωτο βημα ειναι η διαγνωση,δλδ να δω αν εχω καποια συμπτωματα,εστω και ηπιας καταθλιψης.Αν ξεπερασω τα πρωτα κολληματα και ανασφαλειες που εχω,μετα πιστευω οτι θα ξεκολλησω καπως.
    Last edited by JohnyK33; 30-10-2020 at 18:11.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Βαρεθηκα το γενικευμενο αγχος που δεν ξερω απο που πηγαζει,ελλειψης αυτοεκτιμισης και αυτοπεποιθησης ταυτοχρονως.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    καλησπέρα! κατ αρχάς μπράβο σου που πήρες την απόφαση να ζητήσεις βοήθεια. εκτιμώ πως ήθελε προσπάθεια. εν συνεχεία, πέντε μήνες από 1-2 φορές το μήνα δεν είναι αρκετά για να αποδώσουν καρπούς, χρειάζεται χρόνος.
    για την δουλειά δεν πειράζει, με τον καιρό αργότερα ίσως βρεις κάτι καλύτερο, μην απελπίζεσαι.
    νόμιζες το είχες ξεπεράσει επειδή μάλλον δεν ερχόσουν σε επαφή με το πρόβλημα, πράγμα που είναι τελείως διαφορετικό.
    μου φαίνεται πως έχουμε πολλά κοινά.
    το τί γνώμη έχουν οι άλλοι για εμάς και το τί γνώμη έχουμε εμείς για εμάς επίσης καμμία σχέση. εμείς κρίνουμε τον εαυτό μας πολύ χειρότερα πολλές φορές.
    ένας τρόπος του να μην δίνεις σημασία στη γνώμη των άλλων είναι το τεστ της τριπλής διύλησης του Σωκράτη. Περνάς τις απόψεις τους -ό,τι σου λένε- απο τρία φίλτρα. 1. είναι αυτό που σου λένε αλήθεια; 2. είναι αυτό που σου λένε καλό; 3. είναι αυτό που σου λένε χρήσιμο; αν δεν είναι ναι και τα τρία, μην ασχολείσαι.
    εγώ θα σου πρότεινα ασκήσεις χαλάρωσης και διαλογισμό και φυσικά να το συζητήσεις με την ψυχολόγο σου.
    το πρόβλημα είναι το πώς εσύ διαχειρίζεσαι μια κατάσταση, να θυμάσαι οτι δεν μπορείς να ελέγξεις πώς θα σου φερθεί κάποιος, μόνο πώς θα φερθείς εσύ.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Βαρεθηκα το γενικευμενο αγχος που δεν ξερω απο που πηγαζει,ελλειψης αυτοεκτιμισης και αυτοπεποιθησης ταυτοχρονως.
    Κι εμένα με έχει κουράσει αυτό πια, σαν όλο αυτό τόσα χρόνια να έχει χτιστεί και να μην έχω το κουράγιο.

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by user View Post
    το τί γνώμη έχουν οι άλλοι για εμάς και το τί γνώμη έχουμε εμείς για εμάς επίσης καμμία σχέση. εμείς κρίνουμε τον εαυτό μας πολύ χειρότερα πολλές φορές.
    ένας τρόπος του να μην δίνεις σημασία στη γνώμη των άλλων είναι το τεστ της τριπλής διύλησης του Σωκράτη. Περνάς τις απόψεις τους -ό,τι σου λένε- απο τρία φίλτρα. 1. είναι αυτό που σου λένε αλήθεια; 2. είναι αυτό που σου λένε καλό; 3. είναι αυτό που σου λένε χρήσιμο; αν δεν είναι ναι και τα τρία, μην ασχολείσαι.
    εγώ θα σου πρότεινα ασκήσεις χαλάρωσης και διαλογισμό και φυσικά να το συζητήσεις με την ψυχολόγο σου.
    το πρόβλημα είναι το πώς εσύ διαχειρίζεσαι μια κατάσταση, να θυμάσαι οτι δεν μπορείς να ελέγξεις πώς θα σου φερθεί κάποιος, μόνο πώς θα φερθείς εσύ.
    Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την πρότασή σου για το τεστ του Σωκράτη!Θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω.Ευχαριστώ πολύ!

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by user View Post
    καλησπέρα! κατ αρχάς μπράβο σου που πήρες την απόφαση να ζητήσεις βοήθεια. εκτιμώ πως ήθελε προσπάθεια. εν συνεχεία, πέντε μήνες από 1-2 φορές το μήνα δεν είναι αρκετά για να αποδώσουν καρπούς, χρειάζεται χρόνος.
    για την δουλειά δεν πειράζει, με τον καιρό αργότερα ίσως βρεις κάτι καλύτερο, μην απελπίζεσαι.
    νόμιζες το είχες ξεπεράσει επειδή μάλλον δεν ερχόσουν σε επαφή με το πρόβλημα, πράγμα που είναι τελείως διαφορετικό.
    μου φαίνεται πως έχουμε πολλά κοινά.
    το τί γνώμη έχουν οι άλλοι για εμάς και το τί γνώμη έχουμε εμείς για εμάς επίσης καμμία σχέση. εμείς κρίνουμε τον εαυτό μας πολύ χειρότερα πολλές φορές.
    ένας τρόπος του να μην δίνεις σημασία στη γνώμη των άλλων είναι το τεστ της τριπλής διύλησης του Σωκράτη. Περνάς τις απόψεις τους -ό,τι σου λένε- απο τρία φίλτρα. 1. είναι αυτό που σου λένε αλήθεια; 2. είναι αυτό που σου λένε καλό; 3. είναι αυτό που σου λένε χρήσιμο; αν δεν είναι ναι και τα τρία, μην ασχολείσαι.
    εγώ θα σου πρότεινα ασκήσεις χαλάρωσης και διαλογισμό και φυσικά να το συζητήσεις με την ψυχολόγο σου.
    το πρόβλημα είναι το πώς εσύ διαχειρίζεσαι μια κατάσταση, να θυμάσαι οτι δεν μπορείς να ελέγξεις πώς θα σου φερθεί κάποιος, μόνο πώς θα φερθείς εσύ.
    Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου μου φάνηκε πολύ χρήσιμη!! θα προσπαθήσω να εφαρμόζω το τεστ. Τελευταία βέβαια νιώθω καλύτερα.. έχει μέρες να με πιάσει όλο αυτό.. βέβαια ξέρω πως σε κάποια περίπτωση σύντομα θα ξαναέρθει.. όμως είμαι αποφασισμένη να το αντιμετωπίσω.. η έτσι πιστεύω τουλάχιστον... όταν εννοείς ασκήσεις χαλάρωσης κ διαλογισμό;; Επίσης, κάθε φορά που είναι να πάω στον ψυχολόγο σκέφτομαι πως δεν έχω κάτι άλλο να του πω κ ότι όλο αυτό δεν θα βοηθήσει.. τελικά όμως πάντα κάτι έχουμε να πούμε.. αλλά μέχρι την επόμενη φορά πάλι το ίδιο πιστεύω..

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Marich View Post
    Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου μου φάνηκε πολύ χρήσιμη!! θα προσπαθήσω να εφαρμόζω το τεστ. Τελευταία βέβαια νιώθω καλύτερα.. έχει μέρες να με πιάσει όλο αυτό.. βέβαια ξέρω πως σε κάποια περίπτωση σύντομα θα ξαναέρθει.. όμως είμαι αποφασισμένη να το αντιμετωπίσω.. η έτσι πιστεύω τουλάχιστον... όταν εννοείς ασκήσεις χαλάρωσης κ διαλογισμό;; Επίσης, κάθε φορά που είναι να πάω στον ψυχολόγο σκέφτομαι πως δεν έχω κάτι άλλο να του πω κ ότι όλο αυτό δεν θα βοηθήσει.. τελικά όμως πάντα κάτι έχουμε να πούμε.. αλλά μέχρι την επόμενη φορά πάλι το ίδιο πιστεύω..
    καλησπέρα!
    είναι κάποιες τεχνικές. όπως ας πούμε στρέτσινγκ, ή και γιόγκα, και βοηθάνε στην αποσυμπίεση του σωματοποιημένου στρες, ο διαλογισμός είναι τεχνικές αναπνοής με επαναλαμβανόμενες φράσεις θετικότητας, συνήθως, ή απλά συγκέντρωσης. ο διαλογισμός βοηθάει στο να βελτιώσεις την ενσυνειδητότητά σου, κλπ. όλα αυτά είναι ιδέες. δεν είναι απαραίτητα να τα κάνεις αν δε σε εκφράζουν.
    αναφορικά με τον ψυχολόγο, συμβαίνει φαντάζομαι. ακόμα και στις διαπροσωπικές μας σχέσεις. σε εμένα τουλάχιστον, δεν μου φαίνεται παράλογο.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 01:39
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  3. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 10:32
  4. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  5. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •