Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 68
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν δεν έγινε κάτι συγκεκριμένο που να το πυροδότησε όλο αυτό πριν ένα χρόνο, ο εαυτός σου σου χτυπάει καμπανάκι να αντιμετωπίσεις όλα αυτά που άφησες κρυμμένα πριν χρόνια και ως τώρα τα απέφευγες. Έχεις από μόνη σου φορτώσει άγχος και ενοχές τον εαυτό σου, τον έχεις μειώσει και του στερείς ευκαιρίες. Δεν ξέρω τι ακριβώς συζητάτε με τον ψυχολόγο, αν σκάβετε στα παλιά ή προσπαθείτε να αντιμετωπίσετε το τώρα και τα συμπτώματα, ωστόσο πρέπει να καταλάβεις ότι τον εαυτό μας ακόμα κι αν κάναμε λάθη και θεωρούμε ότι χάσαμε κάποιες ευκαιρίες, δεν πρέπει να τον χτυπάμε κάτω σαν χταπόδι και να ανακυκλώνουμε τα παλιά. Μαθαίνουμε από τα λάθη μας, τα βάζουμε στις σωστές διαστάσεις και ξέρουμε ότι θα έρθουν κι άλλες ευκαιρίες και πρέπει να τις εκμεταλλευτούμε.

    Το ότι είχες από μικρή κάποια σχέση κι είχες κολλήσει στο γκόμενο και τις παρέες και δεν το κυνήγησες τόσο για σπουδές, δεν λέει κάτι. Κι άλλοι λιώσανε στην εφηβεία στα διαβάσματα και τα φροντιστήρια και έχουν απωθημένα ότι δεν νοιώσανε ποτέ την ανεμελιά των σχολικών χρόνων. Όλα τα νομίσματα έχουν δύο όψεις. Ούτε ξέρουν όλοι στα 15, στα 18 και στα 20 τι μπορεί να θέλουν να κάνουν στη ζωή τους, ούτε και να ξέρουν δεν σημαίνει αυτό ότι μετά δεν μπορούν να αλλάξουν γνώμη, ούτε ότι θα τα φέρει η ζωή όπως τα σχεδιάζανε ούτε φυσικά κι ότι η ζωή και η αξία του καθενός κρίνεται από μια σχολή και μία δουλειά. Και το κυριότερο: Αν εσύ αποφασίσεις ότι θέλεις να σπουδάσεις κάτι ή να κυνηγήσεις μία δουλειά ή οποιοδήποτε όνειρο, κανένας δεν θα σου το απαγορεύσει σε καμία ηλικία.
    Καταρχας, σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!! Με τον ψυχολόγο στην αρχή σκάψαμε λίγο το παρελθόν κ πλέον μιλάμε μόνο για το παρόν κ για τα συμπτώματα. Κρατάω όλες τις συμβουλές σου, πιστεύω είναι πολύ βοηθητικές !! Από εδώ και πέρα θα προσπαθήσω να εκτεθώ σε αυτά τα συμπτώματα κι όχι να τα αποφεύγω! Είναι ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσω προφανώς!!! Σ ευχαριστώ πολύ!!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    March καλησπέρα, εύχομαι να λυθούν όλα σου τα προβλήματα!! Είχα και εγώ τέτοια προβλήματα, λέω είχα γιατί έχω παραιτηθεί πια από την ζωή δεν με νοιάζει τίποτα το μόνο που περιμένω είναι να έρθει η μέρα που θα φύγω από αυτό τον κόσμο, εδώ να πω ότι δεν κάθομαι σε μια γωνιά χωρίς να κάνω τίποτα, απλός δεν με νοιάζει η ζωή μου πια!! Δειλία μπορεί να είναι το πιθανότερο αλλά τι να κάνουμε αυτό το δρόμο διάλεξα έκανα την επιλογή μου. Εσύ κοίτα να το παλέψεις στα γράφω αυτά για να σε αποτρέψω να γίνεις σαν εμένα, μην γίνεις θα είναι κρίμα, να είσαι χαρούμενη κάθε μέρα της ζωής σου επιδίωξε αυτό το πράγμα, εύχομαι να πας καλύτερα στα προβλήματα σου!!

  3. #48
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    March καλησπέρα, εύχομαι να λυθούν όλα σου τα προβλήματα!! Είχα και εγώ τέτοια προβλήματα, λέω είχα γιατί έχω παραιτηθεί πια από την ζωή δεν με νοιάζει τίποτα το μόνο που περιμένω είναι να έρθει η μέρα που θα φύγω από αυτό τον κόσμο, εδώ να πω ότι δεν κάθομαι σε μια γωνιά χωρίς να κάνω τίποτα, απλός δεν με νοιάζει η ζωή μου πια!! Δειλία μπορεί να είναι το πιθανότερο αλλά τι να κάνουμε αυτό το δρόμο διάλεξα έκανα την επιλογή μου. Εσύ κοίτα να το παλέψεις στα γράφω αυτά για να σε αποτρέψω να γίνεις σαν εμένα, μην γίνεις θα είναι κρίμα, να είσαι χαρούμενη κάθε μέρα της ζωής σου επιδίωξε αυτό το πράγμα, εύχομαι να πας καλύτερα στα προβλήματα σου!!
    Γεια σου Ανδρεα γιατι παλικαρι μου τα βλεπεις ολα μαυρα ανοιξου σε ενα φιλο σου εμπιστευσου καποιον και γω χτες ημουν σε μαυρα χαλια σημερα ειμαι καλυτερα μην σε περνει απο κατω!!!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μπορω να εκφραστω ευκολα και να πω αυτο που πιστευω, φοβουμενος οτι θα με παρεξηγησουν η θα με κοιταξουν περιεργα, γιαυτο δειχνω απομακρος,απομονωμενος, βαρυς και αντιεπικοινωνιακος, γεγονος που με καταπιεζει και μου προκαλει στρες.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Δεν μπορώ να ανοιχτό σε φίλους, άσε τελειωμένη κατάσταση!

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    March καλησπέρα, εύχομαι να λυθούν όλα σου τα προβλήματα!! Είχα και εγώ τέτοια προβλήματα, λέω είχα γιατί έχω παραιτηθεί πια από την ζωή δεν με νοιάζει τίποτα το μόνο που περιμένω είναι να έρθει η μέρα που θα φύγω από αυτό τον κόσμο, εδώ να πω ότι δεν κάθομαι σε μια γωνιά χωρίς να κάνω τίποτα, απλός δεν με νοιάζει η ζωή μου πια!! Δειλία μπορεί να είναι το πιθανότερο αλλά τι να κάνουμε αυτό το δρόμο διάλεξα έκανα την επιλογή μου. Εσύ κοίτα να το παλέψεις στα γράφω αυτά για να σε αποτρέψω να γίνεις σαν εμένα, μην γίνεις θα είναι κρίμα, να είσαι χαρούμενη κάθε μέρα της ζωής σου επιδίωξε αυτό το πράγμα, εύχομαι να πας καλύτερα στα προβλήματα σου!!
    Καλημέρα Ανδρέα!!! Δε θα χαρακτηρίσω την επιλογή σου ως δειλία όπως λες .. ίσως σαν απογοήτευση...ομως σε παρακαλώ μη παραιτησε!!! Κι εγώ το βλέπω δύσκολο, όμως προσπαθώ να μη το βάζω κάτω και είμαι αποφασισμένη να πολεμήσω όλα αυτά τα συμπτώματα και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω! Μην το βάζεις κάτω πολέμησε το ...και σου εύχομαι να το καταφέρεις κι εσυ κι εγώ γιατί είναι πολύ ασχημο να ζεις με όλα αυτά στη καθημερινότητα σου..!! :-)

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν μπορω να εκφραστω ευκολα και να πω αυτο που πιστευω, φοβουμενος οτι θα με παρεξηγησουν η θα με κοιταξουν περιεργα, γιαυτο δειχνω απομακρος,απομονωμενος, βαρυς και αντιεπικοινωνιακος, γεγονος που με καταπιεζει και μου προκαλει στρες.
    Κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι θα πω κάποια χαζομάρα και θα με κοιτάνε περίεργα η ότι μετά θα με σχολιάζουν... όμως είναι τόσο ασχημο να σκέφτεσαι και τη κάθε λέξη που θα πεις για να μη σε σχολιάσουν αρνητικά οι υπόλοιποι..

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν μπορώ να ανοιχτό σε φίλους, άσε τελειωμένη κατάσταση!
    Αν δε μπορείς να ανοιχτείς σε κάποιον δικό σου άνθρωπο, δοκίμασε να ανοιχτείς σε κάποιον ειδικό, εάν δε το έχεις κάνει ήδη βέβαια.. κι εγώ δε συζητάω με φίλους γιατί όπως προανέφερα έχω πολύ λίγα άτομα κ σε αυτά δε μπορώ να ανοιχτώ τόσο πολύ γιατί δεν καταλαβαίνουν το πρόβλημα μου κ δε μπορούν να με βοηθήσουν... μην το βάζεις κάτω!!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by Marich View Post
    Αν δε μπορείς να ανοιχτείς σε κάποιον δικό σου άνθρωπο, δοκίμασε να ανοιχτείς σε κάποιον ειδικό, εάν δε το έχεις κάνει ήδη βέβαια.. κι εγώ δε συζητάω με φίλους γιατί όπως προανέφερα έχω πολύ λίγα άτομα κ σε αυτά δε μπορώ να ανοιχτώ τόσο πολύ γιατί δεν καταλαβαίνουν το πρόβλημα μου κ δε μπορούν να με βοηθήσουν... μην το βάζεις κάτω!!
    Εγω ντρεπομαι ακομα και σε ειδικο να ανοιχτω,γιατι αισθανομαι καπως αβολα και πιστευω οτι απλα θα ακουσω τετριμμενα πραγματα που θα με απογοητευσουν ακομη περισσοτερο.Φιλους δεν εχω να ανοιχτω,ασε που δεν εμπιστευομαι ευκολα γιατι πανε και τα λενε σε αλλους,δικους τους φιλους και δεν γουσταρω.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Εγω ντρεπομαι ακομα και σε ειδικο να ανοιχτω,γιατι αισθανομαι καπως αβολα και πιστευω οτι απλα θα ακουσω τετριμμενα πραγματα που θα με απογοητευσουν ακομη περισσοτερο.Φιλους δεν εχω να ανοιχτω,ασε που δεν εμπιστευομαι ευκολα γιατι πανε και τα λενε σε αλλους,δικους τους φιλους και δεν γουσταρω.
    Εγώ έχω ανοιχτή σε 5 άτομα στην ζωή μου κάθε φορά που ανοίγω με μετά δεν νιώθω καλά για κάποιες μέρες, επίσης όταν ανοίγω με τα λέω όλα και βλακεία να είναι. Ο ψυχολόγος, ή ο ψυχίατρος έχουν ακούσει τα πάντα!!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γιατι να ανοιχτεισ ποιοσ ο λογοσ το τι σκεφτεσαι μετραει και το τι λεσ μετραει για να σε κανει παρεα ο αλλοσ εγω τα εσωψυχα μου δεν τα ξερω ουτε εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Εγω ντρεπομαι ακομα και σε ειδικο να ανοιχτω,γιατι αισθανομαι καπως αβολα και πιστευω οτι απλα θα ακουσω τετριμμενα πραγματα που θα με απογοητευσουν ακομη περισσοτερο.Φιλους δεν εχω να ανοιχτω,ασε που δεν εμπιστευομαι ευκολα γιατι πανε και τα λενε σε αλλους,δικους τους φιλους και δεν γουσταρω.
    Έχεις δίκιο σε αυτό με τους φίλους πλέον δύσκολα.. μόνο κουτσομπολιο κ ο καθένας τη πάρτη του. Όμως μη ντρέπεσαι, δοκίμασε να πας σε έναν ψυχολόγο.. κι εγώ στην αρχή έτσι σκεφτόμουν τώρα όμως του ανοίγομαι και με βοηθάει αυτό!! Δοκίμασε το δεν χάνεις κάτι!!!

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ έχω ανοιχτή σε 5 άτομα στην ζωή μου κάθε φορά που ανοίγω με μετά δεν νιώθω καλά για κάποιες μέρες, επίσης όταν ανοίγω με τα λέω όλα και βλακεία να είναι. Ο ψυχολόγος, ή ο ψυχίατρος έχουν ακούσει τα πάντα!!
    Δεν έχεις βρει τι φταίει κ συμβαίνουν αυτά;; Όπως κ να έχει το να παραιτήσε δεν είναι η λύση.. πιστεύω πως όλα ξεπερνιούνται αρκεί να βρούμε τον τρόπο..

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Marich View Post
    Δεν έχεις βρει τι φταίει κ συμβαίνουν αυτά;; Όπως κ να έχει το να παραιτήσε δεν είναι η λύση.. πιστεύω πως όλα ξεπερνιούνται αρκεί να βρούμε τον τρόπο..
    Όχι ξέρω τι φταίει!! Και οταν λέω θέλω να αυτοκτονισω ναι μου περνάει σαν λογισμός αλλά μέχρι εκεί, το γράφω πιο πολύ γιατί θέλω να μου δώσει κάποιος σημασία εκείνη την στιγμή όσο διαρκεί αυτό, δεν το εννοώ!!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Όχι ξέρω τι φταίει!! Και οταν λέω θέλω να αυτοκτονισω ναι μου περνάει σαν λογισμός αλλά μέχρι εκεί, το γράφω πιο πολύ γιατί θέλω να μου δώσει κάποιος σημασία εκείνη την στιγμή όσο διαρκεί αυτό, δεν το εννοώ!!
    Καλημερα Ανδρέα!

    Μπορεις άνετα να μπεις εδώ μέσα και να λες οτι θέλεις να μιλήσεις ή να συζητήσεις οτιδηποτε.
    Μην μπαινεις και γραφεις οτι θελεις να αυτοκτονησεις ....ειναι πολυ λεπτό ζήτημα ολο αυτό και μπορει κάποιος και να θέλει να σου μιλήσει να διστάζει μονο και μονο διαβάζοντας αυτη την λεξη...

    Γραψε τον συγκεκριμένο προβληματισμο σου εκείνη την ώρα ή άνοιξε ενα θέμα δικο σου που οταν θέλεις θα μπαίνεις για συζήτηση και εμείς ειμαστε εδω να σε ακούσουμε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 01:39
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 12:56
  3. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 10:32
  4. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 23:12
  5. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •