Δέχομαι εκβιασμό και ψυχολογικη βία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    1

    Δέχομαι εκβιασμό και ψυχολογικη βία.

    Καλησπέρα. Είμαι 44 χρόνων. πρόσφατα χωρισμένη μητέρα ενός κοριτσιού. 14 μήνες πριν και ζώντας σε έναν προβληματικό γάμο έκανα το λάθος να μπω σε ένα ανώνυμο τσατ να περάσει η ώρα. Εκεί γνώρισα κάποιον καθηγητή στο επάγγελμα ετών 52. Είχαμε κοινά γιατί είχαμε το ίδιο μέρος καταγωγής αν κ αυτός ζει στην Κρήτη. Ξεκίνησε μια σχέση εξ αποστάσεως και μετά από κάποιους μήνες ολοκληρώθηκε. Στην αρχή όσο όλα ήταν μέλι γάλα λειτουργούσε φυσιολογικά. Ήθελε όμως να με βομβαρδίζει με μύνηματα που είμαι τι κάνω με ποιόν γιατί πώς κτλ συνέχεια. Ήταν πολύ ελεγκτικός και το συγκαλύπτε πίσω από το και καλά ενδιαφέρον και ότι τού έλειπα. Όταν τον Μάρτιο μετά από 8 μήνες σχέσης άρχισα να καταλαβαίνω ότι αυτός ο άνθρωπος δεν ήταν για μένα και άρχισα να θέλω να απομακρύνθω , άρχισε να απειλεί ότι θα αυτοκτονήσει. Εγώ φοβήθηκα παρά πολύ έκλαιγα με λυγμούς. Δεν έχω ποτέ πειράξει ούτε ένα μυρμήγκι πώς θα ζούσα με αυτό το βάρος αν πάθαινε οτιδήποτε και έφταιγα? Προσποιήθηκαν ότι όλα ήταν καλά για να τον κρατάω ήρεμο αλλά κάθε φορά που υπήρχε ένταση μεταξύ μας έκανε ξανά το ίδιο. Με είχε τρομοκρατήσει. Ήθελα να τον βγάλω από την ζωή μου και ήταν τόσο πειστικός στο θέμα αυτοκτονία που με τρόμαζε και δε τον άφηνα. Μέχρι να αυτοκτονήσει μπροστά μου ον κάμερα είπε να τον βλέπω. Τον Ιούνιο που πέρασε χώρισα από τον σύζυγό μου όμως δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω έναν άνθρωπο τόσο ψυχικά διαταραγμένο γιατί είχα πια καταλάβει δίπλα στο παιδί Μου. Οπότε ζήτησα να χωρίσουμε . Άρχισε να με απειλεί να με εκβιάζει με πρωσοπικο μας υλικό ότι θα με διαπόμπευσει στην οικογένεια μου και στον κύκλο μου. Όσο δεν έκανα πίσω αυτός γινόταν χειρότερα σε σημείο παραλληρηματος απειλών και ύβρεων. Όταν τού μιλούσα με το καλό και του εξηγούσα γιατί έπαψα να τον αγαπώ δεν παραδεχόταν τίποτα. έπαθε ψύχωση ότι έχω άλλη σχέση. Αφού έβριζε απειλούσε και έκαιγε τα πάντα στο πέρασμά του μόλις ηρεμούσε συμπεριφέρονταν σαν να μήν είχε συμβεί ποτέ τίποτα σαν να μην είχαν ειπωθεί όλα αυτά.. Δε με αφήνει να διαγράψω τον λογαριασμό μου στο ινσταγκραμ για να μπαίνει και να με βρίζει οπότε θέλει. Θεωρεί ότι είμαι υποχρεωμένη να διαβάζω και να απαντώ στην παράνοια του. Δε με αφήνει να τον μπλοκάρω ούτε στο κινητό μου. Έχω διαλόγους όταν τόλμησα να τον μπλοκάρω ότι αν δεν ξεμπλοκαρω αμέσως θα ενοχλήσει τον πρώην σύζυγό μου για να μου κάνει ζημιά να χάσω το παιδί μου κτ λ. . Του είπα ότι έχω πάει σε δικηγόρο ότι θα κάνω ασφαλιστικά μέτρα δε τόν νοιάζει. Επικοινώνησα με την οικογένεια του και ζητούσα απεγνωσμένα να τον σταματήσουν δε τα κατάφεραν. Χθές όταν ποια τού είπα ότι μετά από 4 μήνες χωρισμού πρέπει να καταλαβει ότι δεν τον αγαπώ ότι το μόνο που νιώθω για εκείνον είναι φόβος και τίποτα άλλο πήρε το κουζινομάχαιρο και απειλούσε να αυτοκτονήσει μπροστά μου. Αφού έξαλλη ποια έκλεισα την βιντεοκλήση μετά από λίγο κλασικά πια άρχισε να μου στέλνει μυνήματα αγάπες και λουλούδια σαν να μην τρέχει τίποτα. Έχω φτάσει στα όρια μου. Ζω με τον φόβο ότι θα έρθει πια στο νησί μου και θα με βλάψει. Ζω με τόν φόβο ότι δε θα με αφήσει ποτέ να προχωρήσω τη ζωή μου κάνοντας μια άλλη σχέση. Δεν έχω λεφτά να κάνω μυνηση σαν άνεργη μητέρα. Τώρα μου ζητάει επίμονα να ξαναμιλήσουμε για να ακούσω πάλι το παραλληρημα σεναρίων και απειλών. Τού είπα ότι καταγράφω τα πάντα και είναι στα χέρια δικηγόρου μήπως φοβηθεί. Τον απείλησα με μήνυση. Ότι και αν κάνω ότι κ αν πω όσο κ αν παλέψω μόλις κλείνω το τηλέφωνο αυτός συνεχίζει να έχει στο μυαλό του ότι είναι θυμός ότι θα μου περάσει και θα είμαι μαζί του. Του εξηγώ ότι είχαμε μόνο μια σχέση από απόσταση 14 μήνες και ότι βρεθήκαμε 3 φορές και έχω το δικαίωμα να μη τον θέλω στην ζωή μου αλλά δεν καταλαβαίνει. Βοηθήστε με. Τα έχω χάσει πια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Χειριστικός μέχρι αηδίας. Σε δουλεύει. Τέτοιοι τύποι αγαπούν τη ζωούλα τους. Μπλόκαρέ τον από παντού και στείλε του ένα μεγάλο κουζινομάχαιρο για δώρο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σιγουρα δεν μπορεις να εισαι με αυτο το ατομο. Μαλιστα θα ηθελες να βρισκοσουν σε αλλο πλανητη, εσυ και το παιδι σου. Οποτε ειναι μονοδρομος ο χωρισμος με οτι συνεπειες εχεις και προχωρησε σε ασφαλιστικα μετρα, δεν ξερω ποσο κοστιζουν. Δεν νομιζω μεσω διαλογου και λογικης να πετυχεις τιποτα και καλο θα ηταν να σταματησεις να προσπαθεις εντελως. Γνωμη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Η Γραμμή Βοήθειας Helpline και η Γραμμή Καταγγελιών Hotline λειτουργούν στον αριθμό 1480 χωρίς χρέωση. Οι υπηρεσίες θα προσφέρονται στο κοινό:

    Δευτ.-Παρ., 9:00πμ-1:00μμ & 3:00μμ-6:00μμ και
    Σάββατο 10.00πμ-1.00μμ.

    Καλεσε εδω και αφησε τον. Ποναει χερι κόψει χερι.

Similar Threads

  1. Δέχομαι κακοποίηση
    By Dream23 in forum Κακοποίηση
    Replies: 85
    Last Post: 07-09-2017, 22:45
  2. Replies: 141
    Last Post: 23-09-2010, 23:05
  3. Δεχομαι συμβουλες επι παντος θεματος
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 94
    Last Post: 07-06-2010, 20:48
  4. δεχομαι ευχες
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 02-05-2010, 21:20
  5. Replies: 14
    Last Post: 16-12-2008, 01:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •