Πρόβλημα υγείας και σχέση! Sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26

    Πρόβλημα υγείας και σχέση! Sos

    Καλημέρα σας. Είμαι 23 και νιώθω χάλια γιατί λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας φοράω Πάνες Ακράτειας κάθε μέρα όλη μέρα και αυτό με κρατάει πίσω. Δεν μπορώ να κάνω σχέση, φοβάμαι ότι καμία δεν θα καταλάβει και δεν θα σεβαστεί το πρόβλημα που υπάρχει. Από την μία βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να αποδεχθεί κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη δεν κάνω και έγκλημα!
    Θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα μείνω μόνος για πάντα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Chris 233 View Post
    Καλημέρα σας. Είμαι 23 και νιώθω χάλια γιατί λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας φοράω Πάνες Ακράτειας κάθε μέρα όλη μέρα και αυτό με κρατάει πίσω. Δεν μπορώ να κάνω σχέση, φοβάμαι ότι καμία δεν θα καταλάβει και δεν θα σεβαστεί το πρόβλημα που υπάρχει. Από την μία βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να αποδεχθεί κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη δεν κάνω και έγκλημα!
    Θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα μείνω μόνος για πάντα;
    εννοειται οτι δεν κανεις εγκλημα, αυτο δεν νομιζω να θελει και συζητηση.
    νομιζω οτι οπως και με καθε σοβαρο προβλημα υγειας, θα πρεπει να κανεις καποια γνωριμια οπου θα γνωριστεις καλα, θα ταιριαξετε σε πολλα αλλα σημεια (περαν του προβληματος), θα εκτιμησει τα χαρισματα σου, ωστε να δειξει κατανοηση και στο προβλημα υγειας και να το παραβλεψει.

    και μια ερωτηση. ασχετως που το προβλημα ειναι σοβαρο οπως ειπες, αποκλειεται να λυθει στο μελλον; ειναι βεβαιο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    @Remedy Δυστυχώς ναι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chris 233 View Post
    Καλημέρα σας. Είμαι 23 και νιώθω χάλια γιατί λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας φοράω Πάνες Ακράτειας κάθε μέρα όλη μέρα και αυτό με κρατάει πίσω. Δεν μπορώ να κάνω σχέση, φοβάμαι ότι καμία δεν θα καταλάβει και δεν θα σεβαστεί το πρόβλημα που υπάρχει. Από την μία βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να αποδεχθεί κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη δεν κάνω και έγκλημα!
    Θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα μείνω μόνος για πάντα;
    Καλημερα!

    Φυσικα και δεν θα μεινεις μονος σου για παντα.Νεο παιδι εισαι !
    Εινα σαν να λες οτι οποιοσδήποτε άνθρωπος αντιμετωπιζει ενα θέμα υγείας ή μια εμφανή αναπηρία θα πρέπει να είναι καταδικασμενος και να ζει μόνος του.
    Προσπαθησε καταρχην να αποδεκτής εσύ ο ίδιος ότι έχεις αυτό το θέμα και να συμφιλιωθείς μαζί του.


    Οταν εσυ το αποδεκτής χωρις ενοχές αλλα με αποφασιστικοτητα, τοτε θα είσαι έτοιμος να κάνεις και όλους τους ανθρώπους που θελουν να ειναι δίπλα σου να μην τους νοιάζει τοσο πολυ όσο τι ανθρωπος εισαι !
    Δεν θα διασταζεις να προχωράς σε γνωριμιες .Θα μαθεις να συζητας γι αυτο και οχι να το κρυβεις .

    Καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις και εχεις δικιο πανω σε αυτο .Αλλα πρεπει να βρεις τρόπους που θα διευκολύνουν την καθημερινοτητα σου και οχι να απογοητευεσαι !

    Να σου πω οτι δεν εισαι ο μονος .Χρειάστηκε να νοσηλευτω στην νευροχειρουργικη κοντα για ενα μηνα .
    Εκει συναντησα πολλες περιπτωσεις οπως και την δικη σου και σε νεα παιδια .Μετα απο δυσκολα χειρουργεια στην μεση δυστηχως εχεις μεγαλες πιθανοτητες για κατι τετοιο....
    Ηταν δυσκολο να το αποδεκτουν γιατι οντως αυτες οι καταστάσεις ειναι δυσκολα αναστρέψιμες .... .σκεψου οτι υπηρχαν και περιπτωσεις με ολικη ακράτεια ,οχι μονο ούρων....
    Με αρκετα περιστατικα, σχεδον με ολα απο εκει μεσα , ειμασταν καθημερινα και στην υποστηριξη ψυχικης υγειας μαζι....εχω δει πως αντιδρουν και πως νοιωθουν....
    Εχω δει την ντροπη που νοιωθουν ακομα και στο βλέμμα τους ....

    Οι πιο πολλοι καταφεραν να αποδεκτουν το γεγονος μεσα απο την ψυχοθεραπεια .Μονο οταν ειδαν το θεμα αποδέχτηκαν την ολη κατάσταση και προχώρησαν παρακατω
    Ξερεις ειναι αρκετοι που βρισκονται εκει εξω και αναζητούν ενα άνθρωπο που να μπορει να τους νοιώσεις και να σημεριστει το όλο θεμα τους .Αρκεί μονο να τους βρεις.

    Μην παραιτηθεις μονο και αφησεις την ολη κατασταση να σε παρει απο κατω .
    Αυτο θα ειναι το χειροτερο που θα κανεις τον ευατο σου και οχι το θεμα σου.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Φυσικα και δεν θα μεινεις μονος σου για παντα.Νεο παιδι εισαι !
    Εινα σαν να λες οτι οποιοσδήποτε άνθρωπος αντιμετωπιζει ενα θέμα υγείας ή μια εμφανή αναπηρία θα πρέπει να είναι καταδικασμενος και να ζει μόνος του.
    Προσπαθησε καταρχην να αποδεκτής εσύ ο ίδιος ότι έχεις αυτό το θέμα και να συμφιλιωθείς μαζί του.


    Οταν εσυ το αποδεκτής χωρις ενοχές αλλα με αποφασιστικοτητα, τοτε θα είσαι έτοιμος να κάνεις και όλους τους ανθρώπους που θελουν να ειναι δίπλα σου να μην τους νοιάζει τοσο πολυ όσο τι ανθρωπος εισαι !
    Δεν θα διασταζεις να προχωράς σε γνωριμιες .Θα μαθεις να συζητας γι αυτο και οχι να το κρυβεις .

    Καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις και εχεις δικιο πανω σε αυτο .Αλλα πρεπει να βρεις τρόπους που θα διευκολύνουν την καθημερινοτητα σου και οχι να απογοητευεσαι !

    Να σου πω οτι δεν εισαι ο μονος .Χρειάστηκε να νοσηλευτω στην νευροχειρουργικη κοντα για ενα μηνα .
    Εκει συναντησα πολλες περιπτωσεις οπως και την δικη σου και σε νεα παιδια .Μετα απο δυσκολα χειρουργεια στην μεση δυστηχως εχεις μεγαλες πιθανοτητες για κατι τετοιο....
    Ηταν δυσκολο να το αποδεκτουν γιατι οντως αυτες οι καταστάσεις ειναι δυσκολα αναστρέψιμες .... .σκεψου οτι υπηρχαν και περιπτωσεις με ολικη ακράτεια ,οχι μονο ούρων....
    Με αρκετα περιστατικα, σχεδον με ολα απο εκει μεσα , ειμασταν καθημερινα και στην υποστηριξη ψυχικης υγειας μαζι....εχω δει πως αντιδρουν και πως νοιωθουν....
    Εχω δει την ντροπη που νοιωθουν ακομα και στο βλέμμα τους ....

    Οι πιο πολλοι καταφεραν να αποδεκτουν το γεγονος μεσα απο την ψυχοθεραπεια .Μονο οταν ειδαν το θεμα αποδέχτηκαν την ολη κατάσταση και προχώρησαν παρακατω
    Ξερεις ειναι αρκετοι που βρισκονται εκει εξω και αναζητούν ενα άνθρωπο που να μπορει να τους νοιώσεις και να σημεριστει το όλο θεμα τους .Αρκεί μονο να τους βρεις.

    Μην παραιτηθεις μονο και αφησεις την ολη κατασταση να σε παρει απο κατω .
    Αυτο θα ειναι το χειροτερο που θα κανεις τον ευατο σου και οχι το θεμα σου.
    Σε ευχαριστώ πολύ τα λόγια σου δίνουν κουράγιο. Το θέμα είναι οτι κι εγω ολική ακράτεια έχω και φοράω πάνες χοντρές για πιο καλη απορροφητικότητα, πράγμα που φαίνεται ακόμη και με φαρδια ρουχα. Δεν χρησιμοποιώ την τουαλέτα εδώ και πολύ καιρό και δεν ξέρω τι να κάνω. Η αλήθεια είναι ότι και γυμναστήριο πάω και παντου (με κοιτάνε περίεργα βέβαια) αλλα το έχω συνηθίσει. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η σχέση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chris 233 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ τα λόγια σου δινουν κουράγιο. Το θέμα είναι οτι κι εγω όλικη ακράτεια έχω και φοράω πάνες χοντρές για πιο καλη απορροφητικότητα, πράγμα που φαίνεται ακόμη και με φαρδια ρουχα
    Υπαρχουν πανες πιο λεπτες με την ιδια αποροφητικοτητα.Τις εβλεπα που τις εβαζαν εκει γι αυτο ακριβως τον λογο που ειπες.
    Απλα τους ελεγαν οτι ειναι πολυ πιο ακριβες και δυστηχως οι συγκεκριμενες που πρότειναν δυσκολα τις εβρισκες σε λιανική πώληση ....

    Δεν ξερω αν το εχεις ψάξει και δεν σε καλύπτουν απλα δες το λιγάκι....
    Επειτα υπαρχουν ειδικα "λαστεξ ¨λεγονται που μπαινουν πανω απο το παμπερς και μειωνουν πολυ τον ογκο .Να σκεφτεις οτι πλεον ξερω ατομο που ακομα και στο γυμναστηριο πηγαινει και αντιμετωπιζει παρόμοιο θέμα με το δικο σου.Απλα το έχει αποδεκτή και εχει βρει διάφορους τροπους να μην ειναι εμφανές ολο αυτο. Δεν το σταματαει τιποτα.
    Τα παντα κάνει ,και παρεες εχει και εκδρομές πηγαινει!

    Ολα ειναι αυτο που σου ειπα ,θεμα αποδοχής και διαχείρισης .

    Κανε την προσπάθεια σου μαζι με ενα κατάλληλο σύμβουλο ψυχικης υγειας που να ειδικεύεται όμως σε μετατραυματικες καταστασεις .Ειναι διαφορετικός ο τροπος προσεγγισεις τους απο ενα κοινο ψυχολόγο.

    Βρες την ψυχικη δύναμη μονο και ολα θα ερθουν ,είμαι σιγουρη!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Υπαρχουν πανες πιο λεπτες με την ιδια αποροφητικοτητα.Τις εβλεπα που τις εβαζαν εκει γι αυτο ακριβως τον λογο που ειπες.
    Απλα τους ελεγαν οτι ειναι πολυ πιο ακριβες και δυστηχως οι συγκεκριμενες που πρότειναν δυσκολα τις εβρισκες σε λιανική πώληση ....

    Δεν ξερω αν το εχεις ψάξει και δεν σε καλύπτουν απλα δες το λιγάκι....
    Επειτα υπαρχουν ειδικα "λαστεξ ¨λεγονται που μπαινουν πανω απο το παμπερς και μειωνουν πολυ τον ογκο .Να σκεφτεις οτι πλεον ξερω ατομο που ακομα και στο γυμναστηριο πηγαινει και αντιμετωπιζει παρόμοιο θέμα με το δικο σου.Απλα το έχει αποδεκτή και εχει βρει διάφορους τροπους να μην ειναι εμφανές ολο αυτο. Δεν το σταματαει τιποτα.
    Τα παντα κάνει ,και παρεες εχει και εκδρομές πηγαινει!

    Ολα ειναι αυτο που σου ειπα ,θεμα αποδοχής και διαχείρισης .

    Κανε την προσπάθεια σου μαζι με ενα κατάλληλο σύμβουλο ψυχικης υγειας που να ειδικεύεται όμως σε μετατραυματικες καταστασεις .Ειναι διαφορετικός ο τροπος προσεγγισεις τους απο ενα κοινο ψυχολόγο.

    Βρες την ψυχικη δύναμη μονο και ολα θα ερθουν ,είμαι σιγουρη!
    Δίκιο έχεις απλά ειναι και το κόστος. Εγώ για παράδειγμα αλλάζω 2-3 Παμπερς την ημέρα οπότε το κόστος για εμένα αν φοράω αυτες που ανέφερες θα είναι τεράστιο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chris 233 View Post
    Δίκιο έχεις απλά ειναι και το κόστος. Εγώ για παράδειγμα αλλάζω 2-3 Παμπερς την ημέρα οπότε το κόστος για εμένα αν φοράω αυτες που ανέφερες θα είναι τεράστιο
    Εχεις δικιο γιατι το συζητούσαν και εκεί .Απλα ειπαν οτι μπορούν να τις χρησημοποιουν μονο οταν θέλουν να πανε κάπου και οχι μέσα στο σπιτι ή καπου που δεν τους ενδιαφερει και να φαίνονται,για να μειωθει το κόστος...
    Ενα αλλο κομματι που τους ειχαν πει ,ειναι οτι σε καποιες περιπτωσεις το ταμειο καλύπτει το συγκεκριμένο κοστος επειδη ακριβώς ειναι μόνιμη κατσταση. Βέβαια ολο αυτό πριν τέσσερα χρονια περίπου, τωρα δεν ξερω αν ισχυει..
    Δες το και αυτό αν δεν το εχεις κανει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ολα λυνονται κι ολα γιατρευονται με υγιεισ αντιδρασεισ υπομονη κι επιμονη αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τσιπρα εισαι υπευθυνοσ
    Last edited by elis; 12-10-2020 at 20:07.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κατι επαθα κατι μου κανανε
    Last edited by elis; 12-10-2020 at 20:08.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ο τσιπρασ φταιει για ολα
    Last edited by elis; 12-10-2020 at 20:08.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ίσως θα μπορούσες να γίνεις μέλος κάποιου forum ή ομάδας fb με άτομα που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα υγείας με εσένα και να γνωρίσεις κόσμο από εκεί. Δεν υπονοώ ότι δε θα μπορείς να βρεις ταίρι με άλλο τρόπο, οι πραγματικά αξιόλογες κοπέλες δε θα αποθαρρυνθούν από την ακράτεια, απλά το αναφέρω ως μια επιπλέον λύση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ίσως θα μπορούσες να γίνεις μέλος κάποιου forum ή ομάδας fb με άτομα που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα υγείας με εσένα και να γνωρίσεις κόσμο από εκεί. Δεν υπονοώ ότι δε θα μπορείς να βρεις ταίρι με άλλο τρόπο, οι πραγματικά αξιόλογες κοπέλες δε θα αποθαρρυνθούν από την ακράτεια, απλά το αναφέρω ως μια επιπλέον λύση.
    Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχουν τέτοιες ομάδες η group στην Ελλάδα γιατί το θέμα της ακράτειας είναι taboo και όλοι όσοι το αντιμετωπίζουν φοβούνται να το μοιραστούν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι να αποδεκτείς τον εαυτό σου και αυτό το θέμα σαν μέρος του εαυτού σου, αλλά να μην κολλήσεις εκεί. Από εκεί ξεκινάνε όλα. Είσαι ο Κρις που έχει αυτό το θέμα ανάμεσα σε ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά, άλλες ιδιότητες και πλευρές της προσωπικότητάς του. Μην αφήσεις το θέμα υγείας να σε καταπιεί. Αν εσύ κολλάς και προβάλεις τόσο πολύ την τάδε πλευρά του εαυτού σου, αυτή θα δουν και οι άλλοι. Αν προβάλεις και δώσεις βάση σε κάτι άλλο, αυτό το κάτι άλλο θα δουν κι αυτοί.

    Η αυτοεκτίμηση και η αυτοεικόνα, η ψυχολογία μας, πέστο όπως θες, παίζουν τεράστιο ρόλο στο πως αλληλεπιδρούμε με τους άλλους και τι εικόνα σχηματίζουν για εμάς.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού η προβλημα υγειας;
    By eosygood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-03-2017, 16:29
  2. Διαιτα με προβλημα υγειας???
    By lindsay_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 15-03-2013, 14:20
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ!
    By babis1925 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-04-2012, 14:41
  4. ΦΟΒΟΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ/ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ
    By mixalakis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2010, 01:40
  5. προβλημα υγειας
    By stefanos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-2009, 03:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •