Στρατος και ψυχολογικες διαταραχες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Στρατος και ψυχολογικες διαταραχες

    Πριν εναν μηνα παρουσιαστηκα στον στρατο και ημουν απο πριν πολυ αγχωμενος.Ηταν μια δυσκολη εμπειρια για εμενα καθως ενιωθα πως ο χρονος κυλουσε βασανιστικα και υπερβολικα αργα.Ενιωθα σαν να εχω μια θηλεια στο λαιμο η οποια οσο περνουσαν οι μερες,εσφιγγε ολο και περισσοτερο.Για να μην τα πολυλογω,ύστερα απο 10 μερες μου εδωσαν ετησια αναβολη αφοτου διαγνωστηκα με διαταραχη προσαρμοργης και αγχωδες συναισθημα.Δεν ειχα προβλημα με κανενα ατομο εκει μεσα,και παρεες εκανα,και χαβαλε,όμως αυτο με ετρωγε.Οταν βραδιαζε ηρεμουσα.
    Αυτες ομως τις 10 μερες παλεψα 1000 παραπανω απο τα ορια μου για να ανταπεξελθω.Μεχρι και κριση πανικου επαθα.
    Δεν θελω να ξαναπερασω απο στρατοπεδο,να ξαναβαλω τα χακι.Με τιποτα.Το νιωθω σαν τραυμα,σαν μια κακη αναμνηση που δεν θελω να ξαναζησω.Μακαρι να μην ξαναμπω φανταρος.

  2. #2
    xaka10
    Guest
    τι ηλικια εχεις?μηπως αν μεγαλωσεις τα καταφερεις καλυτερα αλλα παντως αν δεν μπορεις ειναι πολυ ευκολο να παρεις απαλλαγη.εχω παρει και γω απαλλαγη και εχω διαγνωση ψυχωση,καταθλιψη,αγχωδεις εκδηλωσεις,φοβιες και γενικα και αυτα να μην ειχα δεν θα αντεχα με τιποτα διαταγες και φωνες του τι θα κανω.δεν αντεχω με τιποτα την πιεση.ειμαι 30 και πριν 2 χρονια πηρα την απαλλαγη

  3. #3
    xaka10
    Guest
    βεβαια και αλλοι που αντεχουν στο στρατο σε δυσκολες συνθηκες σε περιοδους ειρηνης οταν βρεθουν σε εμπολεμη ζωνη βλεπε τοσους αρμενιους στρατιωτες που πολεμανε για το ναγκορνο καραμπαχ και εχουν ηλικια οι περισσοτεροι μικροτεροι των 20 ετων εχουν γεννηθει το 2000,2001 και 2002 πιτσιρικαδες σε συγκριση με μενα που εχω γεννηθει το 1990 αν δεν σκοτωθουν στη μαχη τι προβληματα ψυχικης υγειας θα αντιμετωπισουν οταν γυρισουν στο σπιτι τους οπως μετατραυματικο στρες,βαρια καταθλιψη,εντονο αυτοκτονικο ιδεασμο,εξαρτηση απο αλκοολ και αλλες παρανομες ουσιες. οτι εχουν παθει και οι αμερικανοι,βρετανοι και αυστραλοι βετερανοι σε Ιρακ και Αφγανισταν που εχουν γυρισει τελειως αλλαγμενοι μετα τον πολεμο και το 20% ολων των αυτοκτονιων στις ΗΠΑ αφορουν βετερανους πολεμου οταν οι βετερανοι αποτελουν το 10% του πληθυσμου των ΗΠΑ.δηλαδη διπλασιο ποσοστο αυτοκτονιων βετερανων κατα αναλογια με το πληθυσμο τους στις Ηπα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Εκδήλωσε κάποιες ψεύτικες αυτοκτονικές τάσεις και να δεις για πότε βγαίνεις Ι5.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Tyrion Baratheon View Post
    Πριν εναν μηνα παρουσιαστηκα στον στρατο και ημουν απο πριν πολυ αγχωμενος.Ηταν μια δυσκολη εμπειρια για εμενα καθως ενιωθα πως ο χρονος κυλουσε βασανιστικα και υπερβολικα αργα.Ενιωθα σαν να εχω μια θηλεια στο λαιμο η οποια οσο περνουσαν οι μερες,εσφιγγε ολο και περισσοτερο.Για να μην τα πολυλογω,ύστερα απο 10 μερες μου εδωσαν ετησια αναβολη αφοτου διαγνωστηκα με διαταραχη προσαρμοργης και αγχωδες συναισθημα.Δεν ειχα προβλημα με κανενα ατομο εκει μεσα,και παρεες εκανα,και χαβαλε,όμως αυτο με ετρωγε.Οταν βραδιαζε ηρεμουσα.
    Αυτες ομως τις 10 μερες παλεψα 1000 παραπανω απο τα ορια μου για να ανταπεξελθω.Μεχρι και κριση πανικου επαθα.
    Δεν θελω να ξαναπερασω απο στρατοπεδο,να ξαναβαλω τα χακι.Με τιποτα.Το νιωθω σαν τραυμα,σαν μια κακη αναμνηση που δεν θελω να ξαναζησω.Μακαρι να μην ξαναμπω φανταρος.
    Καλημερα!

    Πως είσαι ?
    τι έκανες με τον ψυχολόγο?Έκλεισες ραντεβού?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tyrion Baratheon View Post
    Αυτες ομως τις 10 μερες
    Δεν θελω να ξαναπερασω απο στρατοπεδο,να ξαναβαλω τα χακι.Με τιποτα.Το νιωθω σαν τραυμα,σαν μια κακη αναμνηση που δεν θελω να ξαναζησω.Μακαρι να μην ξαναμπω φανταρος.
    Δεν θα πω τα συνηθισμενα οτι εγω πηγα 24 μηνες ( τοτε ) ........ αλλα τις πρωτες 5 μερες στην Τριπολη ( που ηταν ζορικα τοτε , ουτε θερμανση υπηρχε , και ειχε κρρρρρυο, αφου επαθα κρυοπαγημα ) , ουτε εγω ημουν καλα .........απο την αλλη ο κολλητος μου την ιδια χρονια , κατι επαθε στον στρατο, εκδηλωσε εντονα ψυχολογικα προβληματα , και πηρε Ι5 .......... δεν λεω οτι εισαι σε αυτην την κατηγορια , αλλα οπως λεει κι η marilou ( γεια σου marilou ) , καλυτερα να σε δει ψυχολογος .....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    βεβαια και αλλοι που αντεχουν στο στρατο σε δυσκολες συνθηκες σε περιοδους ειρηνης οταν βρεθουν σε εμπολεμη ζωνη βλεπε τοσους αρμενιους στρατιωτες που πολεμανε για το ναγκορνο καραμπαχ και εχουν ηλικια οι περισσοτεροι μικροτεροι των 20 ετων εχουν γεννηθει το 2000,2001 και 2002 πιτσιρικαδες σε συγκριση με μενα που εχω γεννηθει το 1990 αν δεν σκοτωθουν στη μαχη τι προβληματα ψυχικης υγειας θα αντιμετωπισουν οταν γυρισουν στο σπιτι τους οπως μετατραυματικο στρες,βαρια καταθλιψη,εντονο αυτοκτονικο ιδεασμο,εξαρτηση απο αλκοολ και αλλες παρανομες ουσιες. οτι εχουν παθει και οι αμερικανοι,βρετανοι και αυστραλοι βετερανοι σε Ιρακ και Αφγανισταν που εχουν γυρισει τελειως αλλαγμενοι μετα τον πολεμο και το 20% ολων των αυτοκτονιων στις ΗΠΑ αφορουν βετερανους πολεμου οταν οι βετερανοι αποτελουν το 10% του πληθυσμου των ΗΠΑ.δηλαδη διπλασιο ποσοστο αυτοκτονιων βετερανων κατα αναλογια με το πληθυσμο τους στις Ηπα
    Δεν ειναι ετσι φιλε μου.Οι Αρμενιοι δεν θα παθουν τυποτα! απεναντιας θα ειναι μια χαρα ψυχικα.Αυτη η ασθενεια οπου αναφερεις υπαρχει οταν σκοτωνεις χωρις ν νιωθεις πρωτα οτι υπερασπιζεσαι τον εαυτο σου, τον τοπο σου.Οπωε και στα εγκληματα το κινητρο εκτως απο νομικης πλευρας εχει και ψυχικη,δλδ αλλος ανθρωπος ειναι αυτος που σκοτωνει για λεφτα κι αλλος αυτος που σκοτωνει για να σωσει την οικογενεια του η ειναι σε αμυνα.Αυτο που αναφερεις η ασθενεια των Αμερικανων ειναι και κοινωνικα επιρεασμενη και μεταβλιτη αφου σαν γυρναν πισω δεν τους λενε ολοι μπραβο! αρκετες κοινωνιες τους λενε δολοφωνους! ειδικα αυτο τον καιρο.Σε αντιθεση με τους Αρμενιους οπου το κινητρο της αμυνας ,αλλα και η "αγγαλια" μετα απο την κοινωνια τουε θα τους ανηψωσει ψυχικα και θα τους κανει αποδεκτους και μαλιστα θα νιωσουν οτι ειναι σημαντικα ατομα στην κοινωνια τους! κατις που ειναι απο τα καλητερα φαρμακα για καθε σοκ πολεμου που αναφερεις.Επισης ο πολεμος που κανουν οι Αρμενιοι δεν ειναι ανορθωδοξος,ουτε ειναι Τ.Μ.Τ.Μ δεν ειναι δλδ συμπλοκη και τραυματισμος χωρις φανερο εχθρο, αφου οι Αμερικανοι κατα 70/100 εχουν νεκρους απο βομβες, υπαρχει δλδ ενα ξαφνικο χτυπημα χωρις εχθρο, η φανταρος δεν προλαβαινει να ανταλαξει πυρ, δεν μπορει δλδ να ξεσπασει στο χτυπημα οπου δεχεται με αποτελεσμα να του μενει υποσυνειδητα το ανεκπληρωτο της μαχης!
    Οσο επαγγελματιας στρατιωτης και να εισαι , οσο και να εχουν αλλαξει το κινητρο με την ψευδεσθηση του "αδελφου στην μαχη" οτι δλδ πολεμαω για τον συναστρατιωτη μου στην καρδια τους μεσα ξερουν πολυ καλα οτι σκοτωνουν για τα λεφτα! σε αντιθεση με τα παιδια της Αρμενιας.

  8. #8
    Aπο την μια σκεφτομαι αν μπορω να κανω αιτηση για εναλλακτικη θητεια.Απο την αλλη,απαλλαγη οριστικα.
    Επιπλεον διαβασα οτι υπαρχει ενας νομος περι προστασιας προσωπικων δεδομενων,γιατι σκεφτομαι οτι αν παρω απαλλαγη,επικαλουμενος αυτον τον νομο να μην αντιμετωπισω προβλημα ωστε να βρω δουλεια.

  9. #9
    Το μονο που δεν θελω ειναι να ξαναπαω!Το φοβαμαι και τρεμω και μονο στην ιδεα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Tyrion Baratheon View Post
    Aπο την μια σκεφτομαι αν μπορω να κανω αιτηση για εναλλακτικη θητεια.Απο την αλλη,απαλλαγη οριστικα.
    Επιπλεον διαβασα οτι υπαρχει ενας νομος περι προστασιας προσωπικων δεδομενων,γιατι σκεφτομαι οτι αν παρω απαλλαγη,επικαλουμενος αυτον τον νομο να μην αντιμετωπισω προβλημα ωστε να βρω δουλεια.
    Δεν υπαρχει πλεον η αιτεια της απαλλαγης οπως καπωτες, θα γραφει λογικα για ιατρικους λογους , δεν θα γραφει για ψυχικες δυσλειτουργιες και ικανοτητα 5 οπως εγραφαν πριν 30 χρονια. Εξαλου αυτο που ενδιαφερει τον μελοντικο εργοδοτη σου ειναι να μην εχεις υποχρεωσεις ,να μην του τη κανεις ξαφνου κι πας στρατο! αυτο τους ενδιαφερει το τι εκανες και πως δεν τους ενδιαφερει! Αποψη μου ειναι να μην πας στρατο κι γενικα οποιος εχει μεγα προβλημα να μην παει! Δεν το παιζω αντιμιλεταριστης! ουτε μοντερνος εξαλου προσωπικα πηγα Ειδικες.Δυναμης. και εχω βγαλει και εθελοντικα σχολεια ,αρα δεν ειμαι απεναντη ,απλα νομιζω οτι ειναι καθαρα λαθος να εχεις εναν ανθρωπο που υπαρχει φοβος να υπαρξει ατυχημα για το στρατευμα και βασανισμος για τον ιδιο. Τελος, προσωπικα νομιζω οτι σε πραγματικες συνθηκες συμπλοκης ενας ανθρωπος με προβλημα καθηστερει την πλευρα του και δινει πλεωνεκτιμα στην αλλη πλευρα.Το συγκεκριμενο ειναι κι ασκηση,διοτις ειναι καλητερα να εχει τραυματιες ο εχθρος παρα νεκρους! ηταν κατις που μας το εξηγουσαν στις ασκησεις ,απο τα λιγα που θυμαμαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ,απλα νομιζω οτι ειναι καθαρα λαθος να εχεις εναν ανθρωπο που υπαρχει φοβος να υπαρξει ατυχημα για το στρατευμα και βασανισμος για τον ιδιο..
    εισαι υπερβολικος.
    αφου δεν μπορει, ας τον στειλουν στα μετοπισθεν να καθαριζει ολη μερα και ολη νυχτα πατατες.

  12. #12
    Aπο μερικους ακουω ότι με Ι5 δεν θα βρισκω δουλεια,απο αλλους οχι οτι δεν θα εχω θεμα.
    Δεν ξερω τι να πιστεψω,συν πως πνιγομαι.Συχνα δυσκολευομαι να αναπνευσω αυτες τις μερες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Tyrion Baratheon View Post
    Aπο μερικους ακουω ότι με Ι5 δεν θα βρισκω δουλεια,απο αλλους οχι οτι δεν θα εχω θεμα.
    Δεν ξερω τι να πιστεψω,συν πως πνιγομαι.Συχνα δυσκολευομαι να αναπνευσω αυτες τις μερες.
    Τι έγινε γιατί τέτοιο πισωγυρισμα?
    Επηρεάστηκες απο την συνεδρία?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Καλησπέρα Μαριλου.Οχι δεν φταίει η συνεδρια,εψαξα στο ιντερνετ απο περιεργεια να δω τι ισχυει για το Ι5.Σε αλλο θεμα εγραψα τι μου συμβαινει αυτες τις μερες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Tyrion Baratheon View Post
    Καλησπέρα Μαριλου.Οχι δεν φταίει η συνεδρια,εψαξα στο ιντερνετ απο περιεργεια να δω τι ισχυει για το Ι5.Σε αλλο θεμα εγραψα τι μου συμβαινει αυτες τις μερες.
    Το διάβασα ....
    Πολύ πίεση εδώ και μέρες τρως και εσύ .
    Δεν ακούς ...σου είπα βρε καλό μου να μην ψάχνεις το ίντερνετ ?
    Γιατί μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία? αφού δεν βοηθάει .
    Γράψε σε ένα χαρτί τι ακριβώς σου συνεβει και όταν θα ξαναπάς να τα συζητήσεις με τον γιατρό σου .
    Θα σου πει εκείνος πως πρέπει να το διαχειρίζεσαι .

    Του έχεις πει ότι η λύση σου σε όλο αυτό θα είναι η απαλλαγή σου?
    Υπάρχει τρόπος να σε καλύψει ιατρικά αλλά να μην βγεις Ι5?
    Ψάξε καταρχήν είπαμε αν βγεις Ι5 επηρεάσει μια ενδεχόμενη πρόσληψη σου στο δημόσιο .
    Και μετά βλέπεις πως ενεργεις.Μην πανικοβαλεσε χωρίς να μαζεψεις τις απαραίτητες πληροφορίες που θες αλλά από δημόσιο και αξιόπιστο φορέα και οχι μέσα από το ίντερνετ.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στρατός και αγχώδεις διαταραχές
    By Zafis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2019, 09:20
  2. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By painkiller in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 30
    Last Post: 13-09-2013, 19:50
  3. Die Anstalt - Online παιχνίδι για ψυχολογικές διαταραχές
    By Aphelia in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 29-07-2011, 22:54
  4. ΖΩΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ….
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 23-06-2007, 04:05
  5. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-2005, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •