Ξέχασα πως κοιμάμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7

    Ξέχασα πως κοιμάμαι

    Καλημερα!Εδω και λίγους μήνες ταλαιπωρούμε από αυπνίες!
    Όταν πηγαίνω να κοιμηθώ έχω ξεχασει πώς να αναπνέω, από την μύτη ή από το στόμα κτλ., και αυτο με κάνει να το σκέφτομαι συνέχεια και να μην μπορώ να κοιμηθώ, μπορεί και καθόλου για 2 συνεχόμενες μέρες!μετά επανέρχομαι στα φυσιολογικά μου και φτού και απο την αρχη!Πάλι ξανα σκεφτομαι πως να αναπνεω!
    Κάποια μέθοδο για αναπνοή κτλ. ή τι αλλο μου προτείνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σου προτείνω να αναπνέεις και εκπνέεις μετρώντας μέχρι το δέκα την κάθε φορά, συνεχώς μέχρι να κοιμηθείς.
    Δεν έχει σημασία αν εισπνέεις από το στόμα ή τη μύτη.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σου προτείνω να αναπνέεις και εκπνέεις μετρώντας μέχρι το δέκα την κάθε φορά, συνεχώς μέχρι να κοιμηθείς.
    Δεν έχει σημασία αν εισπνέεις από το στόμα ή τη μύτη.
    Εγώ προτείνω στο homebod όταν λέει βλακεία να τραβάει το αυτί του και να μετράει ως το δέκα;,ψυχιάτρος το σύστησε σε γνωστό ο οποίος το κάνε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Μαγδα View Post
    Εγώ προτείνω στο homebod όταν λέει βλακεία να τραβάει το αυτί του και να μετράει ως το δέκα;,ψυχιάτρος το σύστησε σε γνωστό ο οποίος το κάνε.
    Μαγδα θα με πνήξεις... μη τα πετας ετσι.... Please!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Κάποια πρόταση;Η παρόμοιες καταστασεις πως τις περασατε μια και καλη;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by kokou View Post
    Κάποια πρόταση;Η παρόμοιες καταστασεις πως τις περασατε μια και καλη;
    Έχετε ιστορικό με απνοιες στον ύπνο;Διεκεκομένο ροχαλητό;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Απνοιες και διακεκομενο ροχαλητό όχι!όταν πέφτω για ύπβο προσπαθώ να ελέγξω την αναπνοή μου, να αναπνεω απο την μύτη ή απο το στόμα και αυτό γίνεται όλη την ώρα μεχρι που με φερνει εκνευρισμό και δεν με πιανει με τίποτα ο ύπνος μετά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kokou View Post
    Απνοιες και διακεκομενο ροχαλητό όχι!όταν πέφτω για ύπβο προσπαθώ να ελέγξω την αναπνοή μου, να αναπνεω απο την μύτη ή απο το στόμα και αυτό γίνεται όλη την ώρα μεχρι που με φερνει εκνευρισμό και δεν με πιανει με τίποτα ο ύπνος μετά!
    καλα ειναι να αναπνεεις απο την μυτη, αλλα δεν θα παθεις τπτ αν αναπνευσεις απο το στομα. οταν κοιμηθεις, θα αναπνεεις κανονικα και παλι, αν δεν εισαι συναχωμενος/η.
    οποτε, μην το σκεφτεσαι. οπως και να κοιμηθεις, δεν παθαινεις τπτ. εκτος κι αν εχεις απνοιες. αυτο πρεπει να το κοιταξεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Καλημερα!!Εκει που ειχε λυθεί το πρόβλημα με την αυπνία, δούλευα πολλές ώρες και οταν έπεφτα για ύπνο, έπεφτα τελείως ξερός, μου ξαναεμφανίστηκε και πάλι, και πολύ επιθέτικά τώρα που δεν δουλεύουμε!Μένω και 2 ημέρες χωρίς να κοιμηθώ καθόλου, και τις υπολοιπες με παίρνει πολύ δύσκολα!Εκεί που είμαι τελείως χαλαρός και έτοιμος για ύπνο, μεψτο που κλείνω τα μάτια σκέφτομαι πως θα κοιμηθώ κτλ., πάλι κάθομαι και παρακολουθώ πως αναπνέω, και επίσης καινούργιο αυτό σκέφτομαι και την στάση του σώματος που πρεπει να πάρω για να κοιμηθώ όπως παλιά!ανάσκελα, στο πλαϊ, μαζεμενα ποδια κτλ, και ετσι με πιανει εκνευρισμός όσο περνάει η ώρα, και ολη νυχτα την περνάω στριφογυρνώντας με κλειστά μάτια!
    Σε αυτό το διάατημα που δεν δουλευουμε εχω πάρει της eviol το συμπληρωμα για ύπνο, ίσως βοήθησε πολύ λίγο και κανά 2 φορές lexotanil, το οποίο χτές το βράδυ δεν μου έκανε τίποτα!
    Από εμπειρίες σας τι να κάνω;;

  10. #10
    οχι καφε αργα την νυχτα και ξαπλωσε νωρις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να εφαρμοσουμε τη λογικη. Θα αναπνεεις απο εκει που θα αναπνεεις. Οκτω ωρες υπνου δεν εχεις ελεγχο του εαυτου σου και αναπνεεις οπως σου βγαινει φυσικο ... γιατι να εχεις πριν τον υπνο? Δεν ξερω εαν βοηθαει η λογικη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καλησπέρα. Φαίνεται σαν σύμπτωμα αυτή η έμμονη σκέψη με περαιτέρω σύμπτωμα την αϋπνία. Σίγουρα για να βοηθήσεις τον ύπνο σου θα πρέπει να αποφεύγεις την καφεΐνη αργά το απόγευμα και μετά, την άσκηση το βράδυ, το κινητό πριν κοιμηθείς. Δοκίμασε επίσης κάνα αφέψημα τύπου βαλεριάνα. Μου θυμίζει κάτι που μου είπε ο πρώτος μου ψυχίατρος: αν αρχίσεις να σκέφτεσαι και το πώς περπατάς, στο τέλος μπορεί να πέσεις. Μου είχε διαγνώσει υπερβολικό αγχος. Ίσως αν διάβαζες κάνα μυθιστόρημα πριν κοιμηθείς να σε βοηθούσε να ξεχαστεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    https://youtu.be/tybOi4hjZFQ

    Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κοιμηθείς σαν πουλάκι

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 21-12-2018, 22:33
  2. Ξέχασα
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 24-02-2010, 21:09
  3. ξεχασα να παρω το αντικαταθλιπτικο μου....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2010, 03:00
  4. Ξεχασα τα χαπια μου.
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2009, 22:43
  5. Replies: 3
    Last Post: 04-11-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •