Κουβέρτα βαρύτητας που καταπολεμάει την αϋπνία και το άγχος - συμβουλή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3

    Κουβέρτα βαρύτητας που καταπολεμάει την αϋπνία και το άγχος - συμβουλή.

    Καλημέρα σε όλους,

    Είμαι νέος επιχειρηματίας και θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας σχετικά με ένα νέο προϊόν που έχω φτιάξει.

    Αυτό το προϊόν είναι μια κουβέρτα βαρύτητας (στα αγγλικά λέγεται weighted blanket ή gravity blanket) η οποία ζυγίζει από 4 έως 15 κιλά και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι βοηθάει στην καταπολέμηση της αϋπνίας, τη μείωση του στρες και τη βελτίωση της διάθεσης.

    Ο λόγος που αποφάσισα να φτιάξω αυτή την κουβέρτα είναι επειδή αγόρασα μια από το εξωτερικό (στο εξωτερικό είναι πολύ δημοφιλείς) και με βοήθησε να κοιμάμαι πιο εύκολα (πάντα είχα θέμα να κοιμηθώ γρήγορα) και να σταματήσω τη μελατονίνη που μέχρι τότε έπαιρνα.

    Η κουβέρτα βαρύτητας γενικά δεν είναι κάτι καινούριο. Χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια από εργοθεραπευτές και γιατρούς για την θεραπεία ατόμων που πάσχουν από αυτισμό και άλλες αισθητηριακές διαταραχές.

    Αυτό που την κάνει θεραπευτική είναι η σταθερή και ήπια πίεση που ασκεί στο σώμα (Βαθιά Απτική Πίεση ή Deep Touch Pressure Stimulation) με αποτέλεσμα να χαλαρώνει το νευρικό σύστημα και να προκαλεί τη μετάβαση από το συμπαθητικό νευρικό σύστημα στο παρασυμπαθητικό, δηλαδή από την κατάσταση "μάχης ή φυγής" που βρίσκεται ο οργαισμός μας όταν είναι στρεσαρισμένος σε μια κατάσταση ηρεμίας, θρέψης και αναγέννησης.

    Βρήκα επίσης ότι πολλοί ερευνητές πιστεύουν ότι η κουβέρτα βαρύτητας προκαλεί αύξηση της ορμόνης σεροτονίνης -η ορμόνη της "ευτυχίας"- (και ως εκ τούτου, αύξηση της μελατονίνης) και μείωση της κορτιζόλης (της ορμόνης που ευθύνεται για το άγχος και το φόβο.)

    Η επιλογή του βάρους της κουβέρτας υπολογίζεται με βάση το 10% του σωματικού βάρους του ατόμου, π.χ εγώ που είμαι 90 κιλά χρησιμοποιώ μια 9 κιλών.

    Πως σας φαίνεται σαν μια εναλλακτική (και απολύτως φυσική) λύση για την αντιμετώπιση της αϋπνίας και του στρες;

    Θα τη δοκιμάζατε;

    Θα χαρώ πολύ να ακούσω την άποψή σας!

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Θα την δοκίμαζα με μεγάλη μου χαρά!

    Πιστεύω η κουβέρτα βάρους αυξάνει τη θαλπωρή που νοιώθει ο σκεπασμένος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Η κουβέρτα βρίσκεται ακόμα σε διαδικασία παραγωγής και υπολογίζω να είναι έτοιμη 10 Δεκεμβρίου 2020.

    Για όποιον (ή όποια ενδιαφέρεται) όμως να μάθει περισσότερα, μπορεί να μπει στο site: www.prosleep.gr

    Θα χαρώ να μιλήσουμε και να μου πείτε τη γνώμη σας!

Similar Threads

  1. Αυπνια απο αγχος.....
    By Orion16 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 21-11-2019, 00:01
  2. Άγχος και Αϋπνία
    By Johnnys in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-05-2018, 15:35
  3. αϋπνία από άγχος
    By Pavlos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-03-2014, 18:54
  4. Αυπνία και αγχος..Help!
    By Μητσάκος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 07-09-2013, 00:15
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΫΠΝΙΑ
    By Olga_32 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 20
    Last Post: 01-08-2010, 09:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •