Υπάρχουν αληθινοί φίλοι;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Meditation
    Guest
    Πάντως έτσι στα καλά καθούμενα να είναι απόμακρη ...και στον κόσμο της χωρίς να έχει γίνει τπτ μεταξύ σας, δεν στέκει.

    Ή έχει φοβηθεί με τον κορονοιο και φυλάγεται όσο μπορεί, ή κάτι την ξενέρωσε ή κάτι είχε μαζί σου από πριν και εκδηλώθηκε τώρα ή περνάει κάποια φάση στη ζωή της και θέλει να το ζήσει μόνη της, είτε είναι καλο αυτό είτε δύσκολο. Ή μπορεί να νιώθει πλέον γεμάτη με τον άντρα και το παιδί της και να μην επιθυμεί κάτι αλλο αυτή τη στιγμή. Συμβαίνει και αυτό. Όταν η ζωή κάποιου αλλαζει έτσι. Θα το δεις.

    Τι ηλικίες είστε;

  2. #17
    Meditation
    Guest
    Εγώ πάντως πιστεύω με όλα αυτά που περιγράφεις ότι πιο πιθανό είναι το θέμα της φοβίας της αυτή τη περίοδο.

    Ενώ εσύ μιλας για εκείνη, είναι πολύ πιθανό και εκείνη να λέει για σένα ότι είσαι πχ λίγο κουκουρούκου , ότι δεν καταλαβαίνεις τους φόβους της ότι επιμένεις και γίνεσαι απαιτητική και πιεστική να σε ακολουθεί παντού και πάντα σε ό,τι θες να κάνεις (είτε αυτό είναι γάμος 100 ξένοι στον ίδιο χώρο μέσω της πανδημίας είτε ένας καφές με αλλα 6 άτομα στοιβαγμένοι.
    Εκείνη έτσι μπορεί να το βλέπει. Από τη στιγμή που φοβάται υπερβολικά ενώ εσύ καθόλου.

    Αλλά το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω. Εσύ θα το δεις και θα μας πεις τι παίζει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Regina-Phalange View Post
    Βασικα ναι μπαίνω στη θέση των άλλων. Γιατί έχω υπάρξει έγκυος και επέβαλα. Οποτε για να απαντήσω στο ερώτημα σου ξερω πως είναι να είσαι έγκυος και να κινδυνεύεις.
    Και ναι είναι κοσμοιστορικη αλλαγή που παντρεύτηκα για εμενα και για όποιον με ξερει. Φυσικά εσυ δεν το καταλαβαίνεις, αλλα δεν υπάρχει και κανένας λόγος να ειρωνεύεσαι από τη στιγμή που δε ξέρεις τι έχει περάσει κάποιος!!
    Νάσαι καλά.
    αν εχεις υπαρξει εγκυος, θα επρεπε να καταλαβαινεις ποσο ευαισθητη φαση ειναι αυτη, αλλα και ΠΑΡΟΔΙΚΗ και να μην επιμενεις ετσι, στο να μην αλλαξει τπτ στην συμπεριφορα που ηξερες!
    ειναι λογικο και να φυλαγεται, αλλα και φοβιες να αναπτυξει, ακομα και παραλογες (εγω δεν τις βρισκω παραλογες, αλλα λεμε..)
    να κρινεις την φιλη σου, αφου γεννησει, στο αν θα επανερθει σε αυτα που ηξερες η ψυχολογια και η συμπεριφορα της.
    φυσικα και καταλαβαινω ποσο σημαντικος ειναι για σενα ο γαμος σου, εσυ εισαι αυτη που δεν καταλαβαινει το ποσο σημαντικη ειναι η εγκυμοσυνη για την φιλη σου, και ειδικα η σκεψη οτι αν αρρωστησει θα ειναι στο ελεος της αρρωστιας και δεν θα μπορει να κανει τπτ απ οσα μπορουμε να κανουμε οι υπολοιποι...
    και δεν ειρωνευομαι καθολου πολυ σοβαρα και στρειτ στα λεω.

    οπως σου ειπε και καποιος αλλος, αφου αποφευγει τις προσκλησεις, παλι προσκληση με κοσμο της εστειλες;;;; και ηθελες και να αποδεχτει; γιατι δεν της ειπες να βγειτε μονες σας; ε, καλα εκανε και αρνηθηκε, αφου δεν καταλαβαινεις οτι δεν θελει μαζωξεις. λες και το κανεις επιτηδες!!

    υ.γ. και συγνωμη, επειδη ειχατε πολυ χωρο, νομιζεις οτι δεν υπηρχε κινδυνος; με μασκες το κανατε το γλεντι;; σε εναν κλειστο χωρο οπου τρωνε, χαχανιζουν, χορευουν τοσα ατομα χωρις μασκες, σοβαρα πιστευεις οτι δεν υπαρχει κινδυνος;;; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι εντελως διαφορετικος ενας ανοιχτος χωρος. θα μπορουσε να κατσει σε μιαν ακρη και να μην συγχρωτιζεται.
    σε εναν κλειστο χωρο, αναγκαστικα αναπνεεις τον ιδιο αερα με αυτους που ιδρωκοπανε στην πιστα, μιλανε, τρωνε.. και εχει αποδειχθει, οτι σε γαμους με κρουσμα, κολλανε ΟΛΟΙ.
    Last edited by Remedy; 23-10-2020 at 12:20.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Regina-Phalange View Post
    Το ερώτημα που με βασάνιζε πάντα.
    Την έχω πατήσει 2-3 φορές από μεγάλες φιλίες ετών.
    Ολο αυτο με έκανε πιο δυνατή και ανεξάρτητη και έχω ζήσει κι περιόδους τελείως μόνη.
    Τα τελευταία χρόνια όμως ειχα στενή σχέση με μια κοπέλα που την ήξερα παρα πολλά χρόνια. Αυτή η κοπέλα ήταν η καλύτερη μου φίλη και είχαμε μια παρέα με 5 κορίτσια.
    Της έχω σταθεί, όπως κι εκείνη με βοηθησε αρκετά με την προηγούμενη κακοποιητικη σχεση που ειχαμε με τον πρώην.
    Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος όπου κανονίζω το γάμο μου. Ηταν η βοήθειά μου,η μοναδική φίλη να ζήσουμε μαζί την προετοιμασία κλπ.
    Κάναμε διάφορα σχέδια και από την παρέα ηταν η μόνη που θα ερχόταν στο γαμο μου γτ όλες οι υπόλοιπες είχαν αλλες υποχρεώσεις!! Δεν τους κράτησα κακία γτ εγω το φαμο μου τον κανονισα τελευταία στιγμή.
    Εκείνη όμως έλεγε συνέχεια ότι αν αγαπάς το φίλο σου πραγματικά κάνεις τα πάντα κ είναι ανεπίτρεπτο να λείπουν στο γάμο μου!!
    Λόγω των συνθηκών ο γάμος περασε από 40 κύματα με τα μέτρα. Ακυρωσαμε τραπέζια, σκεφτήκαμε να αλλάξουμε ημερομηνία κλπ.
    Όμως τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε το γαμο μας με 100 ατομα κ ενα πάρτι μονο για τη νεολαία σαν πιο ασφαλή επιλογή.
    Η φικη μου όμως στο μεταξύ έμεινε έγκυος και άρχισε να γίνεται τρομερά υποχόνδριος αλλα με συγκεκριμένα πράγματα.
    Μου ανακοίνωσε ότι δε θα ερθει στο πάρτι του γάμου μου γτ δε θέλει να το ρισκάρει να ερθει σε επαφή με Κανέναν.
    Πληγωθηκα πολύ. Από όταν έγινε αυτό περίπου δυο εβδομάδες πριν το γάμο απομακρυνθηκαμε. Εγω πληγώθηκα τρομερά και δε μίλησα πραγματικα εξεπλάγην και δεν το περίμενα!!
    Μέχρι το γαμο μιλησαμε 2-3 φορές με το ζόρι και μετά το γαμο δεν ξαναμιλήσουμε!!
    Αυτό που με έχει πληγωσει τρομερά είναι ότι εγώ πλεον εχω μετακομίσει σε διπλανή κοντινή πολύ μικρή πόλη και δε με έχει πάρει ούτε ένα τηλέφωνο να με ρωτησει τι κάνω πως τα περναω (γιατί ξερει ότι εδω είμαι εντελώς μόνη μ χωρίς κανένα φίλο και δικο μου άνθρωπο πλην του άντρα μου)
    Τα πράγματα είναι σίγουρα μη αναστρέψιμα γιατί εγώ δεν παίζει να κανω το πρώτο βήμα κι εκείνη μπροστά στο μεγάλο θελω της ν γινει μανα τα εχει πετάξει ολο τα υπόλοιπα. Ακόμη και στη γιορτή μου μου έστειλε επλα ενα μνμ για χρόνια πολλά.
    Απλα αναρωτιέμαι γιατί τέτοια αντιμετώπιση;; Ειμαι τοσο ευτυχισμένη και αυτο είναι πραγματικά αγκάθι που δεν έχω τη φίλη μου να μοιραστώ αυτή την ευτυχία.
    Ξερω ότι κατάλαβε πως πειραχτηκα που δεν ήρθε στο γαμο μου, όμως δεν έκανε καμια κίνηση σα να μην την ενδιαφέρει ποσο με πλήγωσε, ετσι αποφάσισε να απομακρυνθεί!!
    Προσπαθώ να το ξεπεράσω, αλλα δεν ειμαι ακομα σε καλό δρόμο δυστυχώς και ήθελα κάπου να τα πω!!
    Από την άλλη τσατίζομαι με τον εαυτό μου και του υπενθυμίζω ότι εκείνη δε με σκεφτηκε στο ελάχιστο, οποτε πρέπει να κόψω την αλυσίδα επι τέλους ώρες συναισθηματισμους.
    Ξερω ποσο σημαντικό είναι να φέρνεις ενα παιδι στον κόσμο, αλλά κι εγω οικογένεια ξεκινάω πλεον.
    Και από την άλλη αναρωτιέμαι το να γίνεσαι γονιός και να αλλάζουν οι προτεραιότητες σου αυτο αυτόματα σε κάνει να ξεχνάς πώς να είσαι φίλος;;

    Συγγνώμη για το μακροσκελές.
    Καλημέρα...δεν διάβασα όλα τα μηνύματα παρά μόνο το δικό σου... συγγνώμη αλλά για εμένα προσωπικά έχει δίκιο η φίλη σου...σου στάθηκε σε όλα ..έμεινε έγκυος και με το δίκιο της δεν ήθελε να ρισκάρει να έρθει στο γάμο σου..η κάθε υπεύθυνη και μελλοντική μητέρα το ίδιο θα έκανε..και κάθε νοήμων άνθρωπος..
    Εσύ απτην άλλη αντί να της πεις ότι έχει δίκιο πληγώθηκε και πειραχτηκες...όχι έχεις άδικο..
    Εκεινη προφανως κατάλαβε ότι πειραχτηκες και αυτή οειραχθηκε περισσότερο απτή στάση σου..
    Το εισέπραξε ως έξεις..
    Δεν την νοιάζει για τη κατάσταση μου παρά μόνο για το γλέντι της..πειραχτηκε και μου το έδειξε με το τρόπο της.αντι να μου πει δεν πειράζει εσύ πρόσεχε την υγεία σου και την υγεία του μωρού σου..πειραχτηκες κι όλας..
    Δεν ξέρω εγώ αυτό το συμπέρασμα βγάζω..

  5. #20
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλημέρα...δεν διάβασα όλα τα μηνύματα παρά μόνο το δικό σου... συγγνώμη αλλά για εμένα προσωπικά έχει δίκιο η φίλη σου...σου στάθηκε σε όλα ..έμεινε έγκυος και με το δίκιο της δεν ήθελε να ρισκάρει να έρθει στο γάμο σου..η κάθε υπεύθυνη και μελλοντική μητέρα το ίδιο θα έκανε..και κάθε νοήμων άνθρωπος..
    Εσύ απτην άλλη αντί να της πεις ότι έχει δίκιο πληγώθηκε και πειραχτηκες...όχι έχεις άδικο..
    Εκεινη προφανως κατάλαβε ότι πειραχτηκες και αυτή οειραχθηκε περισσότερο απτή στάση σου..
    Το εισέπραξε ως έξεις..
    Δεν την νοιάζει για τη κατάσταση μου παρά μόνο για το γλέντι της..πειραχτηκε και μου το έδειξε με το τρόπο της.αντι να μου πει δεν πειράζει εσύ πρόσεχε την υγεία σου και την υγεία του μωρού σου..πειραχτηκες κι όλας..
    Δεν ξέρω εγώ αυτό το συμπέρασμα βγάζω..
    Ντάξει μην τη κατηγορούμε έτσι απόλυτα τη θεματοθετρια. Λογικό είναι να πληγώνεται γιατί τη λογαριάζει ως πολύ καλή τηςφίλη και στη τελική ο άνθρωπος μια φορά παντρεύεται. Λογικό να θέλει τη κολλητή της στο γάμο της.

    Αλλά θεωρώ ότι έπρεπε να μπει και λιγο στη θέση της.
    Τώρα για όλα τα υπόλοιπα που μας περιγράφει ότι η φίλη της είναι από απόμακρη, δεν ξέρουμε τι συμβαίνει. Εάν όντως της έχει ρίξει άκυρο εκείνη και βγαίνει με άλλους. Αφήστε τη λίγο να γράψει και άλλα στοιχεία,να σκεφτεί και μόνη της τη κατάσταση. Σίγουρα ξέρει πράγματα που εμείς αγνοούμε. Εάν τα σκεφτεί και τα βάλει σε σειρά μπορεί να υποψιαστει καλύτερα τον λόγο που συνέβη αυτή η κατάσταση μεταξύ τους.

  6. #21
    Meditation
    Guest
    Περιέγραψε μας ακριβώς πως είναι η κατάσταση μεταξύ σας , ποτέ ξεκίνησε η απομάκρυνση, τι ειπώθηκε ακριβώς. Εάν συναντιόσασταν μετά το γάμο με τη φίλη σου. Και σε τι συχνότητα. Γράφεις πολύ λίγα.

  7. #22
    Meditation
    Guest
    Παρόλα αυτά διάβασα ξανα όσα μας έγραψες.Το θέμα σας είναι ο κορονοιος. Και εκεί παρεξηγηθηκατε. Εσύ μάλλον είσαι ένας άνθρωπος ο οποίος βγαίνει έξω με κόσμο και δεν τον φοβίζει ο κορονοιος καθόλου. Η φίλη σου όμως είναι το ακριβως αντίθετο. Έχει αναπτύξει μάλλον κάποιου είδους φοβία.
    Και αποφεύγει τις περιττές εξόδους, πάει στα απολύτως απαραίτητα.

    Εσύ λοιπόν είσαι τύπος του φαν, της παρέας και του έξω (ακόμα και τώρα με τη πανδημία)και η κολλητή σου σε επικρίνει ίσως ως " φλου" ότι δεν καταλαβαίνεις τη σοβαρότητα της κατάστασης. Και εσύ παρεξηγηθηκες με τη στάση της, αυτή επιπλέον δεν ήρθε και στο γάμο σου οπότε παρεξηγηθηκες και με αυτό και είναι περίεργο το κλίμα μεταξύ σας.

    Πιστεύω πως και οι δύο σας έχετε ακραίες αντιδράσεις και ακραία στάση προς το θέμα του κορονοιου. Εσύ το παιρνεις τέρμα αψηφιστα, μπορεί να θεωρείς κιόλας ότι τα μέτρα που έχουν παρθεί είναι υπερβολικά, και ότι δεν υπάρχει λόγος να προστατευεται ο κόσμος. Και εκείνη αντιθέτως το βλέπει στο άλλο άκρο και τρελαίνεται με όλα.

    Νομίζω ότι μοιάζεται οι δύο σας. Ίσως είστε ισχυρογνωμων ως χαρακτήρες και οι δυο, ενώ παράλληλα καμία δεν προσπαθεί να μπει στη θέση της άλλης. Ούτε αυτή στη δική σου θεση ούτε εσυ στη δική της. Η καθεμια σας πιστεύει μια άποψη και προσπαθει να την επιβάλει στην άλλη. Αλλιώς θα σεβοσουν την φοβία της και θα της πρότεινες αντι για μαζωξη να βρεθείτε οι δύο σας. Εάν όμως δεν το σκέφτηκες καθόλου αυτό με τη μάζωξη τότε επιβεβαιώνεις το γεγονός ότι δεν σε νοιάζουν πολύ τα θέλω της φίλης σου και δεν τα λαμβάνεις τόσο υπόψη σου.

    Εγώ λέω να αφήσετε τους εγωισμούς και τα πεισματα και να τα ξαναβρειτε. Κάνε εσύ την αρχή και συγχωρεσε την που δεν ήρθε στο γάμο

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Μα δεν εχει πρόβλημα να βγει έξω για καφε ποτό κτλ!! Βγαίνει μια χαρά!!
    Δε ξερω αν με κατηγορεί για φλου παιδιά αλλα φλου δεν ειμαι στο θέμα του κορωναιου!!
    Απλα προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και μα μην παθαίνω πανικό!!
    Επιπλέον ζούμε σε μια πόλη (εγω πλεον οχι) όπου ακόμη και σήμερα την έχει γλιτωσει στο θέμα αυτου και δε μετρα κρούσματα.
    Κι εκείνη φοβάται ναι μεν και η αντίδραση της είναι ακραία αλλα και βγαίνει και διακοπές πήγε εν μέσω πανδημίας γνωρίζοντας ότι είναι έγκυος.
    Και πολυ καλά έπραξε!! Κι εγω πήγα δε με πτόησε τίποτα!!
    Θελω να πω ότι με όλη τη συμπεριφορά της φάσεις και αντιφάσκει
    Δε γίνεται να βγαίνεις, να βλέπεις κοσμο, να πηγαίνεις διακοπές και να φυλαγεσαι μονο από το δικό μου γάμο!!
    Αυτό είναι που μου την εχει δώσει!!

  9. #24
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Regina-Phalange View Post
    Μα δεν εχει πρόβλημα να βγει έξω για καφε ποτό κτλ!! Βγαίνει μια χαρά!!
    Δε ξερω αν με κατηγορεί για φλου παιδιά αλλα φλου δεν ειμαι στο θέμα του κορωναιου!!
    Απλα προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και μα μην παθαίνω πανικό!!
    Επιπλέον ζούμε σε μια πόλη (εγω πλεον οχι) όπου ακόμη και σήμερα την έχει γλιτωσει στο θέμα αυτου και δε μετρα κρούσματα.
    Κι εκείνη φοβάται ναι μεν και η αντίδραση της είναι ακραία αλλα και βγαίνει και διακοπές πήγε εν μέσω πανδημίας γνωρίζοντας ότι είναι έγκυος.
    Και πολυ καλά έπραξε!! Κι εγω πήγα δε με πτόησε τίποτα!!
    Θελω να πω ότι με όλη τη συμπεριφορά της φάσεις και αντιφάσκει
    Δε γίνεται να βγαίνεις, να βλέπεις κοσμο, να πηγαίνεις διακοπές και να φυλαγεσαι μονο από το δικό μου γάμο!!
    Αυτό είναι που μου την εχει δώσει!!
    Λογικά αν γίνεται αυτό τότε σου ακύρωσε και άλλες εξόδους πριν το γάμο;;

    Κοίτα, με τον γαμο μπορεί να τρόμαξε παραπανω γιατί έχουν ακουστεί διαφορα και είναι όλοι χωρίς μάσκες.

    Μιλούσατε κανονικά πριν τον γάμο; βγαίνατε;; ειχε αποκοπεί πριν τον γάμο ή μετά από αυτόν; δεν λες πράγματα.

    Στο μόνο που επιμένεις ειναι ο γάμος που δεν ήρθε.

    Η φιλία δεν βασίζεται μόνο σε έναν γάμο. Πριν από τον γάμο ησασταν οκει;;; και ποτε έγινε αυτός ο γαμος δεν λες .....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Ντάξει μην τη κατηγορούμε έτσι απόλυτα τη θεματοθετρια. Λογικό είναι να πληγώνεται γιατί τη λογαριάζει ως πολύ καλή τηςφίλη και στη τελική ο άνθρωπος μια φορά παντρεύεται. Λογικό να θέλει τη κολλητή της στο γάμο της.

    Αλλά θεωρώ ότι έπρεπε να μπει και λιγο στη θέση της.
    Τώρα για όλα τα υπόλοιπα που μας περιγράφει ότι η φίλη της είναι από απόμακρη, δεν ξέρουμε τι συμβαίνει. Εάν όντως της έχει ρίξει άκυρο εκείνη και βγαίνει με άλλους. Αφήστε τη λίγο να γράψει και άλλα στοιχεία,να σκεφτεί και μόνη της τη κατάσταση. Σίγουρα ξέρει πράγματα που εμείς αγνοούμε. Εάν τα σκεφτεί και τα βάλει σε σειρά μπορεί να υποψιαστει καλύτερα τον λόγο που συνέβη αυτή η κατάσταση μεταξύ τους.
    Απαντάμε με βάση αυτά που μας γράφει σαφώς και ξέρει καλύτερα τα πράγματα αφού αυτή ζει σε αυτό..
    Ο άνθρωπος παντρεύεται μια φορά δεν λέω όχι αλλά και η άλλη τι να κάνει να ρισκάρει την υγεία της η το μωρό της..???και στο κάτω κάτω όταν τίθεται θέμα υγείας κανείς δεν μπορεί να παρεξηγήσει κανέναν.
    Εκτός και αν η φίλη της το χρισημοποιη σαν πρόφαση να το πούμε και αυτό..
    Δηλαδή δεν βγενει μαζί της αλλά βγενει με άλλες φίλες σε καφετέριες και κλαμπ..
    Έπειτα δεν είναι μόνο ο κορονοιος είναι και το τσιγάρο.
    Είναι και ότι στους γάμους πίνουμε και μπορεί άνετα να βγει καμία φασαρία . Συν ότι έχει συνοστισμο..
    Όλα αυτά είναι αρνητικά για μια εγκυο...
    Αλλά είπαμε εκτός αν βγενει με άλλες φίλες ..τοτες τίθεται θέμα δικαιολογίας.....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Regina-Phalange View Post
    Μα δεν εχει πρόβλημα να βγει έξω για καφε ποτό κτλ!! Βγαίνει μια χαρά!!
    Δε ξερω αν με κατηγορεί για φλου παιδιά αλλα φλου δεν ειμαι στο θέμα του κορωναιου!!
    Απλα προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και μα μην παθαίνω πανικό!!
    Επιπλέον ζούμε σε μια πόλη (εγω πλεον οχι) όπου ακόμη και σήμερα την έχει γλιτωσει στο θέμα αυτου και δε μετρα κρούσματα.
    Κι εκείνη φοβάται ναι μεν και η αντίδραση της είναι ακραία αλλα και βγαίνει και διακοπές πήγε εν μέσω πανδημίας γνωρίζοντας ότι είναι έγκυος.
    Και πολυ καλά έπραξε!! Κι εγω πήγα δε με πτόησε τίποτα!!
    Θελω να πω ότι με όλη τη συμπεριφορά της φάσεις και αντιφάσκει
    Δε γίνεται να βγαίνεις, να βλέπεις κοσμο, να πηγαίνεις διακοπές και να φυλαγεσαι μονο από το δικό μου γάμο!!
    Αυτό είναι που μου την εχει δώσει!!
    Γιατί βασανιζεσαι με όλα αυτά τα ερωτήματα .
    Αστην να γεννήσει με το καλό η φίλη σου και καντην ένα τηλέφωνο να την συνγχαρεις .Θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία, αν πραγματικά είσαι διατεθημενη να τα αφήσεις όλα πίσω ,να ξαναμιλησετε σε διαφορετικές πλέον συνθήκες .
    Νομίζω όταν μάθεις ότι γεννησε θα τα ξεχάσεις όλα .

    Κάνε υπομονή, άσε τον οποίο θυμό υπάρχει να φύγει και ο χρόνος θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Βγαίνει τώρα σε κλειστούς χώρους; Επιπλέον, όταν πήγε διακοπές, είχε πολύ λιγότερα κρούσματα απ’όσα μετράμε τώρα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Regina-Phalange View Post
    Μα δεν εχει πρόβλημα να βγει έξω για καφε ποτό κτλ!! Βγαίνει μια χαρά!!
    Δε ξερω αν με κατηγορεί για φλου παιδιά αλλα φλου δεν ειμαι στο θέμα του κορωναιου!!
    Απλα προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά και μα μην παθαίνω πανικό!!
    Επιπλέον ζούμε σε μια πόλη (εγω πλεον οχι) όπου ακόμη και σήμερα την έχει γλιτωσει στο θέμα αυτου και δε μετρα κρούσματα.
    Κι εκείνη φοβάται ναι μεν και η αντίδραση της είναι ακραία αλλα και βγαίνει και διακοπές πήγε εν μέσω πανδημίας γνωρίζοντας ότι είναι έγκυος.
    Και πολυ καλά έπραξε!! Κι εγω πήγα δε με πτόησε τίποτα!!
    Θελω να πω ότι με όλη τη συμπεριφορά της φάσεις και αντιφάσκει
    Δε γίνεται να βγαίνεις, να βλέπεις κοσμο, να πηγαίνεις διακοπές και να φυλαγεσαι μονο από το δικό μου γάμο!!
    Αυτό είναι που μου την εχει δώσει!!
    Μα τι σχεση εχει ενας καφες η ποτο με 1-3 ατομα, με το να εισαι κλεισμενος σε μια αιθουσα 5 ωρες με 100 ατομα που ιδρωνου,ν γελανε , χορευουν, μιλανε συνεχως απο κοντα, και φιλιουνται χωρις μασκες;;;;
    το ιδιο ισχυει και με τις διακοπες. οπως φυλαγεσαι στο σπιτι σου, μπορεις να φυλαχθεις και στις διακοπες. εσυ επιλεγεις που θα πας και με τι συνθηκες. αν δεις συνωστισμο, δεν πας!!! ολοι πηγαμε διακοπες! την μιση μερα εισαι στην θαλασσα με την δικη σου παρεα. δεν γνωριζεις κοσμο. δεν ειναι αναγκη να κανεις κλαμπιγκ στον κορωνοιο. πας για φαγητο, για ποτο, για βολτα. καμια σχεση με γλεντια χωρις μασκες.
    και εν πασει περιπτωσει, στον γαμο σου ηρθε. η τελετη ειναι ο γαμος, οχι το γλεντι.
    και ο γαμος και το γλεντι σου που ειναι τοσο σημαντικα για εσενα, θα γινοταν και χωρις την φιλη σου. το δικο της το παιδι δεν θα γεννηθει αν απο μια απροσεξια το χασει..

  14. #29
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Μα τι σχεση εχει ενας καφες η ποτο με 1-3 ατομα, με το να εισαι κλεισμενος σε μια αιθουσα 5 ωρες με 100 ατομα που ιδρωνου,ν γελανε , χορευουν, μιλανε συνεχως απο κοντα, και φιλιουνται χωρις μασκες;;;;
    το ιδιο ισχυει και με τις διακοπες. οπως φυλαγεσαι στο σπιτι σου, μπορεις να φυλαχθεις και στις διακοπες. εσυ επιλεγεις που θα πας και με τι συνθηκες. αν δεις συνωστισμο, δεν πας!!! ολοι πηγαμε διακοπες! την μιση μερα εισαι στην θαλασσα με την δικη σου παρεα. δεν γνωριζεις κοσμο. δεν ειναι αναγκη να κανεις κλαμπιγκ στον κορωνοιο. πας για φαγητο, για ποτο, για βολτα. καμια σχεση με γλεντια χωρις μασκες.
    και εν πασει περιπτωσει, στον γαμο σου ηρθε. η τελετη ειναι ο γαμος, οχι το γλεντι.
    και ο γαμος και το γλεντι σου που ειναι τοσο σημαντικα για εσενα, θα γινοταν και χωρις την φιλη σου. το δικο της το παιδι δεν θα γεννηθει αν απο μια απροσεξια το χασει..
    Πολύ σωστό σχόλιο. Εξάλλου η κοπέλα πήγε διακοπές ως δεσμευμένη με τον άντρα της. Δεν πήγε με φίλες της να κάνει γνωριμίες σε μπαρ και να γκομενισει.

    Θα μπορούσε να πάει κάπου ήρεμα με τον άντρα της και να κρατάνε αποστάσεις.

    Επιπλεον το μόνο που σε ενόχλησε θεματοθετρια στο θέμα με τη φίλη σου είναι ο γάμος σου. Αυτό γράφεις, δεν περιγράφεις καμία άλλη αρνητική συμπεριφορά εκ μέρους της.

    Καταλαβαίνω πως μια φορά παντρεύεσαι και είναι σημαντική στιγμή αλλα και εκείνη πρώτη φορά έμεινε έγκυος ....και αντικειμενικά αν το δεις ένας γάμος μέσα στη πανδημία είναι επικίνδυνος κίνδυνος μολύνσεων καθώς δεν υπάρχει καμία προστασία. Οπότε ακόμα και αν πληγώθηκες, εφόσον τη θες για φίλη σου θα πρέπει να κάνεις υποχώρηση και να τη βρεις να μιλήσετε.

    Κάτι τελευταίο που μου έκανε εντύπωση. Κάπου γράφεις ότι εκείνη δεν τη νοιάζει και ότι είναι στο κόσμο της και το μόνο που τη νοιάζει είναι το παιδί της.

    Δεν ξέρω αν αυτό σου βγαίνει ως παράπονο επειδή νιώθεις παραγκωνισμενη, δλδ σου βγαίνει ως κτητικοτητα. Ή μήπως καταβαθος νιώθεις και ένα μικρό συναίσθημα ζήλειας για την εγκυμοσύνη της ενώ εσύ απεβαλες σε δίκη σου εγκυμοσύνη.

    Μπορεί να χαίρεσαι πολύ για αυτήν επειδή τη νοιάζεσαι, αλλα αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορεί κάπου να ζηλεύεις και να ήθελες να είσαι στη θέση της και να μη το έχεις καταλάβει ακόμα. Κοίταξε και αυτό το ενδεχόμενο, μήπως ξεκινάει από σένα και δεν κάνεις τη κίνηση να της μιλήσεις πρώτη επειδή ισως νιώθεις ένα αγκαθακι ζήλειας όταν αναφέρεται στο παιδί που θα γεννήσει.

    Μπορεί μεσα σου να αισθάνεσαι περίεργα με αυτή τη κατάσταση,και να θες η ίδια να ξεκόψεις ασυνείδητα, για αυτό προσπαθείς στο μυαλό σου να βρεις έναν λόγο να ρίξεις την ευθύνη σε εκείνη...προσαπτοντας της τη κατηγορία του γάμου. Ενώ στη πραγματικότητα να σε πειράζει λίγο όταν αναφέρεται στην εγκυμοσύνη της ή να σου θυμίζει την δική σου αποτυχημένη εγκυμοσυνη και να μη νιώθεις καλά. Οπότε και θες να την αποφύγεις.

    Εάν στο μυαλό σου δηλαδή παίζει το παρακάτω σενάριο:

    " έχω ενοχληθεί πολύ που δεν ήρθε στο γάμο μου, μόνο για την εγκυμοσύνη της νοιάζεται (εγώ ποτέ θα μείνω έγκυος;;;;) και χαίρεται που περιμένει το παιδί της...(εγώ γιατί να μην ήμουν τυχερή και να αποβαλλω;;;;γιατί κάποιοι άνθρωποι να έχουν τύχη στη ζωή τους;;;;) και δεν με νοιάζεται πλέον....(ωραία φίλη που δεν ήρθε στο γάμο μου) Όχι...δεν θα τη πάρω εγώ πρώτη τηλέφωνο να της κάνω τη ζωή εύκολη ..(της βασίλισσας που τα έχει όλα!!)

    Εάν παίζει λοιπόν αυτό το σενάριο στο μυαλό σου κάθε φορά που σκέφτεσαι τη φίλη σου να ξέρεις ότι πέρα από τον γάμο ίσως νιώθεις λίγο αρνητικά για την εγκυμοσύνη της.

    Εσύ ξέρεις καλύτερα, εμείς υποθέσεις κάνουμε. Εξάλλου δεν γράφεις και πολλά πράγματα. Τουλάχιστον ελπίζουμε να σε βοηθήσαμε να σκεφτείς και να πάρεις μια απόφαση.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα!
    Αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να τρεξεις εσυ να της σταθεις! μην την παρεις τηλεφωνο! η κοπελα σε εχει αναγκη! απλα οι τυψεις την κανουν να μην στο λεει!
    Εσεις οι γυναικες λογο της ταχυτατης εναλαγης συναισθηματων κι του οτι το υποσυνειδητο σας δουλευει πιο πολυ συνηθως νιωθετε ανασφαλεια προς μια πραξη ,γινεσται δλδ κατα καποια εννοια αντιπαρορμιτικες! και δυστυως επειδη και η αλλη πλευρα η φιλη ειναι κι αυτη γιναικα η υποδοχη της ως συναισθηματικα αποτελλεσματα της πραξης σου εχει κι αυτη την ιδια ταχυτητα εναλλαγης συναισθηματων περναν απο το μυαλο της πολλοι λογοι δλδ.
    Κανε στην ακρη λοιπον εγωισμους και κακες σκεψεις και μην παρεις τηλεφωνο!! τρεξε σε αυτην και δες της απο κοντα δια της βιας εν αναγκη!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. γιατί μην υπάρχουν αληθινοι άνθρωποι;
    By deneimaikala in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2020, 16:42
  2. ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 25-01-2012, 18:06
  3. Φιλοι που δεν υπαρχουν....
    By evi_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-10-2010, 22:13
  4. ΦΙΛΟΙ???ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΑΓΕ?
    By elpi68 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 05-06-2009, 11:43
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •