Υπάρχουν αληθινοί φίλοι;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20

    Υπάρχουν αληθινοί φίλοι;;

    Το ερώτημα που με βασάνιζε πάντα.
    Την έχω πατήσει 2-3 φορές από μεγάλες φιλίες ετών.
    Ολο αυτο με έκανε πιο δυνατή και ανεξάρτητη και έχω ζήσει κι περιόδους τελείως μόνη.
    Τα τελευταία χρόνια όμως ειχα στενή σχέση με μια κοπέλα που την ήξερα παρα πολλά χρόνια. Αυτή η κοπέλα ήταν η καλύτερη μου φίλη και είχαμε μια παρέα με 5 κορίτσια.
    Της έχω σταθεί, όπως κι εκείνη με βοηθησε αρκετά με την προηγούμενη κακοποιητικη σχεση που ειχαμε με τον πρώην.
    Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος όπου κανονίζω το γάμο μου. Ηταν η βοήθειά μου,η μοναδική φίλη να ζήσουμε μαζί την προετοιμασία κλπ.
    Κάναμε διάφορα σχέδια και από την παρέα ηταν η μόνη που θα ερχόταν στο γαμο μου γτ όλες οι υπόλοιπες είχαν αλλες υποχρεώσεις!! Δεν τους κράτησα κακία γτ εγω το φαμο μου τον κανονισα τελευταία στιγμή.
    Εκείνη όμως έλεγε συνέχεια ότι αν αγαπάς το φίλο σου πραγματικά κάνεις τα πάντα κ είναι ανεπίτρεπτο να λείπουν στο γάμο μου!!
    Λόγω των συνθηκών ο γάμος περασε από 40 κύματα με τα μέτρα. Ακυρωσαμε τραπέζια, σκεφτήκαμε να αλλάξουμε ημερομηνία κλπ.
    Όμως τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε το γαμο μας με 100 ατομα κ ενα πάρτι μονο για τη νεολαία σαν πιο ασφαλή επιλογή.
    Η φικη μου όμως στο μεταξύ έμεινε έγκυος και άρχισε να γίνεται τρομερά υποχόνδριος αλλα με συγκεκριμένα πράγματα.
    Μου ανακοίνωσε ότι δε θα ερθει στο πάρτι του γάμου μου γτ δε θέλει να το ρισκάρει να ερθει σε επαφή με Κανέναν.
    Πληγωθηκα πολύ. Από όταν έγινε αυτό περίπου δυο εβδομάδες πριν το γάμο απομακρυνθηκαμε. Εγω πληγώθηκα τρομερά και δε μίλησα πραγματικα εξεπλάγην και δεν το περίμενα!!
    Μέχρι το γαμο μιλησαμε 2-3 φορές με το ζόρι και μετά το γαμο δεν ξαναμιλήσουμε!!
    Αυτό που με έχει πληγωσει τρομερά είναι ότι εγώ πλεον εχω μετακομίσει σε διπλανή κοντινή πολύ μικρή πόλη και δε με έχει πάρει ούτε ένα τηλέφωνο να με ρωτησει τι κάνω πως τα περναω (γιατί ξερει ότι εδω είμαι εντελώς μόνη μ χωρίς κανένα φίλο και δικο μου άνθρωπο πλην του άντρα μου)
    Τα πράγματα είναι σίγουρα μη αναστρέψιμα γιατί εγώ δεν παίζει να κανω το πρώτο βήμα κι εκείνη μπροστά στο μεγάλο θελω της ν γινει μανα τα εχει πετάξει ολο τα υπόλοιπα. Ακόμη και στη γιορτή μου μου έστειλε επλα ενα μνμ για χρόνια πολλά.
    Απλα αναρωτιέμαι γιατί τέτοια αντιμετώπιση;; Ειμαι τοσο ευτυχισμένη και αυτο είναι πραγματικά αγκάθι που δεν έχω τη φίλη μου να μοιραστώ αυτή την ευτυχία.
    Ξερω ότι κατάλαβε πως πειραχτηκα που δεν ήρθε στο γαμο μου, όμως δεν έκανε καμια κίνηση σα να μην την ενδιαφέρει ποσο με πλήγωσε, ετσι αποφάσισε να απομακρυνθεί!!
    Προσπαθώ να το ξεπεράσω, αλλα δεν ειμαι ακομα σε καλό δρόμο δυστυχώς και ήθελα κάπου να τα πω!!
    Από την άλλη τσατίζομαι με τον εαυτό μου και του υπενθυμίζω ότι εκείνη δε με σκεφτηκε στο ελάχιστο, οποτε πρέπει να κόψω την αλυσίδα επι τέλους ώρες συναισθηματισμους.
    Ξερω ποσο σημαντικό είναι να φέρνεις ενα παιδι στον κόσμο, αλλά κι εγω οικογένεια ξεκινάω πλεον.
    Και από την άλλη αναρωτιέμαι το να γίνεσαι γονιός και να αλλάζουν οι προτεραιότητες σου αυτο αυτόματα σε κάνει να ξεχνάς πώς να είσαι φίλος;;

    Συγγνώμη για το μακροσκελές.

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Αληθινοί φίλοι εννοείς αυτοί που σε στηρίζουν, που είναι διπλα σου σε ότι χρειαστείς και θέλουν το καλό σου;
    Λίγοι έως και ελάχιστοι. Στη ζωή συναναστρεφομαστε πολύ κόσμο. Με μερικούς θα έρθουμε κοντά και με άλλους ακόμη πιο κοντά. Όμως όταν αλλάξουν οι προτεραιότητες και ο τρόπος ζωής μας θα χάσουμε και πάρα πολλούς από αυτούς.


    Δικαιωμα σου να ενοχλησε επειδή η φίλη σου δεν ήθελε να ρθει στο γάμο αλλα και δικαίωμα της γιατί ο κορονοιος είναι μια κατάσταση που έχει τρομάξει πολύ κόσμο. Οπότε η άρνηση της αυτή, δεν τη κάνει αυτόματα κακή φίλη. Και ειδικά εφόσον ήταν και έγκυος ένας λόγος παραπάνω να ανησυχεί.

    Μήπως με την εγκυμοσύνη της περνάει τη φάση της; Μήπως δεν είναι ότι δεν σε εκτιμάει αλλά ότι έχει το δικό της ζόρι, είναι λίγο στο κόσμο της έχει μπει σε έναν άλλο τρόπο σκέψης και ζωής και νιώθει ευχαριστημένη με τον άντρα της.

    Μπαίνετε και οι δύο σε άλλη φάση ζωής και αλλάζουν οι προτεραιότητες σας. Δεν μπορείτε να είστε όπως ήσασταν φοιτήτριες και να βγαίνετε συχνά και να αραζετε κτλ κτλ. Νόμιζω αυτό ειναι κάτι που καθένας καταλαβαίνει. Ότι η μορφή της σχέσης σας αλλάζει με τις νέες συνθήκες.

    Εγώ λέω γενικά ότι στις φιλίες πρέπει να βάζουμε μπροστά και λίγο τα θέλω του άλλου και να μη κοιτάμε μόνο τα δικά μας θέλω. Και να προσπαθούμε να μπούμε και στη θέση του όσο γίνεται.

    Πόσο καιρό έχετε να μιλήσετε; πιστεύεις ότι η φίλη σου θα μπορούσε να πει και για σένα ότι δεν τη καταλαβαίνες και ότι δεν ήσουν στο πλευρό της κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της;
    Θέλω να πω..ειναι μια κατάσταση που όντως είναι έτσι;; Ή μήπως το λες από τη πλευρά σου και η φίλη σου δεν σε έχει παρατήσει...δωσε και άλλα στοιχεία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Ο Meditation τα έγραψε πολύ καλά.

    Απλά ως μεσηλικας θα πρόσθετα πως επειδή η ζωή φέρνει από το πουθενά πραγματικά μεγάλες δυσκολίες μη την κάνουνε και από μόνη μας πιο δύσκολη.

    Προσπάθησε να μη στέκεσαι στο τι μου είπε ο ένας και ο άλλος. Άνθρωποι είμαστε και ακόμα και στον καλύτερο μας φίλο μπορεί κάποια στιγμή να συμπεριφερθούμε λανθασμένα.

    Μίλησε της χωρίς να ρίξεις σε αυτήν τις ευθύνες. Πες της την πραγματικότητα. Πώς σου λείπει, πως την σκέφτεσαι και την αγαπάς και έχεις στεναχωρηθεί που η σχέση σας έχει χαλάσει και θα ήθελες να τα ξαναβρείτε.
    Δως της και χρόνο μη περιμένεις δηλαδή αμέσως να σου απαντήσει και μπορεί με κάτι τόσο απλό να ξαναφτιάξει η φιλία σας και να γίνει πιο δυνατή αυτή τη φορά.

    Και στο ερώτημα του τίτλου σου θα απαντούσα πως όσο περισσότερο δείχνουμε τον πραγματικό μας εαυτό στον άλλον, όσο περισσότερο του εκφράζουμε αυτά που σκεφτόμαστε, θετικά αλλά και αρνητικά, χωρίς να τον προσβάλλουμε βέβαια, τόσο και πιο ισχυρό γίνεται το δέσιμο μεταξύ μας, τόσο και πιο ισχυρή και πραγματική γίνεται η φιλία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Rulakigo View Post
    Το ερώτημα που με βασάνιζε πάντα.
    Την έχω πατήσει 2-3 φορές από μεγάλες φιλίες ετών.
    Ολο αυτο με έκανε πιο δυνατή και ανεξάρτητη και έχω ζήσει κι περιόδους τελείως μόνη.
    Τα τελευταία χρόνια όμως ειχα στενή σχέση με μια κοπέλα που την ήξερα παρα πολλά χρόνια. Αυτή η κοπέλα ήταν η καλύτερη μου φίλη και είχαμε μια παρέα με 5 κορίτσια.
    Της έχω σταθεί, όπως κι εκείνη με βοηθησε αρκετά με την προηγούμενη κακοποιητικη σχεση που ειχαμε με τον πρώην.
    Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος όπου κανονίζω το γάμο μου. Ηταν η βοήθειά μου,η μοναδική φίλη να ζήσουμε μαζί την προετοιμασία κλπ.
    Κάναμε διάφορα σχέδια και από την παρέα ηταν η μόνη που θα ερχόταν στο γαμο μου γτ όλες οι υπόλοιπες είχαν αλλες υποχρεώσεις!! Δεν τους κράτησα κακία γτ εγω το φαμο μου τον κανονισα τελευταία στιγμή.
    Εκείνη όμως έλεγε συνέχεια ότι αν αγαπάς το φίλο σου πραγματικά κάνεις τα πάντα κ είναι ανεπίτρεπτο να λείπουν στο γάμο μου!!
    Λόγω των συνθηκών ο γάμος περασε από 40 κύματα με τα μέτρα. Ακυρωσαμε τραπέζια, σκεφτήκαμε να αλλάξουμε ημερομηνία κλπ.
    Όμως τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε το γαμο μας με 100 ατομα κ ενα πάρτι μονο για τη νεολαία σαν πιο ασφαλή επιλογή.
    Η φικη μου όμως στο μεταξύ έμεινε έγκυος και άρχισε να γίνεται τρομερά υποχόνδριος αλλα με συγκεκριμένα πράγματα.
    Μου ανακοίνωσε ότι δε θα ερθει στο πάρτι του γάμου μου γτ δε θέλει να το ρισκάρει να ερθει σε επαφή με Κανέναν.
    Πληγωθηκα πολύ. Από όταν έγινε αυτό περίπου δυο εβδομάδες πριν το γάμο απομακρυνθηκαμε. Εγω πληγώθηκα τρομερά και δε μίλησα πραγματικα εξεπλάγην και δεν το περίμενα!!
    Μέχρι το γαμο μιλησαμε 2-3 φορές με το ζόρι και μετά το γαμο δεν ξαναμιλήσουμε!!
    Αυτό που με έχει πληγωσει τρομερά είναι ότι εγώ πλεον εχω μετακομίσει σε διπλανή κοντινή πολύ μικρή πόλη και δε με έχει πάρει ούτε ένα τηλέφωνο να με ρωτησει τι κάνω
    πως τα περναω (γιατί ξερει ότι εδω είμαι εντελώς μόνη μ χωρίς κανένα φίλο και δικο μου άνθρωπο πλην του άντρα μου)
    Τα πράγματα είναι σίγουρα μη αναστρέψιμα γιατί εγώ δεν παίζει να κανω το πρώτο βήμα κι εκείνη μπροστά στο μεγάλο θελω της ν γινει μανα τα εχει πετάξει ολο τα υπόλοιπα. Ακόμη και στη γιορτή μου μου έστειλε επλα ενα μνμ για χρόνια πολλά.
    Απλα αναρωτιέμαι γιατί τέτοια αντιμετώπιση;; Ειμαι τοσο ευτυχισμένη και αυτο είναι πραγματικά αγκάθι που δεν έχω τη φίλη μου να μοιραστώ αυτή την ευτυχία.
    Ξερω ότι κατάλαβε πως πειραχτηκα που δεν ήρθε στο γαμο μου, όμως δεν έκανε καμια κίνηση σα να μην την ενδιαφέρει ποσο με πλήγωσε, ετσι αποφάσισε να απομακρυνθεί!!
    Προσπαθώ να το ξεπεράσω, αλλα δεν ειμαι ακομα σε καλό δρόμο δυστυχώς και ήθελα κάπου να τα πω!!
    Από την άλλη τσατίζομαι με τον εαυτό μου και του υπενθυμίζω ότι εκείνη δε με σκεφτηκε στο ελάχιστο, οποτε πρέπει να κόψω την αλυσίδα επι τέλους ώρες συναισθηματισμους.
    Ξερω ποσο σημαντικό είναι να φέρνεις ενα παιδι στον κόσμο, αλλά κι εγω οικογένεια ξεκινάω πλεον.
    Και από την άλλη αναρωτιέμαι το να γίνεσαι γονιός και να αλλάζουν οι προτεραιότητες σου αυτο αυτόματα σε κάνει να ξεχνάς πώς να είσαι φίλος;;

    Συγγνώμη για το μακροσκελές.
    εκεινη δεν σε πηρε ενα τηλεφωνο να δει τι κανεις τωρα που παντρευτηκες (σιγα την κοσμοιστορικη αλλαγη), τωρα που εισαι μονη (εκτος του οτι εισαι με τον ανδρασου!!!) σοβαρα τωρα; εισαι με τον ανδρα σου, κι αυτο λεγεται "Μονη";;;.
    εσυ, την πηρες κανενα τηλεφωνο να δεις πως παει η εγκυμοσυνη της κι ανε ιναι καλα;;;;
    σοβαρα, θεωρεις σημαντικοτερο το να παντρευτεις, απο το να εισαι εγκυος εν μεσω πανδημιας;;;
    εγω στην θεση της, δεν θα ρχομουν ουτε στον γαμο, οχι μονο στο γλεντι.

    μπαινεις ποτε στην θεση των αλλων; μπορεις να φανταστεις πως μπορει να ειναι να εχεις καμια πνευμονια, να εισαι εγκυος να κινδευεις κι εσυ και το παιδι και να μην μπορεις να παρεις φαρμακα;
    σοβαρα πιστευεις οτι ο γαμος σου εχει προτεραιοτητα σε μια τοσο σοβαρη κατασταση;;
    νομιζω οτι πρεπει να τα ξανασκεφτεις...

    η φιλη σου την εδειξε την καλη της προθεση, εφοσον εκανε σχεδια μαζι σου, και σου ειπε οτι θα ερθει, ενω τοσες αλλες φιλες σου δεν θα ερχοντουσαν.
    απο την στιγμη που εμεινε εγκυος, αλλαζουν τα σχεδια. δεν εισαι εσυ η προτεραιοτητα, αλλα η υγεια της και η υγεια του παιδιου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Καταρχήν γλυκιά μου δε χρειάζεται να μου επιτιθεσαι ειδικά όταν δεν έχεις διαβάσει σωστά.
    Δεν έγραψα ότι δε με πηρε τηλ να δει τι κάνω που παντρεύτηκα αλλα ότι μετακόμισα σε μια άλλη πόλη στην οποία δεν εχω κανεναν.
    Ουτε φιλους ουτε συγγενείς. Φυσικά εχω τον αντρα μου ο οποίος είναι η οικογένειά μου και τα παντα ολα μου. Αλλα αυτό μονο δε φτάνει
    Επίσης όταν βλέπεις τον άλλον να μην έχει κανένα πρόβλημα να βγει βραδυ να πιει το ποτό του να είναι καθε μερα στις γεμάτες καφετέριες για καφέ και εκει δε φοβάται μη συνωστιστει και κολλήσει κατι, αλλα φοβάται μόνο στο δικο μου γάμο, τότε ίσως δε φταίει μόνο η κατάσταση που επικρατεί.
    Βέβαια στην πόλη μας δεν υπάρχουν κρούσματα ακόμη.
    Επίσης δε ζήτησα να είμαι προτεραιότητα. Ομως κάποια πράγματα απλα δεν κολλάνε!!
    Α και κατι τελευταίο. Εσυ στο γάμο μου δε θα ερχόσουν και μπράβο σου, εκείνη σε άλλο γλέντι και γάμο πήγε. Όπως επίσης ειχα και άλλες τρεις ίδιες περιπτώσεις (εγκυμονουσες εννοω) που έκαναν αισθητή την παρουσία τους!!
    Αυτά και ευχαριστώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Rulakigo View Post
    Καταρχήν γλυκιά μου δε χρειάζεται να μου επιτιθεσαι ειδικά όταν δεν έχεις διαβάσει σωστά.
    Δεν έγραψα ότι δε με πηρε τηλ να δει τι κάνω που παντρεύτηκα αλλα ότι μετακόμισα σε μια άλλη πόλη στην οποία δεν εχω κανεναν.
    Ουτε φιλους ουτε συγγενείς. Φυσικά εχω τον αντρα μου ο οποίος είναι η οικογένειά μου και τα παντα ολα μου. Αλλα αυτό μονο δε φτάνει

    Επίσης όταν βλέπεις τον άλλον να μην έχει κανένα πρόβλημα να βγει βραδυ να πιει το ποτό του να είναι καθε μερα στις γεμάτες καφετέριες για καφέ και εκει δε φοβάται μη συνωστιστει και κολλήσει κατι, αλλα φοβάται μόνο στο δικο μου γάμο, τότε ίσως δε φταίει μόνο η κατάσταση που επικρατεί.
    Βέβαια στην πόλη μας δεν υπάρχουν κρούσματα ακόμη.
    Επίσης δε ζήτησα να είμαι προτεραιότητα. Ομως κάποια πράγματα απλα δεν κολλάνε!!
    Α και κατι τελευταίο. Εσυ στο γάμο μου δε θα ερχόσουν και μπράβο σου, εκείνη σε άλλο γλέντι και γάμο πήγε. Όπως επίσης ειχα και άλλες τρεις ίδιες περιπτώσεις (εγκυμονουσες εννοω) που έκαναν αισθητή την παρουσία τους!!
    Αυτά και ευχαριστώ.
    το διαβασα μια χαρα, ακριβως οπως το γραφεις , το καταλαβα.
    δεν λεγεται επιθεση επειδη εχω αλλη αποψη για το ανυπαρκτο κατα τη γνωμη μου"δραμα" που μας παρουσιασες.
    και τι ειναι η νεα πολη δηλαδη; κανενας καινουριος πλανητης;; εχεις τον ανδρα σου, κανε δραστηριοτητες και θα γνωρισεις κοσμο, αν θες κι αλλες παρεες...

    οι αλλες εγκυμονουσες, δικαιωμα τους να το παρουν αψηφιστα. ο κινδυνος ομως ηταν υπαρκτος και ειναι απολυτα κατανοητο, οτι εκεινη φυλαχθηκε. δεν καταλαβαινω γιατι τα συμψηφιζεις και θα πρεπε να ρωτησει τις αλλες εγκυμονουσες που πανε και τι κανουν... αν εκεινη αποφασισε να κινηθει υπευθυνα και να φυλαχθει, της λεμε "μπραβο" και οχι οτι οι αλλλες πηγαν.. κακο του κεφαλιου τους αμα πηγαν..

    δεν μας ειπες οτι πηγε σε αλλα γλεντια, αλλα οχι στο δικο σου, τωρα το λες... αν ισχυει, αυτο ναι, ειναι προβλημα. κι εφοσον συζητησατε, μπορουσες να την ρωτησεις πως πηγε στο αλλο γλεντι και φοβαται το δικο σου;

    αλλα δεν λες πουθενα, γιατι δεν την πηρες ΕΣΥ αφου ηθελες να την ακουσεις, να δεις και πως παει η εγκυμοσυνη της, αλλα επρεπε απαραιτητα να σε παρει εκεινη;;
    και τελικα, ηρθε στον γαμο και δεν ηρθε στο γλεντι, η δεν ηρθε καθολου;;;
    αν εβγαινε για ποτα ακριβως το διαστημα του γαμου, ειναι αλλο, και αλλο να βγαινει τωρα, ενω κοντα στο λοκνταουν ηταν ο γαμος ..
    Last edited by Remedy; 22-10-2020 at 11:44.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Rulakigo View Post
    Το ερώτημα που με βασάνιζε πάντα.
    Την έχω πατήσει 2-3 φορές από μεγάλες φιλίες ετών.
    Ολο αυτο με έκανε πιο δυνατή και ανεξάρτητη και έχω ζήσει κι περιόδους τελείως μόνη.
    Τα τελευταία χρόνια όμως ειχα στενή σχέση με μια κοπέλα που την ήξερα παρα πολλά χρόνια. Αυτή η κοπέλα ήταν η καλύτερη μου φίλη και είχαμε μια παρέα με 5 κορίτσια.
    Της έχω σταθεί, όπως κι εκείνη με βοηθησε αρκετά με την προηγούμενη κακοποιητικη σχεση που ειχαμε με τον πρώην.
    Φτάνουμε λοιπόν στο φέτος όπου κανονίζω το γάμο μου. Ηταν η βοήθειά μου,η μοναδική φίλη να ζήσουμε μαζί την προετοιμασία κλπ.
    Κάναμε διάφορα σχέδια και από την παρέα ηταν η μόνη που θα ερχόταν στο γαμο μου γτ όλες οι υπόλοιπες είχαν αλλες υποχρεώσεις!! Δεν τους κράτησα κακία γτ εγω το φαμο μου τον κανονισα τελευταία στιγμή.
    Εκείνη όμως έλεγε συνέχεια ότι αν αγαπάς το φίλο σου πραγματικά κάνεις τα πάντα κ είναι ανεπίτρεπτο να λείπουν στο γάμο μου!!
    Λόγω των συνθηκών ο γάμος περασε από 40 κύματα με τα μέτρα. Ακυρωσαμε τραπέζια, σκεφτήκαμε να αλλάξουμε ημερομηνία κλπ.
    Όμως τελικά αποφασίσαμε να κάνουμε το γαμο μας με 100 ατομα κ ενα πάρτι μονο για τη νεολαία σαν πιο ασφαλή επιλογή.
    Η φικη μου όμως στο μεταξύ έμεινε έγκυος και άρχισε να γίνεται τρομερά υποχόνδριος αλλα με συγκεκριμένα πράγματα.
    Μου ανακοίνωσε ότι δε θα ερθει στο πάρτι του γάμου μου γτ δε θέλει να το ρισκάρει να ερθει σε επαφή με Κανέναν.
    Πληγωθηκα πολύ. Από όταν έγινε αυτό περίπου δυο εβδομάδες πριν το γάμο απομακρυνθηκαμε. Εγω πληγώθηκα τρομερά και δε μίλησα πραγματικα εξεπλάγην και δεν το περίμενα!!
    Μέχρι το γαμο μιλησαμε 2-3 φορές με το ζόρι και μετά το γαμο δεν ξαναμιλήσουμε!!
    Αυτό που με έχει πληγωσει τρομερά είναι ότι εγώ πλεον εχω μετακομίσει σε διπλανή κοντινή πολύ μικρή πόλη και δε με έχει πάρει ούτε ένα τηλέφωνο να με ρωτησει τι κάνω πως τα περναω (γιατί ξερει ότι εδω είμαι εντελώς μόνη μ χωρίς κανένα φίλο και δικο μου άνθρωπο πλην του άντρα μου)
    Τα πράγματα είναι σίγουρα μη αναστρέψιμα γιατί εγώ δεν παίζει να κανω το πρώτο βήμα κι εκείνη μπροστά στο μεγάλο θελω της ν γινει μανα τα εχει πετάξει ολο τα υπόλοιπα. Ακόμη και στη γιορτή μου μου έστειλε επλα ενα μνμ για χρόνια πολλά.
    Απλα αναρωτιέμαι γιατί τέτοια αντιμετώπιση;; Ειμαι τοσο ευτυχισμένη και αυτο είναι πραγματικά αγκάθι που δεν έχω τη φίλη μου να μοιραστώ αυτή την ευτυχία.
    Ξερω ότι κατάλαβε πως πειραχτηκα που δεν ήρθε στο γαμο μου, όμως δεν έκανε καμια κίνηση σα να μην την ενδιαφέρει ποσο με πλήγωσε, ετσι αποφάσισε να απομακρυνθεί!!
    Προσπαθώ να το ξεπεράσω, αλλα δεν ειμαι ακομα σε καλό δρόμο δυστυχώς και ήθελα κάπου να τα πω!!
    Από την άλλη τσατίζομαι με τον εαυτό μου και του υπενθυμίζω ότι εκείνη δε με σκεφτηκε στο ελάχιστο, οποτε πρέπει να κόψω την αλυσίδα επι τέλους ώρες συναισθηματισμους.
    Ξερω ποσο σημαντικό είναι να φέρνεις ενα παιδι στον κόσμο, αλλά κι εγω οικογένεια ξεκινάω πλεον.
    Και από την άλλη αναρωτιέμαι το να γίνεσαι γονιός και να αλλάζουν οι προτεραιότητες σου αυτο αυτόματα σε κάνει να ξεχνάς πώς να είσαι φίλος;;

    Συγγνώμη για το μακροσκελές.
    Καλημερα!

    Εχεις απόλυτο δίκιο να αισθάνεσαι έτσι ! Την θεωρούσες δικό σου άνθρωπο και ειδικά σε τέτοιες στιγμές αυτους θέλουμε διπλα μας όπως και να είναι και όσα χιλιόμετρα και να μας χωρίζουν!

    Δικαιολόγησε την όμως επειδη είναι εγκυος .Η συγκεκριμένη φαση της γυναικάς ειναι πολύ περίεργη,πιστεψε με , θα την καταλάβεις καποια στιγμη οταν με το καλο θελήσεις να αποκτήσεις και εσυ παιδάκι.
    Οι φοβίες μας και οι ανασφάλειες μας, μας κανουν λιγακι υπερβολικές και σε συνδυασμό με τις ορμονικές διαταραχές που ερχονται ,μας κανουν ακομα πιο περιεργες .Μπορει να αναπτύσσουμε συμπεριφορές που δεν τις συνηθίζουμε γι αυτό και συχνά ειναι παρεξηγησιμες απο τους αλλους. Ειδικα με τον κορονοιο οι άνθρωποι έχουμε αναπτύξει συμπεριφορές πολυ περίεργες δυστυχώς.

    Αφου λοιπον υπάρχει αυτο το αγκαθακι μέσα σου ,βάλε στην άκρη το οποίο εγωισμό σου,αν υπάρχει και παρ την ένα τηλέφωνο να μιλήσετε σαν δυο ώριμοι άνθρωποι. Είμαι σιγουρη οτι και εκείνη αυτο θα θέλει, απλά εχει αλλα στο κεφάλι της τώρα.
    Είναι κρίμα τέτοιες παρεξηγήσεις να σας κρατάνε μακρυά .Αφου νοιάζεσαι πραγματικά γι αυτήν κανε εσύ την αρχή και δείξε ποσο ανώτερος άνθρωπος εισαι.Ειστε σε διαφορετικες φασεις αλλα οχι μακρυνες .Ειδικα αν και εσυ αποκτησεις παιδακι, ξερεις τι ομορφη και καλη παρεα θα κάνετε?Ακόμα και απο μακρυά θα εχετε πολλα να λέτε !
    Δωσε την ευκαιρια σε ενα φιλο που εχετε περασει πολλά μαζι να σου εξηγησει. Περασε η φαση που μπορει να θύμωσες, οποτε ειναι η καλυτερη ωρα για να το δεις διαφορετικά !Ειναι κρίμα να αφηνουμε τετοιες παρεξηγήσεις να μας τρώνε !

    Με την διπλανή μου από την πρώτη δημοτικού εως και το λύκειο ακόμα και σήμερα, τοσα χρόνια μετά ειμαστε μαζί!Με τις φάσεις μας βέβαια ,εγώ παντρεύτηκα και έκανα παιδιά μικρή και εκείνη πολυ αργότερα .Πολ λες φορές εγω απομακρυνθηκα οχι γιατι μου έκανε κάτι αλλα ειχα αλλες προτεραιοτητες ...Στην αρχη παρεξηγηθηκαμε αλλα οταν καθησαμε και μιλησαμε και ξεκαθαρισαμε οτι ολο αυτο γινεται καθαρά απο τι προτεραιοτητες εχουμε στην αντιστοιχη φαση της ζωης που βρισκόμαστε ,ακομα και σημερα ειμαστε πολυ κοντά .Σκέψου οτι εμενα η κόρη μου ειναι δεκαοκτώ και εκείνης μολις 4 ετών ...καταλαβαινεις λοιπον τι διαφορετικές φάσεις περασαμε και ομως την αγαπάω και με αγαπάει όπως τότε !
    Την κορη της την εχω σαν δικη μου ,ειναι πολυ ομορφο αισθημα να βλεπεις την παιδική σου φιλη να ειναι πραγματικά ευτυχισμενη!

    Βαλε στην ακρη τα παντα και κανε ενα τηλέφωνο και ζήτα μια ομορφη και χαλαρή κουβεντα!
    Σιγουρα χρειάζεται και εκείνη την φίλη της !
    Αυτη η σχέση δεν καλύπτεται ούτε από τον σύζυγο ούτε από πουθενά όσο ευτυχισμένη και να είσαι μαζι του και φυσικά δεν συγκρίνεται .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Meditation
    Guest
    Εφόσον λες ότι η φίλη σου βγαίνει κανονικά για καφέδες και ποτα και πάει σε άλλους γάμους, τότε κάποιο θέμα υπάρχει.

    Από πότε έχεις παρατηρήσει ότι έχει αρχίσει να απομακρύνεται η φίλη σου;
    Last edited by Meditation; 22-10-2020 at 17:38.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Κανα μηνα πριν το γάμο καταλαβε οτι είναι έγκυος. Δεν πρόλαβε να μου το πει γτ σχεδόν αμέσως το καταλαβα κι εγώ!! Τόσο κοντά εισασταν!! Και μου είπε πως καταλαβαίνει ποσο πολυ την αγαπάω αφου κι εγω το αντιλήφθηκα τοσο νωρίς.

    Λίγο πιο μετά την είδα να αλλάζει και να γίνεται τρομερά υποχονδρια και να επιπλητει οποιον κατα τη γνώμη της συνωστιζοταν (και εμενα φυσικά) με τρόπο αυταρχικό.

    Όταν ήρθε λοιπόν η ώρα λιγο πριν το γάμο να φτιάξουμε τις λεπτομέρειες του πάρτι μου ανακοίνωσε ότι δεν έρχεται γτ φοβάται επειδή θα γινόταν σε κλειστό χώρο. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μια και σε ένα τεράστιο χώρο χωρητικότητα 800 ατόμων θα ειμασταν 100 άτομα, οι περισσότεροι γνωστοί που ήδη βρισκόμαστε καθημερινά και κανουμε παρέα.
    Ηταν ανέκδοτη καθώς θεωρουσε ότι οποιοσδήποτε κλειστος χώρος είναι απαγορευτικό.
    Εδω να σημειώσω ότι η ίδια δουλεύει σε κλειστό χώρο των 30 τετραγωνικών και κάθε μερα έρχεται σε επαφή με διαφορετικούς ανθρώπους.
    Σίγουρα δε μπορείς να το διακινδυνευσεις ναι συμφωνώ και το καταλαβαίνω, αλλά δε γίνεται να νομίζεις ότι θα κολλήσεις στο δικο μου γάμο, ενω βγαίνοντας εξω με τόσο κόσμο χωρίς αποστάσεις και ας είναι έξω φυλαγεσαι, γιατί είναι πραγματικά άτοπο!!
    Αυτός είναι και ο λόγος που πήγε στο άλλο τραπέζι γτ ηταν σε εξωτερικό χώρο!!

    Την καταλαβα λοιπόν ότι οκ δεν ήρθε όσο και να με πλήγωσε. Αυτό που δεν καταλαβα είναι γτ σταμάτησε καθε επικοινωνία μαζί μου λες και της έχω κάνει κάτι.

    Οχι ουτε κι εγω την έχω ξαναπάρει τηλεφωνο η αλήθεια είναι αυτή. Την κάλεσα βεβαια πρόσφατα σε μια μάζωξη αλλα και πάλι μου αρνήθηκε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εκεινη δεν σε πηρε ενα τηλεφωνο να δει τι κανεις τωρα που παντρευτηκες (σιγα την κοσμοιστορικη αλλαγη), τωρα που εισαι μονη (εκτος του οτι εισαι με τον ανδρασου!!!) σοβαρα τωρα; εισαι με τον ανδρα σου, κι αυτο λεγεται "Μονη";;;.
    εσυ, την πηρες κανενα τηλεφωνο να δεις πως παει η εγκυμοσυνη της κι ανε ιναι καλα;;;;
    σοβαρα, θεωρεις σημαντικοτερο το να παντρευτεις, απο το να εισαι εγκυος εν μεσω πανδημιας;;;
    εγω στην θεση της, δεν θα ρχομουν ουτε στον γαμο, οχι μονο στο γλεντι.

    μπαινεις ποτε στην θεση των αλλων; μπορεις να φανταστεις πως μπορει να ειναι να εχεις καμια πνευμονια, να εισαι εγκυος να κινδευεις κι εσυ και το παιδι και να μην μπορεις να παρεις φαρμακα;
    σοβαρα πιστευεις οτι ο γαμος σου εχει προτεραιοτητα σε μια τοσο σοβαρη κατασταση;;
    νομιζω οτι πρεπει να τα ξανασκεφτεις...

    η φιλη σου την εδειξε την καλη της προθεση, εφοσον εκανε σχεδια μαζι σου, και σου ειπε οτι θα ερθει, ενω τοσες αλλες φιλες σου δεν θα ερχοντουσαν.
    απο την στιγμη που εμεινε εγκυος, αλλαζουν τα σχεδια. δεν εισαι εσυ η προτεραιοτητα, αλλα η υγεια της και η υγεια του παιδιου.
    Βασικα ναι μπαίνω στη θέση των άλλων. Γιατί έχω υπάρξει έγκυος και επέβαλα. Οποτε για να απαντήσω στο ερώτημα σου ξερω πως είναι να είσαι έγκυος και να κινδυνεύεις.
    Και ναι είναι κοσμοιστορικη αλλαγή που παντρεύτηκα για εμενα και για όποιον με ξερει. Φυσικά εσυ δεν το καταλαβαίνεις, αλλα δεν υπάρχει και κανένας λόγος να ειρωνεύεσαι από τη στιγμή που δε ξέρεις τι έχει περάσει κάποιος!!
    Νάσαι καλά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Regina-Phalange View Post
    Κανα μηνα πριν το γάμο καταλαβε οτι είναι έγκυος. Δεν πρόλαβε να μου το πει γτ σχεδόν αμέσως το καταλαβα κι εγώ!! Τόσο κοντά εισασταν!! Και μου είπε πως καταλαβαίνει ποσο πολυ την αγαπάω αφου κι εγω το αντιλήφθηκα τοσο νωρίς.

    Λίγο πιο μετά την είδα να αλλάζει και να γίνεται τρομερά υποχονδρια και να επιπλητει οποιον κατα τη γνώμη της συνωστιζοταν (και εμενα φυσικά) με τρόπο αυταρχικό.

    Όταν ήρθε λοιπόν η ώρα λιγο πριν το γάμο να φτιάξουμε τις λεπτομέρειες του πάρτι μου ανακοίνωσε ότι δεν έρχεται γτ φοβάται επειδή θα γινόταν σε κλειστό χώρο. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μια και σε ένα τεράστιο χώρο χωρητικότητα 800 ατόμων θα ειμασταν 100 άτομα, οι περισσότεροι γνωστοί που ήδη βρισκόμαστε καθημερινά και κανουμε παρέα.
    Ηταν ανέκδοτη καθώς θεωρουσε ότι οποιοσδήποτε κλειστος χώρος είναι απαγορευτικό.
    Εδω να σημειώσω ότι η ίδια δουλεύει σε κλειστό χώρο των 30 τετραγωνικών και κάθε μερα έρχεται σε επαφή με διαφορετικούς ανθρώπους.
    Σίγουρα δε μπορείς να το διακινδυνευσεις ναι συμφωνώ και το καταλαβαίνω, αλλά δε γίνεται να νομίζεις ότι θα κολλήσεις στο δικο μου γάμο, ενω βγαίνοντας εξω με τόσο κόσμο χωρίς αποστάσεις και ας είναι έξω φυλαγεσαι, γιατί είναι πραγματικά άτοπο!!
    Αυτός είναι και ο λόγος που πήγε στο άλλο τραπέζι γτ ηταν σε εξωτερικό χώρο!!

    Την καταλαβα λοιπόν ότι οκ δεν ήρθε όσο και να με πλήγωσε. Αυτό που δεν καταλαβα είναι γτ σταμάτησε καθε επικοινωνία μαζί μου λες και της έχω κάνει κάτι.

    Οχι ουτε κι εγω την έχω ξαναπάρει τηλεφωνο η αλήθεια είναι αυτή. Την κάλεσα βεβαια πρόσφατα σε μια μάζωξη αλλα και πάλι μου αρνήθηκε.
    Αφου την κάλεσες πρόσφατα και δεν ανταποκριθηκε άσε τον χρόνο λιγο να περάσει, να ηρεμήσουν τα πνεύματα και ξαναπροσπαθησε αργοτερα μονο και μονο γιατι μας λες οτι την νοιάζεσαι.

    Σε καταλαβαίνω ειναι ψυχοφθόρο ολο αυτο ,ειδικα αν αισθάνεσαι πως δεν έκανες κατι ώστε να δικαιολογεί την όλη συμπεριφορά της ...
    Δωστεις άλλη μια φορα την ευκαρια να μάθεις ακριβός τι έχει γίνει .Κατι έχει γίνει πάντως γιατι εντελώς ξαφνικά δεν δικαιολογεί και ολα αυτά που μας λες.
    Στο κάτω κάτω αν δεν θέλει να συνεχίσετε να σου πει ξεκάθαρα τον λόγο για να μπορέσεις να ηρεμήσεις και να καταλάβεις .

    Εχεις καθε δικαίωμα να μάθεις και πρέπει τουλάχιστον να σεβαστεί αυτό
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα αφού αυτή τη στιγμή σου λείπει σαν κολλητή και είναι επιφυλακτική με τον κορονοϊο, γιατί μετά άπο όλα αυτά το μόνο που βρήκες να κάνεις είναι να την καλέσεις... σε μία μάζωξη;;;

    Άσε τους εγωισμούς και τις βλακείες "μία σου και μία μου" και ποιος θα σηκώσει το τηλέφωνο πρώτος και πάρε να της μιλήσεις, να κάνετε μία ειλικρινή συζήτηση. Και μετά βλέποντας και κάνοντας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    νηματοθετρια, ο καλλιτερος φιλος του ανθρωπου ειναι ο σκυλος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Η φίλη σου έχει δίκιο για τους κλειστούς χώρους και ακόμα και τα 100 άτομα είναι πολλά. Δεν έχει την ευθύνη μόνο της δικής της ζωής αλλά και του μωρού της και ο λόγος που δε σε παίρνει πια τηλέφωνο είναι ότι έχει καταλάβει ότι δε μοιράζεσαι τις ανησυχίες και τους φόβους της. Είναι έγκυος, ανήκει στις ευπαθείς ομάδες, άσε την να το διαχειριστεί όπως εκείνη νιώθει καλύτερα.

  15. #15
    Meditation
    Guest
    Δεν ξέρεις καθένας πως το σκέφτεται τώρα με τον κορονοιο. Μπορεί να έχει τρομάξει πάρα πολύ και να νιώθει ότι έχει και διπλή υποχρέωση να προσέχει τώρα που είναι έγκυος. Πρέπει και εσύ λίγο να την καταλάβεις και να ρίξεις νερό στο κρασί σου. Δεν ξέρω εάν έχετε παρεξηγηθεί με τον γάμο. Μπορεί αυτό να είναι. Εσύ περιμένεις από εκείνη να σε πάρει τηλ και εκείνη αντιθετα φοβάται ότι της το κρατάς μανιάτικο. Και εγώ πιστεύω ότι το να τη καλέσεις σε μάζωξη ενώ περιγράφεις ότι είναι υποχονδρια και φοβάται δεν είναι καλή ιδέα. Δεν ξέρω εάν πραγματικά το θέμα ξεκινάει από εκείνη, άλλα και εσύ βλέπω δεν μπαινεις στη θέση της ούτε συμμερίζεσαι τους φόβους της. Καλύτερα να της έλεγες να βγείτε οι δύο σας και σε έναν εξωτερικό χώρο πάρα να της πεις να βρεθείτε εσύ αυτή και άλλοι 5 -6.

    Στη δουλειά της και εκεί που πρέπει να πάει μπορεί να πηγαίνει κανονικά. Ίσως να θέλει να περιορίσει τις περιττές εξοδους. Αυτό δεν το ξέρεις.

    Αλλά αν πιάσουμε όντως το ενδεχόμενο ότι σου λέει δικαιολογίες και δεν θέλει να βγει μαζί σου, τότε για ποιο λόγο πιστεύεις ότι μπορεί να σε αποφεύγει;

    Εγώ λέω ότι από τη στιγμή που είστε φίλες τόσα χρόνια.. να αφήσετε τους εγωισμούς. Πάρε την εσύ τηλέφωνο πρώτη κάποια μέρα να μάθεις νέα της, να συζητήσετε ήρεμα, δεν χρειάζεται ούτε να της κάνεις μούτρα ουτε γκρίνιες. Και δες τι έχει και εκείνη να σου πει.

    Δώσε της την ευκαιρία και μετά δες πως θα πάει. Και εάν δεν πάει... και βλέπεις ότι έρχεται ρηξη ή είναι περίεργο το κλίμα και η φίλη σου παραμενει απόμακρη..τότε ξανά έλα να το δούμε το θέμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γιατί μην υπάρχουν αληθινοι άνθρωποι;
    By deneimaikala in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2020, 16:42
  2. ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 25-01-2012, 18:06
  3. Φιλοι που δεν υπαρχουν....
    By evi_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-10-2010, 22:13
  4. ΦΙΛΟΙ???ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΑΓΕ?
    By elpi68 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 05-06-2009, 11:43
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •