Ψέμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Ψέμα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    2

    Ψέμα

    Καλησπέρα σας.
    έχω σχέση εδώ και 6 χρόνια. Από την αρχή της έκρυβα τα οικονομικά μου γιατί χρωστούσα πολλά. Μετά από καιρό τα έμαθε από άλλους, συνεχίσαμε αλλά εξακολουθώ να της λέω ψέματα γιατί φοβάμαι, δικαιολογίες είναι αυτά. Τις λέω συνέχεια ψέματα με τα οικονομικά δηλαδή ότι δεν πήρα τόσα άλλα πιο λίγα και άλλα πολλά συνέχεια. δεν είναι ότι δεν την αγαπάω αλλά δεν θέλω να βλέπει πριν κάνω λάθος συνέχεια και αποφεύγω την αλήθεια. μεγάλο λάθος μου, τώρα μου είπε να χωρίσουμε δεν αντέχει άλλο την κατάσταση, της έχω πει πολλές φορές ότι θα αλλάξω και κάνω το ίδιο πάλι, κοροϊδεύω και εμένα και εκεινη με την συμπεριφορά μου. Συνέχεια της λέω θα αλλάξω αλλά πάλι τα ίδια κάνω, δεν θέλω να χωρίσουμε. είπαμε πολλά μεταξύ μας, εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εκείνη, τι να κάνω, σκεφτόμαι τον θάνατο

  2. #2
    χρεη απο τι?παιζεις τζογο κτλ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    2
    Όχι δεν παίζω τίποτα από τυχερά παιχνίδια. Από εφορια είναι τα χρεη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και τι θες να σου πούμε; Η κοπέλα σου έδωσε ένα σωρό ευκαιρίες να σοβαρευτείς κι εσύ συνέχισες να την σπας στο δούλεμα. Μπες λίγο και στη θέση του άλλου, μην κοιτάς μόνο τον εαυτούλη σου. Κι άσε τις χειριστικότητες τύπου "θέλω να πεθάνω". Ανάλαβε τις ευθύνες των πράξεών σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν τα εξηγείς με κατανοητό τρόπο και είναι δυσνόητα όπως τα γράφεις. Εντάξει χρωστάς και η μισή Ελλάδα χρωστάει δεν λέει κάτι αυτό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κρύβεσαι και γιατί τα κρύβεις; Δηλαδή της λες ψέμματα και εσύ τι αποκομίζεις από αυτό; Είσαι σπάγγος; Γιατί της λες ψέμματα; Αντε και κρύβεις πχ ένα ποσό τι το κάνεις; το τρως κάπου; τι; Δεν θέλεις να αλλάξεις, αν ήθελες και σε ένοιαζε τόσο πολύ εκείνη θα της έλεγες πάρε εσύ τα λεφτά μου και κάνε τη λογίστρια, δεν της το λες όμως για λόγους που μόνο εσύ γνωρίζεις και δεν μας τους έχεις πει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Και τι θες να σου πούμε; Η κοπέλα σου έδωσε ένα σωρό ευκαιρίες να σοβαρευτείς κι εσύ συνέχισες να την σπας στο δούλεμα. Μπες λίγο και στη θέση του άλλου, μην κοιτάς μόνο τον εαυτούλη σου. Κι άσε τις χειριστικότητες τύπου "θέλω να πεθάνω". Ανάλαβε τις ευθύνες των πράξεών σου.
    Με απάλλαξες από πληκτρολόγηση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω με τον μαιντ.
    κατι δεν παει καλα στην διηγηση σου...
    και τι εγινε που χρωστας στην εφορια;;; ποιο ηταν το προβλημα να της το πεις, κι εφοσον της το ειπες, γιατι να συνεχισεις μετα τα ψεματα;
    αυτα που λες δεν κολλανε με χρεη στην εφορια αν δεν υπαρχει καποια περιεργη αφαιμαξη, πχ τζογος ή ουσιες...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ενδεχετε ο συμφορμιτης μας να ειχε μια δεδομενη καλη οικονομικη κατασταση εν αρχη της σχεσης του, ετσι η κοπελα μαλον την ενδιαφερει το να ειναι ανετα οικονομικα μαλον ειναι απο τις κοπελες που ειχε μαθει ετσι και θελει να νιωθει καλα και να διακατεχεται απο την ευχαριστηση των υλικων αγαθων ετσι ο φιλος μας εχει τον φοβο οτι αν μαθει η τυπισα οτι ειναι ρεστος θα τον αφησει!! Σε καταλαβαινω απολυτα φιλε μου, παρομιο προβλημα ειχα κι εγω -αν βεβαιως ειναι οπως υποθετω - αλλα να σου πω κατις! δοξα τον Θεο που μου συναιβει αυτο διοτις δεν θα μαθαινα πωτες αν ηταν η αγαπη της για εμενα η για τον συνδιασμο της καλης ζωης και εμενα! αν κι ενιωσα ασχημα μετα ευχαριστουσα την μοιρα μου ιοτις θα ειχα στο κρεβατι μου ενα ψευτικο ερωτα και δεν θα ειχα την ευκερια να γνωριζα μετα την κοπελα οπου με αγαπουσε για τον γυμνο εαυτο μου κι οχι για τα υλικα αγαθα! Δοξα τον Θεο υπαρχουν πολλε κοπελες γυρο σου φιλε μου που θα σε αγαπησουν κι ας μην εισαι πλουσιος!! πιστεψεμε ειναι τυχη αυτο που σου συμβαινει διοτις μπορει και η νυν κοπελα σου να σε αγαπαει ανεξαρτητα των λεφτων σου! αρα ειναι μια ατυχη αλλα ευκερη στιγμη ναα μαθεις τα αληθειςε συναισθηματα που υπαρχουν στην αλλη πλευρα του κρεβατιου σου! διοτις θα φρικαρεις αν καταλαβεις οτι σε θελει μονο ως μεσαζον!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης Γιώργο παίζει ο θεματοθέτης να τα έχει κάνει εντελώς σκατά στα οικονομικά του και να μην εκτιμάει ο ίδιος τον εαυτό του και να μην έχει αυτοπεποίθηση και ωριμότητα να παραδεχτεί τα λάθη του, ούτε πίστη στον εαυτό του ότι η κοπέλα θα τον στήριζε και θα έμενε μαζί του αν της παρουσίαζε πραγματική εικόνα της κατάστασης. Ή να μην θέλει να δίνει λογαριασμό σε κανέναν παρόλο που τα έχει κάνει σκατά, ούτε στο ταίρι του.
    Η κοπέλα μπορεί μια χαρά να τον στήριζε αν ήταν ειλικρινής μαζί της, παραδεχόταν τα λάθη του, κάναν μία νέα αρχή με ειλικρίνεια και αποφασίζανε μαζί να βάλουν μία σειρά. Αλλιώς δεν θα καθόταν τόσα χρόνια μαζί να ελπίζει πως ο θεματοθέτης θα αλλάξει, αν την ένοιαζε απλά να έχουν καλή οικονομική κατάσταση, θα την είχε κάνει από την πρώτη φορά που έμαθε για τα χρέη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by nkermit View Post
    της έχω πει πολλές φορές ότι θα αλλάξω και κάνω το ίδιο πάλι, κοροϊδεύω και εμένα και εκεινη με την συμπεριφορά μου. Συνέχεια της λέω θα αλλάξω αλλά πάλι τα ίδια κάνω, δεν θέλω να χωρίσουμε. είπαμε πολλά μεταξύ μας, εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εκείνη, τι να κάνω, σκεφτόμαι τον θάνατο
    αφού λοιπόν λες ότι θα αλλάξεις και προφανώς δεν μπορείς να το κάνεις κι αυτό ενοχλεί την κοπέλα, άστη να πάει στο καλό να ησυχάσει και βρες κάποια που να σε θέλει όπως είσαι - με τα ψέματα κ.τ.λ. Γιατί να την ταλαιπωρείς και να την πιέζεις ψυχαναγκαστικά με τα χιλιοειπωμένα "εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εκείνη"; Στο κάτω κάτω δεν είμαστε ιδιοκτησία ο ένας του άλλου.

    Όσο για την αυτοκτονία, καλή είναι μεν αλλά έχει ένα βασικό πρόβλημα: εάν τη διαπράξεις, μετά δεν έχεις την πρακτική δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη και να διορθώσεις την απόφασή σου.

Similar Threads

  1. ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ?
    By dynamiki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-05-2011, 16:47
  2. ΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ
    By Hrw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 13-03-2011, 00:17
  3. ζουσα σε ενα ψεμα
    By ersi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2009, 19:49
  4. Το ψέμα του έρωτα
    By Νικήτας in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-05-2009, 11:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •