Ψυχολογικα "τρικς"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ψυχολογικα "τρικς"

    Ειναι μεταφρασεις απο τα Αγγλικα και σας παραθετω μερικα που "νοιωθω" οτι ισχυουν συμφωνα με τις εμπειριες μου. Φανταζομαι υπαρχουν πολλα και δεν μπορουμε να συμφωνουμε ολοι σε ολα.


    1. Μην παιρνεται αποφασεις οταν κλαιτε, οσο λιγοτερο μιλατε οταν τα αισθηματα σας ειναι αρνητικα, τοσο το καλυτερο.


    (Θα παραθετω και το πρωτοτυπο στα Αγγλικα. Πχ το "οταν κλαιτε" ειναι "when you're in tears". Το κλαμα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι παντα αρνητικο συναισθημα κατα τη γνωμη μου. Οταν λεμε αρνητικο συναισθημα φανταζομαι ξερετε τι εννοουμε).


    Don't make any decisions when you're in tears, the less you talk when your emotions are negative, the better.


    2. Οταν ενα ατομο συμφωνει στο πρωτο αιτημα σας, υπαρχει καλη πιθανοτητα οτι θα συμφωνησει και στο δευτερο.


    When a person agrees to your first request, there is a good chance that they will agree to the second.


    3. Η περιεργεια μπορει να εξορκισει το φοβο.


    Curiosity can dispel fear.


    4. Δεν θα εχετε καταθλιψη οταν τρεχεται.


    You won't be depressed when you run.


    5. Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων είναι αβέβαιοι, έχουν εύθραυστη αυτοεκτίμηση, δινοντας τους ενα χαμογελο απο καρδιας, μπορει να τους κανει να αισθανθουν ωραια.


    The vast majority of people are unconfident, have a fragile self-esteem, perceive to take advantage of this, do nothing, give them a smile from the heart, can give themselves a score.


    6. Εαν ενα ατομο δεν ειναι καλο στο να εκφραζει τον εαυτο του θα αγνοηθει.


    Crying children have sugar to eat. If a person is not good at expressing himself, he will be ignored.


    7. Οταν δυο ατομα τρωνε μαζι, εαν θελετε να μαθετε εαν το αλλο προσωπο τρεφει τρυφερα συναισθηματα για εσας, οπως φιλιας ή αγαπης, σηκωστε μια κουπα και πιειτε μια γουλια νερο. Εαν το αλλο ατομο ασυνειδητα πιασει το ποτηρι του και πιει νερο ειναι πολυ πιο πιθανο να τρεφει καποιο ενδιαφερον για σας.


    When two people eat together, if you want to know if the other person has a potential affection for you (friendship and love apply), pick up a cup and take a sip of water. If the other person also subconsciously picks up his glass and drinks water, he or she is more likely to have a potential interest in you.




    Αυτα, μπορει να γραψω και αλλα αν βρω τη διαθεση για διαβασμα και γραψιμο . Η μεταφραση ειναι ελευθερης μορφης και τα βρηκα στο quora που καθισα και διαβασα λιγο σημερα στην κατηγορια "ψυχολογια". Μου φαινεται οταν βρισκω χρονο θα διαβαζω πιο συχνα quora, ειναι ενα μεσο κοινωνικης δικτυωσης για οσους δεν ξερουν που ρωτας κατι και απαντουν οι αλλοι και οι καλυτερες απαντησεις υπερψηφιζονται και βγαινουν "επανω", αν δεν κανω λαθος. Το αποτελεσμα ειναι πολυ ποιοτικες απαντησεις σε οτι ερωτημα μπορεις να φανταστεις, απο πραγματικα εξυπνους ανθρωπους, ο καθενας στο τομεα του, γιατι φυσικα δεν μπορουμε να τα γνωριζουμε ολα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θα γραψω μια ιστορια για δυο ποντικια ........δυο ποντικια επεσαν σεναν κουβα με κρεμα , ηταν σαν να επεσαν σε κινουμενη αμμο , το ενα ποντικι τα παρατησε απελπισμενο και γρηγορα σταματησε να προσπαθει να βγει απο τον κουβα , και πνιγηκε ........το αλλο ποντικι πιο πεισματαρικο , συνεχισε να προσπαθει , αφου σκεφτηκε οτι αφου ειναι να πεθανει, θα πεθανει προσπαθωντας να βγει ......προς εκπληξη του , σε λιγο η πολυ , η κρεμα απο το πολυ χτυπημα εγινε βουτυρο , και πλεον ειχε πατημα για να βγει απο τον κουβα και να παει σπιτι του ......

    το ακουσα σενα εργο που εβλεπα .......και μου αρεσε .......

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    πολυ ενδιαφερον αυτες οι φρασεις, καλη δουλεια κιπ γολκιν ,ακομα και να μην τα μεταφραζες κι μονο που τα καταθετης, αν κι μπορει να μην συμφωνω με ολα.
    Αληθεια, αυτο το σαιτ που λες πρωτη φορα το διαβαζω,απο εσενα.Δλδ γραφεις μια ερωτηση και απανταν οι αλλοι? λογικα θα ειναι φορουμ ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    https://www.quora.com/
    Κανε μια εγγραφη και πρεπει να ξερεις Αγγλικα για να διαβαζεις. Δεν εχω κανει καποια ερωτηση, αλλα μαλλον διαλεγεις κατηγορια ερωτησεων και λες την ερωτηση σου στα αγγλικα και διαβαζεις τις απαντησεις. Ρωτανε οτι μπορεις να φανταστεις μεχρι ποσο ζυγιζει η Γη εχω δει και υπαρχει κοσμος με τις αντιστοιχες γνωσεις που απανταει. Δεν εχω ασχοληθει αναλυτικα με το quora ωστε να δωσω αναλυτικη περιγραφη, αλλα υπαρχει το google και το επισημο site που μπορεις να εγγραφεις και να δεις περιτινος προκειται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •