Ψυχικες Παθήσεις, Ευαισθησία & Ενημέρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668

    Ψυχικες Παθήσεις, Ευαισθησία & Ενημέρωση

    Χθες το πρωί παρακολουθησα με εκπληξη, απορια κ τελικα με θυμο μια ενημερωτικη εκπομπη. Το θεμα που ανελυαν ήταν η περίπτωση στο Ρέντη, με τον 19χρονο ομογενή που πυροβόλησε συμμαθητή του, δύο πολίτες και μετά αυτοκτόνησε.

    Ηταν παρων κ κεντρικος ομιλητης, ενας ψυχιατρος ο οποιος κ εκανε ανοιχτα κ δημοσια τηλε-διαγνωση. Εξηγουσε οτι ο αυτοχειρας-θυμα-θυτης, ηταν σχιζοφρενης. Κ ανελυε τί κ πώς. Στην συνεχεια βγηκε ενας κατα τη γνωμη μου καραγκιοζης καθηγητης Ψυχολογιας (!!!) που αφου εκανε διαφημιση το βιβλιο του εδωσε κ τις κοινωνιολογικες διαστάσεις του φαινομενου, δινοντας ταυτοχρονως τα συγχαρητηρια του για την τηλεδιαγνωση του Ψυχιατρου που ακουστηκε προηγουμενως.

    Απο τα λιγα που γνωριζω εγω, ως μη ειδικη, διαγνωση με ασφαλεια απο μακρυα κ με 500 υποθεσεις/παραδοχες αυθαιρετες δεν γινεται. Υποθετω ομως πώς για λογους αυτοπροβολης, διαφημισης, τηλεθεασης γινεται....

    Και στο σημειο οπου αναρωτιεμαι ειναι το εξης: δεν υπάρχει μια ενωση Ψυχολογων, ή Ψυχιατρων που να προστατεύει τον πολιτη, την κοινη γνωμη, το ιδιο το επάγγελμα κ την ιδιοτητα που αυτο φέρει? Με αυτες τις αντιληψεις, την ευκολια κ τον ευτελισμο προσώπων, η κοινη γνωμη διαμορφωνει μια ρατσιστικη αποψη για τους πάσχοντες, ο πάσχων νιωθει μια ταμπελα να λειτουργει σαν βαριδιο στις κοινωνικες του επαφες, ενισχυεται η ντροπη κ η ανασφάλεια του....

    Και αν δεν δειξουν οι φορεις του επαγγελματος αυτου αυτη την ευαισθησια, ποιος αληθεια θα το κανει?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δυστυχώς Σοφία το μοναδικό κίνητρο να βγει κάποιος ψυχολόγος - ψυχίατρος στην τηλεόραση είναι η αυτοπροβολή (η σε λιγότερο βαθμό η προβολή του επαγγέλματος). Δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει να κάνουν καλά τον κόσμο παρα μόνο να διατηρήσουν την ψυχική ασθένεια και να φέρουν πελατεία στο μαγαζί. Η λέξη σχιζοφρένεια ακούγεται η λογική απάντηση στον τηλεθεατή που μασάει οτι του δίνουν. Και προκειμένου να μην νιώθει κάποιος σχιζοφρενής θα ακούσει το τηλεοπτικό τροπάρι του ψυχολόγου - ψυχίατρου -παύλα- πωλητή...

    Τεσπα αντί να φτιάξουν την κοινωνία μερικοί μερικοί ομαδοποιούν και διαιωνίζουν το πρόβλημα...

    Το έχω ξαναπεί άλλωστε σε έναν σχιζοφρενή μπορεί να φερθούν πολύ χειρότερα απο οτι ο ίδιος στους άλλους...αν και αμφιβάλλω οτι το άτομο αυτό είχε τη ίδια σχιζοφρένεια με τους υπόλοιπους..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Eίναι πολύ άσχημο αυτό που γίνεται.Ο άνθρωπος δεν ζει καν,δεν τον εξέτασαν ούτε μία φορά!
    Όντος δεν υπάρχουν κανόνες ψυχιατρικής?Πως μπορούν κ το κάνουν αυτό?Ακόμα κ εμείς που είμαστε εντελώς άσχετοι από ψυχιατρική-ψυχολογία βλέπουμε το παράλογο των πραγμάτων.
    Βολεύει να δώσουν πάλι την έυκολη δικαιολογία?
    Κ γιατί μια ζωή την σχιζοφρένεια?η ασθένεια με το βαρύ φορτίο.......τα κουβαλάει όλα πάνω της...

    Τι να πω....κανονικά χρειαζόταν μήνυση ειδικά απ΄τους συγγενείς του 19χρονου γιατί δε θα΄πρεπε να βγάζουν πορίσματα για έναν πεθαμένο άνθρωπο όποια κ αν είναι αυτά....

    Να μην πηγαίνουμε καθόλου σε γιατρούς λοιπόν.Έχουμε τόσο αστέρια γιατρούς που κ με ένα τηλ.δικών μας(ούτε εμείς να τηλεφωνήσουμε..)μπορούν να βγάλουν πόρισμα κ να είναι κ περήφανοι γι\'αυτό.

    Τι να πω.Στεναχωριέμαι πολύ κ ειδικά για τους ανθρώπους που πάσχουν από σχιζοφρένεια γιατί θεωρώ πως έχουν αδικηθεί κ αδικούνται καθημερινά πολύ.
    Η σχιζοφρένεια μιάζει σαν έναν σάκο του μποξ που στέκεται εκεί στην άκρη έτοιμη να ξεδώσει ο καθένας πάνω της.

    Επιτέλους ΣΕΒΑΣΜΟ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χα εχει πιασει πλεον αραχνες η τηλεοραση...ουτε καν ενημερωνομαι για το τι γινεται...μονο απο καμμια εφημεριδα και το διαδικτυο αραια και που.
    Οχι οτι σε αυτα ειναι ολα καλα αλλα δεν σου σπαει τα @@ οπως η τηλεοραση,ασε ρε τι σχιζοφρενης,και εγω διαβασα σχετικα με τον τυπο το τι εγραψε στο ιντερνετ κλπ αλλα δεν εβγαλα τετοιο συμπερασμα και εχω διαβασει αρκετα για την ασθενεια και την εχω αντιμετωπισει ο ιδιος.
    Ο καθε παπαρολογος πρεπει να δωσει μια διαγνωση γιατι το να βγεις στην τηλεοραση και να μιλησεις την φωνη της λογικης,να πεις πχ δεν ξερω ή δεν εχω αρκετα στοιχεια κλπ κλπ δε λεει χωριαααα που ειναι εξαιρετικα βαρετο για τους θεατες,οποτε τι τους νοιαζει αν παιρνει η μπαλλα ενα ποσοστο της ταξεως του 1%.
    Το οποιο σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να υπερασπισει τον εαυτο του λογω των προβληματων που εχει,λογω της προκαταληψης και λογω του οτι κρυβονται...ναι και εγω κρυβομαι σιγα μη πω δημοσια οτι ειμαι σχιζοφρενης,ειπαμε τρελλος αλλα ως ενα ορισμενο σημειο.
    Βεβαια θα υπαρχουν και αυτοι που θα το επιχειρησουν,οχι παντως εγω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    παντα οταν καποιος σκοτωνει τον βγαζουν σχιζοφρενη.και οι σχιζοφρενης δεν πειραζουν ουτε μυγα,ποιος ξερει τι εχει τραβιξει το παιδι κ εφτασε σε σημειο να σκευτεται κ να πρατει αναλογα.ποιος ξερει ποσο γραμμενο τον ειχαν οι γονεις του ποσο μονος ενιωθε και ποσες πικρες περασε.δεν τον ιποστιριζω απλα τον βλεπω σαν συνανθρωπο.και επισης σκοτωνουν για μενα λεγοντε δολοφονοι δεν χριαζεται καποιος να εινε σχιζοφρενης η κατι αλλο για να σκοτωσει.ελεος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by keep_walking
    Χα εχει πιασει πλεον αραχνες η τηλεοραση...ουτε καν ενημερωνομαι για το τι γινεται...μονο απο καμμια εφημεριδα και το διαδικτυο αραια και που.
    Οχι οτι σε αυτα ειναι ολα καλα αλλα δεν σου σπαει τα @@ οπως η τηλεοραση,ασε ρε τι σχιζοφρενης,και εγω διαβασα σχετικα με τον τυπο το τι εγραψε στο ιντερνετ κλπ αλλα δεν εβγαλα τετοιο συμπερασμα και εχω διαβασει αρκετα για την ασθενεια και την εχω αντιμετωπισει ο ιδιος.
    Ο καθε παπαρολογος πρεπει να δωσει μια διαγνωση γιατι το να βγεις στην τηλεοραση και να μιλησεις την φωνη της λογικης,να πεις πχ δεν ξερω ή δεν εχω αρκετα στοιχεια κλπ κλπ δε λεει χωριαααα που ειναι εξαιρετικα βαρετο για τους θεατες,οποτε τι τους νοιαζει αν παιρνει η μπαλλα ενα ποσοστο της ταξεως του 1%.
    Το οποιο σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να υπερασπισει τον εαυτο του λογω των προβληματων που εχει,λογω της προκαταληψης και λογω του οτι κρυβονται...ναι και εγω κρυβομαι σιγα μη πω δημοσια οτι ειμαι σχιζοφρενης,ειπαμε τρελλος αλλα ως ενα ορισμενο σημειο.
    Βεβαια θα υπαρχουν και αυτοι που θα το επιχειρησουν,οχι παντως εγω.

    δεν εισαι τρελος να το καταλαβεις αυτο.για μενα τρεοι ειναι αυτοι π νοσηλευονται μεσα π δεν μπορουν να δουλεψουν κ δεν μπορουν να γραψουν καν ενα κειμενο οπως εμεις εδω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Arsi
    Να μην πηγαίνουμε καθόλου σε γιατρούς λοιπόν.Έχουμε τόσο αστέρια γιατρούς που κ με ένα τηλ.δικών μας(ούτε εμείς να τηλεφωνήσουμε..)μπορούν να βγάλουν πόρισμα κ να είναι κ περήφανοι γι\'αυτό.

    ...........
    Επιτέλους ΣΕΒΑΣΜΟ.
    αυτο λέω κι εγω...! αν και εχω ακουσει και για συνεδριες απο το τηλεφωνο!!!!υπάρχουν ψυχολογοι που δεχονται και κανουν τηλεφωνικες συνεδρίες! μα τί αλλο θα ακουσουμε?!ολα στο βωμο του κέρδους?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ρε κοριτσια εγω θελω πολυ να μ κανει διαγνωση καποιος ειδικος κνα μ πει απο τι πασχω.γιατι δεν λενε στα ισιατι εχομε?και να μας κανουν κ ψυχολογικα τεστακια να δουν ποσο μας κοβει :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by keep_walking
    Ο καθε παπαρολογος πρεπει να δωσει μια διαγνωση γιατι το να βγεις στην τηλεοραση και να μιλησεις την φωνη της λογικης,να πεις πχ δεν ξερω ή δεν εχω αρκετα στοιχεια κλπ κλπ δε λεει χωριαααα που ειναι εξαιρετικα βαρετο για τους θεατες,οποτε τι τους νοιαζει αν παιρνει η μπαλλα ενα ποσοστο της ταξεως του 1%.
    Ξερεις Keep, δεν ειναι ο καθε παπαρολογος. Ειναι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ενας ειδικος του οποιου ζητειται η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αποψη. Οποτε ΟΦΕΙΛΕΙ να ναι υπευθυνος. Οταν εμφανιζεται καποιος ΔΗΜΟΣΙΑ υπο την ιδιοτητα που φερει, οφελει να ναι υπεύθυνος και ειναι των λογων του. Οταν η υπολοιπη κοινοτητα (των ψυχολογων-ψυχιατρων) μενει αμετοχη τοτε τί ειναι?

    Και κατι ακομα: δεν ανηκω στην τάξη του 1%, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν με αφορα....Δεν θελω να ζω σε μια κοινωνια ανθρωπων φοβισμενων, γεματη προκαταληψεις...αρκετες εχουμε ετσι κι αλλιως απο αυτες...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Να πάμε στην τηλεόραση να τα πούμε κ να πούμε κ τι σκέψεις κάνουμε να δεις διάγνωση..........

    Αυτοί είναι καλυμμένοι.Ταμπέλα:Πασίγνω στος γιατρός.......

    Reality.Όλοι ψάχνουν να ξεχάσουν τις ζωές τους \'πυροβολώντας\' τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ πήγα με τον άνδρα μου 2 φορές σε ένα μήνα σε ένα τηλεοπτικο πρόσωπο ή μάλλον σε έναν παπαρολόγο έμπορο οποιος θέλει μπορώ να του πω ποιον εννοώ ίσως καταλάβατε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by giota
    Εγώ πήγα με τον άνδρα μου 2 φορές σε ένα μήνα σε ένα τηλεοπτικο πρόσωπο ή μάλλον σε έναν παπαρολόγο έμπορο οποιος θέλει μπορώ να του πω ποιον εννοώ ίσως καταλάβατε.
    κ τι έγινε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Σταματήσαμε δεν ξαναπήγαμε τώρα δεν μπορώ δημόσίως να αναφέρω λεπτομέρειες αλλά για το ποιος είναι οποιος θέλει να του στείλω π μ γιατί δεν αξίζει ο κύριος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ξερεις Keep, δεν ειναι ο καθε παπαρολογος. Ειναι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ενας ειδικος του οποιου ζητειται η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ αποψη. Οποτε ΟΦΕΙΛΕΙ να ναι υπευθυνος. Οταν εμφανιζεται καποιος ΔΗΜΟΣΙΑ υπο την ιδιοτητα που φερει, οφελει να ναι υπεύθυνος και ειναι των λογων του. Οταν η υπολοιπη κοινοτητα (των ψυχολογων-ψυχιατρων) μενει αμετοχη τοτε τί ειναι?

    Και κατι ακομα: δεν ανηκω στην τάξη του 1%, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν με αφορα....Δεν θελω να ζω σε μια κοινωνια ανθρωπων φοβισμενων, γεματη προκαταληψεις...αρκετες εχουμε ετσι κι αλλιως απο αυτες...
    Ο καθε ειδικος μπορει καλλιστα να ειναι και παπαρολογος και μου φαινεται οτι τελικα αυτοι κερδιζουν,γιατι μπορει καποιοι να λενε τι λεει αυτος αλλα ο περισσοτερος κοσμος τους ακουει λογω ελλειψης γνωσης.Και ο καθεις στον τομεα του γιατι μπορει στο συγκεκριμενο να λεω τι μ@ λεει αλλα καπου που δεν εχω γνωσεις μπορει να ακουσω και εγω \"εκστασιασμενος\".
    Φυσικα αυτος που μιλαει ξερει την αληθεια...οτι δεν ξερει,αλλα τον νοιαζει?
    Ισως ειναι αληθεια για τον χρυσο κανονα της τηλεορασης οτι πρεπει ή να σε αγαπουν ή να σε μισουν αρκει να μην τους αφηνεις αδιαφορους.
    Εσυ Sofia δεν ανηκεις στο 1% αλλα εισαι ενημερωμενη,κατι που ουτε το 1% δεν ειναι πολλες φορες για την ιδια την παθηση τους και εισαι αρκετα ιδεαλιστρια και ευαισθητη ωστε να θες ενα καλυτερο κοσμο,να σε νοιαζει με λιγα λογια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α εννοεις να τον αντικρουσουν αυτοι που εχουν γνωσεις ε?Ναι γινονται φανταζομαι προσπαθειες αλλα εδω υπαρχουν συζητησεις που δεν βγαινει νοημα για πασιφανη πραγματα και πιο ενδιαφεροντα,μεχρι ακρως τρελλων...συζητησεις περι βρυκολακων,πνευματων,εξωγη ινων και δεν ξερω τι αλλο.
    Οι προσπαθειες που γινονται ειναι μεσω της ενημερωσης του κοινου και οχι να μπλεξεις σε τηλεοπτικο διαλογο με παπαρολογους που μπορουν να σε εκμηδενισουν λογω του οτι \"ριχνουν\" το επιπεδο στο υπογειο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •