Πληγωμένος εγωισμός η "καψούρα"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    17

    Πληγωμένος εγωισμός η "καψούρα"

    Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα είχα μια σχέση 6 μηνών. Γενικά δεν πήγαινε πολύ καλά, είχαμε πολλές διαφωνίες. Σκεφτόμουνα να της πω να χωρίσουμε, όχι γιατί δεν την γούσταρα απλά γιατί έβλεπα ότι δεν έχει μέλλον (π.χ δεν θέλει να κανει παιδια και εγω θα ηθελα να κανω οικογενεια), και ουπς με πρόλαβε εκείνη. Στην αρχή λέω τέλεια με έβγαλε και από την δύσκολη θέση. Έλα ντε όμως που μετά από λίγες μέρες την είδα έξω με άλλον. Τώρα το έχω μετανιώσει και την θέλω πίσω αλλά αυτή απλά αδιαφορεί για την ύπαρξη μου. Τι έγινε τώρα τι έπαθα? Καψουρεύτηκα ξανά η απλά επειδή με έφτησε και πήγε με άλλον την θέλω ξανά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ισχύει το δεύτερο. Πληγώθηκε ο εγωισμός σου.. Μη του δίνεις περισσότερη τροφή, προσπάθησε να πας παρακάτω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by jetakias View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα είχα μια σχέση 6 μηνών. Γενικά δεν πήγαινε πολύ καλά, είχαμε πολλές διαφωνίες. Σκεφτόμουνα να της πω να χωρίσουμε, όχι γιατί δεν την γούσταρα απλά γιατί έβλεπα ότι δεν έχει μέλλον (π.χ δεν θέλει να κανει παιδια και εγω θα ηθελα να κανω οικογενεια), και ουπς με πρόλαβε εκείνη. Στην αρχή λέω τέλεια με έβγαλε και από την δύσκολη θέση. Έλα ντε όμως που μετά από λίγες μέρες την είδα έξω με άλλον. Τώρα το έχω μετανιώσει και την θέλω πίσω αλλά αυτή απλά αδιαφορεί για την ύπαρξη μου. Τι έγινε τώρα τι έπαθα? Καψουρεύτηκα ξανά η απλά επειδή με έφτησε και πήγε με άλλον την θέλω ξανά?
    Καλημερα!

    Τι ενοιωσες οταν την ειδες με άλλον?
    Ολο αυτο το διάστημα που ήσασταν χωρια την σκεφτοσου?Σου έλειπε?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το παθαινεις αυτο σε μικρη ηλικια ομως , ειναι ο πληγωμενος εγωισμος ..............τοχω παθει κι εγω , αφησα την σχεση να βαλτωσει, και οταν εφυγε η κοπελα , τοτε ξυπνησε το ενδιαφερον μου γι αυτην ........ προχωρα παρακατω ....... τωρα που μεγαλωσα δεν θα το ξαναπαθαινα , λεω γω τωρα !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Τι ενοιωσες οταν την ειδες με άλλον?
    Ολο αυτο το διάστημα που ήσασταν χωρια την σκεφτοσου?Σου έλειπε?
    Την σκεφτόμουνα ναι, αλλά δεν της έστειλα, ούτε εκείνη. Όταν την είδα δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ένοιωσα. Απλά με πείραξε πολύ.
    Ο λόγος που δεν έστειλα είναι γιατί βάζοντας την λογική, οι διαφορές στα θέλω μας ήταν μεγάλες. Θέλω οικογένεια και είμαι σε μία ηλικία που ψάχνω κάτι να κατασταλάξω. Εκείνη πάλι δεν την ενδιαφέρει καθόλου. Αντιστραφήκαν οι ρόλοι :/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by jetakias View Post
    Την σκεφτόμουνα ναι, αλλά δεν της έστειλα, ούτε εκείνη. Όταν την είδα δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ένοιωσα. Απλά με πείραξε πολύ.
    Ο λόγος που δεν έστειλα είναι γιατί βάζοντας την λογική, οι διαφορές στα θέλω μας ήταν μεγάλες. Θέλω οικογένεια και είμαι σε μία ηλικία που ψάχνω κάτι να κατασταλάξω. Εκείνη πάλι δεν την ενδιαφέρει καθόλου. Αντιστραφήκαν οι ρόλοι :/
    Άλλο τι θελει ο καθένας στην ζωη του και άλλο τι αισθήματα τρεφει για τον άνθρωπο που ειναι δίπλα του .
    Το διάστημα που ήσασταν μαζί δεν ειναι μεγαλο αλλα παίζει ρολο πως περνούσατε αλλά και τι ηλικίες εχετε .

    Θες να μας πεις λιγακι περισσότερα για εσας (ηλικιες ,εργασια κτλ.) για να καταλάβουμε σε τι φαση σε βρηκε ολο αυτό?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άλλο τι θελει ο καθένας στην ζωη του και άλλο τι αισθήματα τρεφει για τον άνθρωπο που ειναι δίπλα του .
    Το διάστημα που ήσασταν μαζί δεν ειναι μεγαλο αλλα παίζει ρολο πως περνούσατε αλλά και τι ηλικίες εχετε .

    Θες να μας πεις λιγακι περισσότερα για εσας (ηλικιες ,εργασια κτλ.) για να καταλάβουμε σε τι φαση σε βρηκε ολο αυτό?
    Είμαι 34 ετών και εκείνη είναι 33.Έχουμε και οι δύο τις δουλείες μας. Εγώ δουλεύω σε μία δημόσια υπηρεσία και εκείνη σε μια εταιρία. Κατά την διάρκεια της σχέσης περνούσαμε πολυ καλα. Η βασική διαφωνία ήταν αυτή που περιέγραψα παραπάνω. Το θεμα δεν είναι ότι δεν ήθελε εκεινη την στιγμή παιδια, γιατι οπως και να το κανουμε ηταν νωρις, αλλα οτι δεν θελει γενικα να κανει. Αυτο είναι κατι που αν και νιωθω πραγματα με "φρεναρει". Ειναι πολυ βασικο για μενα. Εχω βαρεθει να κανω σχεσεις και να γυριζω δεξια και αριστερα. Θα ηθελα να παω παρακατω. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, μπορει να κανω και λαθος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by jetakias View Post
    Είμαι 34 ετών και εκείνη είναι 33.Έχουμε και οι δύο τις δουλείες μας. Εγώ δουλεύω σε μία δημόσια υπηρεσία και εκείνη σε μια εταιρία. Κατά την διάρκεια της σχέσης περνούσαμε πολυ καλα. Η βασική διαφωνία ήταν αυτή που περιέγραψα παραπάνω. Το θεμα δεν είναι ότι δεν ήθελε εκεινη την στιγμή παιδια, γιατι οπως και να το κανουμε ηταν νωρις, αλλα οτι δεν θελει γενικα να κανει. Αυτο είναι κατι που αν και νιωθω πραγματα με "φρεναρει". Ειναι πολυ βασικο για μενα. Εχω βαρεθει να κανω σχεσεις και να γυριζω δεξια και αριστερα. Θα ηθελα να παω παρακατω. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, μπορει να κανω και λαθος.
    Οχι δεν κάνεις λάθος .Είναι απολύτως κατανοητό στην ηλικία που είσαι να θέλεις να πας παρακάτω απο την στιγμή που εισαι καλυμμένος και επαγγελματικα.

    Νομιζω ομως οτι ηταν πολυ νωρις για τετοιες κουβεντες .Μολις εξι μηνες .....,αυτες οι αποφασεις ειναι πολυ σοβαρές ειδικά οταν μιλαμε για παιδια. Να ξέρεις οτι μια γυναικά πρεπει να νοιώσει πολλά παραπάνω για να αποφασίσει οτι αυτός που ει νια διπλά της μπορεί να γίνει ο πατέρας των παιδιών της .Μπορεί οντως να μην θέλει καθόλου παιδιά γιατι να μην ειχε βρεθει ακομα ο άντρας που να της βγάλει ολο αυτο.
    Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν εχει αισθήματα για τον αλλον. Δεν εχει καμιά σχεση .

    Εφοσον περνούσατε καλά και εσυ είχες ξεκινήσει να αισθάνεσαι πράγματα έπρεπε να αφήσεις λιγάκι τον χρόνο να περάσει ...
    Οταν καποιος δεν μας ενδιαφέρει ή οτι νιώθαμε εχει τελειώσει μεσα μας ,οταν τον συναντάμε δεν ταραζόμαστε καθολου ....


    Έχει καιρό που χωρίσατε και την είδες με άλλον?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οχι δεν κάνεις λάθος .Είναι απολύτως κατανοητό στην ηλικία που είσαι να θέλεις να πας παρακάτω απο την στιγμή που εισαι καλυμμένος και επαγγελματικα.

    Νομιζω ομως οτι ηταν πολυ νωρις για τετοιες κουβεντες .Μολις εξι μηνες .....,αυτες οι αποφασεις ειναι πολυ σοβαρές ειδικά οταν μιλαμε για παιδια. Να ξέρεις οτι μια γυναικά πρεπει να νοιώσει πολλά παραπάνω για να αποφασίσει οτι αυτός που ει νια διπλά της μπορεί να γίνει ο πατέρας των παιδιών της .Μπορεί οντως να μην θέλει καθόλου παιδιά γιατι να μην ειχε βρεθει ακομα ο άντρας που να της βγάλει ολο αυτο.
    Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν εχει αισθήματα για τον αλλον. Δεν εχει καμιά σχεση .

    Εφοσον περνούσατε καλά και εσυ είχες ξεκινήσει να αισθάνεσαι πράγματα έπρεπε να αφήσεις λιγάκι τον χρόνο να περάσει ...
    Οταν καποιος δεν μας ενδιαφέρει ή οτι νιώθαμε εχει τελειώσει μεσα μας ,οταν τον συναντάμε δεν ταραζόμαστε καθολου ....


    Έχει καιρό που χωρίσατε και την είδες με άλλον?
    1 εβδομάδα. Βασικα και αυτό με πείραξε. Ποτε πρόλαβε? Μηπως τον ειχε απο πριν?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by jetakias View Post
    1 εβδομάδα. Βασικα και αυτό με πείραξε. Ποτε πρόλαβε? Μηπως τον ειχε απο πριν?
    Εισαι σίγουρος οτι ειναι ζευγάρι?Μηπως ήταν καποιος καλος φίλος?
    Ειναι πολυ μικρο χρονικό διάστημα και αν όντως ειναι σε σχέση μαλλον κατι δεν πάει καλα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εισαι σίγουρος οτι ειναι ζευγάρι?Μηπως ήταν καποιος καλος φίλος?
    Ειναι πολυ μικρο χρονικό διάστημα και αν όντως ειναι σε σχέση μαλλον κατι δεν πάει καλα ..
    Και όμως είναι μαζι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by jetakias View Post
    Και όμως είναι μαζι...
    Καλα έτοιμο τον είχε, οπότε δεν ξέρεις αν ισχύουν καν αυτα που ελεγε τόσο καιρο....

    Άστο και μην ασχολείσαι καν...ότι και να λέμε στο τέλος οι πράξεις μετρανα να το ξέρεις .Ο καλύτερος ανθρωπος στον κόσμο να είναι αυτο που έκανε τα λέει ολα.
    Έληξε το μεταξύ σας οπότε κοίτα να πάρεις τον χρόνο σου και τον χώρο σου και να το λήξεις και εσύ .

    μην ασχολείσαι αλλο και χαλιέσαι..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Meditation
    Guest
    Πληγωμένος εγωισμος. Προχωρά παρακάτω.γυναίκες υπάρχουν πολλές εκεί έξω, βγες και βρες αυτή που θα τη θες και θα σε θέλει, και θα κάνετε τα ίδια όνειρα και σχέδια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by jetakias View Post
    Είμαι 34 ετών και εκείνη είναι 33.Έχουμε και οι δύο τις δουλείες μας. Εγώ δουλεύω σε μία δημόσια υπηρεσία και εκείνη σε μια εταιρία. Κατά την διάρκεια της σχέσης περνούσαμε πολυ καλα. Η βασική διαφωνία ήταν αυτή που περιέγραψα παραπάνω. Το θεμα δεν είναι ότι δεν ήθελε εκεινη την στιγμή παιδια, γιατι οπως και να το κανουμε ηταν νωρις, αλλα οτι δεν θελει γενικα να κανει. Αυτο είναι κατι που αν και νιωθω πραγματα με "φρεναρει". Ειναι πολυ βασικο για μενα. Εχω βαρεθει να κανω σχεσεις και να γυριζω δεξια και αριστερα. Θα ηθελα να παω παρακατω. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, μπορει να κανω και λαθος.
    εκει που κανεις το λαθος, ειναι το οτι ταυτιζεις το θεμα των παιδιων, με το "δεξια- αριστερα".
    το να μην θελει μια γυναικα παιδια, δεν σημαινει οτι θελει να πηγαινει δεξια κι αριστερα!
    αντιθετα με οσα πιστευουν πολλοι ανδρες αλλα ΚΑΙ γυναικες, δεν ειναι ονειρο ολων των γυναικων το να κανουν παιδια. μια γυναικα που δεν θελει παιδια, δεν απορριπτει ΕΣΕΝΑ. το μοντελο ζωης με παιδια, απορριπτει.. μην τα ταυτιζεις..
    μπορει μια χαρα να θελει σταθερη και αποκλειστικη σχεση, ακομα και γαμο αν ολα πανε καλα, απο την αλλη ομως, μπορει να το λεει πολυ συνειδητα το οτι δεν θελει παιδια κι ακομα κι αν ειναι νωρις τωρα, να μην αλλαξει γνωμη ουτε στο μελλον!

    επομενως, εσυ θα παρεις τις αποφασεις σου, με δεδομενο οτι ΔΕΝ θα αλλαξει γνωμη για τα παιδια, κι οχι το αντιθετο.
    κι εφοσον εσυ ξερεις οτι θελεις οπωσδηποτε παιδια κι αυτη ειναι ανενδοτη, καλα εκανες κι απομακρυνθηκες.
    το γιατι ασχολεισαι τωρα, ναι ειναι μονο εγωισμος.
    ενω ειδες οτι δεν ταιριαζετε με αυτην την κοπελα, δεν μπορεις να καταπιεις το οτι προχωρησε παρακατω και δεν εμεινε να σε παρακαλεσει η να σου πει οτι αλλαζει γνωμη και θελει να κανει τα παιδια σου...
    Last edited by Remedy; 27-10-2020 at 10:06.

  15. #15
    Meditation
    Guest
    Επίσης μπορεί να μην θέλει να κάνει παιδιά με τον συγκεκριμένο άντρα. Η σχέση τους δεν τράβηξε,εληξε. Η κοπέλα είναι ήδη αλλού. Όσο σκληρό και αν είναι μπορεί με κάποιον άλλον να θέλει να σκεφτεί το θέμα των παιδιών. Για αυτό προχωρα και άστο πίσω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Όταν ο εγωισμός "σκοτώνει" το αίσθημα...
    By astimatnam in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 09-12-2014, 21:04
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •