Διαγνώστηκα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member

Διαγνώστηκα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή;

Μόλις είχα μια συνεδρία εισαγωγής με μια νέα θεραπεύτρια.

Με ρώτησε αν έχω ποτέ διαγνωστεί με μια κατάσταση ψυχικής υγείας. Είπα ότι δεν γνωρίζω ότι έχω διαγνωστεί επίσημα, αλλά είχα θεραπεία και φάρμακα για το άγχος, οπότε ίσως αυτό.

Είχα επίσης αναφέρει ότι βιώνω "γενικό άγχος".

Είπε "Ναι, νομίζω σίγουρα... γενικευμένο άγχος» και προς το τέλος της συνεδρίας είπε «... δεδομένου ότι έχετε γενικευμένο άγχος."

So... Ακούγεται σαν να με διέγνωσε με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή; Είναι καν μια σημαντική διάκριση να κάνει;

Senior Member
    Quote Originally Posted by vijay42 View Post
    Μόλις είχα μια συνεδρία εισαγωγής με μια νέα θεραπεύτρια.

Με ρώτησε αν έχω ποτέ διαγνωστεί με μια κατάσταση ψυχικής υγείας. Είπα ότι δεν γνωρίζω ότι έχω διαγνωστεί επίσημα, αλλά είχα θεραπεία και φάρμακα για το άγχος, οπότε ίσως αυτό.

Είχα επίσης αναφέρει ότι βιώνω "γενικό άγχος".

Είπε "Ναι, νομίζω σίγουρα... γενικευμένο άγχος» και προς το τέλος της συνεδρίας είπε «... δεδομένου ότι έχετε γενικευμένο άγχος."

So... Ακούγεται σαν να με διέγνωσε με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή; Είναι καν μια σημαντική διάκριση να κάνει;
    Διάγνωση μόνο οι ψυχίατροι μπορούν να βγάλουν. Οι ψυχολόγοι δεν έχουν αυτό το δικαίωμα. Οπότε εξαρτάται ποιά είναι η ειδικότητα της, γιατί δεν το διευκρινίζεις.
    Και το να σου λέει κάποιος (όποιος και να είναι αυτός) ότι έχεις άγχος δεν θα πει "έχεις γενικευμένη αγχωδη διαταραχή" . Μπορεί να αναφέρεται στο ότι γενικά έχεις άγχος.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Ακόμα και ψυχίατροι αποφεύγουν τις διαγνώσεις γιατί οι ταμπέλες δημιουργούν πρόσθετο αγχος και δεν βοηθούν στην ψυχοθεραπεία. Πιο πολύ καταλαβαίνεις τι έχουν διαγνώσει εάν χρειαστεί να συνταγογραφησουν κάποιο φάρμακο ή από το πού επικεντρώνεται η ψυχοθεραπεία

Senior Member
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ακόμα και ψυχίατροι αποφεύγουν τις διαγνώσεις γιατί οι ταμπέλες δημιουργούν πρόσθετο αγχος και δεν βοηθούν στην ψυχοθεραπεία. Πιο πολύ καταλαβαίνεις τι έχουν διαγνώσει εάν χρειαστεί να συνταγογραφησουν κάποιο φάρμακο ή από το πού επικεντρώνεται η ψυχοθεραπεία
    Εννοώ ότι ΑΝ για κάποιο λόγο χρειαστεί να έχει κάποιος επίσημη διάγνωση, μόνο ο ψυχίατρος έχει δικαίωμα να βγάλει. .
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Κατάλαβα τι είπες κι έχεις δίκιο. Απλά είπα να μεταφέρω την εμπειρία μου. Όταν ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ζητούσα από τον γιατρό μου μια διάγνωση και είδα ότι και ο τωρινός μου γιατρός και ο προηγούμενος απέφευγε να την κάνει και σιγά σιγά κατάλαβα ότι μες στην ψυχοθεραπεία θεωρούν ότι δεν βοηθάει σε κάτι, ίσα ίσα που μπορεί να δημιουργεί εμπόδια.

Junior Member
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας στο helprul.

jiofi.local.html
    192.168.8.1
    router network