σημερα ανακαλυψα οτι το αγορι μου παιρνει πρεζα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77

    σημερα ανακαλυψα οτι το αγορι μου παιρνει πρεζα

    10 μηνες σχεσης. ηξερα οτι επινε χορτο που κ που και μετα απο καποια στιγμη μου ειπε πως ειχε πιει μια φορα πρεζα και μετα δν ξαναειπιε. ηπιε αλλη μια φορα και ειπαμε θα ναι η τελευταια. ελα ομως που καταδιαστηματα τον επιαναν κρισεισ.. εκεινοσ μενει αθηνα εγω αρκετα μακρια 2 ωρες. ετσι βρισκομασταν καθε σκ.τον επιαναν μεσα στην βδομαδα κρισεισ καταθλιψης να τα σπαει ολα μεσα στο δωματιο συνεχες αυπνιεσ. την δευτερα ηρθε να μεινει εδω που μενω εγω. ηταν καλα ηρεμος κλπ. δουλευε και εγω πηγα στο δωματιο του ειχε εκει το ημερολογιο του που μου χε πει να μην διαβασω ποτε.
    το διαβασα ομως. περιμενωντασ οτι η θα εχει καμια βρισια για μενα η τπτ τετοιο .. οχι ομως το εξης. απο οταν πηρε το ημερολογιο σημειωνε τησ μερες που επινε πρεζα. περιττο να πω οτι ηταν γεματες ολες οι μερες να λενε πρεζα αγκαιν πρεζα σημερα πρεζα πρεζα πρεζα πρεζα.. επαθα πανικο.χτεσ μαλιστα μου ειπε πωσ θελει να πιει πρεζα..ετσι απλα του ηρθε . στο ημερολογιο του εγραφε πως προχθες του τελειωσε. σε διαφορα σημεια εγραφε. τελικα την αγαπω .και το ονομα μου διπλα.συνεδεσα ολα τα συμβαντα και καταλαβα πως οντως πινει πρεζα/ καπου εγραε οτι μαλωσε με τον κολλητο του για λεφτα για την πρεζα και εμενα μου ειχε πει οτι μαλωσανε για αλλα πραγματα. επειτα πηγα και τον βρηκα. δεν του ειπα για το ημερολογιο του ειπα μονο γιατι θελει να του βρω αυριο πρεζα το χει αναγκη η απλα ετσι? και μου ειπε ετσι. του ειπα πως αμα κανει χρηση δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μου το πει , εν τελει πηγαμε στο δωματιο του. προσπαθουσε να κοιμηθει δεν μπορουσε. αρχισε να ουρλιαζε. πεταξε τα κινητα του απτο μπαλκονι πηρε ενα συρταρι και το βαραγε στο κεφαλι του με δυναμη. του ειπα πωσ εχω υπνωτικα σπιτι δεν ηθελα να υποθαλψω την κατασταση του αλλα φοβηθηκα μην κανει κακο στον εαυτο του. ειναι καταθλιπτικος γενικα και τετοια. προσ το παρον δεν με πειραζει το ψεμα γιατι η πρεζα σε τρελαινει. ουτε αν με αγαπα δεν εχει σημασια για μενα πλεον. δεν του χω πει τιποτα. θελω να τον χωρισω κ ασ κοψει το λαιμο του. ποσες φορεσ τον επιαναν κρισεισ κ εγω νομιζα πως ηταν ψυχολογικο και ετρεχα να κανω τα παντα. μαγαπα το ξερω. νομιζω πως μαγαπα ετσι δεν ειναι? απο αυτα που εχει πει κ κανει για μενα.. απτην αλλη σκεφτομαι μηπως ολα αυτα τα κανει για λεφτα. διοτι του δινω λεφτα οταν εχει αναγκη η για να ερχεται εδω. εν τελει δεν ξερω τι να κανω. κρατιεμε να μην καταρευσω. ειμαι 17 χρονων και εκεινοσ 19. πραγματικα τον αγαπαω και δεν μπορω να ζησω χωρισ να ναι καλα .κ ασ ειμστε χωρια. αν του πω τωρα να φυγει θα πεσει στην πρεζα γι τα καλα. το μονο που μπορω ν ακανω εφοσον ο ιδιοσ δεν θελει να σταματησει να πινει απο οτι καταλαβαινω ειναι απλα να ξερω ποσο κανει και ποτε κανει κ πως την κανει .
    τιποτα αλλο. δεν μπορω ομ ως να καταλαβω ποσο ηλιθια ημουν.. τα σημαδια ηταν παντου αλλα η εμπιστοσυνη που του ειχα και οι δικαιολογιες του με απετρεπαν απτην σκεψη. πλεον δεν θελω να εχω σχεση μαζι του. νομιζω πως μονη μ θα μαι καλα. ολες αυτεσ οι σκεψεις τρελαινουν τωρα το μυαλο μου και δεν υπαρχει κανεισ να με βοηθησει. περιμενω την συμβουλη σας

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    θα μου πει κανεις σας παρακαλω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Πολυμνια αρχικα πρεπει να ηρεμησεις εσυ για να μπορεσεις να κανεισ οτιδηποτε. Η γνωμη μου ειναι αν ενδιαφερεσαι για αυτον να ζητησεις βοηθεια απο καποιον μεγαλυτεροπου εσυ νομιζεις θα καταλαβει και θα μπορεσει να βοηθησει. Ειναι σχετικα νωρις ακομα και ολα γινονται. Οι γονεις του τι φαση ειναι?
    Οσο αφορα εσενα και τη σχεση σου μαζι του νομιζω οτι ειναι λαθος στιγμη να αποφασισεις οτιδηποτε. Καλυτερα να το αφησεις γιαλιγο αργοτερα αυτο. φυσικα αν ενδιαφερεσαι να μην κατρακυλησει τελειως. Υπευθυνη εννοειται οτι δεν εισαι εσυ αλλα να τον βοηθησεις η να μην τον βοηθησεις απο σενα εξαρταται. Λεφτα μην του δινεις. Ειναι σαν να του δινεις πρεζα. Αυτα προς το παρον. Να προσεχεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Αγαπητή μου...
    δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές στην αρρώστια του φίλου σου. Η μία (την οποία μάλλον φαίνεται να έχει επιλέξει...) είναι ο αργός θάνατος....και η άλλη είναι η ΖΩΗ! Για την 2η επιλογή μπορείς να απευθυνθείς σε μια κοινότητα, όπως είναι η 18 και άνω. Θα μπορούν να σε κατευθύνουν αν πράγματι ενδιαφέρεσαι όπως λές για τον φίλο σου. Παρόλα αυτά....αισθάνομαι την ανάγκη να σου τονίσω (αν δεν το γνωρίζεις ήδη) πως η \"πρέζα\" μόνο κακό μπορεί να κάνει! Δεν υπάρχουν \"περιστασιακοί\" χρήστες κορίτσι μου. Όποιος κάνει την αρχή δύσκολα θα ξεκολλήσει.
    Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να κινηθείς ΑΜΕΣΑ !Η κοινότητα θα σου δώσει την κατάλληλη κατεύθυνση για να βοηθήσεις τον φίλο σου έτσι ώστε να θελήσει και ο ίδιος να απεξαρτηθεί. Οτιδήποτε άλλο ....θα είναι ο δρόμος προς την κόλαση. Καλή δύναμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    πολυμνια
    έστειλα u2u

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σασ. λοιπον οι γονεισ του ειναι χωρισμενη η μανα ειναι με τον πατριο του μακρια και αν μαθει κατι τετοιο η μανα του καταρχην θα παει κατευθειαν νοσοκομειο οπως μια αλλη φορα ειχε παθει νευρικο κλονισμο απο κατι που ειχε παθει το παιδι και απτην αλλη θα τον παρουν θα τον κλεισουν μεσα στο σπιτι θα νομιζουν οτι ειναι ενταξει και ειμαι σιγουρη πως εκεινος θα βρισκει τροπους να βρισκει πρεζα. δεν ξερω προσπαθω αυτεσ τισ μερεσ που ημαστε μαζι να τον κανω να νιωσει ανετα να μου το πει. σημερα μαλιστα του ελεγα διαφορα και μου ειπε οτι οι κρισεισ που παθαινει δεν ειναι απο πρεζα και οτι δεν πινει πρεζα και απλα παθαινει νευρα χωρισ να ελενχει τον εαυτο του. δεν ξερω στο ημερολογιο του αυτο που εγραφε αν ισχυει .δεν ξερω και εκεινος συνεχιζει και μου λεει ακαθεκτα οτι δεν κανει χρηση κ οτι θα μου το ελεγε. κανω τα παντα να τον πισω οτι μπορει να νιωσει ανετα αρχικα να μου το πει. και μετα βλεπουμε . αν ο ιδιοσ δεν θελει βοηθεια οτι και να του κανουν θα βρει την τρυπα να χωθει παλι. ανησυχω πολυ επειδη ειναι γενικα καταθλιπτικος και βασιζεται ειμαι σιγουρη στην πρεζα ωστε να ξεφευγει απαυτη την κατασταση. τωρα του ειπα πωσ μαζι μπορουμε να προσπαθησουμε να κανουμε την ζωη μας ευτιχισμενη χωρισ να χρειαζομαστε τιποτα. κιολασ το καλοκαιρι θα ειν αι μαζι μου αφου βρηκα ηδη σπιτι γιαυτον και δουλεια και θα μπορω να ξερω τι κανει. συμφωνησε να προσπαθησουμε του ειπα μαλιστα να παει και σε μια ψχολογο που παω και εγω εδω περα και συμφωνησε παρολο που δεν θελει καθολου. οσο για ομαδεσ και τετοια δεν ειναι ακομα καιρος δεν προκειται να κανει κατι τετοιο γιατι πρωτον θεωρει οτι δεν ειναι κολλημενος γενικα με τα ναρκωτικα και δευτερον οτι η καταχρηση ειναι που σε σκωτωνει κ οχι η χρηση. οτι να ναι. δεν ειναι απλωσ στην φαση να αποδεχτει οποιαδηποτε βοηθεια για αυτο το θεμα. εδω καλα καλα δεν μου το παραδεχεται εμενα που ειμαι η μονη που ειναι τοσο κοντα και οντως με νιωθει κ πολυ κοντα του ψυχικα. ενοοειτε θελω να τον βοηθησω απλα χτεσ επαθα ενα σοκ μολις διαβασα αυτα τα πραγματα και εχασα την γη κατω απτα ποδια μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ανησυχω πολυ επειδη ειναι γενικα καταθλιπτικος και βασιζεται ειμαι σιγουρη στην πρεζα ωστε να ξεφευγει απαυτη την κατασταση.




    πολύμνια, γι΄αυτό την λένε \'\' παραμύθα \'\'.δεν ξεφεύγεις από πουθενά! νομίζεις πως το κάνεις.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    το ξερω γαμωτο ξερω πολλα απο αυτο το θεμα γενικα τα βλεπω τα εχω ζησει εχω χασει ανθρωπους το χω δοκιμασει και το εχω αποριψει επειδη καταλαβα την πουστικη δραση που εχει. το θεμα ειναι οτι εχει αποκτησει ενα χαρακτηρα και δεν ξερω νιωθει οτι προφυλασσει κατι με το να μου λεει ψεματα κατι που δενθελει κανεις να του πειραξει. απτην αλλη πιστευω τ εξης επειδη τοσο καιρο δεν εκανε κατι ουτε σε ψυχολογο ουτε σε κατι πηγαινε παρα μονο βυθιζοταν σε καταθλιψη μπορει να εκανε κατι να αυτοκτονησει. ειχε κανει οταν ηταν 9 χρονων αποπειρα αυτοκτονιας ειχε κρεμαστει αλλα τον βρηκαν. για υτο λεω η μανα κ ο πατριος τ κατι πρεπει να καναν απο τοτε αλλα τωρα μονο εγω υπαρχω για αληθινη στηριξη και ουσιαστικη βοηθεια. και το θεμα ειναι οτι καθομαι διπλα του και μου γελαει μου μιλαει μαγκαλιαζει κ τετοια εγω σκεφτομαι την πρεζα και θελω να αρχισω να τον χτυπαω με πιανουν τα κλαμματα τωρα με ρωταει συνεχεια να του βρω κ να του βρω ετσι γιατι κ καλα του εχει κολλησει. ειναι πρεζακι . αηδιαζω πραγματικα σκεφτομενη οτι οταν ηταν αθηνα κ εγω εδω που μενω μιλαγαμε στο τηλ και πριν λιγο ειχε πιει πρεζα. και εγω δεν ηξερα τιποτα νομιζα οτι ηταν ο εαυτος του . δεν ξερω με παιρνει απο κατω ολη την ωρανιωθω οτι εχω την ευθυνη του και σκεφτομαι πως αμα πεθανω δεν θα εχω πια την ευθυνη του απλα οσο ζω νοιαζομαι τρελα και ξερω πως δεν θα καταφερω τιποτα . με τρομαζει το γεγονος οτι μου λεει ψεματα ενω ξερει πως ειμαι ανοικτη σαυτα τα θεματα. του ελεγα κιολασ για να τον ενθαρυνω να μου το πει πως αν κανει καλα κανει κ μπραβο και εγω δεν θα πω τιποτα δεν θα σε κατηγορησω και δεν υπαρχει προβλημα κανενα σιγα τι ειμαι η διωξη. κ τετοια. προσπαθω να μεθοδευσω τα βηματα μου τωρα . δυστυχως μεχρι να το παραδεχτει κ να γινει μια συζητηση που πρεπει δεν μπορω να τον βοηθισω. πιστευω οτι ειναι απλα η επιλογη του για να πεθανει καπως. επισησ ξεχνιετε κ απο τισ σκεψεις του. πραγματικα πειτε μου οταν δεν θελει ψυχολογους ανετα η οταν δεν υπαρχουν λεφτα να παει σε εναν καλο ψυχιατρο και επισησ εκεινος θεωρει οτι εχει ημερομηνια ληξης πως δεν θα ζησει πανω απτα 25 μια λυση που απομενει. βρηκε αυτο σαν αδιεξοδο. κ γω η ηλιθια τωρα το καταλαβα. σκεφτομαι να παρω τον κολλητο του που μαλωσαν χοντρα κ δεν μιλανε κ ο κολλητοσ του ειναι πρεζακι να τον ρωτησω απο ποτε πινει αλλα απτην αλλη σκεφτομαι οτι αμα μπλεχτω ετσι στην ιστορια δεν θα βρεθει λυση. ειμαι μονη μου σαυτο κ δεν ξερω ποιεσ ειναι η πιο καλεσ κινησεισ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πρεπει να μιλησεις με ατομα με εμπειρια,και απο αυτους που πινουν και απο αυτους που ειναι συγγενεις και φιλοι των πασχοντων.
    Παρε το λεωφορειο και πηγαινε στο ΟΚΑΝΑ.


    Διαβασε και οτι μπορεις απο ολο το site.
    Last edited by Aeon; 26-08-2020 at 14:35.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Χριστέ μου , η ίδια ιστορία .. Εγώ ερωτεύτηκα παράφορα έναν άνθρωπο πριν από χρόνια και μετά από πολλούς μήνες ανακάλυψα το ίδιο πράγμα, είχε πέσει στην ηρωίνη για τα καλά ... Θέλαμε να ζήσουμε μαζί σε ένα σπιτάκι μου έλεγε με κήπο , να κοιμόμαστε μαζί και να με ξυπνά κάθε πρωί με χάδια λέγοντάς μου σαγαπώ , να μου κάνει έναν πρασινομάτη μπέμπη ώστε να ολοκληρώσουμε την ευτυχία μας... Όλα αυτά τα όνειρα τα έκαψε η ηρωίνη , ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΣΩ . Άλλαξε εντελώς , άρχισε να εξαφανίζεται , ήταν όλο νεύρα και δεν ήξερε πια τι ήθελε . Η αλήθεια είναι ότι δεν μου ζήτησε ποτέ λεφτά και το σέβομαι αυτό ... Μια μέρα ξαφνικά μου ανακοίνωσε ότι φεύγει για Ισπανία για αποτοξίνωση , και έτσι εξαφανίστηκε για 2 ολόκληρα χρόνια. Εγώ είχα πέσει σε κατάθλιψη για αρκετό καιρό , δεν ήθελα τίποτα και κανέναν . Με έβγαλε από όλη τη μιζέρια ένας άλλος άνθρωπος ο οποίος μου έκανε και πρόταση γάμου. Πάνω που δέχτηκα και άρχισα να ζω ξανά , επέστρεψε εκείνος . Μου χτύπησε τη πόρτα, ήτανε καλά πια , με παρακάλαγε να μείνω ξανά μαζί του , να γίνω ΓΥΝΑΙΚΑ του !!
    Πώς θα μπορούσα να ξεχάσω όλα όσα πέρασα και να γυρίσω ξανά εκεί ?? Να δεχτώ να ξαναγίνει κομμάτι μου και να κοιμάμαι κάθε βράδυ με τον φόβο μήπως ξανακυλίσει ... Όχι δεν μπορούσα να το κάνω , όσο κ αν τον αγαπούσα , και τον αγαπώ ακόμα , ΟΧΙ ...
    Σκέψου καλά , είσαι πολύ μικρή ακόμα , θα ξαναγαπήσεις. Δεν λέω να μην του σταθείς , υποστήριξέ τον , αλλά μην κάνεις σχέδια ζωής μαζί του . Πρώτα πρέπει να γιατρευτεί από την αρρώστεια αυτή , να σταθεί στα πόδια του..
    Εσύ δεν υπάρχεις για κείνον τώρα, υπάρχει μόνο η ηρωίνη ...
    Ξέρω πόσο πολύ πονάς μικρή μου , τα έζησα κι εγώ , να είσαι δυνατή ότι κι αν αποφασίσεις και εύχομαι το παιδί αυτό να βρει την διέξοδό του ...
    Σε φιλώ ...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Πολυμνία μου
    ίσως αυτό που θα σου πω να μην σου αρέσει, αλλά εγώ νομίζω ότι πρέπει πάνω από όλα να κοιτάξεις τον εαυτό σου.
    Το παιδί αυτό θα γίνει καλά μόνο αν το αποφασίσει ο ίδιος. Εσύ μπορείς να είσαι δίπλα του, να τον βοηθήσεις, αλλά, κατά τη γνώμη μου, μόνο αν αποφασίσει να απεξαρτηθεί.
    Λες ότι τώρα θες να χωρίσεις, αλλά δεν μπορείς, γιατί θα τον ρίξεις πιο βαθιά στην πρέζα. Λυπάμαι, αλλά μαζί ήσασταν όταν την άρχισε. Δεν σε ρώτησε, δεν το συζήτησε μαζί σου, σε κοροϊδεύει ασύστολα. Αυτό είναι σωστό απέναντί σου; όχι, δεν είναι.
    Εγώ η αλήθεια είναι ότι σαν πρώτη συμβουλή θα σου έλεγα φύγε μακριά κι ας κάνει ότι θέλει. Δείχνεις όμως να τον αγαπάς πολύ και να είσαι πολύ ευαίσθητο άτομο για να κάνεις κάτι τέτοιο.
    Άρα έχω να σου προτείνω κάτι άλλο: Πες του την αλήθεια (έστω τη μισή) πως ξέρεις ότι παίρνει πρέζα καθημερινά. Και δώσε του την ευκαιρία ή να απευθυνθείτε σε ειδικό για να το κόψει και να είστε μαζί ή να φύγει και να μην σε ενοχλήσει. Μην ανησυχήσεις αν κάνει το δεύτερο. Ο μόνος άνθρωπος που μπορείς να βοηθήσεις είναι αυτός που θέλει ο ίδιος βοήθεια.
    Λυπάμαι, αλλά δε νομίζω ότι αυτό το παιδί θέλει.
    Πιστεύω να σου πάνε όλα καλά!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    εχεισ δικιο σαυτα που λες απλα φοβαμαι πως αν του πω πως διαβασα το ημερολογιο μονο κακο θα του κανω. του πεταω σποντες οτι και καλα εχω καταλαβει τι κανει κλπ και οτι σωματικα δειχνει να ειναι εξαρτημενος απτην ουσια ουσιαστικα εγω στην θεση του θα καταλαβαινα κατευθειαν οτι καποιος διαβασε το ημερολογιο. του εκανα κ επιμονες ερωτησεις τι γραφει στο ημερολογιο εχω γραψει στο δικο μου ημερολογιο πως το διαβασα εχω αφησει επιτηδεσ την τσαντα διπλα του για να το διαβασει τιποτα αυτοσ. προσπαθω να τον κανω εμμεσα να το καταλαβει πωσ το ξερω. απλα τωρα συναισθηματικα πληγωθηκα και επειδη εχω μαθει να ζω σε καταστασεισ δυσκολεσ καπως θα βρω καποιον τροπο να τον προσεγγισω δεν ξερω φοβαμαι οτι μπορει να μην τον νοιαζει τι λεω κ τι κανω αλλα απτην αλλη βλεπω πως νοιαζεται για μενα και με αγαπαει και πως αμα το μοιραζοταν μαζι μου θα μπορουσα να τον κανω να κινηθει στο να απεξαρτηθει προς το παρον οσο δεν το μοιραζεται ειναι νεκρος χρονος ουσιαστικα. του πεταω σποντες υποννουμενα οτι ειμαι περιεργη κ οτι αμα μου πει καποιοσ να μην δω κατι θα το δω και παλι δεν καταλαβαινει τιποτα με εμπιστευετε τοοοοοσο οτι δεν θα το δω δεν ξερω πως . φοβαμαι απλα γιατι δεν θελει που δεν θελει την ζωη του καθε τοσο λεει οτι θα τα παρατησει ολα και θα πινει πρεζα (και καλα ειναι καθαρος ) και φοβαμαι οτι μια μερα μπορει να ακολουθησει αυτην την πορεια στο να ασχολητε μονο με αυτο και εν τελει να γινει πληρως εξαρτημενος. δεν ξερω πολλες φορεσ μπορει αυτο να ειναι κ μια φαση της ζωης του στην οποια ελπιζω να βγει κ απλα να ειναι φαση .ψαχνω κινητρα να του δινω για να βλεπει πωσ υπαρχουν πραγματα ωραια. περαν του οτι ειμαι παρα πολυ μελαγχολικη ως ατομο του λεω διαφορα τα οποια εγω δεν τα βλεπω κ πολυ στην ζωη μου προσπαθω να τον εμψυχωσω και ωρες ωρες γεμιζω δυναμη και λεω θα κανω τα παντα να βγει απαυτο η να το ελενξει κ μετα θα τον χωρισω κ μετα τον βλεπω και τον μισω

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Κοίτα, για μένα πρέπει να καταλάβεις δύο πράγματα:
    1. Το παιδί αυτό είναι άρρωστο. Πιστεύω, από αυτά που λες, ότι έχει καταλάβει τα πάντα: ότι έχεις διαβάσει το ημερολόγιό του κλπ, αλλά μένει κοντά σου - πέρα το ότι σε αγαπάει - και για έναν λόγο ακόμα: το είπες, του δίνεις λεφτά.
    Δεν φταίει εκείνος αν σκέφτεται διαρκώς την πρέζα. Δυστυχώς έτσι κάνουν όλοι οι άρρωστοι άνθρωποι.
    2. Προηγείται ο εαυτός σου. Δεν φταις σε τίποτα, δεν χρωστάς τίποτα σε κανέναν. Πρέπει πάνω από όλα να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Θα σου κάνει καλό να συμβουλευτείς και κάποιον ειδικό ή να πας σε κάποιες συγκεντρώσεις για συγγενείς - φίλους ατόμων εξαρτημένων. Είχε μία φίλη μου μία παρόμοια εμπειρία (παντρεμένη με παιδί κι όλας). Αφού χώρισε με τον τύπο, ένιωθε ότι έπρεπε να τον βοηθήσει, ένιωθε πολύ πεσμένη κλπ. Πήγε σε ψυχολόγο - για να δει πως θα βοηθήσει και το μωρό - και ευτυχώς συνήλθε. Κάντο κι εσύ. Και θα διαπιστώσεις πως η δική σου ζωή έρχεται πρώτη και πως ΜΟΝΟ αν θέλει να τον βοηθήσεις θα μπορέσεις να το κάνεις.
    Προς στιγμήν δε δείχνει να θέλει καμία βοήθεια...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    πολυμνια το μονο που μπορω να κανω εγω για σενα ειναι να κανω αυτο που εκανα και γω για μενα..
    να τον πας στο προγραμμα 18ΑΝΩ...
    Αν θελει να σωθει...


    οπως πηγα και γω εκει καποτε..και σου μιλαω ως πρωιν τοξικομανης...
    παρακατω σου δινω ενα λινκ οπου εχω γραψει καποια πραγματα γιΑ μενα...
    διΒΑσε τα.. δεισξτου τααν θελει...
    και αφου τα διαβασεις στο τελος εχω και μια διευθηνση [που παραπεμπει στην ι στοσελιδα που χω φτιαξει για την ΑΠεξαρτηση οπου μιλαω και δινω πλλες πληροφοριες και για το18ανω και οχι μονο.......
    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Last edited by Aeon; 26-08-2020 at 14:34.
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    δεν πρέπει να τον αφήσεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •