Η μάσκα που φορώ(όχι για τον κορονοϊό) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ε, αυτό λέω κι εγώ.
    Ναι τεσπα... εγώ ουσιαστικά είπα ότι το πρόβλημα είναι δικό της και ότι και νέους φίλους να βρει ....πιθανώς θα έχει την ίδια στάση απέναντι τους. Γιατί αυτό δε συμβαίνει με έναν ή δυο φίλους της. Συναναστρεφεται με τουλάχιστον 20 άτομα, από όσα λέει. Δεν γίνεται να μην υπάρχει έστω και ένας που να μην της κάνει ....και που να μη θέλει πιο πολλά πάρε δώσε μαζί του. Εφόσον είναι και πάλιες φιλίες της αρα έχει και μια παραπανω οικειότητα.

    Έχει πρόβλημα στο τρόπο που σχετίζεται, δεν ξέρει να δενεται; να μοιραζεται; έχει μπλοκάρει; ας το βρει με κάποιον ειδικό. Με τόσα άτομα γύρω σου και να μη θες κανέναν, από σένα ξεκινάει.
    Εάν θέλει να είναι απόμακρη και να κάνει φίλους χωρίς πολλά πολλά και είναι ευχαριστημένη έτσι δικαίωμα της.εαν θέλει να το αλλάξει ας βρει ειδικό ή αν σκεφτεί τον τρόπο που θέλει να σχετίζεται και ας το πράξει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καλησπέρα και από την ίδια τη θεματοθέτρια!
    Λοιπόν, καταρχάς θα ήθελα να απολογηθώ για την καθυστέρηση της απάντησης μου, καθώς προέκυψαν κάποιες υποχρεώσεις τις οποίες έπρεπε να βγάλω εις πέρας.
    Πίσω στο θέμα...Είδα πως ήδη καλώς έχετε κάνει τις υποθέσεις σας και σαφώς ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε να ασχοληθείτε με το θέμα μου. Στο παρακάτω εκτενές κείμενο θα προσπαθήσω να εξηγήσω περισσότερο τον εαυτό μου και τις σκέψεις μου, διότι ίσως κάποια από τα λεγόμενα μου να έχουν (δικαίως) παρερμηνευτεί:
    Πρωτίστως θέλω να επισημάνω πως σίγουρα το πρόβλημα έχει βαθύτερες ρίζες και ξεκινάει από εμένα, όπως λέτε κι εσείς, γι' αυτό και θέλω να το διερευνήσω. Όπως αναφέρω στο θέμα που έθεσα , αδυνατώ να δεθώ συναισθηματικά με τους φίλους μου, έχω τύψεις και κατηγορώ τον εαυτό μου γι' αυτό ,ιδίως όταν βλέπω πώς με βλέπουν. Νιώθω πως δεν αξίζω αυτή την πρόσκληση για sleepover, αυτή την αγκαλιά, τα φιλικά λόγια της εμπιστοσύνης και της αγάπης, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να τα ανταποδώσω και δεν τα ανταποδίδω γιατί δεν τα νιώθω. ΑΛΛΑ ,υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ εδώ: Η συνειδητοποίηση ότι δεν μπορώ να δεθώ με τους ανθρώπους που γνωρίζω(και μάλιστα ανθρώπους που γνωρίζω χρόνια) έγινε μετά την λήξη μιας κολλητής φιλίας. Είμαι 18 χρονών. Πρόσφατα διαγνώστηκα με ΙΨΔΠ και αγχώδη διαταραχή, ίσως αυτό να εξηγεί και τις άμυνες που συχνά προβάλλω. Ήμουν παιδί που προσανατολιζόταν στους στόχους (αυτούς έβαζα σε προτεραιότητα) και φυσικά αυτό μου έδινε επαίνους, βραβεία, μετάλλια, αριστεία αλλά και υπέρμετρο άγχος, είχα μια σταθερή παρέα(παιδιά που γνώριζα από τη γειτονιά μου), έκρυβα πάντα τα συναισθήματα μου και ούτε μπορούσα ποτέ να τα διαχειριστώ, έξω φαινόμουν απόμακρη, ντροπαλή, ψυχρή και κυρίως το συναίσθημα που εξέφραζα ήταν ο θυμός. Δεν είπα ποτέ στην μαμά μου πως φοβάμαι το σκοτάδι αλλά πάντα απαιτούσα με θυμό να κοιμηθώ μαζί της. Όπως καταλαβαίνετε μου είναι δύσκολο να ανοιχτώ και να εκφράσω τα συναισθήματα μου. Πριν 6 χρόνια περίπου γνώρισα την κολλητή μου(έτυχε να είμαστε στην ίδια τάξη), όσο πέρναγαν τα χρόνια ανέπτυξα μια πρωτόγνωρη σχέση μαζί της η οποία με ωρίμασε αρκετά. Ήταν μια βαθύτερη συναισθηματική σχέση, ήξερα πως καταλάβαινε τι νιώθω ακόμη κι όταν δεν το έδειχνα, τελοσπάντων εγώ δέθηκα μαζί της τόσο που φοβόμουν μην την χάσω, όταν τσακωνόμασταν έκλαιγα και ακόμη κι αν είχε κάπου άδικο ζήταγα συγγνώμη, της έδειχνα πάντα αγάπη, πίστη και θαυμασμό. Η φιλία έγινε τοξική, άρχισε να ζηλεύει, γινόταν κτητική, με απομάκρυνε από άλλες φιλίες και με εκμεταλλευόταν ως κάτι το σταθερό(ήμουν το καλό παιδί το οποίο θα καθόταν να ακούσει μέχρι το πρωί τα προβλήματα της και να βρει λύσεις) και αυτή φυσικά θα έτρεχε πίσω από άλλα άτομα πιο δημοφιλή από μένα γιατί αυτά είχαν ευρύτερο κοινωνικό κύκλο. Εγώ κατάλαβα την εκμετάλλευση και κάποτε σε έναν τσακωμό παραδέχτηκε πως ποτέ δεν με αγάπησε πραγματικά αλλά της άρεσε η προσοχή που της έδινα. Τα λόγια της με πλήγωσαν βαθιά γιατί νόμιζα πως η φιλία μας ήταν αληθινή, όπως και η αγάπη αλλά βρήκα την δύναμη και εξαφανίστηκα μια για πάντα, σήκωσα άμυνες και κλείστηκα πολύ καιρό στον εαυτό μου, βίωσα μοναξιά αλλά προσπάθησα να γνωρίσω νέες παρέες. Στο μεταξύ έγινα και πιο κοινωνική, παρέμενα δε συναισθηματικά απόμακρη. Και μετά από αυτό φθάνω στην κατάσταση που περιέγραψα στο θέμα μου: Πάνε περίπου 4 χρόνια από τότε που άρχισα να απομακρύνομαι, εγώ έχω συγχωρέσει την κολλητή μου (τα απέδωσα όλα στην ανασφάλεια της), έκανα μια νέα αρχή, έχω έναν μεγάλο- θα έλεγα -κοινωνικό κύκλο, μιλάω με πολλά άτομα αλλά δεν έχω δεθεί έκτοτε με κανέναν. Δεν έχω τον φόβο μην χάσω κανέναν, αλλά νιώθω πως μου λείπει η συναισθηματική πληρότητα που μπορεί να σου προσφέρει μια φιλία, μια σταθερότητα, δεν νιώθω πως έχω αυτή τη σταθερότητα.
    Τώρα σε ό,τι αφορά το γεγονός πως μου έχουν "σβερκωθεί" κάποιοι και κάποιες φίλες πράγματι ίσως έχω δώσει κάποια δικαιώματα. Είμαι αρκετά επικοινωνιακή. Όταν γνώρισα αυτά τα άτομα στην αρχή υπήρξε ενθουσιασμός (ο οποίος γρήγορα έφυγε), οπότε αυτοί είδαν μια εικόνα μου ,που δεν είναι εγώ στην πραγματικότητα. Είδαν ένα άτομο χαρούμενο, συνήθως είμαι "ο κλόουν" της παρέας, ένα άτομο με αυτοπεποίθηση, κοινωνικό, οπότε όλα αυτά τους έδωσαν το έναυσμα να με κάνουν παρέα. Ποιος θα πλησίαζε ένα αρνητικό άτομο άλλωστε; Στην πραγματικότητα όμως αυτό που ξέρουν αυτοί ως τον εαυτό μου είναι αυτό που εγώ βγάζω έξω γιατί θέλω να είμαι τέλεια. Δεν μπορώ πχ. να βγω μαζί τους και να μην τους κάνω να γελάσουν ακόμη κι αν πριν εγώ έκλαιγα. Δεν ξέρουν για το άγχος, τους φόβους, τις έμμονες ιδέες, τις αυπνίες, τις κρίσεις πανικού. Μάλλον έχω ταλέντο στο να τους ξεγελάω...

    Συγγνώμη για το "σεντόνι"!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Meditation,ναι έχεις δίκιο σε ένα προηγούμενο θέμα μίλαγα για κάποια για την οποία τρέφω συναισθήματα σε ερωτικό επίπεδο. Ωστόσο πρόκειται για μονόπλευρη αγάπη δυστυχώς και τελικά αποφάσισα να την αφήσω...δεν έχει και νόημα να παλεύω για κάτι που δεν πρόκειται να έχω. Ερωτεύομαι δύσκολα, έχω δυσκολία στο να δείχνω την αγάπη μου και συνήθως εξιδανικεύω το υποκείμενο του πόθου , σε σημείο να παθαίνω εμμονή με αυτό και να αδυνατώ να πάω παρακάτω.

  4. #19
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Meditation,ναι έχεις δίκιο σε ένα προηγούμενο θέμα μίλαγα για κάποια για την οποία τρέφω συναισθήματα σε ερωτικό επίπεδο. Ωστόσο πρόκειται για μονόπλευρη αγάπη δυστυχώς και τελικά αποφάσισα να την αφήσω...δεν έχει και νόημα να παλεύω για κάτι που δεν πρόκειται να έχω. Ερωτεύομαι δύσκολα, έχω δυσκολία στο να δείχνω την αγάπη μου και συνήθως εξιδανικεύω το υποκείμενο του πόθου , σε σημείο να παθαίνω εμμονή με αυτό και να αδυνατώ να πάω παρακάτω.
    Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι η εμπειρία με τη πρώτη σου κολλητή σε επηρέασε ώστε να μην ανοίγεσαι. Έβαλες άμυνες και κλείστηκες στο καβούκι σου. Το ότι όμως είχαμε μια αρνητική εμπειρία και μια σχέση μη αμοιβαία ..δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουμε την αγάπη και τη φιλια των άλλων. Ούτε ότι δεν μπορούμε να τη βρούμε. Από τη στιγμή που σε ενοχλεί το γεγονός οτι δεν μπορείς να ανταποκριθείς στα φιλικά αισθήματα των γύρω σου τότε προσπάθησε να κάνεις θεραπεία με κάποιον ειδικό. Η θα καταφέρεις να αλλάξεις .....είτε θα αγκαλιάσεις τον εαυτο σου όπως είναι.

    Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο το πρόβλημα της ΙΔΨ που λες. Και το ότι το ενδιαφέρον σου έχει στραφεί προς την επίτευξη στόχων οπότε θεωρείς την φιλία ως κάτι δευτερευον από το οποίο δεν μπορεις να επωφεληθείς. Μπορεί να μην έχεις καν ανάγκη να έχεις φίλους. Αλλά να σε νοιάζει μόνο η κοινωνική αποδοχή. Για αυτό το λόγο επικοινωνεις με τους άλλους. Δεν επικοινωνείς με σκοπό να τους κάνεις φίλους αλλα με σκοπό να σε θαυμάζουν να είσαι η καλύτερη, να ξεχωρίζεις, να σε θέλουν, όμως αυτά τα κίνητρα σου είναι τελείως επιφανειακά .

    Λογικά θα έχεις δίπλα σου ειδικούς με τους όποιους συνεργάζεσαι. Εφόσον το θέμα σε απασχολεί αναζήτησε σε αυτούς βοήθεια, ξέρουν να σε καθοδηγήσουν καλύτερα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Με προβλημάτισε αυτό γιατί συνειδητά έχω ξεπεράσει όλο αυτό που είχε γίνει με την κολλητή μου. Αλλά απ' ότι φαίνεται καταβάθος έχω ακόμη άμυνες. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, να ζητήσω την βοήθεια από κάποιον ειδικο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αδερφε καμια γυναικα δεν αντιστεκετε στην αληθινη αγαπη καμια οι γυναικεσ ζουν γι αυτη τη στιγμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Με προβλημάτισε αυτό γιατί συνειδητά έχω ξεπεράσει όλο αυτό που είχε γίνει με την κολλητή μου. Αλλά απ' ότι φαίνεται καταβάθος έχω ακόμη άμυνες. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν, να ζητήσω την βοήθεια από κάποιον ειδικο.
    Μπορεί να μην είναι και αυτό. Μπορεί εσύ να το αποδιδεις στο τέλος της φιλίας σου αλλα οι λόγοι να είναι άλλοι....ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει.

    Πόσο συχνά βγαίνεις με τους φίλους σου;; βγαίνεις κάθε δύο βδομάδες πχ; και όταν δεν βγαίνεις μαζί τους τι κάνεις; ασχολείσαι με αλλα πράγματα που σου αρέσουν ή με υποχρεώσεις που έχεις; Επιπλέον η ΙΨΔ είναι και μια διαταραχή που σε κάνει να έχεις κάποιες σκέψεις με τις οποίες σπαταλάς ένα σημαντικό μέρος του χρόνου σου σε τελετουργικά κτλ. Μήπως αυτό έχει παίξει ένα κομμάτι στο να μη θες να βγεις;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά χωρίς να είμαι κατά των ψυχολόγων, ίσα ίσα πολλές φορές προτρέπω ανθρώπους να ζητήσουν την βοήθειά τους, βλέπω κι ότι συχνά πετάμε λίγο το μπαλάκι σε αυτούς πλέον. Βλέπω ότι κάποια πράγματα τα έχεις επισημάνει ήδη, αλλά τι έχεις κάνει για να τα αλλάξεις; Το έχεις προσπαθήσει πραγματικά και αν ναι, τι νομίζεις ότι δούλεψε σωστά και τι όχι;
    Θεωρώ ότι μπορεί να παίζει ρόλο και το σκηνικό με την φίλη σου, θεωρώ ότι πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς καλύτερα το πως συμπεριφέρεσαι σε νέες γνωριμίες και να προσπαθήσεις να είσαι ο εαυτός σου, αλλά επίσης θεωρώ ότι μπορεί να μην σου έχουν κάνει κλικ κανείς από αυτούς που περιγράφεις. Είναι συνδυασμός παραγόντων και δεν βλέπω κάτι το τόσο περίεργο ή τραγικό σε αυτά που λες. Κάποιοι είναι πιο κλειστοί στην εφηβεία και/ή έχουν άλλα ενδιαφέροντα και βαριούνται τους συνομήλικους με τους οποίους κυρίως συναναστρέφονται. Είναι και θέμα ηλικίας/εμπειρίας βέβαια, αλλά κι αυτοί τι σόι φίλοι είναι αν δεν συναισθάνονται ότι κάτι τρέχει όσο κι αν προσπαθείς να το κρύψεις; Είσαι στη Γ' Λυκείου ή σπουδάζεις πρώτο έτος ή σε τι φάση βρίσκεσαι;

    Αν έχεις ΙΔΨ και άλλα θέματα, η κατάσταση περιπλέκεται, οπότε ίσως ένας ειδικός να σε βοηθήσει. Πάντως πρώτα θα κοιτούσα να το δουλέψω λίγο κι από μόνη μου αυτό το θέμα αν ήμουν στη θέση σου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Δεν έχω ΙΨΔ, εχω ΙΨΔΠ(Ιδεοψυχαναγκατικη διαταραχή προσωπικότητας), είναι διαφορετικά αυτά τα δύο, με ενυπαρχουσα αγχώδη διαταραχή.
    Sonia, ναι σπουδάζω πρώτο έτος

    Μόνη μου εχω προσπαθήσει να καταλάβω τι συμβαίνει, να πχ.μετα απο την λήξη της φιλίας έκανα νέες γνωριμίες και ακόμη κάνω, μέσα από δραστηριότητες ,από φίλους φίλων , από σχολή ,γενικά δεν είναι αυτό το θέμα μου. Απλα δεν με γεμίζει κανεις!Σόνια οχι δεν έχουν καταλάβει κάτι, ίσα ίσα νομίζουν πως εγώ τα έχω όλα λυμένα...φταίω κι εγώ όμως σε αυτο.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλημερα κι απο εμενα , λοιπον η συμφορμιτησσα , η μικρη μας Insomnia96 ζει ενα πολυ δυσκολο προβλημα ! μια ψυχικη ασθενεια οπου οι πιο πολλοι απο εμας που την κρινουμε λες και δινει εξετασεις κοινωνικης ηθικης σε ιερα εξεταση θα ειμασταν πολυ χαλια στη θεση της.
    Θα πρεπει να εχεις εναν καλο γιατρο, να ακολουθεις με ψυχαναγκαστικο τροπο τα οσα σου λεει! δλδ να φερεσαι στην θεραπεια σου βαση της ασθενιας σου, ειναι τα υπερ ,ετσι ειναι εξαλου ολη η ζωη μας !! πρεπει ακομα και απο τα προβληματα ,μεσα απο τις αντιξοες συνθηκες να ψσχνουμε στ "συντριμια" της ζωης μας και να κανουμε "εργαλια υπερ μας" καθε τι που υπαρχει γυρο μας! Αν παιρνεις φαρμακα να εισαι σχολαστικη! αν ου εχει πει καποια γνωστικιστικη θεραπεια ν την κανεις σωστα!
    Η ασθενια οπου λες οτι εχεις σε κανει να αναζητας συνεχως την τελειοτητα σε οτι κανεις, σε οτι υποχρεωση εχεις! Ειτε ειναι διαβασμα και εξετασεις της σχολης, ειτε ειναι μια βολτα με την παρεα , δυστυχως το υπερβολικο αγχος δεν αφηνει ν χαρει οπως αρμωΖει στην περισταση της παρεας για παραδηγμα, οπου μια νεα κοπελα θα πρεπει να την κυριευει το αισθημα της ανεμελιας και του χαβαλε και οχι του στρες και της συνεχωμενης επιβλεψεις να γινει σωστα! Αυτα, που γραφω ευχομαι να τα διαβασουν ολοι εδω! ολοι οσοι με ανεση σε κρινουν για την κοινωνικη σου συμπριφορα! ειναι πολυ δυσκολο αυτο που περνας, απλα το οτι εσυ εισαι με θεμελιες ηθικες αρχες σωστες και με ζηλευτη ψυχικη δυναμη δεν αφηνει την ασθενια να δειξει το προσωπο της . Αλλα αυτο ισως ειναι ενα δωρεαν μαθημα που ζεις, να καταλαβεις δυστυχως οτι οι ανθρωποι θα σε κρινουν βαση αυτων που βλεπουν η βαση της οποιας εικονας ζωγραφιζετε εμπρος τους απο τα οσα λες,κι γινοντε.Δεν ψαχνουν την αιτεια,την γεννιση του προβληματος αλλα κοιτουν το αποτελλεσμα διοτις ειναι πιο ευκολα να βγει το πορισμα και ο χαρακτηρισμος! Δεν το λεω μονο για εδω μεσα, ετσι ειμαστε οι ανθρωποι ,ετσι ειναι η ζωη δυστυχως μικρη μου.
    Το θεμα ειναι οτι η ασθενια σου και ο χαρακτηρας σου μας εξηγει το πως γινεται να συμβαινει οτι συμβαινει με τους φιλους κι παρεα σου.
    Παρα το ότι τα ατομα με ΙΨΔΠ συνηθως κι λογο της αδυναμίας τους να αναγνωρίσουν τη συμπεριφορά ως προβληματική και να λάβουν θεραπεία, οι διαπροσωπικές τους σχέσεις είναι κατά κανόνα συγκρουσιακές και δυσλειτουργικές τόσο στο εργασιακό όσο και στο κοινωνικό και οικογενειακό τους περιβάλλον αφου δεν εχουν απετησει μονο απο τον εαυτο τους να τα κανον ολα σωστα και προβλεπομενα αλλα κι απο τους αλλους.Ομως οπως ολες οι ψυχικες ασθενειες ετσι και αυτη επιρεαζεται απο τον χαρακτηρα του παθωντος και την ηλικα εν προκειμενου. η φιλη μας λογο του χαρακτηρος της μαλον μασαει την γλωσσα της! και δεν λεει τυποτα ! Αποτελλεσμα? να την θελουν ολοι γυρο τους! Επισης ειναι κι κατι αλλο παραξενο που διαβασα στο νετ για τα ατομα με ΙΨΔΠ, οτι συνηθως ειναι καληγραμα σωματικα και ομορφης εμανισης. Ετσι αν ειναι και ομορφη η Ινσομνια θα είναι άλλος ενας λογος να την θελει η παρεα!

    Ευχομαι να καταλαβουν τα παιδια εδω μεσα οτι ειναι αναποδα το θεμα! οτι εσυ εισαι το θυμα! οτι εσυ δυστυχως επειδη εισαι υπερβολικα δοτικη λογο της ασθενειας κι λογο του καλου χαρακτηρα σου σε εκμεταλευοντε καποια ατομα προς οφελος τους! Αυτο ομως δεν πρεπει να σε πικρανει! δεν πρεπει να νιωσεις οτι δεν εχεις ποιοτικο υποβαθρο ως προσωπικοτητα! μην αφηνεις τετοιες βλακωδεις σκεψεις ουτε καν να περναν εξω απο το μυαλο σου! δεν ειναι κριτιριο η αποψη των γυρο σου για την ποιοτητα του χαρακτηρα σου! κριτηριο για αυτο θα ειναι το αλλο σου μισο μεθαυριο που θα βρεις και θα σε αγαπα! κριτηριο ειναι οι γονεις σου! ειναι η αγαπη απο καποιο ζωακι που μπορει να αποκτησεις καποια μερα! κι πανω απο ολα ειναι ΕΣΥ μικρη. Οταν καταφερεις να αγαπησεις την ΙΝΣΟΜΝΙΑ! οταν αρχησουν οι πραξεις του παρελθωντος να σου προσφερουν ευχαριστηση στο μελον! εκεινη την στιγμη θα μπορεις να κρινεις τον εαυτο σου! Μην αφησεις κανενα να σε χψαρακτηρισει και πιο πολυ μην τον αφησεις να σε πισει οτι εχει δικιο!
    Last edited by giorgos panou; 29-10-2020 at 05:41.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν έκρινα αρνητικά την θεματοθέτρια Γιώργο. Δεν το θεωρώ δεδομένο ότι αν γνωρίσεις ένα σωρό ανθρώπους σημαίνει ότι σώνει και καλά θα δεθείς με κάποιον. Σίγουρα αυξάνονται οι πιθανότητες και η κοπέλα καλά θα κάνει να επιδιώκει γνωριμίες, όχι ψυχαναγκαστικά, αλλά όσο αισθάνεται άνετα, ωστόσο να φροντίσει να πειραματίζεται και με καινούρια περιβάλλοντα και να κάνει διαφορετικά πράγματα. Να σου πω ένα παράδειγμα, στην σχολή όπου έμενα και μέσα, σίγουρα είχα αρκετές παρέες και διαφορετικό βαθμό οικειότητας με τον καθένα τους, αλλά εκτός από ένα παιδί που έγινε αργότερα και κολλητός μου και φίλος ζωής και με τον οποίο όμως δουλέψαμε πολλές φορές στο ίδιο μέρος και αργότερα ζήσαμε και σε διαφορετικά μέρη μαζί, δηλαδή είχαμε "κολλήσει" σαν άτομα, στενούς μου φίλους θεωρούσα τότε μόνο κάποιους από τον τόπο καταγωγής μου και κάποιους εκτός σχολής. Με τους περισσότερους στη σχολή βεβαίως και είχαμε αρκετά κοινά, αλλά σαν χαρακτήρες δεν πολυταιριάζαμε. Τους είχε κολλήσει τότε και βγαίνανε συνεχώς και σε μέρη που εμένα δεν μου πολυταίριαζαν, συν του ότι κάποια στιγμή είχε πρωτοβγεί το Big Brother τότε και μαζευόντουσαν και βλέπαν όλη την ώρα σαν χαζοί. Συζητήσεις κάναμε διάφορες αλλά τις περισσότερες φορές με τους περισσότερους από αυτούς είχαμε άλλα ενδιαφέροντα, άλλα βιώματα και άλλο τρόπο σκέψης και κάποιοι δυσκολεύονταν πολύ να δουν έξω από το μικρόκοσμό τους. Εννοείται ότι με πολλούς από αυτους βαριόμουν τη ζωή μου και ποτέ δεν κάθισα να δω αυτή τη μαλακία (εκτός απο κάνα ποδόσφαιρο σπάνια βλέπω τηλεόραση γενικά) και συχνά απεύφευγα να πηγαίνω μαζί τους στο τάδε μέρος και αντίθετα άραζα στο δωμάτιό μου ή κανόνιζα κάτι με άλλους φίλους εκτός σχολής σε άλλη περιοχή, πιο κοντά στα γούστα μου. Όμως και αυτούς τους άλλους που ταιριάζαμε πιο πολύ, από κάπου θα τους γνώρισα και κάπως θα τους επέλεξα, ειδικά μετά το πρώτο έτος που πλέον ήξερες λίγο πιο πολύ που πατάς και που βρίσκεσαι. Αν απλά κλείνεσαι στον εαυτό σου ή ψυχαναγκάζεσαι με παρέες που δεν σου ταιριάζουν και δεν είσαι καν αυθόρμητος, λογικό να μην δένεσαι με κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δεθείς με κάποιον που θα ταιριάξεις περισσότερο στο μέλλον, αυτό λέω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγχος για κορονοϊό και αποριες
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2020, 22:07
  2. Πως επηρεάστηκε η ζωή σας από τον κορονοιο
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2020, 09:34
  3. Μασκα και αλλεργια
    By pink floyd in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 15-05-2020, 23:17
  4. Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό
    By stavrinafly in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2020, 17:34
  5. Φόβος για τον κορονοιο.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-03-2020, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •