Η μάσκα που φορώ(όχι για τον κορονοϊό)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242

    Η μάσκα που φορώ(όχι για τον κορονοϊό)

    Καλησπέρα σας αναγνώστες!
    Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλά και οι γύρω μου σε μένα. Εδώ και κάποια χρόνια δεν μπορώ να δεθώ ουσιαστικά με κανέναν άνθρωπο. Γενικά είμαι άτομο με κοινωνικές συναναστροφές, έχω δηλαδή αρκετούς γνωστούς και φίλους αλλά πολλές φορές έχω τύψεις που δεν τους θέλω στη ζωή μου όσο αυτοί. Για παράδειγμα, έχω μια φίλη η οποία μένει μακριά από τον τόπο μου και κάθε φορά που έρχεται εδώ ανυπομονεί να με δει, ενώ εγώ βαριέμαι. Ενώ έχει κι άλλες παρέες εδώ προτιμάει τη δική μου και ενώ της έχω πει γιατί δεν βγαίνεις και με τις άλλες σου παρέες ,αυτή μου λέει πως προτιμά να βγαίνει μαζί μου γιατί βαριέται τις άλλες. Από την άλλη εγώ συχνά βρίσκω άπειρες δικαιολογίες για να μην βγούμε, να για παράδειγμα χθες ήρθε στον τόπο μου και μου είπε να βγούμε κι εγώ προτίμησα να κάνω μια άσκηση για την σχολή και την απέρριψα ευγενικά ενώ θα μπορούσα να προσαρμόσω το πρόγραμμα μου και να βγω μαζί της. Φυσικά η φίλη αυτή δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό. Μια άλλη φίλη μου πάλι μου λέει συνέχεια να βγούμε, να πάω σπίτι της, με εμπιστεύεται αρκετά, ενώ εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά, ίσα ίσα καμία φορά επειδή βαριέμαι την αποφεύγω κιόλας. Είχα και μια παρέα και εκεί που έβγαινα μαζί τους επί 2 μήνες ξαφνικά βαρέθηκα και έκοψα σιγά σιγά, μέχρι που διαλύθηκε η παρέα αν και με τα άτομα αυτά έχω ακόμη επαφή ξεχωριστά. Αυτό τον καιρό έχω κι άλλη μια παρέα αλλά ούτε αυτούς τους εμπιστεύομαι, περνάω αρκετό χρόνο μόνη και βγαίνω μαζί τους μόνο όταν βαριέμαι, να πω τίποτα να περάσει η ώρα, μπορεί να εξαφανίζομαι για κάποιο καιρό και μετά να επανέρχομαι, το ίδιο ισχύει και για όλους τους άλλους φίλους μου. Έχω τύψεις που το λέω αλλά δεν τους θεωρώ σημαντικούς στην ζωή μου μολονότι τους γνωρίζω αρκετά χρόνια. Δεν τους βάζω σε προτεραιότητα. Είναι κάπως αστείο που και οι ίδιοι οι φίλοι μου δεν ξέρουν τον πραγματικό μου εαυτό. Πιστεύουν πως έτσι είμαι εγώ γιατί έτσι με γνώρισαν: ψυχρή, απόμακρη, αναίσθητη και άτομο που βαριέται εύκολα. Το θέμα τώρα είναι πως δεν είμαι αναίσθητη, ούτε ψυχοπαθής. Μου φαίνεται παράξενο που έχω γίνει έτσι γιατί εγώ θυμάμαι τότε που μου έλεγε η κολλητή μου να πάω σπίτι της χαιρόμουν σαν μικρό παιδί, την καλούσα να έρθει στο δικό μου, έβγαινα με την οικογένεια της, την εμπιστευόμουν, μιλάγαμε όλη την ώρα και ποτέ δεν μου ήταν φορτική, μοιραζόμασταν σκέψεις, συναισθήματα, αγκαλιές και μαζί της ένιωθα ασφάλεια. Η φιλία μας έχει λήξει εδώ και 4 χρόνια αλλά δεν μπορώ να πω πως μου λείπει η κολλητή μου. Απλά δεν νιώθω δεμένη συναισθηματικά με κανέναν, όλο κάτι μου λείπει και απελπίζομαι. Τι να κάνω;;

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Πολύ ενδιαφέρον....

    Ναι,βασικά δεν ξέρω γιατί θεωρείς αυτά τα άτομα φίλους σου και γιατί εκείνοι σε θεωρούν φίλη τους. Είστε απλά γνωστοί, ούτε καν φίλοι. Δεν νομίζω ότι είσαι η μόνη που έχει τέτοια στάση. Υπάρχουν μάλλον πολλοί εκεί έξω σαν εσένα και τραβάνε σαν μαγνήτες τα άτομα που θέλουν όντως φιλία και πιο στενή παρέα.

    Εγώ πάλι είμαι ένας άνθρωπος στην αντίπερα όχθη από σένα ....και έχω παρατηρήσει ότι πολλοί είναι αυτοί που δεν θέλουν πολλά-πολλά.

    Παρόλα αυτά δείχνουν φιλική στάση προς τα έξω και έτσι ελκυουν τους άλλους να τους κάνουν παρέα. Στη πραγματικότητα όμως δεν τους θες. Από σένα ξεκινάει το θέμα. Δεν τους εμπιστεύεσαι και δεν θες να επενδύσεις σε αυτούς. Ούτε σε νοιάζει εάν με τη στάση σου αυτή θα τους χάσεις. Απλά επειδή δεν θες να λες και να νιώθεις ότι δεν έχεις φίλους, πλησιάζεις κάποια άτομα τα οποία συναναστρέφεσαι οποτε θες και γουστάρεις. Αυτό δεν είναι αμοιβαία σχέση ....και οι φίλοι σου έχουν κάθε δικαίωμα να παρεξηγηθούν με τη στάση σου. Μέχρι και να μη σου ξαναμιλήσουν.

    Όλο λες ότι τους βαριέσαι. Τι είδους φίλοι σου είναι αν τους βαριέσαι; Ή φιλία είναι να θες τη παρέα του άλλου, να τον εμπιστεύεσαι να κάνετε πράγματα μαζί.
    Μήπως πρέπει να αλλάξεις φίλους; πως επελεξες τους φίλους που έχεις τώρα;;; ήταν δική σου επιλογή να συναναστραφεις με τα συγκεκριμένα άτομα ή απλά ήσουν ανοικτή προς οποιονδήποτε ήθελε να σου γίνει τσιμπούρι..Και "εκμεταλλεύτηκες" κατά κάποιον τρόπο το ενδιαφέρον τους για να έχεις καβατζουλες και να βγαίνεις οπότε θες;

    Όλοι έχουμε φάει στραπάτσα από φιλίες και απο σχέσεις. Το θέμα είναι τι επιλογές κάνουμε αργότερα. Εάν θες να χαίρεσαι οφέλη μιας καλής φιλίας και να έχεις ποιοτικές σχέσεις τότε τα παλιά παθήματα τα κάνεις μαθήματα και συνεχίζεις να "εκθετεις" τον εαυτο σου ψάχνοντας για αληθινούς ανθρώπους (εκεί έξω υπάρχουν ακόμα πολλοί) ή κλείνεσαι στο καβούκι σου μένεις μόνη σου και δεν αφήνεις κανέναν να μπει στη ζωή σου. Εσύ επιλέγεις.

    Εάν είσαι ευχαριστημένη με το να μην έχεις πολλά-πολλά με τους άλλους δικαίωμα σου. Εάν όμως δεν σου αρέσει αυτή η κατάσταση πήγαινε μιλα σε κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει να ανοικτεις.

    Και για πες λοιπόν....τις φορές που σου λένε να βγείτε και εσύ τους ρίχνεις άκυρο τι προτιμάς να κάνεις;; μένεις σπίτι ; βλέπεις σειρές; βγαίνεις με άλλους φίλους; πως γεμίζεις αυτόν τον χρόνο;

    Πάντως να ξέρεις οι άνθρωποι που σε πλησιάζουν μπορεί να έχουν κάθε καλή πρόθεση και απλά εσύ είσαι καχύποπτη και δεν τους δίνεις την ευκαιρία. Η επιλογή δική σου όπως είπα.

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Με τις ερωτικές σχέσεις πως εισαι; μια από τα ίδια ή εκεί επενδύεις;

    Μια μικρή αντίφαση παρολαυτα τη βρίσκω σε όσα λες. Σε προηγούμενο θέμα έγραφες ότι έχεις μια φίλη από μακριά η οποία όλο σου λέει να βρεθειτε και όλο το αφήνει φλου ....ενώ εσύ γίνεσαι ξεκάθαρη ότι θες κολλητιλικια μαζί της. Βέβαια λες επίσης ότι μάλλον τη γουσταρες κιόλας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν βλεπω κατι πολυ παραξενο σε αυτη την συμπεριφορα. Παιζει ρολο και η ηλικια, οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος ολο και περισσοτερο ακολουθει αυτο το μοτιβο νομιζω. Το ιδανικο ειναι να εχουμε φιλους και παρεες οταν θελουμε και οταν θελουμε μοναξια να την βρισκουμε. Ακομα καλυτερα να μπορουμε να κανουμε νεες γνωριμιες αν δεν μας γεμιζουν αυτες που εχουμε στο αψε-σβησε. Αλλα δυστυχως οσο παιρνανε και τα χρονια βλεπεις οτι το να κανεις νεες γνωριμιες ειναι εξαιρετικα δυσκολο, δεν ειμαστε παιδια. Και πολλες φορες κανουμε υποχωρησεις στους αλλους,δλδ τυχαινει καμμια φορα να μη θελω να βγω για καφε με τον ταδε φιλο, αλλα αυτος βρισκεται σε αλλη φαση και θελει, οποτε του κανω το χατηρι και κοιταω να περασουμε καλα. Το ιδιο υποχωρησεις κανει και αυτος, οπως και ολοι. Οπως σου ειπε και η φιλη σου που την ρωτησες γιατι δεν βγαινει με αλλες παρεες αφου εχεις και ειπε οτι βαριεται και θελει με σενα. Αυτο μοιαζει με τη δικη σου φαση δεν νομιζεις?
    Ισως να μη μου φαινεται παραξενο γιατι ειμαι μοναχικος ανθρωπος. Κατι μου λειπει απο κοινωνικες σχεσεις και θα μου λειπει.

    Εαν προσεξεις και το αλλο, πολλοι οταν δημιουργουν οικογενεια, εχουν ελαχιστες φιλιες, με συναντησεις αραια και που και με αυτους και τους χανεις απο τις συνηθισμενες δραστηριοτητες. Και αυτο μοιαζει με αυτο που περιγραφεις.
    Βεβαια ειναι τοσοι πολλοι διαφορετικοι χαρακτηρες εκει εξω, αλλως μπορει να μην αντεχει χωρις φιλικη παρεα και καποιον να μιλαει ουτε στιγμη.

    Για να μας γραφεις νοιωθεις οτι κατι σου λειπει σε σχεση με κοινωνικες συναναστροφες ... το ιδιο ακριβως νοιωθω και εγω, αλλα η πληροτητα ειναι το ιδανικο που δεν μπορουμε να φτασουμε.
    Δεν ξερω κιολας καποιες σκεψεις σκορπιες ειναι αυτες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και για να πω και το αλλο, εχω εναν συγκεκριμενο φιλο, που τον θεωρω φιλο και οτι μου ζητησει κλπ. και τρεφω φιλικα συναισθηματα αλλα δεν κανω παρεα μαζι του γιατι ειναι εξαιρετικα κουραστικος και εχει μονο σχεδον ενα θεμα συζητησης, σχετικα με μια ενασχοληση του. Δεν αισθανομαι οτι μου λειπει η παρεα μαζι του, το αντιθετο δεν θελω παρεα, αρκει που υπαρχει και υπαρχω λολ ... τι περιεργες σχεσεις επισυναπτουμε μερικες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει για σένα αυτό αλλά είναι μερικοί άνθρωποι που θέλουν μόνο να παίρνουν κ όταν νιώθουν ότι οι άνθρωποι που κάνουν παρέα δεν τους προσφέρουν βαριούνται κ δε θέλουν. Μάθε να δίνεις κ να εκτιμάς κ πράγματα κ καταστάσεις που ίσως μέχρι τώρα δεν εκτιμάς γι αυτό σου φαίνονται βαρετοι

  7. #7
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν βλεπω κατι πολυ παραξενο σε αυτη την συμπεριφορα. Παιζει ρολο και η ηλικια, οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος ολο και περισσοτερο ακολουθει αυτο το μοτιβο νομιζω. Το ιδανικο ειναι να εχουμε φιλους και παρεες οταν θελουμε και οταν θελουμε μοναξια να την βρισκουμε. Ακομα καλυτερα να μπορουμε να κανουμε νεες γνωριμιες αν δεν μας γεμιζουν αυτες που εχουμε στο αψε-σβησε. Αλλα δυστυχως οσο παιρνανε και τα χρονια βλεπεις οτι το να κανεις νεες γνωριμιες ειναι εξαιρετικα δυσκολο, δεν ειμαστε παιδια. Και πολλες φορες κανουμε υποχωρησεις στους αλλους,δλδ τυχαινει καμμια φορα να μη θελω να βγω για καφε με τον ταδε φιλο, αλλα αυτος βρισκεται σε αλλη φαση και θελει, οποτε του κανω το χατηρι και κοιταω να περασουμε καλα. Το ιδιο υποχωρησεις κανει και αυτος, οπως και ολοι. Οπως σου ειπε και η φιλη σου που την ρωτησες γιατι δεν βγαινει με αλλες παρεες αφου εχεις και ειπε οτι βαριεται και θελει με σενα. Αυτο μοιαζει με τη δικη σου φαση δεν νομιζεις?
    Ισως να μη μου φαινεται παραξενο γιατι ειμαι μοναχικος ανθρωπος. Κατι μου λειπει απο κοινωνικες σχεσεις και θα μου λειπει.

    Εαν προσεξεις και το αλλο, πολλοι οταν δημιουργουν οικογενεια, εχουν ελαχιστες φιλιες, με συναντησεις αραια και που και με αυτους και τους χανεις απο τις συνηθισμενες δραστηριοτητες. Και αυτο μοιαζει με αυτο που περιγραφεις.
    Βεβαια ειναι τοσοι πολλοι διαφορετικοι χαρακτηρες εκει εξω, αλλως μπορει να μην αντεχει χωρις φιλικη παρεα και καποιον να μιλαει ουτε στιγμη.

    Για να μας γραφεις νοιωθεις οτι κατι σου λειπει σε σχεση με κοινωνικες συναναστροφες ... το ιδιο ακριβως νοιωθω και εγω, αλλα η πληροτητα ειναι το ιδανικο που δεν μπορουμε να φτασουμε.
    Δεν ξερω κιολας καποιες σκεψεις σκορπιες ειναι αυτες.
    Οι σχέσεις όμως δεν είναι έτσι. Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους άλλους κατα βούληση. Γιατί όταν θα θες εσύ να τους αναζητήσεις μπορεί αυτοί να μη γουστάρουν..και δικαίωμα τους.

  8. #8
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει για σένα αυτό αλλά είναι μερικοί άνθρωποι που θέλουν μόνο να παίρνουν κ όταν νιώθουν ότι οι άνθρωποι που κάνουν παρέα δεν τους προσφέρουν βαριούνται κ δε θέλουν. Μάθε να δίνεις κ να εκτιμάς κ πράγματα κ καταστάσεις που ίσως μέχρι τώρα δεν εκτιμάς γι αυτό σου φαίνονται βαρετοι
    Κοινώς συμφεροντολογοι.

    Εδω που τα λέμε η θεματοθετρια δεν μπορεί να εκτιμήσει γιατί μάλλον της ήρθαν όλα εύκολα στις φιλίες της. Δεν έμεινε ποτέ χωρίς φίλους ούτε χρειάστηκε να προσπαθήσει ποτέ να κάνει φίλους. Άμα όλα της προσφέρονταν τόσο εύκολα, πως να εκτιμήσει;

    Θεματοθετρια όμως όταν έχεις τον χρόνο απαντά και σε αυτά που σε ρωτησαμε. Δεν είναι ωραίο να καθόμαστε να ασχολούμαστε με το θέμα σου και να μη συμμετεχεις. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησα γιατί με ενδιαφέρει η περίπτωση σου μιας και τη βλέπω πολύ έξω στο κόσμο που συναναστρέφομαι.

    Εγώ σε βοήθησα ....βοηθα και εσύ να κατανοήσω τον τρόπο σκέψης σου...(Και άλλων πολλών αντίστοιχα με σένα)
    Μην είσαι μοναχοφάης. Πρέπει να μάθεις να δίνεις και να μοιράζεσαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Οι σχέσεις όμως δεν είναι έτσι. Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους άλλους κατα βούληση. Γιατί όταν θα θες εσύ να τους αναζητήσεις μπορεί αυτοί να μη γουστάρουν..και δικαίωμα τους.
    Αυτο καταλαβες απο το κειμενο μου?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Αυτο καταλαβες απο το κειμενο μου?
    Όχι διάβασα πολύ καλά αλλα σχολίασα το σημείο που λες ότι το ιδανικό είναι να έχουμε φίλους όταν τους θέλουμε και να μην έχουμε όταν δεν θέλουμε. Και λέω ότι το ιδανικό είναι να εκτιμούμε και να ξέρουμε να δίνουμε ...οπως είπες και εσύ παρακάτω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γειά σου Insomnia96.
    Θα πω πως τα βλέπω εγώ τα πράγματα. Ταινίες, social media κτλ προβάλουν μία εικόνα ότι όλοι έχουν τις τζαμάτες παρέες και πολλούς καλούς φίλους που στέκονται δίπλα του από τα παιδικά τους χρόνια μέχρι τα γεράματα. Το αποτέλεσμα είναι όταν στην πραγματική ζωή τα πράγματα να είναι αλλιώς να θεωρούν μερικοί ότι είναι η εξαίρεση του κανόνα και από ανασφάλεια να επιδιώκουν να κάνουν φιλίες με το ζόρι ακόμα κι αν δεν βρίσκουν ανταπόκριση. Με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να απογοητευτούν εντελώς και να φτάσουν στο άλλο άκρο και να κάνουν σκέψεις ότι όλοι είναι σάπιοι, κανείς δεν εκτιμάει, φιλία δεν υπάρχει κτλ. Από την άλλη μεριά άλλοι θεωρούν ότι λίγο θάρρος να δώσεις, σου φορτώνονται όλοι στο σβέρκο και δεν βρίσκεις στιγμή ησυχίας. Η αλήθεια σε όλα τα πράγματα είναι κάπου στην μέση και είναι και θέμα ορίων.

    Μην ξεχνάμε ότι τα παλιά χρόνια συχνά οι άνθρωποι μένανε στον τόπο που μεγάλωσαν, είχαν λίγο-πολύ τους ίδιους κύκλους, τις ίδιες εμπειρίες, τα ίδια ερεθίσματα. Άρα αν ταιριάζανε με κάποιον και παραμέναν στο ίδιο μήκος κύματος και στο ίδιο περιβάλλον, η φιλία ήταν πιο πιθανό να κρατήσει, έστω και με κάποιες διακυμάνσεις. Σήμερα που οι άνθρωποι βρίσκονται σε μεγαλύτερη κινητικότητα, στην πορεία της ζωής τους μπορεί να ζήσουν πολλές αλλαγές είτε περιβάλλοντος, είτε ψυχοσύνθεσης, είτε κοσμοθεωρίας, οι φιλίες και οι ανθρώπινες σχέσεις γενικότερα μπορεί να γίνουν πιο πολύπλοκες. Καμια φορά τυχαίνει ή βοηθάνε οι συνθήκες και κάποιος σου κάνει κλικ σαν άνθρωπος, έχετε κοινές εμπειρίες, μελλοντικά είστε κοντά και καταλήγετε να δημιουργήσετε και να διατηρήσετε μία υπέροχη μακροχρόνια φιλία. Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς όμως, μπορεί αυτή η φιλία να μην καλύπτει απόλυτα και τους δύο και κάποιος άλλος να καλύπτει πλευρές που αυτή η φιλία δεν καλύπτει. Μπορεί π.χ. στην πορεία κάποιος να αναπτύξει ένα ενδιαφέρον και να έχει κάποιες εμπειρίες που ο άλλος δεν μπορεί να ακολουθήσει και να κατανοήσει καθώς έχει διαφορετικά βιώματα ή ενδιαφέροντα. Για αυτό συχνά οι φιλίες είναι ευέλικτες. Δεν μπορεί να τα απαιτείς όλα ή τίποτα. Αν π.χ. η κολλητή μου φίλη παρέμεινε στον τόπο καταγωγής μας κι εγώ στο μεταξύ ταξίδεψα για χρόνια στο εξωτερικό, είναι λογικό να μην μπορεί να μοιραστεί κοινές εμπειρίες ή αναμνήσεις που δεν υπάρχουν ή να κατανοήσει τι ακριβώς σημαίνουν για εμένα. Αν αυτή ανέπτυξε ένα ενδιαφέρον π.χ. στην φωτογραφία που εγώ δεν μοιράζομαι, δεν μπορεί να με τραβολογάει σώνει και καλά σε φωτογραφικές αποδράσεις ή να μου αναλύει με τις ώρες τα χαρακτηριστικά της τάδε μηχανής. Ούτε κι εγώ μπορώ να την τραβολογάω ας πούμε σε Ιρλανδικές πάμπ επειδή γουστάρω τις μπίρες και την ατμόσφαιρα αν αυτή δεν γουστάρει. Θα βρω άλλη παρέα να πάω στις παμπ κι εκείνη άλλες παρέες να πάει εκδρομή να φωτογραφίσει την φύση ή να πάει στην τάδε φωτογραφική έκθεση.

    Δηλαδή οι φιλίες και οι παρέες μπορεί συχνά να μπαίνουν σε κουτάκια. Με άλλον να ταιριάζεις σε αυτό, με άλλον σε εκείνο. Με άλλον να μιλάς για τα ερωτικά σου, με άλλον να μοιράζεσαι εμπειρίες και ανησυχίες για την δουλειά σου, με άλλον να πηγαίνεις ταξίδια, με άλλον να κάνεις γιόγκα και με άλλον να βγαίνεις για ποτάρες. Με άλλον θα αισθάνεσαι πολύ πιο άνετα και κοντά, άλλον θα τον κάνεις παρέα ως ένα σημείο και με άλλον θα πηγαίνεις που και που μια βόλτα και δεν θα ανοίγεσαι σχεδόν καθόλου. Τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Το σημείο-κλειδί σε αυτά που περιγράφεις όμως είναι να υπάρχει όντως κοινός τόπος και κάποιο ελάχιστο σημείο αναφοράς σαν βάση και με τον καιρό να έχετε θέσει τα όριά σας και οι δύο πλευρές.

    Δηλαδή αν σου ζητάει ο τάδε εξόδους κι εσύ βαριέσαι μονίμως και βρίσκεις κουραστική την παρέα του ή αν έρχεται η άλλη μία στο τόσο να σε επισκεφτεί κι εσύ θες να την αποφύγεις, τελικά τι κοινό έχεις με αυτούς τους ανθρώπους; Όχι μόνο τι δίνεις, αλλά και τι παίρνεις από την όποια συναναστροφή μαζί τους; Έχεις σκεφτεί μήπως ήταν φίλοι παλιά αλλά τώρα άλλαξες κι αλλάξανε και δεν υφίσταται φιλία πλέον και πρέπει να κόψεις τα πολλά πολλά; Αν δεν είναι γνωριμίες από τα παλιά αλλά καινούριες, γιατί προβληματίζεσαι τόσο πολύ; Δεν σου κάνουν για φίλοι. Μπορεί να μην είσαι καν σε φάση να κάνεις φίλους αυτή τη στιγμή. Δεν είναι κακό. Ο καθένας περνάει διάφορες φάσεις στη ζωή του. Μπορεί να τη βρίσκεις με τον εαυτό σου και να έχεις τις κλειστές σου αυτή τη στιγμή. Απλά μην δίνεις στον άλλο που γνωρίζεις την εντύπωση ότι μπορεί να περιμένει κάτι περισσότερο από εσένα για να μην έχει απαιτήσεις μετά. Το πιθανότερο είναι ότι μπορεί να μην έχεις γνωρίσει τον κατάλληλο άνθρωπο να είσαι στο ίδιο μήκος κύματος και να σου κάνει κλικ. Όσο μεγαλώνουμε συνήθως γινόμαστε και πιο επιλεκτικοί στις παρέες, δεν είναι κακό ούτε αυτό.

  12. #12
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γειά σου Insomnia96.
    Θα πω πως τα βλέπω εγώ τα πράγματα. Ταινίες, social media κτλ προβάλουν μία εικόνα ότι όλοι έχουν τις τζαμάτες παρέες και πολλούς καλούς φίλους που στέκονται δίπλα του από τα παιδικά τους χρόνια μέχρι τα γεράματα. Το αποτέλεσμα είναι όταν στην πραγματική ζωή τα πράγματα να είναι αλλιώς να θεωρούν μερικοί ότι είναι η εξαίρεση του κανόνα και από ανασφάλεια να επιδιώκουν να κάνουν φιλίες με το ζόρι ακόμα κι αν δεν βρίσκουν ανταπόκριση. Με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να απογοητευτούν εντελώς και να φτάσουν στο άλλο άκρο και να κάνουν σκέψεις ότι όλοι είναι σάπιοι, κανείς δεν εκτιμάει, φιλία δεν υπάρχει κτλ. Από την άλλη μεριά άλλοι θεωρούν ότι λίγο θάρρος να δώσεις, σου φορτώνονται όλοι στο σβέρκο και δεν βρίσκεις στιγμή ησυχίας. Η αλήθεια σε όλα τα πράγματα είναι κάπου στην μέση και είναι και θέμα ορίων.

    Μην ξεχνάμε ότι τα παλιά χρόνια συχνά οι άνθρωποι μένανε στον τόπο που μεγάλωσαν, είχαν λίγο-πολύ τους ίδιους κύκλους, τις ίδιες εμπειρίες, τα ίδια ερεθίσματα. Άρα αν ταιριάζανε με κάποιον και παραμέναν στο ίδιο μήκος κύματος και στο ίδιο περιβάλλον, η φιλία ήταν πιο πιθανό να κρατήσει, έστω και με κάποιες διακυμάνσεις. Σήμερα που οι άνθρωποι βρίσκονται σε μεγαλύτερη κινητικότητα, στην πορεία της ζωής τους μπορεί να ζήσουν πολλές αλλαγές είτε περιβάλλοντος, είτε ψυχοσύνθεσης, είτε κοσμοθεωρίας, οι φιλίες και οι ανθρώπινες σχέσεις γενικότερα μπορεί να γίνουν πιο πολύπλοκες. Καμια φορά τυχαίνει ή βοηθάνε οι συνθήκες και κάποιος σου κάνει κλικ σαν άνθρωπος, έχετε κοινές εμπειρίες, μελλοντικά είστε κοντά και καταλήγετε να δημιουργήσετε και να διατηρήσετε μία υπέροχη μακροχρόνια φιλία. Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς όμως, μπορεί αυτή η φιλία να μην καλύπτει απόλυτα και τους δύο και κάποιος άλλος να καλύπτει πλευρές που αυτή η φιλία δεν καλύπτει. Μπορεί π.χ. στην πορεία κάποιος να αναπτύξει ένα ενδιαφέρον και να έχει κάποιες εμπειρίες που ο άλλος δεν μπορεί να ακολουθήσει και να κατανοήσει καθώς έχει διαφορετικά βιώματα ή ενδιαφέροντα. Για αυτό συχνά οι φιλίες είναι ευέλικτες. Δεν μπορεί να τα απαιτείς όλα ή τίποτα. Αν π.χ. η κολλητή μου φίλη παρέμεινε στον τόπο καταγωγής μας κι εγώ στο μεταξύ ταξίδεψα για χρόνια στο εξωτερικό, είναι λογικό να μην μπορεί να μοιραστεί κοινές εμπειρίες ή αναμνήσεις που δεν υπάρχουν ή να κατανοήσει τι ακριβώς σημαίνουν για εμένα. Αν αυτή ανέπτυξε ένα ενδιαφέρον π.χ. στην φωτογραφία που εγώ δεν μοιράζομαι, δεν μπορεί να με τραβολογάει σώνει και καλά σε φωτογραφικές αποδράσεις ή να μου αναλύει με τις ώρες τα χαρακτηριστικά της τάδε μηχανής. Ούτε κι εγώ μπορώ να την τραβολογάω ας πούμε σε Ιρλανδικές πάμπ επειδή γουστάρω τις μπίρες και την ατμόσφαιρα αν αυτή δεν γουστάρει. Θα βρω άλλη παρέα να πάω στις παμπ κι εκείνη άλλες παρέες να πάει εκδρομή να φωτογραφίσει την φύση ή να πάει στην τάδε φωτογραφική έκθεση.

    Δηλαδή οι φιλίες και οι παρέες μπορεί συχνά να μπαίνουν σε κουτάκια. Με άλλον να ταιριάζεις σε αυτό, με άλλον σε εκείνο. Με άλλον να μιλάς για τα ερωτικά σου, με άλλον να μοιράζεσαι εμπειρίες και ανησυχίες για την δουλειά σου, με άλλον να πηγαίνεις ταξίδια, με άλλον να κάνεις γιόγκα και με άλλον να βγαίνεις για ποτάρες. Με άλλον θα αισθάνεσαι πολύ πιο άνετα και κοντά, άλλον θα τον κάνεις παρέα ως ένα σημείο και με άλλον θα πηγαίνεις που και που μια βόλτα και δεν θα ανοίγεσαι σχεδόν καθόλου. Τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Το σημείο-κλειδί σε αυτά που περιγράφεις όμως είναι να υπάρχει όντως κοινός τόπος και κάποιο ελάχιστο σημείο αναφοράς σαν βάση και με τον καιρό να έχετε θέσει τα όριά σας και οι δύο πλευρές.

    Δηλαδή αν σου ζητάει ο τάδε εξόδους κι εσύ βαριέσαι μονίμως και βρίσκεις κουραστική την παρέα του ή αν έρχεται η άλλη μία στο τόσο να σε επισκεφτεί κι εσύ θες να την αποφύγεις, τελικά τι κοινό έχεις με αυτούς τους ανθρώπους; Όχι μόνο τι δίνεις, αλλά και τι παίρνεις από την όποια συναναστροφή μαζί τους; Έχεις σκεφτεί μήπως ήταν φίλοι παλιά αλλά τώρα άλλαξες κι αλλάξανε και δεν υφίσταται φιλία πλέον και πρέπει να κόψεις τα πολλά πολλά; Αν δεν είναι γνωριμίες από τα παλιά αλλά καινούριες, γιατί προβληματίζεσαι τόσο πολύ; Δεν σου κάνουν για φίλοι. Μπορεί να μην είσαι καν σε φάση να κάνεις φίλους αυτή τη στιγμή. Δεν είναι κακό. Ο καθένας περνάει διάφορες φάσεις στη ζωή του. Μπορεί να τη βρίσκεις με τον εαυτό σου και να έχεις τις κλειστές σου αυτή τη στιγμή. Απλά μην δίνεις στον άλλο που γνωρίζεις την εντύπωση ότι μπορεί να περιμένει κάτι περισσότερο από εσένα για να μην έχει απαιτήσεις μετά. Το πιθανότερο είναι ότι μπορεί να μην έχεις γνωρίσει τον κατάλληλο άνθρωπο να είσαι στο ίδιο μήκος κύματος και να σου κάνει κλικ. Όσο μεγαλώνουμε συνήθως γινόμαστε και πιο επιλεκτικοί στις παρέες, δεν είναι κακό ούτε αυτό.
    Εδώ σου λέει ότι δεν θέλει κανέναν. Ότι όλοι οι φίλοι της κάνουν πρόταση και εκείνη αρνείται. Το θέμα είναι ότι για να της έχουν "σβερκωθει" έτσι, κάποια δικαιώματα τα έχει δώσει. Όταν πας και ανοίγεσαι και αφήνεις τον αλλον να πιστεύει ότι είναι φίλος σου, και τον πλησιάζεις και του λες διαφορα ότι τον υπολογίζεις και μπλα μπλα... αλλα μετά βγαίνεις μαζί του όταν γουστάρεις .....αυτη η στάση είναι καθαρά συμφεροντολογικη. Μπροστά του το παίζεις φίλη και από πίσω του απλώς τον βαριεσαι και θες να το βουλώσει και να σε αφήσει στην ησυχία σου. Αυτή ειναι τελείως χειριστικη στάση.

    Δεν έχει να κάνει με όλα αυτά που λες ότι με άλλον πας εδώ και με άλλον εκεί. Αφού η θεματοθετρια δεν έχει έλλειψη φίλων. Παρεες έχει πολλές. Δεν γίνεται να μην υπάρχουν κάποια άτομα που να μην έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εκείνη, μέσα από τις παρέες που έχει, για να τα προτιμήσει.

    Υπάρχουν και άτομα που είναι συμφεροντολογοι λόγω χαρακτήρα και χωρίς να έχουν επηρεαστεί από κάτι πολύ άσχημο για να αλλάξουν.
    Όπως η θεματοθετρια.

    Όταν είμαστε παιδιά όλοι μας είμαστε αθώοι και καλοί. Στη πορεία αλλάζουμε, άλλοι παραμένουμε καλοί και απονηρευτοι και άλλοι γινόμαστε λύκοι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και έχουν σχέση αυτά που λέω, διότι λέει ότι κάποιους από αυτούς τους ξέρει χρόνια, αλλά συχνά πιάνει τον εαυτό της να βαριέται. Οι σχέσεις δεν μένουν στατικές. Επειδή κάποτε ταίριαζες για παρέα μαζί με κάποιον ή ήσουν πολύ φίλος, δεν σημαίνει αυτό ότι υπέγραψες συμβόλαιο να ταιριάζετε ή να είστε κολλητοί εφ όρου ζωής. Ούτε σημαίνει ότι αν απομακρυνθείς για ένα διάστημα δεν μπορεί στο μέλλον να ξαναέρθεις κοντά. Αν αυτές οι παρέες ή οι παλιοί φίλοι δεν της κάνουν και έχει ανάγκη από καινούριες γνωριμίες καλό θα είναι να ανοιχτεί να γνωρίσει καινούριο κόσμο. Από εκεί και πέρα αν στα λόγια ενθαρρύνει τον άλλον να πιστεύει άλλα από αυτά που νοιώθει, κακώς το κάνει, αλλά δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο τα πράγματα. Ας πούμε η κοπέλα έχει πει σε αυτή τη "φίλη" της "γιατί δεν πας να βρεις και τους άλλους γνωστούς σου κι έρχεσαι μόνο σε εμένα;" Ή την έχει απορρίψει ευγενικά με κάποια δικαιολογία, ότι έχει να κάνει τις ασκήσεις της ή οτιδήποτε. Πρέπει κι εσύ με τον τρόπο σου να μην αφήνεις χώρο για παρεξηγήσεις, αλλά πρέπει λίγο να τα "πιάνει" και ο άλλος και να καταλαβαίνει ότι μπορεί να θες τον χώρο σου. Δηλαδή έχεις πει εσύ Mediτation στον άλλο στεγνά "Κοίτα, θα σου πω την αλήθεια. Βαριέμαι ελεεινά όταν είμαι μαζί σου, έρχεσαι κάθε λίγο και λιγάκι και μου μπαστακώνεσαι, άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις;"

    Εγώ βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας κι απο τις δυο πλευρές με τους ανθρώπους που περιγράφει η θεματοθέτρια.

  14. #14
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φυσικά και έχουν σχέση αυτά που λέω, διότι λέει ότι κάποιους από αυτούς τους ξέρει χρόνια, αλλά συχνά πιάνει τον εαυτό της να βαριέται. Οι σχέσεις δεν μένουν στατικές. Επειδή κάποτε ταίριαζες για παρέα μαζί με κάποιον ή ήσουν πολύ φίλος, δεν σημαίνει αυτό ότι υπέγραψες συμβόλαιο να ταιριάζετε ή να είστε κολλητοί εφ όρου ζωής. Ούτε σημαίνει ότι αν απομακρυνθείς για ένα διάστημα δεν μπορεί στο μέλλον να ξαναέρθεις κοντά. Αν αυτές οι παρέες ή οι παλιοί φίλοι δεν της κάνουν και έχει ανάγκη από καινούριες γνωριμίες καλό θα είναι να ανοιχτεί να γνωρίσει καινούριο κόσμο. Από εκεί και πέρα αν στα λόγια ενθαρρύνει τον άλλον να πιστεύει άλλα από αυτά που νοιώθει, κακώς το κάνει, αλλά δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο τα πράγματα. Ας πούμε η κοπέλα έχει πει σε αυτή τη "φίλη" της "γιατί δεν πας να βρεις και τους άλλους γνωστούς σου κι έρχεσαι μόνο σε εμένα;" Ή την έχει απορρίψει ευγενικά με κάποια δικαιολογία, ότι έχει να κάνει τις ασκήσεις της ή οτιδήποτε. Πρέπει κι εσύ με τον τρόπο σου να μην αφήνεις χώρο για παρεξηγήσεις, αλλά πρέπει λίγο να τα "πιάνει" και ο άλλος και να καταλαβαίνει ότι μπορεί να θες τον χώρο σου. Δηλαδή έχεις πει εσύ Mediτation στον άλλο στεγνά "Κοίτα, θα σου πω την αλήθεια. Βαριέμαι ελεεινά όταν είμαι μαζί σου, έρχεσαι κάθε λίγο και λιγάκι και μου μπαστακώνεσαι, άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις;"

    Εγώ βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας κι απο τις δυο πλευρές με τους ανθρώπους που περιγράφει η θεματοθέτρια.
    Ε καλά δεν μπορείς να του το πεις στα μουτρα το " δεν σε θέλω".

    Αλλά νομίζω το θέμα εδώ δεν είναι οι φίλοι της θεματοθετριας...όσο η ίδια. Γιατί αυτό συμβαίνει με όλους τους φίλους της και όχι με έναν ή δύο. Είναι ο τρόπος που η ιδια ταυτίζεται και από εκείνη ξεκιναει η κατάσταση. Λέει ότι δεν μπορεί να δεθεί με κανένα και όλους τους βαριέται. Οι παρεες που έχει φαίνεται να είναι πολύ επιφανειακές, εφοσον οσοι θέλουν χάνονται και οπότε θέλουν επιστρέφουν.συμφωνα με αυτά που λέει.

    Αλλά και τις φίλες της που τη θεωρούν κολλητή τους και που θα μπορούσε να έχει μια πιο ποιοτική σχέση μαζί τους, δεν τις θέλει. Δεν πιστεύω ότι όλοι είναι βαρετοί γύρω της και ότι εκείνη έχει την ωριμότητα να σχετιστεί σωστά. Αλλά ακόμα και αν ισχύει αυτό τότε ας ξεκόψει από όλους όσους βαριέται και ας κάνει νέους φίλους. Αν και νομίζω ότι το θέμα είναι βαθύτερο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αλλά ακόμα και αν ισχύει αυτό τότε ας ξεκόψει από όλους όσους βαριέται και ας κάνει νέους φίλους.
    Ε, αυτό λέω κι εγώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για κορονοϊό και αποριες
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2020, 22:07
  2. Πως επηρεάστηκε η ζωή σας από τον κορονοιο
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2020, 09:34
  3. Μασκα και αλλεργια
    By pink floyd in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 15-05-2020, 23:17
  4. Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό
    By stavrinafly in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2020, 17:34
  5. Φόβος για τον κορονοιο.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-03-2020, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •