Μεταβαση απο zyprexa σε abilify - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    και εγω εχω φρικαρει οτι λεει αιφνιδιος θανατος...
    εσυ δεν εχεις προσπαθησει 2 φορες αυτοκτονια ή ηταν καποιος αλλος?

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    εσυ δεν εχεις προσπαθησει 2 φορες αυτοκτονια ή ηταν καποιος αλλος?
    εγω εχω κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας...αλλα το εχω μετανιωσει...και δεν θελω να το ξανα κανω...
    απλα λεει το φαρμακο το αντιψυχωσικο 1 στους 1000 ξαφινικος προωρος θανατος... τωρα αυτο με φοβιζει.. εντωμεταξυ κανω ολες τις απαραιτητες εξετασεις και παιρνω τα καταληλα φαρμακα απο παθολογο κτλ

  3. #18
    xaka10
    Guest
    δεν εχει σημασια που καποιος εκανε αποπειρα αυτοκτονιας να θελει να πεθανει.πχ. εγω εκανα αποπειρα αυτοκτονιας οντας σε ψυχωτικο επεισοδιο που ειχα ξεφυγει τελειως και πιο παλια ειχα αυτοκαστροφικη περιοδο κανοντας αλογιστη χρηση χορτου,τσιγαρου και αλκοολ.ολα αυτες τις καταχρησεις τις εχω κοψει περα απο την ανθυγεινη διατροφη που κανω αλλα δεν σημαινει οτι επειδη εκανα και γω αποπειρα αυτοκτονιας σαν τον Ηλια θελω να πεθανω σημερα.οταν την εκανα ημουν φουλ ψυχωτικος τωρα που ελεγχω την ψυχωση με φαρμακα οσο μπορω να την ελεγξω δεν μου περναει απο το μυαλο να αυτοκτονησω οσο και δυσκολα να περναω γιατι ξερω αν το κανω θα παω κολαση.τωρα αν ξαναβιωσω φουλ ψυχωση εκει μπορει να το ξανακανα γιατι δεν θα μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου.την πρωτη φορα που βιωσα ψυχωση ημουν σαν σε κωμα δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι να φαω .τη δευτερη φορα που παλι βιωσα φουλ ψυχωση γιατι εοψα τα φαρμακα εκανα την αποπειρα

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    Εγω παιρνω 20mg zyprexa και 30mg abilify και ειμαι μια χαρα

  5. #20
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Exxon View Post
    Εγω παιρνω 20mg zyprexa και 30mg abilify και ειμαι μια χαρα
    σε περιοδο υποτροπης επαιρνα για 2 βδομαδες και τα δυο ή οταν κανεις αλλαγη, κανονικα τα αντιψυχωσικα δινοντε ως μονοθεραπεια
    Last edited by Elenia781; 18-12-2020 at 07:47.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    σε περιοδο υποτροπης επαιρνα για 2 βδομαδες και τα δυο ή οταν κανεις αλλαγη, κανονικα τα αντιψυχωσικα δινοντε ως μονοθεραπεια
    Εγω ξεκινησα με 20mg ολανζαπινη μαζι με tavor για 2 χρονια,μετα εγινε η 2η νοσηλεια και μου προσθεσε 30mg αριπιπραζολη.Θυμαμαι οταν επαιρνα μονο ολανζαπινη ακουγα φωνες και ειχα προβληματα στη συγκεντρωση και στη σκεψη.η αριπιπραζολη μου εκανε θαυμα,νιωθω φυσιολογικοτατος..

  7. #22
    Elenia781
    Guest
    νομιζα οτι τα 30mg στο συνολο ειναι το ανωτερο. Συμφωνω ειναι καλο φαρμακο . Εχεις και πιο καλη διαθεση ετσι?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    νομιζα οτι τα 30mg στο συνολο ειναι το ανωτερο. Συμφωνω ειναι καλο φαρμακο . Εχεις και πιο καλη διαθεση ετσι?
    Το abilify νομιζω ειναι το καλυτερο αντιψυχωσικο φαρμακο που υπαρχει στην αγορα.Βοηθησε και την αδερφη μου που ειναι διπολικη και το αγορι της (και αυτος διπολικος).Ο γιατρος μου ειπε οτι παιζουν ρολο και τα γονιδια..σε συνδυασμο με ζυπρεξα πιστευω ειναι η καλυτερη θεραπεια για τη σχιζοφρενεια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα δεν με πιανουν αυτα τα 2. καθολου βασικα.
    το zyprexa δεν μου εκανε τιποτα και το abilify δεν μου το δινουν γιατι ειναι πολυ ελαφρυ..
    στα οπτικα με βοηθαει το dipiperon.
    το καλυτερο που εχω δοκιμασει ειναι συνδυασμος aloperidin και clopixol προσωπικα.
    αλλα κκαι παλι καποια πραγματα δε μου φευγουν.
    οι φωνες λιγοστευουν αλλα η συνομωσια παραμενει
    επισης δεν νοιωθω τα χερια μου και το σωμα μου σαν δικο μου. ουε κι αυτο αλλαζει
    οτι κανουμε δηλαδη ειναι μπας κλαι ηρεμω απο τις φωνες..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #25
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Exxon View Post
    Το abilify νομιζω ειναι το καλυτερο αντιψυχωσικο φαρμακο που υπαρχει στην αγορα.
    Ειναι το μονο τριτης γενιας και το τελευταιο σε φθινουσα σειρα που προκαλουν ανεβασμενα επιπεδα γλυκοζης,χοληστερολης που μπορει να φτασει μεχρι την εκδηλωση σακχαρωδους διαβητη. Αυτο συμβαινει πιο συχνα με τα ατυπα απο με τυπικα. Γι'αυτο θελω να αλλαξω. Το επαιρνα 8 χρονια και μου παει. Αυτα παθαινεις οταν αλλαζεις γιατρο!!!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εμενα δεν με πιανουν αυτα τα 2. καθολου βασικα.
    το zyprexa δεν μου εκανε τιποτα και το abilify δεν μου το δινουν γιατι ειναι πολυ ελαφρυ..
    στα οπτικα με βοηθαει το dipiperon.
    το καλυτερο που εχω δοκιμασει ειναι συνδυασμος aloperidin και clopixol προσωπικα.
    αλλα κκαι παλι καποια πραγματα δε μου φευγουν.
    οι φωνες λιγοστευουν αλλα η συνομωσια παραμενει
    επισης δεν νοιωθω τα χερια μου και το σωμα μου σαν δικο μου. ουε κι αυτο αλλαζει
    οτι κανουμε δηλαδη ειναι μπας κλαι ηρεμω απο τις φωνες..
    Ποσο καιρο τα επαιρνες;
    Εμενα το ζυπρεξα χρειαστηκε 1 χρονο για να δρασει.το αμπιλιφαι 5-6 μηνες

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    1 χρονο σχεδον
    το θεμα ειναι οτι ειχα μια αθλια γιατρο και ενω εβλεπε νεα συμπτωματα και χειροτερευεη κατασταση δεν μου τα αλλαζε. το μονο που ελεγε ειναι οτι ειναι της φαντασιας μου..
    ετσι μπηκα για 2η φορα για νοσηλεια και μου τα αλλαξαν ολα..
    τωρα παιρνω κοκτειλ...
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #28
    Elenia781
    Guest
    Σημερα πηγα στο νοσοκομειο στην γιατρο και ηταν νευριασμενη απεναντι μου γιατι εχει 1 χρονο να με δει και γιατι δεν παω στον ιδιωτη να κανει αυτος την αλλαγη. Της ειπα εχω να παω και σ'αυτον απο τον Ιουλιο και δεν τον εμπιστευομαι επειδη ειναι ιδιωτης. Μου ειπε να κατεβασω απο 12.5 ζυπρεξα σε 10αρι, της λεω προσπαθησα δεν τα καταφερα, ισως ηταν νωρις. Δεν εχει αντιρρηση να παρω το Abilify αλλα θελει να με δει σε 1,5 μηνα με καινουριες εξετασεις αιματος. Μου ειπε επισης οτι η αλλαγη δεν θα γινει μεσα σε ενα μηνα θα χρειαστει περισσοτερο. ευχομαι να τα παω καλα και τι στον κόσμο**

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Σημερα πηγα στο νοσοκομειο στην γιατρο και ηταν νευριασμενη απεναντι μου γιατι εχει 1 χρονο να με δει και γιατι δεν παω στον ιδιωτη να κανει αυτος την αλλαγη. Της ειπα εχω να παω και σ'αυτον απο τον Ιουλιο και δεν τον εμπιστευομαι επειδη ειναι ιδιωτης. Μου ειπε να κατεβασω απο 12.5 ζυπρεξα σε 10αρι, της λεω προσπαθησα δεν τα καταφερα, ισως ηταν νωρις. Δεν εχει αντιρρηση να παρω το Abilify αλλα θελει να με δει σε 1,5 μηνα με καινουριες εξετασεις αιματος. Μου ειπε επισης οτι η αλλαγη δεν θα γινει μεσα σε ενα μηνα θα χρειαστει περισσοτερο. ευχομαι να τα παω καλα και τι στον κόσμο**

    Γενικά όποια αλλαγή γίνεται θέλει μέσο όρο 4 μήνες αλλά πάντα με οδηγίες γιατρού.
    Μακάρι να τα πας όσο καλύτερα γίνεται!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #30
    hlias1988
    Guest
    παιδια γεια σας!
    παιδια εγω απο ολανζαπινη 15μγ εδω και τρεις μηνες το εχω παει στο 10μγ.
    και απο εχθες το πηγα στα 5μγ.. τι να πω..η καθημερινοτητα μου ειναι βασανιστικη.. αλλα εχω θεληση...
    βεβαια για να φτιαξεις κατι χαλας κατι αλλο... καπνιζω πολυ πχ.. τι να πω...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μεταβαση απο SNRI σε φλουοξετινη (εφεξορ-λαντοζ)
    By savatage in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 20
    Last Post: 03-03-2023, 23:46
  2. Zyprexa 2,5 mg
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-2020, 19:16
  3. zyprexa η abilify
    By katerinaki in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 05-02-2016, 19:28
  4. Zyprexa
    By sub-zero in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2012, 01:36
  5. dosologia zyprexa kai abilify
    By cec2086 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2011, 15:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •