Μεταβαση απο zyprexa σε abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Exclamation Μεταβαση απο zyprexa σε abilify

    Μετα απο μια αποτυχημένη προσπαθεια περσυ (χωρίς σωστη παρακολουθηση) και αφου νοσηλευτηκα δεν καταφερα να αλλαξω απο zyprexa σε Abilify το οποιο έπαιρνα για 7 χρονια και ξερω οτι μου πηγαινει. Τα τελευταια 5 χρονια ομως μετα απο διακοπη αρχισα να παιρνω το zyprexa φταιω και γω σ'αυτο αλλα κυριως η γιατροι που μολις κανεις εισαγωγη σου δινουν το zyprexa,αλλα δεν ηξερα οτι εχει τοσες παρενεργειες . Ειδα και επαθα να επανελθω με πονους στο κρανιο με ασταθεια με θολη οραση κατα διαστηματα και κυριως οι υπερκινητικοι μυικοι σπασποι που εχω πια, οχι συνεχεια . Υπαρχει κανεις που μετα απο καιρο στην ολανζαπινη εκανε την μεταβαση επιτυχως στο Abilify?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω εδω και 9 χρονια παιρνω ζυπρεξα... ξεκινησα με 20μγ και ειμαι 15μγ. στο επομενο ραντεβου θα παμε μαλλον στα 10μγ.
    κοιτα.. αυτο που ειδα ειναι οτι πηρα κιλα μου ανεβηκε η χολιστερινη και αθηρωματικος δεικτης, και τα τριγλυκεριδια..
    παιρνω χαπι για να πεσουν τα τριγλυκεριδια και η κακη χολιστερινη...
    εσυ εχεις κανει εξετασεις αιματος?
    θελω και εγω να αλλαξω φαρμακο αλλα δεν ξερω εαν θα με ποιανει... εχεις ανεβει και το ζαχαρο επισης...
    εσυ κοιμασε καλα? πως ησουν πριν και πως εισαι τωρα?

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    δεν ξερω εαν φταει η θεληση η οχι αλλα παντως δεν μπορω να δουλεψω... ενω πριν παρω χαπια ναι ημουν νευρικος αλλα μπορουσα και δουλευα.. τωρα οχι..
    εσυ δουλευεις? ποσο χρονων εισαι? εγω ειμαι 32...

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    γεια σου Ηλια, η μονη τιμη ανεβασμενη οριακα ειναι η προλακτινη στις εξετασεις τα τελευταια 2 χρονια. Ολα τα αλλα νορμαλ. Δουλευω κανονικα και με πιεση σε θεση πρωτης γραμμης που λεμε, απλα νιωθω οτι με εχει καταστρεψει αυτο το φαρμακο και δεν ξερω πως θα απομακρυνθω απο αυτο. Ειμαι αρκετα μεγαλυτερη . Επαιρνα 10αρι παντα και στο abilify που θεωρειται ελαφρυ,μετα την αλλαγη περσυ 15Mg μου εδωσε και σολιαν για 1 μηνα τι να πω!! και το τελευταιο 7μηνο 12.5

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    ποσο καιρο επαιρνες ζυπρεξα και σε ποση δοση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    γεια σου Ηλια, η μονη τιμη ανεβασμενη οριακα ειναι η προλακτινη στις εξετασεις τα τελευταια 2 χρονια. Ολα τα αλλα νορμαλ. Δουλευω κανονικα και με πιεση σε θεση πρωτης γραμμης που λεμε, απλα νιωθω οτι με εχει καταστρεψει αυτο το φαρμακο και δεν ξερω πως θα απομακρυνθω απο αυτο. Ειμαι αρκετα μεγαλυτερη . Επαιρνα 10αρι παντα και στο abilify που θεωρειται ελαφρυ,μετα την αλλαγη περσυ 15Mg μου εδωσε και σολιαν για 1 μηνα τι να πω!! και το τελευταιο 7μηνο 12.5
    Τι έχεις και παίρνεις zyprexa? Γενικά τι φάρμακα έχεις δοκιμάσει;

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Mind εχω σχιζο γι'αυτο εγραψα στην αναλογη στηλη. Αν υπαρχει καποια/ος που εκανε την αλλαγή θα ηθελα να ακουσω την ιστορια του, εδω ή σε πμ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εγώ είμαι διπολικός, και έπαιρνα zyprexa αλλά επειδή με έκανε τόφαλο άλλαξα γιατρό και άλλαξα και φάρμακο. Το γύρισα σε seroquel. Για εμένα πρόσεξε για εμένα δεν ξέρω για άλλους είναι το καλύτερο φάρμακο. Και μπορώ όταν νιώσω ότι είμαι οκ σταθερός να το κόψω πχ τώρα το έπαιρνα για κανα 8μηνο και πριν 10 μέρες με σταδιακή μείωση πήρα το τελευταίο μου χάπι. Και abilify μου είχανε πει να πάρω αλλά δεν το δοκίμασα ποτέ, γιατί φοβόμουν μην έχω τίποτα παρενέργειες γιατί αν σου βγάλει παρενέργειες αισθητές το abilify είναι άσχημες. Και το solian με χαλάει οι σπασμοί που βγάζει εκεί που είσαι ξαπλωμένος ή κοιμάσαι και τινάζονται τα χέρια ή τα πόδια με ξενερώνουν.

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    Μηπως ειναι νωρις για να ξερεις? Ο γιατρος τι λεει?Το Solian δεν κανει για γυναικες κόβει την περίοδο....Δεν ξερω πως ειναι δυνατον να κοψεις ένα φαρμακο. Το 2015 εκοψα 7 μηνες το abilify και με γυρισαν στο zyprexa,λαθος αντιμετωπιση πιστευω! Ολες οι ασθενειες θεραπευοντε ,αλλα οχι ολοι οι ασθενεις,δηλαδη μηπως ειναι υπαιτιοτητα μας,το περιβαλλον το προκαλεσαι, πως σκεφτομαστε? Παρενεργειες εχω απο περσυ που προσπαθησα την αλλαγη αλλα δεν ειχα φαντασιωσεις ή φοβια, μονο σωματικα. Εκανα αμαν να συνελθω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Μηπως ειναι νωρις για να ξερεις? Ο γιατρος τι λεει?Το Solian δεν κανει για γυναικες κόβει την περίοδο....Δεν ξερω πως ειναι δυνατον να κοψεις ένα φαρμακο. Το 2015 εκοψα 7 μηνες το abilify και με γυρισαν στο zyprexa,λαθος αντιμετωπιση πιστευω! Ολες οι ασθενειες θεραπευοντε ,αλλα οχι ολοι οι ασθενεις,δηλαδη μηπως ειναι υπαιτιοτητα μας,το περιβαλλον το προκαλεσαι, πως σκεφτομαστε? Παρενεργειες εχω απο περσυ που προσπαθησα την αλλαγη αλλα δεν ειχα φαντασιωσεις ή φοβια, μονο σωματικα. Εκανα αμαν να συνελθω
    Μπορώ και με ελέγχω, ο γιατρός είναι αυτός που μου είπε παμε να βγούμε σιγά σιγά; Είσαι οκ μου λέει δεν νιώθεις εντάξει; Και του είπα πάμε ε και σιγά σιγά τα έκοβα. Είναι φίλος μου ο γιατρός μου και ξέρεις βρισκόμαστε γενικά σαν φίλοι και με βλέπει ας πούμε στην καθημερινότητα μου. Αν είχα σχιζό μπορεί να μην τα έκοβα ποτέ να έπαιρνα μια δοσολογία που να ένιωθα πως είμαι οκ. Ούτε παρα πολύ ούτε πάρα πολύ λίγο. Θα έβρισκα τη χρυσή τομή.

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    βρηκα ενα σημειωμα απο το νοσοκομειο, του 2015 που λεει μου χορηγηθηκαν zyprexa ,ακινετον ,abilify. Περσυ που νοσηλευτηκα μου εδωσε solian 400 και εχανα το κεφαλι ,την ισορροπια μου ειχα σωματικα συμπτωματα μαζι με ζυπρεξα και ακινετον. Της ελεγα οτι δεν ειμαι καλα δεν μπορω να σταθω μου ελεγε κανε υπομονη ΑΥΤΑ σου εδωσα και την αλλη φορα το ειδα στον φακελο σου. ΨΕΜΑΤΑ!! τι δουλεια ειχε να μου δωσει το σολιαν για ενα μηνα,πειραματοζωα μας εχουν που ακομα εχω νευρικες συσπασεις αραιωσαν αλλα ειναι αυτο που ειναι .
    Last edited by Elenia781; 05-12-2020 at 19:58.

  12. #12
    Μου ειχε προτεινει και εμενα ο γιατρος το Abilify αλλα δεν το πηρα ποτε γιατι διαβασα τις παρενεργειες και φρικαρα. Θολη οραση, σακχαρωδης διαβητης, μυικοι σπασμοι που δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις, μεχρι και αιφνιδιος θανατος. Φοβηθηκα πολυ εκεινη την ημερα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Μου ειχε προτεινει και εμενα ο γιατρος το Abilify αλλα δεν το πηρα ποτε γιατι διαβασα τις παρενεργειες και φρικαρα. Θολη οραση, σακχαρωδης διαβητης, μυικοι σπασμοι που δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις, μεχρι και αιφνιδιος θανατος. Φοβηθηκα πολυ εκεινη την ημερα.
    εγω κανω 1-2 χρονια τωρα ενεσιμο abilify μια φορα το μηνα και δεν εχω παρατηρησει παρενεργειες...μη φοβασαι

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Εγω παιρνω και εγω αντιψυχωσικο εδω και 9 χρονια..δεν εχω νοσηλευτει ποτε... και εγω εχω φρικαρει οτι λεει αιφνιδιος θανατος...

  15. #15
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω παιρνω και εγω αντιψυχωσικο εδω και 9 χρονια..δεν εχω νοσηλευτει ποτε... και εγω εχω φρικαρει οτι λεει αιφνιδιος θανατος...
    Να σπυ πω, αν αυτο ηταν το μονο δυσαρεστο θα τπ επαινα ευχαριστως με την ελπιδα μηπως πιασω το "τζκποτ" χαχαχα

    Αλλα εχει τοσες αλλες παρενεργειες που γραφεις βιβλιο με αυτες. Δεν κανω πειραματα με την υγεια μου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μεταβαση απο SNRI σε φλουοξετινη (εφεξορ-λαντοζ)
    By savatage in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 20
    Last Post: 03-03-2023, 23:46
  2. Zyprexa 2,5 mg
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-2020, 19:16
  3. zyprexa η abilify
    By katerinaki in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 05-02-2016, 19:28
  4. Zyprexa
    By sub-zero in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2012, 01:36
  5. dosologia zyprexa kai abilify
    By cec2086 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2011, 15:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •