Υπάρχει για όλους ο "άνθρωπος της ζωής μας";
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13

    Υπάρχει για όλους ο "άνθρωπος της ζωής μας";

    Με αφορμή την πρόσφατη περιπετειούλα που είχα, είπα να το φιλοσοφήσω λίγο. Όταν πάει μια σχέση λάθος νομίζω όλοι μπαίνουμε στην διαδικασία να σκεφτούμε τι κάναμε λάθος, τι δεν άρεσε ο άλλος/άλλη σε εμάς, αν τελικά εμείς έχουμε το πρόβλημα και όλες αυτές οι ανασφάλειες. Μετά από σκέψη όμως φτάνω στο συμπέρασμα ότι τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να βρούμε έναν άνθρωπο που θα μας αρέσει όπως είναι με τα ελαττώματα του, και το ίδιο να ισχύει και για εκείνον, θα μας δεχθεί όπως είμαστε και θα έχουμε τα ίδια όνειρα.

    Με αυτά που βλέπω τριγύρω μου και από τις εμπειρίες μου θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό το "ιδανικό" δέσιμο. Βλέπω συνεχώς ανθρώπους σε σχέσεις με πολλά προβλήματα (απιστίες, άσχημες συμπεριφορές κτλ), πολλούς ανθρώπους μόνους, και αναρωτιέμαι αν υπάρχει για όλους αυτό ο άνθρωπος που θα ζήσουμε την υπόλοιπη ζωή μας, η αν πρέπει να συμβιβαστούμε σε κάτι "μη ιδανικό" για λόγους "συντροφικότητας";

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ακομα πιστευεισ στην αγαπη
    Αγαπη υπαρχει μονο μεταξυ γονιου κ παιδιου αν υπαρξει τιποτα αλλο δεν υπαρχει τα ψαξαμε ολα τιποτα αλλο δε βρηκαμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ο καθένας γύρω μας είναι εν δυνάμει ο άνθρωπος μας. Αρκεί να θες να δεις κ όχι να παραμύθιαζεσαι. Εσένα ένα απ τα λάθη σου είναι ότι δεν ξερεις να διαβάζεις τα σημάδια αυτά τα κόκκινα που λένε προσοχή κυνδυνου.ισως από την βιασύνη σου να κάνεις μια σχέση δε δίνεις χρόνο. Όμως τα λόγια τα μεγάλα στην αρχή της σχέσης δεν είναι καλό σημάδι. Το είσαι η ζωή μου κ είσαι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί λέγονται πολυυυυυυυ αργότερα. Συνήθως αυτοί που τα λένε νωρίς το κάνουν επίτηδες σου σκάβουν τον λακο να πέσεις μέσα να σε χειρίζονται κ να σ εκμεταλευτουν με ευκολία μετά σε παρατουν κι εσύ αναρωτιέσαι τι έγινε που πήγε όλος αυτός ο έρωτας. Θα σου πω... Δεν υπήρχε ποτέ έρωτας. Απλά οι άνθρωποι επειδή έχουν ελλατωματα κ άλυτα θέματα κι αυτοί αρνούνται να δουν την αλήθεια. Πρώτα δες τι θες εσύ να βρεις σε εμφανηση σε χαρακτήρα σε προσωπικότητα κ ποια από αυτά τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις έχουν μεγάλη σημασία για σένα και με ποια μπορείς να αντέξεις την απουσία τους. Κ η επόμενη που θα γνωρίσεις μπορεί να είναι για σένα αρκεί να μπορείς να το δεις να το αντιληφθεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Για εμένα δεν είναι άνθρωπος αλλά το gaming pc πού θα χτίσω προσεχος :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Οι άνθρωποι της ζωής σου είναι οι γονείς σου. Και χωρίς αυτούς, ο εαυτός σου. Αν πιστεύεις ότι κάποιος είναι ο άνθρωπος της ζωής σου, πάλεψε το. Αν όμως συντρέχει έστω και ένας από τους παρακάτω λόγους όπως έτσι κάνουν όλοι, έτσι θα είσαι κοινωνικά αποδεκτός, μην το προσπαθήσεις καν. Καλύτερα μόνος/μόνη και να έχεις την ησυχία σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Με αφορμή την πρόσφατη περιπετειούλα που είχα, είπα να το φιλοσοφήσω λίγο. Όταν πάει μια σχέση λάθος νομίζω όλοι μπαίνουμε στην διαδικασία να σκεφτούμε τι κάναμε λάθος, τι δεν άρεσε ο άλλος/άλλη σε εμάς, αν τελικά εμείς έχουμε το πρόβλημα και όλες αυτές οι ανασφάλειες. Μετά από σκέψη όμως φτάνω στο συμπέρασμα ότι τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να βρούμε έναν άνθρωπο που θα μας αρέσει όπως είναι με τα ελαττώματα του, και το ίδιο να ισχύει και για εκείνον, θα μας δεχθεί όπως είμαστε και θα έχουμε τα ίδια όνειρα.

    Με αυτά που βλέπω τριγύρω μου και από τις εμπειρίες μου θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό το "ιδανικό" δέσιμο. Βλέπω συνεχώς ανθρώπους σε σχέσεις με πολλά προβλήματα (απιστίες, άσχημες συμπεριφορές κτλ), πολλούς ανθρώπους μόνους, και αναρωτιέμαι αν υπάρχει για όλους αυτό ο άνθρωπος που θα ζήσουμε την υπόλοιπη ζωή μας, η αν πρέπει να συμβιβαστούμε σε κάτι "μη ιδανικό" για λόγους "συντροφικότητας";
    Καλημέρα!!!

    Φυσικά και υπάρχει κάποιος εκεί έξω που μπορείς να περασετε όμορφες στιγμές μαζί .

    Φτάνει να είστε διατεθημενοι και οι δύο να αναγνωρίζεται τα θέλω σας ,να σέβεστε ο ένας τις απόψεις του άλλου και το νούμερο ένα σε μια σχέση είναι να μπορείς να δεχτείς ότι σε κάποια θέματα ίσως να είσαι λάθος και να κάνεις ένα βήμα πίσω...

    Πολλές φορές βλέπω ανθρώπους να μπαίνουν σε μια σχέση με σκοπό να αλλαξουν τον άλλον και να τον φέρουν στα δικά τους νερα.
    Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο ,άσε που είναι φύση αδύνατον......ούτε φυσικά να συμβιμβαζεσαι με πράγματα και καταστάσεις που όσο περνάει ο καιρός θα σε σφίγγουν σαν θηλιά στο λαιμο μέχρι που στο τέλος θα νοιωθεις ότι αυτός ο άνθρωπος σου κλέβει τον αέρα ,σε πνίγει μέρα με την μέρα πιο πολυ....

    Αγαπώ σε μια σχέση σημαίνει σέβομαι πάνω απ' όλα τα θέλω σου και τις μέχρι τώρα συμπεριφορές σου.
    Ειδικά όταν μιλάμε για σχέσεις που αναπτύσσονται σε μεγαλύτερες ηλικίες !
    Εγωισμοι , μούτρα ,καυγάδες πρέπει να μπαίνουν στην άκρη και την θέση τους πρέπει να παίρνει η συζήτηση και η ειλικρίνεια.
    Να μπαίνουμε σε μια σχέση όταν νομίζουμε ότι όλα τα αποθημενα μας έχουν εκπληρωθεί ...δεν υπάρχει ίχνος ανεκπληρωτης επιθυμίας ..να είμαστε χίλια τα εκατό ότι εαν θέλουμε να ζήσουμε κάτι ακόμα μπορούμε να το ζήσουμε με αυτό τον άνθρωπο..

    Είναι πολύ όμορφο πράγμα η συντροφικότητα .Να ξέρεις ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή θα είναι εκεί κάποιος να σε ακούσει και να ανοίξει την αγκαλιά του για να κρύψει τους οποίους φόβους σου και ανασφάλειες σου προκύπτουν...
    Όλοι έχουμε φόβους και ανασφάλειες σε όποια ηλικία και να είμαστε και όσο δυνατοί θέλουμε να φαινόμαστε...
    Αρκεί να έχουμε ένα δικό μας άνθρωπο που θα είναι εκεί ,να μας ακούσει και το κυριότερο να είμαστε διατεθειμένοι να καταλάβουμε ότι όλα αυτά,μας τα λέει από αγάπη ...ότι δεν κρύβουν τίποτε άλλο τα λόγια του...


    Αν βρεις τέτοιον άνθρωπο κρατά τον να μην σου φύγει .
    Δεν είναι εύκολο ....τίποτα δεν είναι εύκολο όταν προσπαθείς για κάτι που αξίζει .
    Είναι γνωστό άλλωστε πως όλα τα αγαθά που αξίζουν να έχουμε στην ζωή μας έρχονται μετά από πολύ κόπο.


    Αξίζει πάντως να έχεις στην ζωή σου έναν τέτοιο άνθρωπο.Οσο και κάποιο λένε ότι θέλουν την μοναξιά τους ,καταβαθος έρχονται στιγμές στην ζωή τους που θα εύχονται να είχαν έναν τέτοιο άνθρωπο..

    Δεν υπάρχει νόημα σε όλα αυτά που έχεις αν δεν υπάρχει η λέξη μοιράζομαι..

    Είτε αυτό είναι με τον άνθρωπο σου είτε ακόμα και με ένα φίλο ...με ένα αδελφικό φίλο -φιλη.
    Μπορεί να μην υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις να αναπτυχθεί κάτι ερωτικό μεταξύ δύο ανθρώπων που πραγματικά νοιώθει όμορφα ο ένας κοντά στον άλλον .
    Μπορεί άνετα όμως να αναπτυχθεί μια πολύ καλή φιλία που να είναι χίλιες φορές καλύτερη και από τον πιο ιδανικό σύντροφο..

    Μην ξεχνάμε σεξ και σαρκική ικανοποίηση μπορείς να βρεις ανά πάσα στιγμή πλέον..
    Ανθρώπους που να σε σέβονται και να ειναι ικανοί να σε βοηθήσουν όταν τους έχεις ανάγκη δύσκολα βρίσκεις ...

    Δώσε λοιπόν στον ευατο σου ευκαιρίες να κάνεις τέτοιες σχέσεις ειδικά αν είσαι άνθρωπος που τις έχεις πραγματικά ανάγκη και τις θέλεις !
    Last edited by Marilou; 28-10-2020 at 10:47.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    λενε οτι υπαρχουν για ολους παραπανω απο ενας "ανθρωπος της ζωης " μας.
    αυτο δεν σημαινει οτι θα τους συναντησεις οπωσδηποτε, η οτι θα συναντησεις οπωσδηποτε εστω και εναν, ειδικα δε, αν το σαμποταρεις μονος σου. κι ενας τροπος να το σαμποταρεις, ειναι να χανεις τον χρονος σου κολλωντας σε ανθρωπους που οχι μονο το ιδανικο σου δεν ειναι, αλλα δεν σου ταιριαζουν καν. διοτι ενας ανθρωπος που δεν σε θελει, ΔΕΝ σου ταιριαζει. δεν γινεται να σου ταιριαζειε νας ανθρωπος που θελεις μονο εσυ, ενω εκεινος δεν σε θελει.

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    ολοι ειναι εν δυναμει ανθρωπος της ζωης μας. Εξαρταται πως το χειριζομαστε και που θελουμε να φτασουμε. Πόσοι ειναι ειλικρινεις πρώτα με τον εαυτο τους για να προσελκυσουν το ιδανικο συντροφο? π.χ μου χαμογελασε ο καφετζης,με καλοσορισε ο φουρναρης και αλλοι πολλοι πειρασμοι καθημερινα. Υπαρχει και η περιπτωση του ανθρωπου που δεν ξερει τι θελει ,οποτε ειναι μαζι σου γιατι δεν εχει κατι καλυτερο να κάνει και τρως την φόλα του ερωτα;)

  9. #9
    Meditation
    Guest
    Κατάλαβα τον λόγο "ανησυχίας" σου. Εγώ σε έπιασα, οι άλλοι δεν νομίζω.

    Φοβάσαι μη καταληξεις με έναν άνθρωπο που απλά θα είστε σε μια χλιαρή σχέση, που δεν θα υπάρχει κανας τρελός έρωτας αλλα θα του κάνεις και θα σου κάνει και θα "συνεργαζεστε" καλά.αντε και θα έχετε οικειότητα. Χωρις όμως να νιωθεις ότι αυτός είναι ο ανθρωπος σου χωρίς η χημεία να χτυπάει κόκκινο,χωρίς να τον έχεις εξιδανικευσει. Απλά θα τον επιλέξεις για σύντροφο σου επειδή έτυχε να είναι διαθέσιμος εκείνη τη στιγμή και να μοιαζετε σαν άνθρωποι κάπως.

    Έπεσα μέσα; μπορεί....τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ. Η ζωή θα δείξει.

    Σίγουρα το να βρεις κάποιον να σε ταρακουνάει έτσι, όταν τον βλέπεις και να νιώθεις καψούρα είναι δύσκολο. Το να βρεις παλι έναν άνθρωπο να πορευτεις μαζί του και να τα πάτε καλά είναι πιο εύκολο. Για καποιους ο ερωτας της ζωής τους, ήταν καψούρα αρχικά και μετά μακροχρόνια σχέση και έπειτα σύντροφος ζωής. Άλλοι, για πολλούς λόγους βρήκαν έναν άνθρωπο που ξεκινησαν χλιαρά και ήθελαν να κάνουν σπίτι.

    Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό το παραμύθι του να τον έχεις εξιδανικευσει τον αλλον και να λιωνεις συνέχεια κοντά του. Πόσο δύσκολο είναι...(ακομα και αν έχεις παντρευτεί τη πιο τρελή σου καψούρα.)..να την έχεις εξιδανικευμενη, ζώντας στο ίδιο σπίτι μαζί της για πολλααα χρόνια. Η τριβή και η καθημερινότητα καταστρέφουν τις σχέσεις. Πολλοί λένε ότι ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα.

    Φαίνεται πως εισαι ενας άνθρωπος ερωτευμένος με την ιδεα του ερωτα. Αυτό που μας έχουν περάσει ότι ο ερωτας είναι αιώνιος ότι υπάρχει το άλλο μισό κτλ κτλ. Για αυτό και παρασύρθηκες τόσο εύκολα από τη κοπελιά που γράφεις στο προηγούμενο θέμα. Σε παρέσυρε το συναίσθημα. Σου εύχομαι πραγματικά να βρεις αυτό που θες κάποια μέρα.

    Όσο για την ερώτηση σου. Η απάντηση είναι ότι τίποτα στη ζωή δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Μπορεί να βρεις όντως τη καψούρα σου που θα είναι και το άλλο σου μισό αλλα μπορεί επίσης να γνωρίσεις μια κοπέλα που να σου κάνει και που να χτίσετε κάτι δυνατό που να σου αρέσει. Και να το χτίσετε και μέσα από προβλήματα και από μη ιδανικές συνθήκες.

    Εξάλλου η ουσία της ερώτησης σου πίσω από αυτό που γράφεις είναι το αν θα καταφέρεις να εισαι ποτέ ευτυχισμενος/ικανοποιημένος με έναν άνθρωπο.
    Η ευτυχία και η ικανοποίηση δεν έρχεται μόνο με έναν τρόπο. Μπορεί η συντροφικότητα να έρθει στη ζωή σου αλλιώς από ότι έχεις σκεφτεί, όμως στο τέλος της ημέρας μπορεί να είσαι το ίδιο ευχαριστημένος.και αυτο μετράει. Νομίζω σε κάλυψα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5
    Κι εγώ πλέον αναρωτιέμαι το ίδιο. Πάντα ήθελα να πιστεύω ότι υπάρχει αυτός ο ένας και μοναδικός άνθρωπος, αλλά όσο τα χρόνια περνούν και οι σχέσεις τελειώνουν η μία μετά την άλλη, χάνω τις ελπίδες μου. Ούτε οι γύρω μου που είναι σε σχέσεις χρόνια ή παντρεμένοι με παιδιά με έχουν πείσει ότι έχουν βρει τον άνθρωπό τους και ότι είναι ευτυχισμένοι.. Αλλά τι είναι αυτό που μπορούμε να κάνουμε αν υπάρχει; να συνεχίσουμε να προσπαθούμε μέχρι να τον βρούμε; ή θα μας βρει από μόνος του;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Archy View Post
    Κι εγώ πλέον αναρωτιέμαι το ίδιο. Πάντα ήθελα να πιστεύω ότι υπάρχει αυτός ο ένας και μοναδικός άνθρωπος, αλλά όσο τα χρόνια περνούν και οι σχέσεις τελειώνουν η μία μετά την άλλη, χάνω τις ελπίδες μου. Ούτε οι γύρω μου που είναι σε σχέσεις χρόνια ή παντρεμένοι με παιδιά με έχουν πείσει ότι έχουν βρει τον άνθρωπό τους και ότι είναι ευτυχισμένοι.. Αλλά τι είναι αυτό που μπορούμε να κάνουμε αν υπάρχει; να συνεχίσουμε να προσπαθούμε μέχρι να τον βρούμε; ή θα μας βρει από μόνος του;
    Να το βγάλεις από το μυαλό σου !

    Ζήσε την ζωή σου κάνε σχέσεις αλλά αυτό άστο έξω από το μυαλό σου ...Όσο κάτι το κυνηγάμε τόσο δεν έρχεται..

    Άστο και όταν έρθει η ώρα του μην αγχώνεσαι θα το καταλάβεις αμέσως.
    Καλώς ήρθες κιόλας!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ειναι μπλεγμενο αυτο ακομα το ψαχνουμε αστο συμφωνω με μαριλου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Με αφορμή την πρόσφατη περιπετειούλα που είχα, είπα να το φιλοσοφήσω λίγο. Όταν πάει μια σχέση λάθος νομίζω όλοι μπαίνουμε στην διαδικασία να σκεφτούμε τι κάναμε λάθος, τι δεν άρεσε ο άλλος/άλλη σε εμάς, αν τελικά εμείς έχουμε το πρόβλημα και όλες αυτές οι ανασφάλειες. Μετά από σκέψη όμως φτάνω στο συμπέρασμα ότι τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να βρούμε έναν άνθρωπο που θα μας αρέσει όπως είναι με τα ελαττώματα του, και το ίδιο να ισχύει και για εκείνον, θα μας δεχθεί όπως είμαστε και θα έχουμε τα ίδια όνειρα.

    Με αυτά που βλέπω τριγύρω μου και από τις εμπειρίες μου θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό το "ιδανικό" δέσιμο. Βλέπω συνεχώς ανθρώπους σε σχέσεις με πολλά προβλήματα (απιστίες, άσχημες συμπεριφορές κτλ), πολλούς ανθρώπους μόνους, και αναρωτιέμαι αν υπάρχει για όλους αυτό ο άνθρωπος που θα ζήσουμε την υπόλοιπη ζωή μας, η αν πρέπει να συμβιβαστούμε σε κάτι "μη ιδανικό" για λόγους "συντροφικότητας";
    Πολυ ομορφο το θεμα σου, και ισως πολυ σημαντικο.
    Η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν πρεπει να το βλεπεις ματαιοδοξα, αλλα να το δεις ως μια ευκερια ! Καθε προβλημα της ζωης για να το λυσεις πρεπει πρωτα να βρεις που οφειλετε! πρεπει να γυρνας λιγο πισω! δεν ρκει μονο να βρεις τι λαθος επυλογη κανεις για παραδηγμα,αλλα και τι ειναι αυτο που σε ωθει σε αυτην .
    Με αυτον τον τροπο θα μπορεσεις να κανεις κατις απλο, μπορεις να αλλαξεις τα υποσυνειδητα σου γουστα στους ανδρες, μπορεις να βαλεις αλλες πρωτερεοτητες στους εν δυναμη σνυτροφους σου! Εξαλου το συναισθημα του ερωτα ειναι κρυμμενο πισω απο την αντιδραση των συναισθηματων και οχι καθε αυτου στα συναισθηματα!
    Ο ερωτας κατα την γνωμη μου ειναι το αποτελλεσμα της συναινεωσης αναμεσα σε εσενα κι στο αγορι σου! Παιζει μεγα ρολο αυτο που βλεπεις, το αν ειναι δλδ ομορφος και αν σε ευχαρηστει αυτο που βλεπεις ,διοτις δεν σημφωνω οτι δεν παιζει ρολο η εμφανηση ! νομιζω οτι μετραει αυτο που βλεπουμε αρκετα! βεβαια πρεπει να μην υπεριχυει της ομορφης υμπεριφορας! διοτις τι να τον κανεις να ειναι ομορφος εαν τον μιραζεσαι με αλλες γυναικες! εκει ναι, καλητερα να μην ειναι ομορφος!
    Προσωπικα νομιζω οτι ολοι οι ανθρωποι καποια μερα στην ζωη τους θα πετηχουν την/τον ειδανικο συντροφο τους ,και μερικοι λενε οτι ειναι 2 ! Το ζητημα ομως ειναι να το καταλαβουμε εμεις πριν περασει και φυγει! ,αρα παιζει ρολο το πωτες ! θα ερθει,μ για εμενα νομιζω οτι ο Θεος μου εστειλε και 3!! γυναικες που θα ηταν ιδανικες! αλλα μου τις εστειλε σε λαθος ταιμινγκ! ευχομαι να εχεις την τυχη που δεν ειχα εγω! ευχομαι να εχεις και τα αντανακλαστικα που δεν ειχα εγω! ομως σου ευχομαι να εχεις την καρδια που ειχα εγω ωστε να θελουν να ερθουν! και να σου δωσουν τα παντα ! να σου προσφερουν οτι αγαπη μπορει να λαμψει μεσα τους χωρις φοβους! διοτις ο φοβος ειναι το αντιθετο του ερωτα και οχι το μισος, η η ζηλια!

  14. #14
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Archy View Post
    Κι εγώ πλέον αναρωτιέμαι το ίδιο. Πάντα ήθελα να πιστεύω ότι υπάρχει αυτός ο ένας και μοναδικός άνθρωπος, αλλά όσο τα χρόνια περνούν και οι σχέσεις τελειώνουν η μία μετά την άλλη, χάνω τις ελπίδες μου. Ούτε οι γύρω μου που είναι σε σχέσεις χρόνια ή παντρεμένοι με παιδιά με έχουν πείσει ότι έχουν βρει τον άνθρωπό τους και ότι είναι ευτυχισμένοι.. Αλλά τι είναι αυτό που μπορούμε να κάνουμε αν υπάρχει; να συνεχίσουμε να προσπαθούμε μέχρι να τον βρούμε; ή θα μας βρει από μόνος του;
    Καλά... το γιατί πολλοί είναι σε σχέσεις και σε γάμους που δεν τους ικανοποιούν είναι μεγάλο θέμα. Πολλοί βολεύονται, φοβούνται να διεκδικήσουν αυτό που θέλουν. Αλλά μη σε νοιάζει τόσο το τι κάνουν οι άλλοι. Εστίασε σε σένα και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Σίγουρα παίζει ρόλο η τύχη, σίγουρα οι συγκυρίες και το κατά πόσο "ανοίγεις" τον εαυτο σου σε νέες ευκαιρίες ώστε να γνωρίσεις άτομα.

    Αλλά στη σχέση παίζει πολύ ρόλο και ο εαυτός μας. Ό,τι θέματα έχουμε με τον εαυτο μας,τα βγάζουμε στις σχέσεις μας. Τόσο και εμείς οσο και το άλλο πρόσωπο. Και εκεί δημιουργούνται τα προβλήματα. Οπότε ένας τρόπος για να έχουν οι σχέσεις μας επιτυχία είναι να δουλεύουμε με τον εαυτο μας (κατά προτίμηση με κάποιον ειδικο) και να γινόμαστε καλύτεροι. Και φυσικά να διαλέγουμε έναν σύντροφο που θα έχει και αυτός δουλέψει αρκετά με τον εαυτο του.

    Οι σχέσεις είναι δύσκολες για όλους.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Νομιζω οτι φταιει και η αποψη μερικων γυναικων οτι πρεπει να ειναι ο τελειος ανδρας! πρεπει να ειναι αρενοπος, ταυτοχρονα να ειναι ευγενικος κι μαζι δυναμικος! να μπορει να προσφερει απολυτη ασφαλεια σε ολα τα θεματα, απο σωματικη δυναμη μεχρι οικονομικη, να εχει καλη δουλεια αφου πως θα μπορεσει να αγορασει την καλητερη ταντα απο την παρεα? να ειναι ολο δωρα και εκπληξεις και μαζι με ολα αυτα να μην κοιταει αλλες γυναικες! Αληθεια πως γινεται ενας τετοιος ανδρας να ειναι μονο για μια γυναικα??
    Εκει μετα μπαινουν οι συμβηβασμοι! οπως του οτι υπαρχουν γυναικες που λενε ας τσαλαμπουρδιζει αρκει 5/7 βραδια να ειναι στο δικο μου κρεβατι, αρκει να εχω εγω τα παιδια του και αρκει να εχω κι εγω τον κοινο του λογαριασμο. Οταν λοιπον γυρευετε τον ανδρα που ειναι ειδη ο ζηλευτος ανδρας να ειστε συγουρες πως δεν θα ειναι μονο για εσας!
    Κοριτσια θα σας πω κατις πολυ απλο και παρα πολυ σημαντικο αν θελετε ακουστεμε κι θα υπαρξει διπλα σας ο ανδρας που ονειρευεστε! και δεν θα σας αφησει πωτες!
    Αυτον τον ανδρα, που θα ειναι υπεροχος ,ΥΠΕΡΟΧΟς ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ! Εσεις θα τον βρειτε κανονικο, βεβαια πρεπει να εχει καποιες βασεις αλλα η δουλεια πρεπει να γινει κατα την διαρκια της σχεσης!! πρεπει να τον πλασετε εσεις! να αντικαταστεισεται την μανα του οχι ομως με την κακη εννοια! οχι να τον νταντευετε οπως δυστυχως γινετε στην Ελλαδα! αλλα να κανετε το επομενο βημα μαζι του απο εκει που τον αφηνει η μανα του, απο αγορι να τον βοηθησεται να γινει ανδρας! αν το κανετε αυτο με αγαπη πιστεψτεμε θα ζησετε το ονειρο σας! θα εχετε διπλα σας εναν ζηλευτο ανδρα οπου τα ματια του θα σηκωνοντε στον οριζωντα μοναχα γι ενα θυληκο ! μονο για εσας!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. "Δεμονοποιημενος ανθρωπος" στο μυαλο και ιδεοψυχαναγκασμος.
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-02-2018, 15:40
  3. Μπορεί να "επιστρέψει" ένας άνθρωπος με ψύχωση;
    By Hope89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 02-12-2015, 17:00
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  5. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •