Χορτο και ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Χορτο και ψυχωση

    Καλησπέρα στο φορουμ.Πριν από περίπου 10 χρόνια ξεκίνησα το χορτο από ότι θυμάμαι.Το είχα κάνει Θεό στο μυαλο μου μέχρι που κάποια στιγμή μου εκδήλωθηκε επεισοδιο ψυχωτικο.Το ξεκίνησα στα 18 και στα 24 το έκοψα μετά από προτροπή του γιατρού μου.Τωρα ειμαι στα 28 μου χρόνια και πέρα από χρονια που σπατάλησα έτσι με την μαλ..α αυτή βλέπω να έχω κακη μνημη συγκεντρωση και μια περίεργη καμένη συμπεριφορά κάποιες φορές.Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι από το χορτο η την ψυχωση αυτά τα καταλοιπα αλλά θα ήθελα να μάθω από κάποιον που το έκοψε αν και τι καταλοιπα έμειναν από αυτό και αν έφυγαν με τον καιρο.Ευχαριστω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Καλησπερα. Το ιδιο επαθα και γω, σε καποια φαση μου βγηκε σε ψυχωση. Πηγα σε ψυχιατρο-νευρολογο την ιδια μερα που το επαθα και του ειπα οτι εχω καταναλωσει απο ναρκωτικα, ακολουθησε μια αρκετα βαρια αγωγη θα ελεγα, που ουτε θυμαμαι τι επαιρνα, εκεινο το διαστημα ημουν αστα να πανε, αλλα δεν θα μπω σε λεπτομεριες. Η αγωγη ηταν λογικα για απεξαρτηση και θεραπεια απο τα ναρκωτικα. Αυτη η αγωγη παρολο που ηταν βαρβαρη θεωρω πως μου εκανε πολυ καλο γιατι τα εκοψα ολα μαχαιρι, εκτος απο μερικες πολυ σπανιες περιπτωσεις στις αρχες.
    Παρολα αυτα τα ειχα και γω αυτα που λες αλλα το δουλευω και προσπαθω να μην ξεχναω πραγματα και οντως εχω δει διαφορα, γιατι αναγκαζεις τον εαυτο σου να μπει σε μια συνηθεια οποτε μπορεις να το δουλεψεις, και την συμπεριφορα μπορεις να την διαχειριστεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    αυτό με τη συμπεριφορά γίνεται κάποιες φορές επίσης σκαλώνω άσχημα κάποιες φορές.Αν επιτρέπεται πως το παλεύεις εσυ;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Με τον τροπο που σου ειπα. Δηλαδη, μου ερχεται κατι στο μυαλο που πρεπει να κανω η θελω, κυριως μικροπραγματακια γιατι αυτα ειναι που ξεχναμε ολοι μας συνεχεια, και εκει που το σκεφτηκες λες πρεπει να μην το ξεχασω. Μια δυο τρεις, καποια στιγμη αναγκαζεις το μυαλο σου να το κανει συνηθεια και να νιωθει «ασχημα» οταν το ξεχναει, αυτο πολυ απλο! Εγω παντως εχω δει διαφορα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    μπράβο σου.Απο διαυγεια πως εισαι;είναι πιο ξεκάθαρο το μυαλο σου;εμένα είναι και έχω αλογια μεγάλη δεν πολυ μιλαω.Πιστευεις ότι καίγονται εγκεφαλικά κυτταρα;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Πιστευω οτι υπεραναλυεις και κανεις overthinking που λενε και στα εγγλεζικα, δεν ειμαι ειδικος ουτε γιατρος για να δινω σωστες συμβουλες.
    Για να καιγονται εγκεφαλικα κυτταρα πρεπει να κανεις ναρκωτικα! Απο την στιγμη που δεν κανεις, απο τι πραγμα να καψεις εγκεφαλικα κυτταρα?
    Αυτο που διακρινω παντως ειναι πως γενικοτερα εχεις σκεφτει ενα ιδανικο μοτιβο συμπεριφορας για τον εαυτο σου το οποιο θεωρεις σωστο και θελεις να βαλεις τον εαυτο σου σε αυτο, γιατι θεωρεις ημιτελη την συμπεριφορα σου. Αυτα που λες χωρις να ειμαι ειδικος ειναι στο χερι μας να τα αλλαξουμε κατα ενα μεγαλο βαθμο, οποτε κανε την προσπαθεια, και περα απο αυτο αν μπορεις να τα πεις και στον γιατρο σου ακομα καλυτερα.
    Τι αγωγη παιρνεις αν επιτρεπετε ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Θενκς.Παιρνω 300mg wellbutrin,ladose 60 mg και zyprexa.Εσυ;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Εγω ζυπρεξα 5 ειμαι εδω και 4-5 χρονια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Εγω ζυπρεξα 5 ειμαι εδω και 4-5 χρονια.
    είσαι καλύτερα μετά το επεισοδειο;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    είσαι καλύτερα μετά το επεισοδειο;
    Σιγουρα πιστευω κατι αλλαξε, αλλα δεν ειμαι το ιδιο οπως οταν ημουν 20 χρονων και τωρα ειμαι 27. Γενικοτερα ολοι μας καποια στιγμη περναμε ενα μεταβατικο σταδιο σε αυτες τις ηλικιες που ολοι λιγο πολυ αλλαζουν και αυτο παιζει καθοριστικο ρολο.

Similar Threads

  1. Χόρτο
    By Πιτσιποπάκι in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2022, 04:57
  2. Χόρτο
    By Stellapl in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2019, 21:54
  3. Σχετικα με το χορτο..
    By thegreekguy in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 19-03-2019, 08:55
  4. Χορτο γισ χσλσρωση?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 18-08-2018, 00:14
  5. Χορτο και ψυχρολουσια
    By psicho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2016, 23:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •