Αν βιώνει κανεις τέτοιες ιδεοληψίες μου ας μου πει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Αν βιώνει κανεις τέτοιες ιδεοληψίες μου ας μου πει..

    Παιδιά έχει ή είχε ποτέ κανείς σας ιδεοληψίες που να φοβάσαι μην έχεις κάνει κάτι κακό και το έχεις ξεχάσει??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Το έχω σκεφτεί εγώ κάποιες φορές, ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΕΣ όμως

  3. #3
    Εχω 1 μήνα που με ενοχλουν αυτές οι σκέψεις... Μίλησα με ψυχολόγο μου είπε ότι είναι εμμονές ιδέες βασανιστικές αλλά εγώ ακόμη αγχώνομαι... Να σε ρωτησω κάτι? Εσυ όταν είχες αυτές τις σκέψεις ότι πχ μπορεί να έκανες κακό και να μην το θυμάσαι όταν είχες αυτές τις σκέψεις καταλάβαινες ότι δεν είναι αληθινές μπορουσες δηλαδή να διακρίνεις την αλήθεια έτσι δεν είναι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Δεν μπορούσα να τη διακρίνω πάντα ξεκάθαρα, αλλά με τον καιρό τα κατάφερα

  5. #5
    Ένιωθες πανικο όταν είχες αυτές τις σκέψεις? Δεν σε αγχωναν παρα πολυ? Και δεν σου εφερναν τυψεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Αρχικά ναι, στη συνέχεια όχι γιατί το απομυθοποίησα. Κατά καιρούς επανέρχονται, αλλά φροντίζω να έχω ενδιαφέροντα και να είμαι συνεχώς απασχολημένος με κάτι οπότε τις ξεχνάω γρήγορα

  7. #7
    Είναι πάντως δυνατον να κάνεις κάτι κακό και να το ξεχάσεις? Αν θες πες μου πως το αντιμετωπισες εσυ ώστε να βοηθηθω και εγω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τα παντα ειναι δυνατον να ξεχασεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να κανεις κατι κακο και να το ξεχασεις ? περιεργο μου φαινεται , θα το θυμοσουν ........ εκτος αν το αποβαλλει το υποσυνειδητο ως δυσαρεστο .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Είναι πάντως δυνατον να κάνεις κάτι κακό και να το ξεχάσεις? Αν θες πες μου πως το αντιμετωπισες εσυ ώστε να βοηθηθω και εγω
    Καλημερα!

    Τι εννοεις Χριστινα ?
    Κανε λιγακι ποιο συγκεκριμενο αυτο που λες να το συζητησουμε αν θέλεις .Ισως αυτό σε κάνει να το δεις με την λογική .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Τι εννοεις Χριστινα ?
    Κανε λιγακι ποιο συγκεκριμενο αυτο που λες να το συζητησουμε αν θέλεις .Ισως αυτό σε κάνει να το δεις με την λογική .
    Καλησπέρα Μαριλου, δυστυχώς και να προσπαθεις να το εξηγήσεις με την λογική δεν γίνεται... Επειδή οι ιδεοληψίες γενικά δεν έχουν λογική και είναι πολυ δυσκολες για το άτομο που κολλάνε στο μυαλό του σκέψεις χαζές και άσχημες... Μου κολλησε μια σκεψη μήπως έχω κάνει κάτι κακό σε κάποιον άθελά μου και το έχω ξεχάσει.. Αυτό μου κολλησε..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλησπέρα Μαριλου, δυστυχώς και να προσπαθεις να το εξηγήσεις με την λογική δεν γίνεται... Επειδή οι ιδεοληψίες γενικά δεν έχουν λογική και είναι πολυ δυσκολες για το άτομο που κολλάνε στο μυαλό του σκέψεις χαζές και άσχημες... Μου κολλησε μια σκεψη μήπως έχω κάνει κάτι κακό σε κάποιον άθελά μου και το έχω ξεχάσει.. Αυτό μου κολλησε..
    οντως ειναι πολυ περιεργο ολο αυτο για εμένα....

    να ρωτησω κατι χαζό?

    εφοσον λες οτι σε βασανιζει αυτη η ιδεα γιατι δεν διαπιστώνεις αν όντως το έχεις κάνει ?να μάθεις ?
    αν οντως μάθεις δεν θα σταματήσει να σε βασσανιζει?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    οντως ειναι πολυ περιεργο ολο αυτο για εμένα....

    να ρωτησω κατι χαζό?

    εφοσον λες οτι σε βασανιζει αυτη η ιδεα γιατι δεν διαπιστώνεις αν όντως το έχεις κάνει ?να μάθεις ?
    αν οντως μάθεις δεν θα σταματήσει να σε βασσανιζει?
    Δεν είναι απλό... Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή είναι ασθένεια της αμφιβολίας όσο και να επιβεβαιωθεις για κάτι θα φέρει καινουργιες σκέψεις... Σ ευχαριστώ για την απάντηση Μαριλου

  14. #14
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά έχει ή είχε ποτέ κανείς σας ιδεοληψίες που να φοβάσαι μην έχεις κάνει κάτι κακό και το έχεις ξεχάσει??
    Εγώ ας πουμε φοβάμαι ότι θα ξεχάσω τους γονείς μου. Η ότι δε θα θέλω να τους μιλήσω επειδή ειναι ξένοι. Η ότι θα ξεχάσω τη ροή του λόγου κ θα με νομίζουν για σχιζοφρενή.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά έχει ή είχε ποτέ κανείς σας ιδεοληψίες που να φοβάσαι μην έχεις κάνει κάτι κακό και το έχεις ξεχάσει??
    Αχ τι μου θύμησες. Καλησπέρα καταρχήν.. Ναι κορίτσι.. το έχω πάθει πολλές φορές στο παρελθόν.. είναι καθαρά ιδεοληψίες που δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα. Οπότε έπασχα από αγχώδη διαταραχή ήταν οι μόνες ιδεοληψίες που είχα. Αν έχω κάνει κακό σε κάποιον και δεν το θυμάμαι. Τρελό άγχος και φόβο. Όμως μόλις άρχιζα την θεραπεία μου για το άγχος όλα περνούσαν. Και μόλις γίνομουν καλά γελουσα με αυτές τις σκέψεις γιατί ήξερα ότι δεν είχα κάνει τίποτε από ότι φοβόμουν. Ιδιαίτερα αυτο που θυμάμαι όταν βίωνα αγχώδη διαταραχή ότι πραγματικότητα με φαντασία είχαν μπερδευτεί και για το παρελθόν δεν ήμουν σίγουρος και αυτό ήταν που μου έσπαγε τα νεύρα και δεν μπορούσα να είμαι σίγουρος. Μόλις όμως περνούσε το άγχος όλα έστρωναν και οι απαντήσεις έρχονταν από μόνες τους. Με λίγα λόγια.. δεν έχεις κάνει κανένα κακό σε κανέναν.. ηρέμησε.. αν είχες κάνει θα το ήξερες από τότε.. η ίδια η συνείδηση σου δεν θα σε άφηνε να ξεχάσεις. Ούτως η άλλος ocd παθαίνουν οι ευαίσθητοι άνθρωποι.. και σαν ευαίσθητος άνθρωπος δεν θα σε άφηνε η συνείδηση σου να ξεχάσεις.. μην μασάς .. χαλάρωσε και απόλαυσε την ζωή σου. Όχι άγχος..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοληψιες..
    By Χριστίνα900 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-10-2020, 12:57
  2. Πώς βιώνει κανείς το πένθος;
    By elisabet in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 27-07-2019, 17:19
  3. Βιωνει κανεις!!
    By andreas86 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-09-2017, 14:25
  4. υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?
    By marouliw in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 11-09-2015, 22:34
  5. Πώς βιώνει κάποιος τη διπολική διαταραχή;
    By oti in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-04-2015, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •