Η δυστυχία είναι δικό μας δημιούργημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Η δυστυχία είναι δικό μας δημιούργημα

    Η δυστυχία είναι δικό μας δημιούργημα

    Ένα συχνό λάθος που κάνουν όλοι οι άνθρωποι είναι που αποδίδουν την εσωτερική δυστυχία σε εξωτερικούς παράγοντες. Πολλές φορές λέμε \'\'αυτός με πλήγωσε\'\', \'\'η πράξη του με αναστάτωσε\'\', κλπ. Στη πραγματικότητα δεν είναι οι παρατηρήσεις, οι δηλώσεις και οι πράξεις των άλλων που μας πληγώνουν. Οι άνθρωποι ταράζουν τον ίδιο τους τον εαυτό με αφορμή τισ δηλώσεις, τις πράξεις και τη συμπεριφορά των άλλων. Εαν θέλαμε να είμαστε απόλυτα σωσ΄τοί με τον εαυτό μας τότε θα λέγαμε \'\'έκανα τον εαυτό μου να αναστατωθεί με τα λόγια του\'\'. Το θέμα είναι ότι όσο συνεχίζουμε να κατηγορούμε εξωτερικές πηγες για τα συναισθήματα μας, δεν μπορουμε να κάνουμε και πολλά πράγματα. Αν συνειδητοποιήσουμε ότι εμείς αναστατώνουμε τον εαυτό μας για όλα οσα μασ συμβαίνουν, τότε μπορούμε να προσπαθήσουμε να τα αλλάξουμε. Κανείς δεν μπορει να μας κάνει να νιώσουμε τίποτα. Κανείς δεν έχει τη δύναμη πάνω μας. Εμείς διαλέγουμε αυτά που νιώθουμε την κάθε στιγμή. Έχουμε την ψευδαίσθηση ότι οι άλλοι μασ πληγώνουν, μας προσβάλουν, μας απειλούν και δεν συνειδητοποιούμαι ότι αυτό που πράγματι γίνεται ειναι ότι εμείς \'\'πληγωνόμαστε\'\&#03 9;, εμείς \'\'νιώθουμε προβλημένοι\'\', εμείς \'\'απειλούμαστε\'\&#03 9;. Για πολλούς άνθρωπους, οι φράσεις \'\'με πλήγωσες\'\' και πληγώθηκα\'\' ακούγονται το ίδιο. Τα συναισθήματα μας δεν καθορίζονται από τις πράξεις των άλλων ή από τα γεγονότα, αλλά από τον τρόπο που καθένας από μας αντιλαμβάνεται τις πράξεις των άλλων και τα γεγονότα.
    Επειδή αυτό το σημείο πολλοί άνθρωποι δυσκολεύονται να το καταλάβουν, όταν το πρωτακούνε, θα δώσω μερικά πιό φανερά παραδείγματα. Κάποιος συζητάει μ\'έναν \'\'Δεξιό\'\' και τον αποκαλεί \'\'Κομμουνιστή\'\' . Ο δεξιός το δέχεται σαν προσβολή. Αν όμως έναν κομμουνιστή τον αποκαλέσουμε \'\'Κομμουνιστή\'\&#03 9; ακόμα και σαν προσβολή εκείνος όχι μόνο δεν θα προσβληθεί, αλλά ίσως και να γελάσει μαζί μας πού θεωρούμε τη λέξει αυτή βρισιά... Αν λοιπόν κάποιος που τον λες \'\'Κομμουνιστή\'\' , σου λέει \'\'με πρόσβαλες\'\', στην ουσία δεν ακριβολογεί. Δεν τον πρόσβαλες καθόλου. Αυτός νιώθει προσβημένος και ο λόγος είναι ο τρόπος που ο ίδιος αντιλαμβάνεται την έννοια \'\'κομμουνιστής\'\&#03 9;.
    Ακούμε καμιά φορά να λένε: \'\'Αυτοκτόνησε, επειδή την άφησε ο άντρας της\'\'. Αν αυτό ήταν αλήθεια τότε ανάμεσα στη εγκατάληψει και την αυτοκτονία θάπρεπε να υπάρχει σχέση αίτιου-αιτιασμού. Αλλά αν συνέβαινε πράγματι αυτο, τότε θάπρεπε κάθε εγκατάλειψη να προκαλεί αυτοκτονία. Όμως όλοι ξέρουμε πώς πο αντιδράσεις στην εγκατάλειψη ποικίλουν όσο και οι άνθρωποι.
    Γιατί όμως, οι δύο φράσεις \'\'Με μπέρδεψες\'\' και \'\'Μπερδεύτηκα\'\&#03 9; είναι τόσο διαφορετικές πού να ισχυρίζονται ότι αντικατοπτρίζουν φιλοσοφικές διαφορές?
    \'\'Με μπέρδεψες\'\' θα πεί:
    α. Είσαι υπεύθυνος για τα συναισθήματα μου.
    β. Έχεις τη δύναμη να με κάνεις να νιώθω πράγματα, παρά τη θελησή μου.
    γ. Σε κατηγορώ.
    \'\'Νιώθω μπερδεμένος\'\' θα πει:
    α. Αναλαμβάνω την ευθύνη γι\'αυτά που νιώθω.
    β. Το κέντρο του εαυτού μου είναι μέσα μου και κανεις δεν λεχει τη δύναμη να με κάνει να νιώθω πράγματα παρά τη θέληση μου.
    γ. Σου αναφέρω τι νιώθω, χωρίς να σε κατηγορώ γι΄αυτά πού νιώθω.
    Η φιλοσοφική διαφορά: Η έκφραση \'\'Νιώθω μπερδεμένος\'\' σημαίνει \'\'Εγώ έχω την ευθύνη για όσα μου συμβαίνουν\'\'. Η έκφραση \'\'Με μπέρδεψες\'\' σημαίνει \'\' Εσύ έχεις την ευθύνη για οσα μου συμβαίνουν\'\'.
    Φυσικά η κοινωνία μας δεν βοηθά πολύ στην ανάπτυξη αυτής της αντίληψης. Στο εξωτερικό υπάρχει γνώριμο που λέει \'\'πέτρες και μαγκούρες τα κόκκαλα μου σπάνε αλλά λόγια δεν με αγγίζουν\'\'. Αυτό το γνώριμο διδάσκεται σε άλλες χώρες μεσα από τη κοινωνία. Το μήνυμα του είναι σαφές: οι λέξεις από μόνες τους είναι ακίνδυνες. Εμείς είναι που δίνουμε στη λέξη τη σημασία. Στη δική μας χώρα ομως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Όλοι έχουμε ακούσει το γνώριμο ότι \'\'η ΄γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει\'\'. Από μικρά παιδιά έχουμε μάθει ότι οι λέξεις έχουν τεράστια σημασία και ότι η ευτυχία μας έχει να κάνει με το πως σκέφτονται οι αλλοι για εμάς. Όταν αναγνωρίσουμε ότι ο τροπος σκέψης για τα διάφορα γεγονότα καθορίζει και τα συναισθήματα μας, τότε μπορούμε να πάρουμε τον έλεγχο στα χέρια μας, αντί να δίνουμε τη δύναμη σε εξωτερικούς παράγοντες.
    Φιλιά
    Eυχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by anasia
    Η δυστυχία είναι δικό μας δημιούργημα

    Ένα συχνό λάθος που κάνουν όλοι οι άνθρωποι είναι που αποδίδουν την εσωτερική δυστυχία σε εξωτερικούς παράγοντες. Πολλές φορές λέμε \'\'αυτός με πλήγωσε\'\', \'\'η πράξη του με αναστάτωσε\'\', κλπ. Στη πραγματικότητα δεν είναι οι παρατηρήσεις, οι δηλώσεις και οι πράξεις των άλλων που μας πληγώνουν. Οι άνθρωποι ταράζουν τον ίδιο τους τον εαυτό με αφορμή τισ δηλώσεις, τις πράξεις και τη συμπεριφορά των άλλων. Εαν θέλαμε να είμαστε απόλυτα σωσ΄τοί με τον εαυτό μας τότε θα λέγαμε \'\'έκανα τον εαυτό μου να αναστατωθεί με τα λόγια του\'\'. Το θέμα είναι ότι όσο συνεχίζουμε να κατηγορούμε εξωτερικές πηγες για τα συναισθήματα μας, δεν μπορουμε να κάνουμε και πολλά πράγματα. Αν συνειδητοποιήσουμε ότι εμείς αναστατώνουμε τον εαυτό μας για όλα οσα μασ συμβαίνουν, τότε μπορούμε να προσπαθήσουμε να τα αλλάξουμε. Κανείς δεν μπορει να μας κάνει να νιώσουμε τίποτα. Κανείς δεν έχει τη δύναμη πάνω μας. Εμείς διαλέγουμε αυτά που νιώθουμε την κάθε στιγμή. Έχουμε την ψευδαίσθηση ότι οι άλλοι μασ πληγώνουν, μας προσβάλουν, μας απειλούν και δεν συνειδητοποιούμαι ότι αυτό που πράγματι γίνεται ειναι ότι εμείς \'\'πληγωνόμαστε\'\&#03 9;, εμείς \'\'νιώθουμε προβλημένοι\'\', εμείς \'\'απειλούμαστε\'\&#03 9;. Για πολλούς άνθρωπους, οι φράσεις \'\'με πλήγωσες\'\' και πληγώθηκα\'\' ακούγονται το ίδιο. Τα συναισθήματα μας δεν καθορίζονται από τις πράξεις των άλλων ή από τα γεγονότα, αλλά από τον τρόπο που καθένας από μας αντιλαμβάνεται τις πράξεις των άλλων και τα γεγονότα.
    Επειδή αυτό το σημείο πολλοί άνθρωποι δυσκολεύονται να το καταλάβουν, όταν το πρωτακούνε, θα δώσω μερικά πιό φανερά παραδείγματα. Κάποιος συζητάει μ\'έναν \'\'Δεξιό\'\' και τον αποκαλεί \'\'Κομμουνιστή\'\' . Ο δεξιός το δέχεται σαν προσβολή. Αν όμως έναν κομμουνιστή τον αποκαλέσουμε \'\'Κομμουνιστή\'\&#03 9; ακόμα και σαν προσβολή εκείνος όχι μόνο δεν θα προσβληθεί, αλλά ίσως και να γελάσει μαζί μας πού θεωρούμε τη λέξει αυτή βρισιά... Αν λοιπόν κάποιος που τον λες \'\'Κομμουνιστή\'\' , σου λέει \'\'με πρόσβαλες\'\', στην ουσία δεν ακριβολογεί. Δεν τον πρόσβαλες καθόλου. Αυτός νιώθει προσβημένος και ο λόγος είναι ο τρόπος που ο ίδιος αντιλαμβάνεται την έννοια \'\'κομμουνιστής\'\&#03 9;.
    Ακούμε καμιά φορά να λένε: \'\'Αυτοκτόνησε, επειδή την άφησε ο άντρας της\'\'. Αν αυτό ήταν αλήθεια τότε ανάμεσα στη εγκατάληψει και την αυτοκτονία θάπρεπε να υπάρχει σχέση αίτιου-αιτιασμού. Αλλά αν συνέβαινε πράγματι αυτο, τότε θάπρεπε κάθε εγκατάλειψη να προκαλεί αυτοκτονία. Όμως όλοι ξέρουμε πώς πο αντιδράσεις στην εγκατάλειψη ποικίλουν όσο και οι άνθρωποι.
    Γιατί όμως, οι δύο φράσεις \'\'Με μπέρδεψες\'\' και \'\'Μπερδεύτηκα\'\&#03 9; είναι τόσο διαφορετικές πού να ισχυρίζονται ότι αντικατοπτρίζουν φιλοσοφικές διαφορές?
    \'\'Με μπέρδεψες\'\' θα πεί:
    α. Είσαι υπεύθυνος για τα συναισθήματα μου.
    β. Έχεις τη δύναμη να με κάνεις να νιώθω πράγματα, παρά τη θελησή μου.
    γ. Σε κατηγορώ.
    \'\'Νιώθω μπερδεμένος\'\' θα πει:
    α. Αναλαμβάνω την ευθύνη γι\'αυτά που νιώθω.
    β. Το κέντρο του εαυτού μου είναι μέσα μου και κανεις δεν λεχει τη δύναμη να με κάνει να νιώθω πράγματα παρά τη θέληση μου.
    γ. Σου αναφέρω τι νιώθω, χωρίς να σε κατηγορώ γι΄αυτά πού νιώθω.
    Η φιλοσοφική διαφορά: Η έκφραση \'\'Νιώθω μπερδεμένος\'\' σημαίνει \'\'Εγώ έχω την ευθύνη για όσα μου συμβαίνουν\'\'. Η έκφραση \'\'Με μπέρδεψες\'\' σημαίνει \'\' Εσύ έχεις την ευθύνη για οσα μου συμβαίνουν\'\'.
    Φυσικά η κοινωνία μας δεν βοηθά πολύ στην ανάπτυξη αυτής της αντίληψης. Στο εξωτερικό υπάρχει γνώριμο που λέει \'\'πέτρες και μαγκούρες τα κόκκαλα μου σπάνε αλλά λόγια δεν με αγγίζουν\'\'. Αυτό το γνώριμο διδάσκεται σε άλλες χώρες μεσα από τη κοινωνία. Το μήνυμα του είναι σαφές: οι λέξεις από μόνες τους είναι ακίνδυνες. Εμείς είναι που δίνουμε στη λέξη τη σημασία. Στη δική μας χώρα ομως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Όλοι έχουμε ακούσει το γνώριμο ότι \'\'η ΄γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει\'\'. Από μικρά παιδιά έχουμε μάθει ότι οι λέξεις έχουν τεράστια σημασία και ότι η ευτυχία μας έχει να κάνει με το πως σκέφτονται οι αλλοι για εμάς. Όταν αναγνωρίσουμε ότι ο τροπος σκέψης για τα διάφορα γεγονότα καθορίζει και τα συναισθήματα μας, τότε μπορούμε να πάρουμε τον έλεγχο στα χέρια μας, αντί να δίνουμε τη δύναμη σε εξωτερικούς παράγοντες.
    Φιλιά
    Eυχαριστώ πολύ!
    Συμφωνώ κι επαυξάνω....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστώ παρα πολύ που απάντησες
    Οποιδήποτε άτομο μπορεί να αναφέρει απορίες, σχόλια η να προσθέση κάτι, να διαφονήσει ότιδήπορε! Θα έχω τη μεγάλη χαρα να απαντησω
    Ευχαριστώ παρα πολύ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Σωστά τα λόγια σου anasia αλλά κομματάκι δύσκολη η εφαρμογή τους..

    Δυστυχώς, οι ρυθμοί της ζωής σε παρασέρνουν και εύκολα χάνεις τον έλεγχο και την ηρεμία σου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by harrys
    Σωστά τα λόγια σου anasia αλλά κομματάκι δύσκολη η εφαρμογή τους..

    Δυστυχώς, οι ρυθμοί της ζωής σε παρασέρνουν και εύκολα χάνεις τον έλεγχο και την ηρεμία σου..
    harry...η anasia βέβαια θα σου δώσει την απάντηση της...που θα είναι πολύ πιο καλά τεκμηριωμένη.Όμως έχω την αίσθηση οτι οι ρυθμοί της ζωής μας αξιοποιούνται απο μοντέλα σκέψης σαν αυτά που παρουσιάζει η anasia (υπο τον όρο η δυστυχία είναι δικό μας δημιούργημα) και ακριβώς η χρήση αυτών των μοντέλων είναι που μας κάνει να χάνουμε τον έλεγχο και την ηρεμία μας...καθώς αυτά προέρχονται και καταλήγουν σε πιστεύω του τύπου \"ειμαι αδύναμος/ανεπαρκής να αντιμετωπίσω αυτό που συμβαίνει\".
    Δυστυχώς...η συμπεριφορά μας...είναι ως ένα βαθμό και κάτι που μας διδάσκεται απ το περιβάλλον και γίνεται απο ένα σημείο και πέρα συνήθεια.Η μεγάλη πλειοψηφία...αντιμετωπίζει έτσι τα γεγονότα της ζωής..άρα αυτή είναι η πιο διαδεδομένη συμπεριφορά στον περίγυρο μας,αυτή επικρατεί στη ζωή μας και αυτήν τελικά υιοθετούμε έστω και σαν συνήθεια.
    Θα μου πείς....και καλά....ποιό το όφελος να υιοθετούμε ένα τέτοιο μοτίβο σκέψεων στην καρδιά των οποίων υπάρχει η αίσθηση ότι είμαστε ανήμποροι.Κατ\'αρχάς μας απαλάσει απο ευθύνες όπως είπε η anasia...άρα έχει λιγότερη προσπάθεια απ την πλευρά μας...είναι δηλαδή περισσότερο ξεκούραστο.Κατα δεύτερο μας κάνει να τραβούμε την προσοχή των άλλων..μέσα απ το ρόλο του θύματος (οι αιτίες όλων των κακών βρίσκονται έξω απο εμάς..άρα εμείς είμαστε θύματα ενός σατανικού κόσμου) κι αυτός είναι επίσης ένας πιο εύκολος τρόπος να τραβήξουμε την προσοχή των άλλων...όπως κάναμε και όταν είμασταν μωρά που κλαίγοντας ζητούσαμε να ασχοληθούν μαζί μας.
    Βέβαια το άσχημο με αυτό το μοτίβο είναι οτι μπορεί να μας προσφέρει λιγότερο κόπο πρόσκαιρα (απαλλαγή απο ευθύνες) αλλά σε μια πιο μακροχρόνια βάση αυτή η αίσθηση της ανημποριάς ενεργοποιεί όλα εκείνα τα ψυχοσωματικά κυκλώματα κόπωσης ,απογόητευσης και κατάθλιψης που μας εξαντλύουν κανονικότατα.Απ την άλλη ναι μεν κάποιοι θα μας προσέξουν σαν \"θύματα\" αλλά περισσότερο παρακινούμενοι απο οίκτο για μας (ίσως ακόμα και γιατί συμπάσχουν καθώς είναι της ίδιας φιλοσοφίας) ..όχι όμως απο θαυμασμό που νομίζω οτι είναι και το βασικό μας ζητούμενο.Αντίθετα το σκεπτικό που προτείνει η anasia...θέλει μια προσπάθεια ...έναν αρχικό κόπο (μέχρι να εδραιωθεί μέσα μας νικώντας το ήδη υπάρχον μοντέλο)...αλλά σε μια πιο διαρκή βάση μας απαλλάσει απο πολλά δεινά και μας προσφέρει τις σχέσεις που μας αξίζουν...τις σχέσεις δηλαδή που απορρέουν απ την αξία μας.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Αγαπητέ μου φιλε Χάρη,
    Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα που έλαβες μέρος στο δικό μου Forum! Πραγματικά ειναι δυσκολο να γινουμε ενα με κάτι που δεν έχουμε συνυθήση στη ζωή μας αλλα ποτε ακατόρθωτοκ προσωπικά ειμαι σίγουρι οτι οποιδηποτε άτομο μπορει να τα καταφέρειΜπορεις Χάρη να παρασύρεις εσυ τους ρυθμούς της ζωης και να μην τους αφηνεις αυτούς να σε παρασερνουν
    Ελπίζω να έδωσα απάντηση στο ερωτημα σου και οτιδηποτε αλλο χρειαστη μπορείς να ξαναρωτησεις!
    Ευχαρίστώ παρα πολυ

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Αγαπητέ μου φίλε lOGOPSYXO,
    αποτη βλέπω και χαίρομαι ιδιαιτερα παρακολουθείς συχνά τα forum μου και λαμβάνεις μέροςΣε ευχαριστω παρα πολυ το εκτιμάω ιδιαίτερα!!Σε ευχαριστούμε όλοι για τις συμβουλες σου και για τα παραδείγματα σου
    Ευχαριστω πολυ!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Αγαπητή μου φίλη Αφροδιτη,
    Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα που ελαβές μερος στη συζητηση μας και μοιράστικες μαζί μας κάποια δικιά σου εμπειρίαΠιστεύω και είμαι σιγουρι ότι ΟΛΟΙ μπορουμε να δημιουργίσουμε ενα καλυτερο τρόπο στη ζωή μας αρκει βεβαια να το θελουμε και εσύ προσωπικά θέλησες! Μπραβο αγαπητή μου σου εύχομε το καλύτερο και ειμαι σίγουρι πως θα το κάνεις
    Ευχαριστώ πολύ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •