συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63

    συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD

    Διαβαζω ποστς που μου μιλανε για δυσκολια στην συγκεντρωση των παιδιων τους στο διαβασμα αλλα και για αντιδραστικους χαρακτηρες και απλως αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους γνωριζουν για το συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα
    Αναρωτιεμαι αν υπαρχουν αλλοι γονεις στο φορουμ που να αντιμετωπιζουν το συγκεκριμενο συνδρομο.
    Θα ηθελα να ανταλλαξω αποψεις και με αλλους γονεις, να μοιραστω την αγωνια αλλα και τις βαθυτερες ανησυχιες για τα παιδια μας.
    Μπορειται να επισκεφθειτε το blog μου, θαhttp://www.dyspraxia-odyseia.blogspot.com/ καθως επισης και http://dyspraxia.gr.googlepages.com/αρχικησελιδα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι εγω το γνωριζω .και εχω ενα τετιο παιδακιμε υπερ κινητικοτητα.ειμαι σιγουρη.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    έχετε κάποια διάγνωση ή υποθέτετε από μόνη σας πως το παιδί σας έχει το συγκεκριμένο σύνδρομο;
    Έχετε κάνει κάτι συγκεκριμένο για νο το βοηθήσετε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ισως καποια χαπια να βοηθησουν..
    το ιδιο εχει και ο φιλος μου αλλα τα εχει καταφερει μια χαρα και στο σχολειο και στη σχολη του..
    γιατι δεν τα πατε σε καποιον παιδοψυχολογο?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    εγω εχω απευθυνθει στο ιατροπαιδαγωγικο και εχουμε δεχθει βοηθεια απο ολη την ομαδα, παιδοψυχολογο, εργοθεραπευτη κλπ. Φάρμακα μεχρι στιγμης δεν εχουμε παρει, προτιμουμε να το αντιμετωπισουμε με εναλλακτικους τροπους.
    Ο φιλος σου τα καταφερε γενικως καλα στην ζωη του μεχρι στιγμης;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εχει οερασει πολυτεχνειο και ειναι μαλιστα και πολυ καλος φοιτητης και το προβλημα αυτου ειναι και μεγαλο σε σημειο να του μιλαω και να πρεπει να επαναλλαβω 3φορες αυτο που ειπα...χαζευει συνεχως..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    οπως μου τα λες ακουγεται οτι τα πηγε αρκετα καλα, παιρνει φαρμακα, εχει κανει συγκεκριμενες θεραπειες οταν ηταν μικρος;

  8. #8
    κική......ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση?
    από το Μάρτη που έθεσες το θέμα, μέχρι και σήμερα, έχουν περάσει σχεδόν έξι μήνες. Σε όλο αυτό το διάστημα δεν επισκεφθηκες κάποιον παιδοψυχολόγο-ειδικό?
    Μου φαίνεται πολύ μεγάλο το διάστημα γι αυτό το θίγω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    οχι τιποτα.εμαθε να ζει με αυτο και απλα να καταβαλλει περισσοτερη προσπαθεια απο τους αλλους.δεν τον ενοχλει καν εμενα περισσοτερο με ενοχλει επειδη χρειαζεται να του τα λεω και να του τα ξαναλεω.ειναι και πολυ δυνατο μυαλο παντως,ειναι πανεξυπνος..
    η κολλητη μου που εχει το ιδιο προβλημα πηρε χαπια στην 3η λυκειου μονο και μονο για να μπορεσει να γραψει στις πανελληνιες.
    κανενας παντως απο τους δυο τους δεν ειχαν ποτε καποιο προβλημα!
    υπαρχουν παντως απ\'οτι ξερω και βιταμινες που βοηθουν στην συγκεντρωση

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Θεοφανία προφανως δεν εχεις διαβασει παλαιοτερα ποστ μου, απο 3,5 χρονων εχουμε παρει την γνωμη των ειδικων και εχουμε ακολουθησει προγραμμα θεραπειων. Τις ερωτησεις τις κανω για να δω πως τα εχουν καταφερει με αναλογη δυσκολια, πως προοδευσαν στην ζωη τους γενικοτερα...
    melene σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, ειναι ανακουφιστικο να ακουω πως προοδευουν ατομα με το συγκεκριμενη δυσκολια!
    ...εξαλλου η προσπαθεια παντα ανταμειβεται!!!

  11. #11
    κική...δεν το ήξερα, καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατό σε κάθε νέο θέμα να ψάχνουμε ότι έχει γράψει το μέλος που το παραθέτει..
    Εύχομαι καλή δύναμη στον αγώνα σας....

  12. #12
    Originally posted by κικη
    Διαβαζω ποστς που μου μιλανε για δυσκολια στην συγκεντρωση των παιδιων τους στο διαβασμα αλλα και για αντιδραστικους χαρακτηρες και απλως αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους γνωριζουν για το συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα
    Αναρωτιεμαι αν υπαρχουν αλλοι γονεις στο φορουμ που να αντιμετωπιζουν το συγκεκριμενο συνδρομο.
    Θα ηθελα να ανταλλαξω αποψεις και με αλλους γονεις, να μοιραστω την αγωνια αλλα και τις βαθυτερες ανησυχιες για τα παιδια μας.
    Μπορειται να επισκεφθειτε το blog μου, θαhttp://www.dyspraxia-odyseia.blogspot.com/ καθως επισης και http://dyspraxia.gr.googlepages.com/αρχικησελιδα.
    κικη , ειναι λιγο προωρο να μιλαμε για δυσπραξια με την κλινικη εννοια ενος παιδιου , σε γενικο πληθυσμο....
    υπαρχει σαφως ο κινδυνος καθε μητερα που θα διαβασει αυτο το σαιτ να διαπιστωσει οτι κατι συμβαινει με το παιδι της ενω στην πραγματικοτητα ειναι κλασσικο συνδρομο της παιδικης ηλικιας και η ελλειψη προσοχης και η υπεκινητικοτητα....
    Φοβαμαι οτι σπερνουμε ανεμους και θα θερισουμε θυελλες....
    Ειμαι σιγουρος οτι οσοι δεν ειναι σχετικοι με το επαγγελμα ισως ηδη να εχουν ανησυχησει ασκοπα ....
    Αν θες φερε καποια στατιστικα στοιχεια αν υπαρχουν ...
    θα βοηθησει πολυ για να διαπιστωσουν οι γονεις οτι αλλου χτυπαει η καμπανα...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    πανος12345 δεν ειμαι σιγουρη ακριβως τι ενοειται, παρολα αυτα θα πω την αποψη μου ως μητερα και τιποτα παραπανω...ως μητερα λοιπον ενος υπερκινητικου παιδιου(επισημως διαγνωσμενο απο το ιατροπαιδαγωγικο βορειου ελλαδος- και οχι βαπτισμενο απο μενα) θα ηθελα να επισημανω και να πω σε γονεις μικρων παιδιων απλως να μην ειναι πολυ ανεμελοι αν τα παιδια τους παρουσιαζουν μια εικονα ενος πολυ ατιθασου και ζωηρου παιδιου...οι γονεις που θα εχουν αυτα τα παιδια νομιζω πως καταλαβαινουν την διαφορα, δεν προκειται για απλως ζωηρα παιδια αλλα για μια πιο ιδιαιτερη παθολογικη κατασταση!
    Αυτο λοιπον που θελω να πω ειναι ας εχουμε τα ματια μας ανοιχτα αλλα κυριως τα μυαλα μας...και ας μην χαρακτιριζουμε πολυ ευκολα ενα παιδακι ως τεμπελικο, αναποδο κλπ...μπορει να υπαρχει μια μορφη δυσκολιας που να μην την φανταζομαστε και για αυτο η γνωμη των ειδικων ειναι απαραιτητη...δεν ειναι ντροπη να επισκεφθουμε τον ειδικο για να μας βοηθησει και ας μην βαφτιζουμε τα παιδια μας απλως ζωηρα.
    Νομιζετε πως οι γονεις των παιδιων με αυτισμο, αναπτυξιακη δυσπραξια, υπερκινητικοτητα κλπ μπορουσαν ποτε να φανταστουν πως το πολυτιμο παιδι τους θα ειχε καποιο απο αυτα τα συνδρομα; ...ως μητερα λοιπον απαντω ΟΧΙ...ουτε στην πιο τρελλη μου φαντασια...και να που ετυχε ομως....αν λοιπον δεν εμπιστευομουν το ενστικτο μου και αν δεν ειχα τα μυαλα μου ανοιχτα ισως τα αποτελεσματα αυτη τη στιγμη να μην ηταν τοσο ευχαριστα!!
    Δοξα σοι ο Θεος νοιωθω πολυ ευτυχησμενη αυτη τη στιγμη γιατι απλως δεν εμεινα στα λογια του καθενος που απλως με ειπαν υπερβολικη, υπερπροστατευτικη κλπ...εμπιστευτικα το μητρικο μου ενστικτο και αυτο ακολουθησα!!!
    Ουσιαστικα το μυνημα που θελω να περασω σε ολους τους γονεις που μπορει καν να μην γνωριζουν ενοιες οπως αυτισμος, δυσπραξια κλπ ειναι να εμπιστευτουν το ενστικτο τους και αν νομιζουν πως κατι δεν παει καλα με το παιδι τους ας μην επαναπαφθουν στα καθησυχητικα λογια του καθενος παρα μονο στο δικο ενστικτο τους!
    Κανεις δεν γνωριζει το παιδι καλυτερα απο τους γονεις του....αν η αποψη μου αυτη σπερνει ανεμους και θα θεριζει θυελλες...τοτε πολυ απλα θα σας πω με ολη την καλη μου διαθεση πως δυστυχως εχουμε τελειως διαφορετικες εμπειριες.
    Σκοπος μου δεν ειναι να τρομοκρατησω απλως να αφυπνισω....
    Φιλικα και ειλικρινα Κικη

  14. #14
    Originally posted by κικη
    πανος12345 δεν ειμαι σιγουρη ακριβως τι ενοειται, παρολα αυτα θα πω την αποψη μου ως μητερα και τιποτα παραπανω...ως μητερα λοιπον ενος υπερκινητικου παιδιου(επισημως διαγνωσμενο απο το ιατροπαιδαγωγικο βορειου ελλαδος- και οχι βαπτισμενο απο μενα) θα ηθελα να επισημανω και να πω σε γονεις μικρων παιδιων απλως να μην ειναι πολυ ανεμελοι αν τα παιδια τους παρουσιαζουν μια εικονα ενος πολυ ατιθασου και ζωηρου παιδιου...οι γονεις που θα εχουν αυτα τα παιδια νομιζω πως καταλαβαινουν την διαφορα, δεν προκειται για απλως ζωηρα παιδια αλλα για μια πιο ιδιαιτερη παθολογικη κατασταση!
    Αυτο λοιπον που θελω να πω ειναι ας εχουμε τα ματια μας ανοιχτα αλλα κυριως τα μυαλα μας...και ας μην χαρακτιριζουμε πολυ ευκολα ενα παιδακι ως τεμπελικο, αναποδο κλπ...μπορει να υπαρχει μια μορφη δυσκολιας που να μην την φανταζομαστε και για αυτο η γνωμη των ειδικων ειναι απαραιτητη...δεν ειναι ντροπη να επισκεφθουμε τον ειδικο για να μας βοηθησει και ας μην βαφτιζουμε τα παιδια μας απλως ζωηρα.
    Νομιζετε πως οι γονεις των παιδιων με αυτισμο, αναπτυξιακη δυσπραξια, υπερκινητικοτητα κλπ μπορουσαν ποτε να φανταστουν πως το πολυτιμο παιδι τους θα ειχε καποιο απο αυτα τα συνδρομα; ...ως μητερα λοιπον απαντω ΟΧΙ...ουτε στην πιο τρελλη μου φαντασια...και να που ετυχε ομως....αν λοιπον δεν εμπιστευομουν το ενστικτο μου και αν δεν ειχα τα μυαλα μου ανοιχτα ισως τα αποτελεσματα αυτη τη στιγμη να μην ηταν τοσο ευχαριστα!!
    Δοξα σοι ο Θεος νοιωθω πολυ ευτυχησμενη αυτη τη στιγμη γιατι απλως δεν εμεινα στα λογια του καθενος που απλως με ειπαν υπερβολικη, υπερπροστατευτικη κλπ...εμπιστευτικα το μητρικο μου ενστικτο και αυτο ακολουθησα!!!
    Ουσιαστικα το μυνημα που θελω να περασω σε ολους τους γονεις που μπορει καν να μην γνωριζουν ενοιες οπως αυτισμος, δυσπραξια κλπ ειναι να εμπιστευτουν το ενστικτο τους και αν νομιζουν πως κατι δεν παει καλα με το παιδι τους ας μην επαναπαφθουν στα καθησυχητικα λογια του καθενος παρα μονο στο δικο ενστικτο τους!
    Κανεις δεν γνωριζει το παιδι καλυτερα απο τους γονεις του....αν η αποψη μου αυτη σπερνει ανεμους και θα θεριζει θυελλες...τοτε πολυ απλα θα σας πω με ολη την καλη μου διαθεση πως δυστυχως εχουμε τελειως διαφορετικες εμπειριες.
    Σκοπος μου δεν ειναι να τρομοκρατησω απλως να αφυπνισω....
    Φιλικα και ειλικρινα Κικη
    κικη δεν νομιζω να πηρες το μηνυμα μου
    εμπλεξες αυτισμους κλπ με ενα απο τα πιο κλασσικα σε επιεπδο συμπεριφορας θεματα καθημερινοτητας ενος παιδιου που ειναι η υπερκινητικοτητα
    Θα μπορουσα να στο πω διαφορετικα ...
    εδω στην Γαλλια τουλαχιστον απαγορευεται δια νομου η μεταδοση διαφημισεων που μπορει να προξενησουν αδικα πανικο στον γενικο πληθυσμο....
    εχεις καποια στοχεια στατιστικα που μπορεις να φερεις εδω για να μας κανεις να ανησυχούμε?

  15. #15
    το πως το ειπες βορειοελλαδικο ινστιτουτο μηπως?
    τι πιθανοτες υπαρχουν ενα υπερκινητικο παιδι να ειναι οντως κλινικα διαγνωσιμη
    αρρωστεια ? 1/100.000? 1/1000.000? εχετε κανει καποια διαπιστωση που διαφευγει μηπως απο τις ιατρικες αρχες μας ? αν ναι θα ηθελα ειλικρια να το μαθω...
    ευχαριστω
    παιδοψυχολογος
    απο το 1978 με μαστερ 1[ με τα σημερινα κριτήρια ]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •