Ερωτας και διπολικη (sensitive case)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10

    Ερωτας και διπολικη (sensitive case)

    Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουρια στο φορουμ.
    Δεν ξερω πως να ξεκινησω δεν μου ειναι ευκολο αλλα θελω να πω το(τα) προβλημα(τα) μου. Ειναι πολυ μεγαλη η ιστορια μου αν και μολις 26 ετων,αλλα, ας αρχισω με το γεγονος πως ειμαι διαγνωσμενη με συναισθηματικη διαταραχη εδω και 6 χρονια απο τα 20 μου. Μεχρι τα 17 ζουσα μια ζωη πολυ καταπιεσμενη (χωρισμενοι γονεις οταν ημουν 10) και χωρις να το θελω, αναγκαστηκα να μεινω με τον πατερα μου και οχι με την μητερα καθως κερδισε εκεινος την κηδεμονια. (Για διαφορους λογους που ισως πω παρακατω στη συζητηση). Η ζωη λοιπον μαζι του δεν ηταν ζωη, ηταν σαν κολαση διοτι ηταν ενας βαρυα αρρωστος ψυχικα ανθρωπος, ο οποιος επασχε απο διπολικη, σχιζοφρενεια, νευρολογικης φυσεως προβληματα, ξεσπουσε πανω μου λεκτικα και ψυχολογικα με διαφορους τροπους κυριως φωνες, συναισθματικους εκβιασμους κλπ, και γενικως η συγκατοικηση μαζι του ηταν πολυ δυσκολη. Οποτε απο τα 10 εως τα 16,5 που αυτοκτονησε, επιβιωνα, περασα μια απαισια εφηβεια με καταπιεσμενα νευρα και ψυχολογικα χωρις κανεναν με τον οποιο να μπορω να τον εμπιστευθω κ να εκφρασω αυτα που θελω ειτε ασχημα ειτε ομορφα. Με τον πατερα δεν μπορουσα να μιλησω να κανω διαλογο τον φοβομουν παρα πολυ.
    Αυτα τα προγενεστερα. Μετα την αυτοκτονια του το 2011, ενιωσα ανακουφηση απο τη μια απο την αλλη ηταν ενα τραγικο γεγονος για μενα. Εκατσα ενα χρονο στο τοπο στον οποιο μεγαλωσα, να τελειωσω το σχολειο κ Εφυγα για θεσσαλονικη οπου ηταν ηδη εκει η μητερα μου. Απο τοτε απλα εχω την ελευθερια να λεω οτι δεν ειμαι καλα, και γενικως να εχω ελευθερια. Ομως τοτε ‘αρχισαν’ καπως τα προβληματα γιατι ειχα μεγαλωσει και συνειδητοποιουσα πραγματα. 3-4 χρονια περασα βαρυα καταθλιψη, δεν εβγαινα απτο σπιτι, δεν μιλουσα σε κανεναν, ειχα εξαφανιστει, δεν εκανα τιποτα, ημουν ολη μερα μεσα παντα στο Facebook και ποτε online, γιατι ημουν πολυ κλεισμενη στο εαυτο μου. Ειχα και αυτοκτονικες τασεις. Το 2013 αρχισα να πηγαινω σε ψυχιατρους στις αρχες μου εδωσε μια γιατρος αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα τα οποια δεν μου εκαναν τιποτα. Αργοτερα προς το 2014 αρχες, πηγα σε μια πολυ καλη ψυχιατρο, αλλα αδιαφορη σαν ανθρωπος, η οποια μου εδωσε Solian τα οποια κυριολεκτικα με σωσανε μιας και ηταν αντιψυχωσικα. Οποτε εγινα καλα. Μεχρι εδω το black παρτ.

    Απο κει και περα αρχιζει το πανηγυρι.
    Λιγο πριν τα 20, επιστρεφω για καλοκαιρι στο χωριο μου, περνουσα ωραια ολα καλα, και συζηταω με την μητερα μου και μου ειπε κοριτσι μου αφου εισαι καλα κοψε τα φαρμακα. Και την ακουσα. Και το εκανα. Χωρις μα εχω συνεννοηθει ουτε εγω ουτε εκεινη με κανεναν γιατρο. Απλα ετσι. Μεσα καλοκαιριου εγινε αυτο, αλλα δεν ειχα ακομα καποια παρενεργεια. Πηγαινω σε μια κατασκηνωση και εκει γνωριζω και ερωτευομαι , βαθυτατα, ενα παιδι, με τον οποιο ομολογω πως ειμαι ακομα λιγο-καπως-ασπουμε-δυσκολαξεφευγω- κολλημενη. Και μαντεψτε τι.?

    Το επεισοδιο μανιας που ηρθε μετα απο λιγους μηνες, πυροδοτηθηκε μαλλον κατα πολυ απο τον πραγματικο ερωτα που ειχα παθει για τον ανθρωπο αυτον. Ερωτας και διπολικη μαζη λοιπον. Μια τρέλα. Εβλεπα παντου αυτον, νομιζα οτι οποιος μου μιλαει μου μιλουσε μεσω αυτου οτι εκεινος τους ειχα βαλει, ενιωθα εντωμεταξυ μια παραξενη μη φυσιολογικη υπερδιεγερση, αυτοπεποιθηση κλπ κλπ. Περνουσα ομως επεισοδιο μανιας στο οποιο επρεπε να γινει εισαγωγη σε ψυχιατρικη κλινικη. Ακομα και οταν με πηγε εκει η μαμα μου, νομιζα αυτον θα συναντησω. για καποιο λογο ειχα καλη μανια , δλδ οχι να φαντζομαι συνωμοσιες και ασχημα εναντιον πραγματα, αντιθετως, ειχα καλη μανια, ευδιαθετη, θαρραλεα, διαχυτικη, κοινωνικη και φουλ ερωτευμενη.

    Με το αγορι ειχαμε καποιες λιγες μικρες επαφες στην αρχη αρχη, δλδ μιλουσαμε λιγο απο κοντα ποτε ποτε απο fb και γενικα νομιζα οτι γουσταρε κ εκεινος. Ξαφνικα με το που μπαινω κλινικη και βγαινω (2 εβδομαδες εκατσα), παγωσε εντελως και σταματησε να μου μιλαει. Ξερω θα μου πειτε δεν με ηθελε πραγματικα , κλπ , ελα ομως που εγω μεσα στο διαστημα των 6 χρονων δεν καταφερα να τον βγαλω απο την καρδια και το μυαλο μου; Ειχε δωσει λιγα σημαδια ομως για μενα ηταν αρκετα... για να τρελαθω στην κυριολεξια! Ειτε απο ερωτα ειτε απο αρρωστεια, αλλωστε και ο ερωτας μια αρρωστεια ειναι.! Νιωθω οτι με τα χρονια Εξελιχθηκε σε αγαπη ολο αυτο.

    Εχω κανει ολοκληρωμενες σχεσεις απο τα 19 μου αλλα με αυτον τον ανθρωπο νομιζω εχω νιωσει το υπερτατο συναισθημα το οποιο δυστυχως δεν μπορω να αποβαλλω γιατι Εκεινος δεν ενδιαφερεται.

    Συγνωμη για την μακρυγορια, Και για το πως συνεδεσα ασχετα κομματια μεταξυ τους, αλλα ειχα αναγκη να τα πω, ειναι καποια απο τα προβληματα μου, η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει παρομοια περιπτωση με την δικη μου, να το συζητησουμε να βοηθηθουμε... ευχαριστω για την κατανοηση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Εγω μενω με τισ κορεσ μου ειμαι καλα αλλα παιρνω φαρμακα κι εκανα ψυχοθεραπεια 10 χρονια συστηματικα για να μην μαλωνουμε διαγνωση σχιζοφρενεια τωρα θελω συνταξη δουλευω απο 5 χρονων κι ειμαι 45 αλλα απο παντα ετσι ημουν με τα κοριτσια ακινδυνοσ αφου δεν παιρνω ναρκωτικα εχω κανει στο παρελθον ερασιτεχνησ ποδοσφαιριστησ βολευμπολιστασ δρομεασ στο στρατο ημουν λοκατζησ εχω πτυχιο μηχανικοσ τει κι εχω αλλαξει 7 δευτερεσ δουλειεσ συν αγροτησ πρεπει να εχω 4 η 5 κορεσ η αδερφεσ αλλα ειναι μπλεγμενο το θεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από η διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    xaka10
    Guest
    λυπαμαι γι αυτα που περασες στην εφηβεια σου απο τον πατερα σου αλλα δεν εφταιγε απολυτα εκεινος ηταν οι ψυχικες παθησεις που τον εκαναν να φερεται ετσι.τουλαχιστον δεν ασκησε ποτε σωματικη βια που ειναι ακομα χειροτερο απο την λεκτικη βια.εχεις αλλα αδελφια;;;τωρα μενεις μονη σου;;;οπως και να χει αυτες οι δυσκολες συνθηκες στην παιδικη ηλικια μαζι με την προδιαθεση σου πυροδοτησαν την παθηση.γιατι για να παθεις σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη πρεπει να χεις και προδιαθεση περα απο τις καθημερινες κοινωνικες συνθηκες που βιωνει ενα ατομο.Αυτες οι δυο παραπανω παθησεις που ειχε ο πατερας σου εχουν μεγαλη κληρονομικη επιβαρυνση.

    τουλαχιστον εχεις μονο διπολικη διαταραχη που ειναι αρκετα καλυτερη απο την σχιζοφρενεια.αν τηρεις την αγωγη δεν θα διαφερεις απο εναν μη ψυχικα πασχοντα και να εισαι απολυτα λειτουργικος ενω με την σχιζοφρενεια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα μπορει να παιρνεις αγωγη και να μην σε καλυπτει

    οσον αφορα το πρωην αγορι σου εφοσον δεν υπαρχει ανταποκριση απο κεινον καλο ειναι να τον ξεπερασεις για να προστατευεις το συναισθηματικο-ψυχικο σου κοσμο.γιατι πρεπει να ζουμε για το παρον και κανοντας σχεδια για το μελλον να μην ζουμε στο παρελθον

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    λυπαμαι γι αυτα που περασες στην εφηβεια σου απο τον πατερα σου αλλα δεν εφταιγε απολυτα εκεινος ηταν οι ψυχικες παθησεις που τον εκαναν να φερεται ετσι.τουλαχιστον δεν ασκησε ποτε σωματικη βια που ειναι ακομα χειροτερο απο την λεκτικη βια.εχεις αλλα αδελφια;;;τωρα μενεις μονη σου;;;οπως και να χει αυτες οι δυσκολες συνθηκες στην παιδικη ηλικια μαζι με την προδιαθεση σου πυροδοτησαν την παθηση.γιατι για να παθεις σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη πρεπει να χεις και προδιαθεση περα απο τις καθημερινες κοινωνικες συνθηκες που βιωνει ενα ατομο.Αυτες οι δυο παραπανω παθησεις που ειχε ο πατερας σου εχουν μεγαλη κληρονομικη επιβαρυνση.

    τουλαχιστον εχεις μονο διπολικη διαταραχη που ειναι αρκετα καλυτερη απο την σχιζοφρενεια.αν τηρεις την αγωγη δεν θα διαφερεις απο εναν μη ψυχικα πασχοντα και να εισαι απολυτα λειτουργικος ενω με την σχιζοφρενεια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα μπορει να παιρνεις αγωγη και να μην σε καλυπτει

    οσον αφορα το πρωην αγορι σου εφοσον δεν υπαρχει ανταποκριση απο κεινον καλο ειναι να τον ξεπερασεις για να προστατευεις το συναισθηματικο-ψυχικο σου κοσμο.γιατι πρεπει να ζουμε για το παρον και κανοντας σχεδια για το μελλον να μην ζουμε στο παρελθον
    Γεια σου @makaris90
    ισχυουν οσα λες, αν και ποτε δεν σηκωσε χερι πανω μου. Ειχε σοβαρα θεματα απο μικρος και εκεινος απο τη δικη του μητερα τη γιαγια μου, η οποια ειναι απτους πιο σκληρους και κακους ανθρωπους που ξερω. Αυτα πανε σαν κυκλος φιλε μου, ετσι μεγαλωσε αυτα εμαθε αυτα εκανε και στα παιδια του. Ευτυχως εχω 2 αδερφες μια μεγαλυτερη απο μενα 8 χρονια και η μικρη μας ειναι 14, απο αλλη μητερα προφανως, με την οποια αδερφη δεν εχω και τις στενοτερες σχεσεις. Με την μεγαλη ειμαστε πραγματι σαν κολλητες, και αγαπιομαστε πολυ. Ζω και διαμενω με την μητερα μου απο τα 18 μου στη Σαλονικη, η οποια και αυτη καποια προβληματακια στη συμπεριφορα τα εχει, εφοσον καταφερε να ‘ζησει’ τον πατερα μου 22 ολοκληρα χρονια , εχοντας και αλλες απωλειες, δεν εχει κανενα στη ζωη εκτος απο τις 2 κορες τις.

    Κατα τ αλλα δεν μπορω να πω οτι περναω χαλια, εχω τις κλεισουρες μου τρωω φλασιες ανα διαστηματα και οντως ναι ειχα προδιαθεση απο την κληρονομικοτητα του πατερα, παιρνω σταθερα την αγωγη μου καθε μερα και ειμαι οκ κρατιεμαι σ ενα επιπεδο στη μεση καπου, ουτε πανω ουτε κατω, ειμαι φουλ αποδοτικη και συγκεντρωμενη σε οτι κανω, απλα μου χει λειψει η εποχη της προμανιας, που ημουν σε τελεια φαση...

    Το πιο δυσκολο κομματι περα απο ολα τ αλλα για μενα εινια αυτο το παιδι. Με προβληματιζει πιο πολυ απ οτι οι κληρονομικες αρρωστιες που απεκτησα, και να σου πω την αληθεια ΠΟΤΕ δεν ημασταν μαζι. :Ρ ειναι μια εμμονη πλεον πιστευω που ειναι μερος της διπολικης. Σηκωνω τα χερια ψηλα με τον εαυτο μου σ αυτο το κομματι μιας και 6 χρονια ελπιζω σ ενα τιποτα. Ειμαι δεσμια στο παρελθον και μου ειναι δυσκολο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αν εισαι κολημενη στο παρελθον το παρελθον δεν αλλαζει γτ δε δημιουργεισ αλλο παρελθον που ειναι το τωρινο μελλον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή και Έρωτας
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 13-03-2015, 01:13
  2. The Highly Sensitive Person
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 11-05-2011, 20:11
  3. Depression: my case
    By Militon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2011, 01:15
  4. my case
    By fatall in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 01-11-2008, 00:47
  5. the 2sweet2b4go10 case....
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 14-04-2007, 19:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •