Πριν 1 χρόνο, πετούσα σκουπίδια αλλά έσταζε γάλα με αποτέλεσμα να αφήσω ίχνη στο διάδρομο και τις σκάλες. Δεν τις παρατήρησα οταν γύρισα. Η διπλανή πήρε χαρτί και το πέταξε στον διάδρομο, σαν να μου λέει "καθάρισέ το" Θυμάμαι πήρα σφουγγάρι και άρχισα να καθαρίζω. Λόγω ψυχαναγκασμού καθάρισα και λεκέδες που δεν ήταν από γάλα. Έφτασα σε σημείο να βγω εκτος πολυκατοικίας και να καθαρίζω και εκεί. Μετά πέταξα το σφουγγάρι στα σκουπίδια νομίζω, μιας και ήμουν ήδη έξω. Όλα καλά.

Το θυμήθηκα σήμερα πάλι το περιστατικό, και ανησυχώ, μήπως κατα λάθος, χωρίς να θυμάμαι, έκανα τίποτα με χαρτοπετσέτες. Δηλαδή το μυαλό μου κάνει υποθετικά σενάρια.

1) Αν με το σφουγγάρι που ήταν βρεγμένο, άφησα νερά και γύρισα σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες?

2) Αν όταν καθάριζα τις σκάλες ΕΞΩ από την πολυκατοικία, γύρισα στις εσωτερικές σκάλες τις πολυκατοικίας για να πάρω τα χαρτιά που είχε πετάξει η διπλανή κυρία?


Δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά. Απλά, ανησυχώ μήπως ξεχάστηκα και έκανα κάτι που δεν έπρεπε. Αν και θυμάμαι ότι ήμουν προσεχτικός και για αυτό πήρα σφουγγάρι. Και νομίζω, δεν ακούμπησα καν το χαρτί της διπλανής. Νομίζω το πήρε μόνη της όταν είδε ότι καθαρίστηκαν οι λεκέδες.

Ανησυχώ, γιατί πριν 2 χρόνια, λόγω ψυχαναγκασμού, είχα φύγει από ένα άλλο διαμέρισμα που έμενα τότε με βρεγμένες χαρτοπετσέτες στην τσέπη μου. Λίγα μέτρα μακρυά από το σπίτι, είχαν γίνει νιανια. Ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να γυρίσω για να πάρω άλλες. Δεν άντεχα. Τότε, αποφάσισα να κάνω υπόσχεση σχετικα με το να μην γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες. Δεν θυμάμαι τα λόγια μου ακριβώς ποιά ήταν. Θυμάμαι, ότι εικονοποίησα την υπόσχεση για να μην γίνει κάποιο λάθος. Εικονοποίησα δηλαδή, συγκεκριμένες νομίζω, χαρτοπετσέτες, σε συγκεκριμένο διαμέρισμα, με συγκεκριμένο δρόμο επιστροφής. Τελικά, ακύρωσα την υπόσχεση τελευταία στιγμή. Δεν ξέρω αν μέτρησε ή όχι. Το θέμα είναι δεν ξέρω αν η εικονοποίηση έκανε την υπόσχεση να μετράει μόνο για εκείνο το σπίτι. (και ενώ έγραφα την λέξη "μόνο" ακούω μια διαφημίση απο την τηλεόραση να την λεει. ασχετο)

Κατα πάσα πιθανότητα, τότε με τις σκάλες και τους λεκέδες, απλά χρησιμοποίησα το σφουγγάρι και απέφυγα σχεδόν να ακουμπήσω το χαρτί της κυρίας. Ανησυχώ, όμως όπως καθάριζα τις εξωτερικές σκάλες, μήπως γύρισα στις εσωτερικές για να πάρω να πετάξω το χαρτί της κυρίας. Νομίζω δεν το έκανα. Αλλά πέρα από αυτό, αν λόγω ψυχαναγκασμού μην γλιστρήσει κανείς, γύρισα σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες ώστε να σκουπίσω τα νέρα? Δεν θυμάμαι. Τόσο καιρό δεν ανησυχούσα για αυτό. Απλά, το θυμήθηκα πάλι σήμερα, και άρχισα να κάνω υποθετικά σενάρια. Και αν τότε, έκανα το λάθος?