Παροξετίνη - serotax - Paroxia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81

    Παροξετίνη - serotax - Paroxia

    Καλησπέρα.
    Εχω κλείσει σχεδόν ένα μήνα με παροξετίνη, μου ηρέμησε κάπως τις αρνητικές σκέψεις αλλα κάποια ψυχοσωματικά + κακή ποιότητα ύπνου παραμένουν και μου προκαλούν άγχος .
    Στο παρελθόν είχα ξαναπάρει SSRI εσιταλοπραμη αλλα δεν μου κάθισε καθόλου καλα.
    Το ερώτημα μου είναι αν το φάρμακο έχει φτάσει στην πλήρη δράση του η αξίζει να κάνω και άλλη υπομονή γιατί εχω διαβάσει για περιπτώσεις που τους πιάνει μετά απο 2-3 μηνες
    Βέβαια αυτό θα το συζητήσω και με το γιατρό που έχω ραντεβού απο βδομάδα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα μεπιασε το σεροξατ σε τρεις μηνες , αλλα ημουνκαλα μονο για 4 μηνες , το 2010 , εκτοτε δεν με ξαναπιασε κανενα αντκθκο........ουτε το σεροξατ με ξαναπιασε......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εμενα μεπιασε το σεροξατ σε τρεις μηνες , αλλα ημουνκαλα μονο για 4 μηνες , το 2010 , εκτοτε δεν με ξαναπιασε κανενα αντκθκο........ουτε το σεροξατ με ξαναπιασε......
    Αν επιτρέπεται τι ακριβώς έχεις , κατάθλιψη, άγχος?
    Τώρα πως το παλεύεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχω αγχωδη κτθλψη εδω και 15-17 χρονια ......... τωρα δςν παιρνω τιποτα , αφου εχω απογοητευτει απο τανκθλκα , και το παλευω μονος , η αν θες το υπομενω .....μαλλον το υπομενω ......

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eχω αγχωδη κτθλψη εδω και 15-17 χρονια ......... τωρα δςν παιρνω τιποτα , αφου εχω απογοητευτει απο τανκθλκα , και το παλευω μονος , η αν θες το υπομενω .....μαλλον το υπομενω ......
    Δοκίμασες κάτι εναλλακτικό? Μη φαρμακευτικές θεραπείες ή CBD, φυτικά σκευάσματα?

  6. #6
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Sidis119 View Post
    Δοκίμασες κάτι εναλλακτικό? Μη φαρμακευτικές θεραπείες ή CBD, φυτικά σκευάσματα?
    του τύπου;;;;

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Sidis119 View Post
    Καλησπέρα.
    Εχω κλείσει σχεδόν ένα μήνα με παροξετίνη, μου ηρέμησε κάπως τις αρνητικές σκέψεις αλλα κάποια ψυχοσωματικά + κακή ποιότητα ύπνου παραμένουν και μου προκαλούν άγχος .
    Στο παρελθόν είχα ξαναπάρει SSRI εσιταλοπραμη αλλα δεν μου κάθισε καθόλου καλα.
    Το ερώτημα μου είναι αν το φάρμακο έχει φτάσει στην πλήρη δράση του η αξίζει να κάνω και άλλη υπομονή γιατί εχω διαβάσει για περιπτώσεις που τους πιάνει μετά απο 2-3 μηνες
    Βέβαια αυτό θα το συζητήσω και με το γιατρό που έχω ραντεβού απο βδομάδα.
    η εσιταλοπραμη δεν σε επιανε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sidis119 View Post
    Δοκίμασες κάτι εναλλακτικό? Μη φαρμακευτικές θεραπείες ή CBD, φυτικά σκευάσματα?
    Εχω δοκιμασει Ω3 , μεχρι κι ψυχιατρος μου που ειχε κτθλψουλα , δεν επαιρνε φαρμακα , αλλα ω3 ........... κατι αλλο δεν εχω δοκιμασει, καποια στιγμη κουραζεσαι και τα παρατας ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εμενα μεπιασε το σεροξατ σε τρεις μηνες , αλλα ημουνκαλα μονο για 4 μηνες , το 2010 , εκτοτε δεν με ξαναπιασε κανενα αντκθκο........ουτε το σεροξατ με ξαναπιασε......
    Αρχίζω να φτάνω σε αυτή τη φάση το σεροξατ και το μπριντελιξ είναι τα μόνα που μου απέμειναν .όλα τα αλλά εκτός από αναφρανιλ τα δοκίμασα ανά διαστήματα . Μόνο το σιπραλεξ με έκανε καλά το πηρα στα 20-23 για κατάθλιψη και κρισεις άγχους 26-28 γαδ το σταμάτησα νομιζοντασ Ότι όλα λύθηκαν και τώρα δεν πιάνει Τρίτη φορά .διαβάζω καιρό τώρα το φόρουμ πως την παλεύεις χωρίς αντικαταθλιπτικό ; Εγώ έχω γαδ κυρίως που μου φέρνει κατάθλιψη συν ένα πρόβλημα υγειασ Τώρα Που με τσάκισε και εχασα και τον υπνο μου .υποφέρω αρκετά πέντε μήνες ακλα δοκίμασα 3 και τίποτα και πλέον φοβάμαι να κάψω και τα τελευταία εάν δεν έβαζα 20 κιλά ανά δυο τρία χρόνια δε θα το έκοβα το άτιμο

Similar Threads

  1. Παροξετίνη - ΓΑΔ
    By Sidis119 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-2020, 16:48
  2. Ναυτια και Παροξετινη
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 09-02-2009, 10:51
  3. Serotax - Κατάθλιψη - Μαύρο - Αλκοόλ
    By BurnOut in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 03-04-2008, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •