Αγχώδης Βήχας? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλήθεια...
    Ήδη έχω κάνει δύο συνεδρίες σε ψυχολόγο.
    Μου είπε πως δεν κρίνει ότι είμαι σε φάση να πάρω κάποια αγωγή.
    Κ ότι η αγωγή θα με ανακούφισει ίσως άμεσα από κάποιο σύμπτωμα, αλλά δεν είναι η λύση στο πρόβλημα.
    Πρέπει να βρούμε την αιτία.
    Γιατί χτυπάει το καμπανάκι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αν κατάλαβα καλά έχεις οικογένεια, σκέφτεστε να κάνετε κι άλλο παιδί, μαζί με τις συνθήκες που επικρατούν στον κόσμο δεν είναι λίγα για να προκαλέσουν κάποιο άγχος. Από τη στιγμή που έχεις συμβουλευτεί ειδικό, έχεις προοπτική να βελτιωθεί το πρόβλημά σου. Έχεις κι εμένα που σου είπα το είχα σε μεγάλο βαθμό και μου πέρασε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Ναι έχω κάνει οικογένεια, έχω ένα παιδάκι σχεδόν ενάμισι χρονών.
    Πέρα από τις συνεδρίες που σκοπεύω να συνεχίσω, σίγουρα ότι βρέθηκε κάποιος να μου πει ότι έχει το ίδιο κ το έχει ξεπεράσει με έχει ενθαρρύνει.
    Εσύ πέρα από το βήχα έκανες κ αυτό με το καθάρισμα του λαιμού που έχω εγω ακόμα σαν σύμπτωμα?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, και τώρα που το συζητάμε έκανα ένα μικρό καθάρισμα στον λαιμό. Αν δεν το σκέφτομαι, δεν το κάνω. Να φανταστείς εγώ έβηχα τόσο που με άκουγαν σε όλο το σπίτι και πόναγα στο τέλος, τόσο πολύ. Όταν ξεχνιέσαι με τον μικρό που είναι τώρα στα ντουζένια του, σε παρατηρούν πάλι να βήχεις;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Χαχα σε κόλλησα ε...
    Δεν βήχω πλέον καθόλου.
    Μου έχει μείνει μόνο αυτό με το καθαρισμα του λαιμού.
    Δεν έχω βάλει να με παρατηρουν.
    Όμως μόνη μου βλέπω πως όταν μιλάω σε άλλους η είμαι κάπου δεν το κάνω η αν το κάνω το κάνω πολύ σπάνια σε σχέση με το όταν είμαι σπίτι μόνη μου.
    Ναι όταν απασχολούμαι με το παιδί κάποιες φορές ξεχνιέμαι κάποιες όχι...
    Ας ελπίσουμε ότι θα φύγει κάποια στιγμή γιατί έχω ξεχάσει πως ήταν όταν ήμουν ξένοιαστη πριν από αυτό.
    Τώρα δεν πολυειμαι ήρεμη γιατί έχω αυτό έννοια κ με κραταει στη τσίτα.
    Το βράδυ πίνω κ κανένα χαμομήλι να χαλαρώνω...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αλήθεια είναι από την άνοιξη μου έχει επανέλθει αλλά στον απειροελάχιστο βαθμό και αραιά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κ πως το διαχειρίζεσαι αυτή τη φορά?
    Επειδή σου έχει ξανατυχει.Σκεφτεσαι δεν είναι τίποτα θα μου φύγει, για να μην κολλάει το μυαλό σου εκεί κ το επαναλαμβάνεις ψυχαναγκαστικά?
    Δεν παίζει να μας γίνει συνήθεια αυτό?
    Σαν τικ????

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το αγνοώ. Γνωρίζω πως είναι ξεκάθαρα ψυχοσωματικό/ψυχαναγκαστικό και αναλογίζομαι πώς έχω ταλαιπωρήσει τον εαυτό μου έτσι. Εστιάζω στο ότι πρέπει κάτι να κάνω για την ψυχική μου ηρεμία. Δεν κολλάει το μυαλό μου σε αυτό, αν κατάλαβα αυτό ρωτάς, ξέρω πως συμβαίνει αραιά, δεν έχει καμία σχέση με τον τότε βήχα, και μόνο αν το σκέφτομαι. Το έχω οριοθετήσει το πρόβλημα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Αυτό κάπως πρέπει να το κάνω κ εγώ.
    Κ δεν μπορώ να βρω τον τρόπο.
    Συνήθως δεν δίνω βάση όταν κοντεύει η ώρα του ύπνου που το σώμα χαλαρώνει.
    Την υπόλοιπη μέρα άμα το σκέφτομαι κ το κάνω, κάτι φορές μου έρχεται να βάλω τα κλάματα κ λέω θα με τρελάνει αυτό.
    Δλδ με κουράζει.
    Κάτι άλλες λέω άντε που θα πάει θα περάσει.
    Μικτά τα συναισθήματα.
    Σαν να πατήθηκε κουμπί κ μέσα σε μια στιγμή η ζωή μου άλλαξε κ έγινε έτσι από εκείνη τη μέρα.
    Να ρωτήσω κ κάτι άλλο?
    Είμαι νέα στο φόρουμ.
    Μόνο έτσι μπορούν να επικοινωνούν τα μέλη μεταξύ τούς?
    Δεν υπάρχει κ άλλος τρόπος?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είχα κάνει απλά εγγραφή πριν κάτι χρόνια, αλλά αυτές τις ημέρες μπήκα ουσιαστικά, δεν ξέρω και πολλά.
    Όλα τα ψυχοσωματικά αρχίζουν με αυτό το κλικ, κάτι που δεν είχες και τώρα έχεις. Μέσα στα χρόνια έχω περάσει αυτό με τον βήχα στο παρελθόν μαζί με στομάχι, το δερματικό για πάνω από ένα έτος, τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε από το άγχος και την στεναχώρια έβαζα μια μπουκιά στο στόμα μου και ένιωθα αηδία και τάση για εμετό, δεν μπορούσα να φάω σχεδόν τίποτα, είχα πάθει κάτι στο μάτι μου που όταν είσαι σε έντονο στρες βγαίνει. Πια δεν τρώω βαριά, το φαγητό δεν μου λέει κάτι, έχω το άγχος πίσω στο μυαλό μην με ξαναπιάσει αυτό με τις ναυτίες, δεν μπορώ να φάω κάτι απέξω που τρώω σπάνια και χάθηκε η χαρά μια στο τόσο που παραγγέλναμε. Έχει αλλάξει η ζωή μου εν ολίγοις, πάντα είχα άγχος, αλλά την τελευταία τριετία/τετραετία άρχισαν να δείχνουν και σημάδια στο σώμα. Θέλει υπομονή. Στο λέω εγώ που το πέρασα στο πιο έντονο βαθμό. Τώρα είσαι σε πανικό και είναι λογικό. Όταν περάσουν οι μήνες θα το δεις κι εσύ δεν θα το σκέφτεσαι και θα περάσει. Για να είμαι ειλικρινής αν είμαι σε έντονη φάση παίρνω αγχολυτικό, δεν με αφήνω να εξαντλούμαι. Αν για παράδειγμα με έπιανε αυτός ο βήχας σαν τότε να μην μπορώ να ανασάνω θα έπαιρνα αγχολυτικό να κοιμηθώ και να ηρεμήσει ο οργανισμός.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Έχεις κάνει θεραπεία η απλά παίρνεις κάποιες στιγμές πχ xanax?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έπαιρνα στο παρελθόν αντικαταθλιπτικά και μου είχε γράψει αγχολυτικά xanax, αλλά επειδή έβλεπα την μάνα μου να είναι εθισμένη σε μεγάλο βαθμό στα ηρεμιστικά μέσα στα χρόνια, τα απέφευγα τα τελευταία. Ωστόσο πια αν νιώθω πιεσμένη παίρνω, δεν θέλω να εξαντλώ τον οργανισμό μου. Βέβαια εσύ που έχεις παιδί είναι λίγο πιο δύσκολο, μιας και έχεις την ευθύνη του φαντάζομαι, δεν είναι σαν εμένα που λέω κατεβάζω ρολά και θα κοιμηθώ από το να καταρεύσω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Ναι συμφωνώ, αν μπορείς να αποφύγεις τα φάρμακα είναι το ιδανικό!
    Ψυχοθεραπεία κάνεις?
    Εγώ κ να ήθελα να πάρω κάτι σε καμμία έκτακτη περίπτωση δεν μπορώ γιατι θηλάζω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είχα αρχίσει πάλι το καλοκαίρι ψυχανάλυση, αλλά από τον Ιούνη και μετά συμβαίνουν διάφορα και κάθε φορά ήταν ένα βήμα παραπάνω που οδήγησε στο τώρα που θα πάω και σε ένα ψυχίατρο, γιατί έκρινε η ψυχολόγος με βάση αυτά που είπα την τελευταία συνεδρία πως ίσως χρειάζομαι κάποια αγωγή. Δεν είναι υπέρ ή κατά των φαρμάκων, απλά δεν πρέπει κατ εμέ να λαμβάνονται επί μακρόν χωρίς να γίνεται δουλειά παράλληλα. Είναι πονεμένη ιστορία. Να χαίρεσαι το μπεμπέ σου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Σε ευχαριστώ να σαι καλά!
    Καλά ναι κ εγώ είμαι υπέρ όταν χρειάζεται.
    Κ εγώ σποραδικά τα τελευταία 4 χρόνια έχω περάσει κρίσεις πανικού.
    Από συμπτώματα σχεδόν όλα τα γνωστά.
    Δύσπνοια, ταχυκαρδία, εφίδρωση, μούδιασμα κτλ.
    Πέρσι τέτοια εποχή μου το έβγαλε αλλιώς.
    Έπαθα με τη τροφή θέμα.
    Έτρωγα σιγά σιγά γιατί στραβοκαταπια κ φοβόμουν μετά.
    Όλα αυτά πηγάζουν από το φόβο θανάτου.
    Θα μου πεις ποιος δεν φοβάται.
    Όλοι.
    Κάποιοι μάλλον δεν το σκέφτονται τόσο πολύ κ άλλοι το σκέφτονται παραπάνω.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έντονος βήχας οταν ξυπνάω
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-2019, 11:00
  2. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 23:35
  3. Αγχώδης
    By panagiwtis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2014, 21:11
  4. βηχας απο το αγχος?
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2013, 23:09
  5. Αγχώδης νεύρωση
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2005, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •