Αγχώδης Βήχας? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, από φοβίες πηγάζουν αυτές οι εμμονές και οι ψυχαναγκασμοί. Δεν είναι κάτι που δημιουργείται σε μια στιγμή, έχει ένα ψυχολογικό υπόβαθρο. Απλά το αγνοούμε ή δεν θέλουμε να ασχοληθούμε. Κι εγώ πάσχω από άγχος και διαταραχές που προκαλεί, αλλά θυμάμαι τον εαυτό μου από τέλη δημοτικού να αγχώνεται με διάφορα, μικρά μεγάλα, επομένως είναι λογικό τώρα να παθαίνω ό,τι παθαίνω. Αν έχεις την προδιάθεση ίσως το ότι έγινες μητέρα και θες να είσαι υγιής για το παιδί σου και αυτή η φοβία να προκαλεί έξτρα άγχος.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Εννοείται πως κ αυτό το σκέφτομαι!
    Να είμαι καλά γιατί έχω
    το παιδί!
    Είσαι στο μυαλό μου!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θα το αναλύσεις με τον ψυχολόγο, θα μάθεις να το διαχειρίζεσαι και να ζεις με αυτό (με την έγνοια για το παιδί εννοώ).

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Ναι εννοείται από τη στιγμή που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία όλα πέφτουν στο τραπέζι για συζήτηση!
    Εσένα πως είναι η καθημερινότητα σου?
    Εργάζεσαι η όχι?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όχι, δεν εργάζομαι. Δυστυχώς τα πράγματα μετά την σχολή δεν είναι όπως νόμιζα, έχουμε υποχρεωτική άσκηση μετά το πτυχίο στον τομέα που σπούδασα και κατάλαβα πια και η ίδια πως παίζει μεγάλη εκμετάλλευση. Απογοητεύτηκα πολύ και τώρα δεν κάνω κάτι, με τον ιό αν κλείνουν και ανοίγουν οι υπηρεσίες που αφορούν την δουλειά μου δεν δημιουργείται κάποια προοπτική για ψάξιμο. Ευτυχώς μένω στο πατρικό μου σε αυτόνομο όροφο, έχω ελαχιστοποιήσει τα έξοδα και προσπαθώ σε αυτό το διάστημα να βρω κάποια διέξοδο στα ψυχολογικά μου προβλήματα, μήπως με ψυχανάλυση μάθω να είμαι αλλιώς και τουλάχιστον ζω υποφερτά.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα!
    Πριν τρεις ημέρες ξαφνικά εκεί που περπατούσα με επιασε ξηρός βήχας.
    Άρχισα να βήχω κ στη συνέχεια εβηχα συχνά μέχρι το βράδυ.
    Την επόμενη ενώ ξύπνησα καλά, μετά από λίγο που το σκέφτηκα με έπιασε πάλι.
    Κάνω ένα απαλό γκουχου γκουχου μια φορά δεν είναι ότι είναι βαθύς ο βήχας.
    Εγώ προσπαθώ να τον κάνω βαθύ γιατί νοιωθω ότι θα ξελαφρωσω αν βηξω πιο βαθιά.
    Νοιωθω ότι δεν έχω κάτι ότι το προκαλω μόνη μου από την εμμονή που με έχει πιασει κ το σκέφτομαι.
    Γιατί με έχει πιάσει εμμονή?
    Γιατί φοβάμαι μήπως μου μείνει κουσουρι.
    Κ είναι άκρως κουραστικό κ εκνευριστικο.
    Έχει συμβεί σε κάποιον κ πως το ξεπερασε?
    Το είχα για 1 χρόνο οταν ημουν 14 15 χρονών... Συνεχεια γκουχου γκουχου.. Σπάσιμο νεύρων στους άλλους..ελεγαν απο το αγχος είναι.. Μέχρι που μια μέρα μου εκανε κάποιος πολύ έντονη παρατήρηση και απο εκείνη την μερα σταμάτησε... Τα συμπεράσματα δικά σας

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Χαχαχα αλήθεια λες?
    Είχες άγχος σε αυτή την ηλικία όντως?
    Μια παρατήρηση θα μας σώσει κ εμας!
    Τώρα πόσο χρονών είσαι Ανδρέα?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AggelikiAngy καταλαβαίνω απόλυτα ότι λες σχετικά με τη δουλειά.
    Ήταν που ήταν δύσκολο κ λόγω κρίσης τώρα με τον κορονοιο έγιναν ακόμα χειρότερα τα πράγματα.
    Γιατί η αλήθεια είναι ότι η δουλειά είναι μια διέξοδος.
    Ξεφεύγεις δεν είσαι όλη μέρα σπίτι να σκέφτεσαι.
    Εγώ πριν γεννήσω δούλευα κ είχα πολύ επαφή με κόσμο.
    Μου έκανε καλό.
    Τώρα αναγκαστικα λόγω κατάστασης είμαστε κ εγκλωβισμένοι αλλά όσο μπορείς ασχολησου με διάφορα.
    Βγες για περπάτημα, διάβασε κάποιο βιβλίο.
    Κάνε ξεσκαρταρισμα του χώρου σου, πολλοί το κάναμε στη προηγούμενη καραντίνα... Χαχα
    Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις αν θυμάμαι καλά μένεις επαρχία μπορείς να κάνεις διάφορες δραστηριότητες.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις. Η επαρχία απο επαρχία διαφέρει, δυστυχώς το μέρος μου μένω εμένα δεν μου κάνει, το ήξερα. Ωστόσο έχω το σπίτι μου στο ιδανικό μέρος και με προοπτική. Πέραν από το σπίτι και την εξοχή, δεν μου ταιριάζει η όλη φιλοσοφία. Δεν θέλω να το παίξω special snowflake, αλλά επιθυμώ άλλα πράγματα στη ζωή. Είχα θέσει όλο το βάρος στο ότι θα μπορέσω να εργάζομαι εκτός της περιοχής και να πηγαινοέρχομαι. Δυστυχώς κατέρρευσαν τα σχέδια και πήγα να ρίξω την αξία μου και το τι μου αξίζει σε ένα πλαίσιο συμβιβασμού, αλλά κατάλαβα ακόμα πως δεν είναι σωστό. Το καλό είναι πως δεν έχω δικές μου υποχρεώσεις, πχ οικογένεια και παιδιά που είναι ένας τομέας που δεν με ενδιαφέρει και δεν επιθυμώ να τα κάνω. Ξεκαθάρισμα στο σπίτι έχω κάνει πριν μια διετία με το που επέστρεψα εδώ και έγινε το σπίτι μου. Όσο ωραία είναι η επαρχία σαν τοπίο και αίσθηση, τόσο νεκρή είναι αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω, εκτός του ότι υπάρχουν κάποια φαινόμενα υποκρισίας που δεν μπορώ πια να τα ανεχτώ, με απωθούν. Για περπάτημα πήγαινα, αλλά από ένα σημείο και μετά το έκανα εμμονικά και ψυχαναγκαστικά, το σταμάτησα σε ένα βαθμό γιατί ήταν αρκετά ψυχοφθόρο. Δεν πάσχω μόνο από αγχώδη διαταραχή. Θέλω να διαβάσω βιβλία και έχω σκοπό να αρχίσω κάτι δημιουργικό, κανένα παζλ, colouring books, αλλά αυτά που έχω με αποτρέπουν, είναι σαν να ζω σε μια μόνιμη θολούρα. Δεν ξέρω αν σου έχει συμβεί για να καταλάβεις πως το εννοώ. Σίγουρα είναι σκληρό στην ηλικία που θες να κάνεις κάτι να βρίσκεις εμπόδια, από την άλλη θεωρώ εξίσου άσχημο να εκμεταλλεύονται την κατάσταση εργοδότες και να δουλεύεις κανονικά απλήρωτος. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω. Παύση προς το παρόν και ίσως βρούμε την ψυχική μας υγεία. Για χρόνια έκανα πραγματικά για να νιώθω πως ανήκω κάπου,τα πιο πολλά δεν τα ήθελα και μου ήταν αδιάφορα. Προτιμώ τώρα που είναι ειλικρινής με τις ανάγκες μου και τον εαυτό μου. Δεν γκρινιάζω που τα λέω, απλά με ικανοποιεί ιδέα πως ίσως κάποιο άλλο τα διαβάσει και ταυτιστεί.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Από τι ακριβώς άλλο πάσχεις που δεν ανήκει στην αγχώδη διαταραχή?
    Στο έχει διαγνωσει κάποιος ειδικός?
    Οι γονείς σου για όλο αυτό που σου συμβαίνει σε στηρίζουν?
    Είμαστε εδω για να συζητάμε κ να βοηθάμε τους άλλους μέσω των εμπειριών μας η κ με οποιοδήποτε άλλο τρόπο...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είχα διαγνωστεί με βαριά κατάθλιψη πριν χρόνια και περνάω πάλι καταθλιπτικά επεισόδια που πλέον συνοδεύονται με κάποιες άλλες εκδηλώσεις που δεν είχα παλιά. Τώρα κάνω ψυχανάλυση με ψυχολόγο και είναι να πάω σε ψυχίατρο λογικά να αρχίσω φαρμακευτική αγωγή, αν κρίνει, που μάλλον έτσι θα είναι. Η οικογένειά μου δεν έχει θέμα, είμαστε αρκετά ανοιχτόμυαλη, εξάλλου και η μητέρα μου έχει κατάθλιψη και λαμβάνει αγωγή από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου. Θεωρώ πως νιώθουν και τύψεις, ειδικά ένας από τους γονείς μου, διότι αυτά που έχω οφείλονται σε μεγάλο βαθμό από γεγονότα μέχρι και την ενηλικίωσή μου, τα οποία είναι που σε στιγματίζουν και στην ενήλικη ζωή. Έχω περάσει όλη τη ζωή μου με έναν από τον γονιό μου μέσα έξω στα νοσοκομεία με θέμα υγείας που εξελίχθηκε σε χρόνιο και πια μόνιμο/μη αναστρέψιμο, αλλά σε μια συντηρητική φάση πια που έχει τα ζόρια της. Επομένως δεν έχω ζήσει ποτέ ξέγνοιαστη. Για παράδειγμα εμένα δεν ήταν η έγνοια μου αν θα στολίσουμε δέντρο όταν ήμασταν μικρά, αλλά αν θα είμαστε τυχεροί να μην γίνει κάτι και πάνε στο νοσοκομείο και είμαστε εμείς πίσω. Κάπως έτσι έχει πάει όλη μου η ζωή. Αυτό σίγουρα εκτός από τον πάσχοντα επηρεάζει και την οικογένεια. Επίσης μέσω αυτού έχω μάθει πως πέραν από την οικογένειά μου, δηλαδή τους γονείς και τον αδερφό μου, ποτέ κανένας δεν ήταν να σταθεί στα ζόρια, μόνο καμία γνωμάρα να λένε χωρίς να θέλουν να παράσχουν ουσιαστική βοήθεια. Αυτό οδηγεί στο να μην έχω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και σίγουρα να μην μπορώ να δεθώ. Αυτό το θέμα υγείας, κάποια άλλα οικογενειακά και ένα τοξικό άτομο του ευρύτερου οικογενειακού κύκλου είναι αυτά που έχουν οδηγήσει στα ψυχολογικά μου προβλήματα. Δεν είναι τώρα πως είμαι στα πατώματα και κλαίω μέρα νύχτα, αλλά σίγουρα όλα αυτά έχουν χτίσει μια ψυχική κούραση και έχουν μειωθεί οι αντοχές. Σε συνδυασμό με την απογοήτευση που πήρα για διάφορους λόγους για την μετά σχολή φάση και η πανδημία δεν βοηθούν.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Είδες για όλα υπάρχει σίγουρα ένα υπόβαθρο...
    Εγώ έχω βιώσει σημαντική απώλεια στη ζωή μου κ ο ένας γονιός μου έχει θέμα υγείας εδώ κ λίγα χρόνια.
    Οπότε ο φόβος του θανάτου πιστεύω είναι κ από αυτά τα βιώματα.
    Σήμερα με έχει πιάσει πάλι παλινδρόμηση επειδή ξάπλωσα μετά το μεσημεριανό γεύμα κατευθείαν.
    Σου ανέβαινε κ σένα γαστρικό υγρό ψηλά?
    Αυτό μου δημιουργεί την αίσθηση ότι κάτι με πνίγει κ θέλω να βγει οπότε κ κάνω κ βήχα κ καθαρίζω το λαιμό μου.
    Έλεος δλδ...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Λυπάμαι για την απώλεια και τα προβλήματά σου. Ναι ναι, όλα έχουν ένα υπόβαθρο.Το γνωρίζω, αλλά το να ξέρεις ότι μια κατάσταση είναι δύσκολη μέχρι να δεις κατάματα τι σε εχει φτάσει εδώ που είσαι έχουν μεγάλη διαφορά. Εγώ φέτος συνειδητοποίησα με ειλικρίνεια κάποια πράγματα. Με το στομάχι πια έχω θέμα που δεν είχα μικρή. Ενώ η γαστροσκόπηση δεν είχε δείξει κάτι, μου κάθονται πολλά φαγητά βαριά, χωνεύω δύσκολα αρκετές φορές, πολλά χάπια με πειράζουν στο στομάχι και παθαίνω κάποιες φορές, τώρα πιο αραιά αυτό που λες, να ανεβαίνει το φαγητό. Τότε θυμάμαι που ήταν το πικ και με είχε οδηγήσει να πάω για εξετάσεις ήταν που έβηχα, ξαφνικά ένιωθα κάτι στο στομάχι και μια αίσθηση αυγού στο στόμα και να ανεβαίνει η τροφή κάποιες φορές. Δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε χρόνια. Προσέχω πια τι τρώω και αν φάω κάτι που με φουσκώσει ταλαιπωρούμαι αρκετά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Τελικά όταν είχε φτάσει στο πικ κ πήγες στο γιατρό έκανες τελικά θεραπεία με κάποιο φάρμακο για το στομάχι για να σου περάσει?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Από τη στιγμή που είχα πάει σε πνευμονολόγο και γαστρεντερολόγο που μου έκανε γαστροσκόπηση και δεν έδειξε κάτι, δεν πήρα κάποια συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή. Βέβαια έχω την τύχη να είμαι σε μια οικογένεια που υπάρχουν κάποιες γνώσεις και αν εξηγήσω τι αισθάνομαι να μου προτείνουν τι να πάρω για να ηρεμήσουν τα συμπτώματα. Συνήθως όταν φτάνω στο αμήν προτιμώ τέτοιες λύσεις. Τώρα που μπορώ να δω το παρελθόν μου με πιο ουδέτερη μάτια, με το στομάχι είχα μια ευαισθησία, από τα 18+ σίγουρα. Πλέον έχω μια διετία που δεν τρώω αλάτι άμεσα τουλάχιστον, γιατί κάποιες τροφές περιέχουν αλάτι, προσπαθώ να αποφεύγω βαριά φαγητά. Από εκεί και πέρα ένα χάπι απλά θα καθησυχάσει τα οποία συμπτώματα. Αν όμως έχεις επί μονίμου βάσης το gag reflex χωρίς να εντοπίζεις το τι σου το προκαλεί, θα πρέπει να το εξετάσεις με γιατρό. Αυτές τις ημέρες που με έχει πιάσει έντονο άγχος επανήλθαν οι ναυτίες που με οδηγούν στο να μην θέλω να φάω και λίγο ο βήχας (όχι βέβαια στον βαθμό που το έχεις εσύ και το είχα κι εγώ), γνωρίζω όμως πως η αιτία είναι το άγχος.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Έντονος βήχας οταν ξυπνάω
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-2019, 11:00
  2. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 23:35
  3. Αγχώδης
    By panagiwtis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2014, 21:11
  4. βηχας απο το αγχος?
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2013, 23:09
  5. Αγχώδης νεύρωση
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2005, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •