Αγχώδης Βήχας? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Αγωγή κάνω ήδη 14 ημέρες με laprazol.
    Απλά επειδή δεν είχα δει βελτίωση στα συμπτώματα,( καθάρισμα λαιμού κ βήχας) έτσι έκανα το τεστ αίματος αντισωμάτων ελικοβακτηριδιου.
    Το έκανα σε παθολόγο, αμέσως με ένα απλό τσίμπημα κ βγαίνει σε δέκα λεπτά.
    Για το συγκεκριμένο πρέπει να κάνω αγωγή με συνδυασμό δύο- τριών αντιβιωσεων κ το laprazol 7 ημέρες.
    Αλλά μόλις μίλησα με γαστρεντερολογο κ μου είπε πως να την αφήσω στη παρούσα φαση τη θεραπεία είναι βαριά άλλωστε. Ο περισσότερος κόσμος έχει ελικοβακτηριδιο χωρίς συμπτώματα.
    Κ εμένα λέει τα συμπτώματα δεν ειναι από το ελικοβακτηριδιο.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, κατάλαβα. Που το απέδωσε;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Μου είπε ότι είναι συμπτώματα παλινδρόμησης αλλά επειδή αυτο δεν μου έχει περάσει άμεσα η όλη η φάση με έχει στρεσαρει γι'αυτό κ επιμένει είναι σαν νεύρωση στομάχου.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τι χρονικό περιθώριο σου έδωσε μέχρι να ξανασχεδιάσετε τι να κάνετε; Κάνεις ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Μήπως έχεις αγχώδη διαταραχή και μια αγωγή μπορούσε να βοηθήσει.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο.
    Σίγουρα αυτό με έχει στρεσαρει.
    Μια σύντομη θεραπεία πχ xanax για μια εβδομάδα λες να με χαλαρώσει κ να φύγουν τα συμπτώματα?
    Δεν έχω πάρει ποτέ!

  6. #66
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Καλησπερα Ελενα ,

    Ισως να κοιταξεις λιγο την διατροφη σου μην τρως τηγανιτα, περιορισε το αλκοολ τον καφε σιγουρα θα στα χει πει και ο
    γαστρεντερολογος . Παιρνω λαμπραζολ και εγω επειδη εχω συνχα παλινδρόμησης πρεπει να παιρνω 1-2 χαπια την εβδομαδα απο το 2018.
    Αυτο που με βοηθησε αρκετα ειναι να δω ποιες τροφες μου καναν καουρες πχ κρασι , σοκολατα κτλπ....
    Αμα αλλαξεις διατροφη και με την φαρμακευτικη αγωγη θα σου περασει ...

    Αλλα πρεπει να δεις λιγο το κομματι τους ανχους διαβασα αρκετα μηνυματα σου και βλεπω οτι εισαι ιδαιτερα ανχωμενη ,
    ο ψυχολογος σου τι λεει ?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλησπέρα κ σε σένα!
    Φυσικά κ είμαι αγχωμένη κ σωστά το παρατήρησες.
    Όταν έχεις για πρώτη φορά στη ζωή σου σύμπτωματα που δεν μπορείς αρχικά να τα αποδώσεις κάπου κ που δεν περνάνε εδώ κ ενάμισι μήνα πως να νοιώσεις ηρεμία?
    Επίσης κ το laprazol που παίρνω άμεσα αποτελέσματα δεν βλέπω κ ίσως να οφείλεται στο ότι εχω αγχωθει με όλη τη φάση κ γίνεται φαύλος κύκλος όλο αυτό.
    Δεν είμαι κ πολύ υπέρ των φαρμάκων γιατί βλέπω ότι φάρμακα όπως το laprazol έχουν αυξημένους κινδύνους για αλλά νοσήματα αλλά τι άλλο να κάνω.
    Ο ψυχολόγος τι να πει.
    Είμαι ακόμα στην αρχή των συνεδρίων.
    Βέβαια από όσα λίγα έχω προλάβει να αναφέρω πιστεύει πως στρεσογόνα γεγονότα που βίωσα πριν την έναρξη των συμπτωμάτων συντέλεσαν στο να μου δημιουργηθούν αυτά.
    Όπως λες διάβασες τα μηνύματα μου.
    Έχεις κ εσύ πάνω κάτω ίδια συμπτώματα με μένα όσον αφορά το βήχα κ το λαιμό?
    Γιατί εμένα αυτά είναι που με εκνευρίζουν περισσότερο.

  8. #68
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα κ σε σένα!
    Φυσικά κ είμαι αγχωμένη κ σωστά το παρατήρησες.
    Όταν έχεις για πρώτη φορά στη ζωή σου σύμπτωματα που δεν μπορείς αρχικά να τα αποδώσεις κάπου κ που δεν περνάνε εδώ κ ενάμισι μήνα πως να νοιώσεις ηρεμία?
    Επίσης κ το laprazol που παίρνω άμεσα αποτελέσματα δεν βλέπω κ ίσως να οφείλεται στο ότι εχω αγχωθει με όλη τη φάση κ γίνεται φαύλος κύκλος όλο αυτό.
    Δεν είμαι κ πολύ υπέρ των φαρμάκων γιατί βλέπω ότι φάρμακα όπως το laprazol έχουν αυξημένους κινδύνους για αλλά νοσήματα αλλά τι άλλο να κάνω.
    Ο ψυχολόγος τι να πει.
    Είμαι ακόμα στην αρχή των συνεδρίων.
    Βέβαια από όσα λίγα έχω προλάβει να αναφέρω πιστεύει πως στρεσογόνα γεγονότα που βίωσα πριν την έναρξη των συμπτωμάτων συντέλεσαν στο να μου δημιουργηθούν αυτά.
    Όπως λες διάβασες τα μηνύματα μου.
    Έχεις κ εσύ πάνω κάτω ίδια συμπτώματα με μένα όσον αφορά το βήχα κ το λαιμό?
    Γιατί εμένα αυτά είναι που με εκνευρίζουν περισσότερο.
    Οχι δεν εχω καθολου βηχα και λαιμο απλως εχω καουρες στο στηθος μου το παιρνω πλεον 2 χρονια το φαρμακο αυτο , εχω την εντυπωση πως δεν
    εχει τοσες παρενέργειες απο τι μου εχει πει ο γιατρος , μην διαβαζεις παρενέργειες στο ιτερνετ θα τρομοκρατηθεις χωρις λογο.
    Η καθε περιπρωτση ειναι διαφορετικη υπαρχουν χιλιες δυο παθησεις που προκαλουν καουρες , ο καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα
    σε καθε θεραπεια .
    Θα σου ελεγα να χαλαρωσεις και να σταματησεις και να ψαχνεις στο ιτερνετ το καθε συπτωμα , προσπαθησε να ασχοληθεις με κατι αλλο που θα σε
    κανει να ξεχασεις .

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ίσως θα έπρεπε να συζητήσεις με τον ψυχολόγο το μέγεθος που έχει καταλάβει αυτό που αισθάνεσαι σαν πρόβλημα και να δεις αν σε συμβουλέψει να πας σε ένα ψυχίατρο. Ένας καλός ψυχίατρος θα σου προτείνει την σωστή αγωγή και με επαφή μαζί του θα την ρυθμίσετε αν προκύψει κάτι ή θα βρείτε τι ταιριάζει σε εσένα. Δεν νομίζω πως ένα xanax απλά για μια εβδομάδα θα σου κάνει κάτι. Γιατί πες και μια εβδομάδα να είσαι καλά, θα πάρεις την επιβεβαίωση πως επιτέλους λύθηκε και αν μετά ξαναπροκύψει θα βρεθείς σε χειρότερη ψυχολογική κατάσταση. Ως άτομο που έχει πρόβλημα με το άγχος από μικρή, πάνω από δεκαετία, έχω να πω πως το άγχος μπορεί να σου πάρει τα πάντα, από την ησυχία σου, την όρεξη για φαγητό, την υγεία σου, τον ύπνο σου, την συγκέντρωση του μυαλού σου κ.α. Όλα όσα λαμβάνουμε δια του στόματος έχουν επικινδυνότητα, ακόμα και η τροφή. Μπορεί να φας κάτι και να εμφανίσεις αλλεργική αντίδραση και να πρέπει να πας σε κέντρο υγείας να σου δώσουν κορτιζόνη ή να φας κακό φαγητό και να ταλαιπωρηθείς με το έντερο μέχρι να το ξεπεράσει. Έτσι και τα χάπια. Μην το βλέπεις έτσι. Αν έχεις κάποιο θέμα υγείας που ανησυχείς μην επηρεαστεί συζήτησέ το και με τον ψυχίατρο και τον γιατρό σου. Δεν σου δίνουν μια αγωγή χωρίς να ξαναδούν σε ένα μήνα ή οπότε τον ενημερώσεις αν σου ταίριαξε ή σου δημιούργησε άλλες παρενέργειες. Σου έχω πει είχα αγχώδη βήχα σε μεγάλο βαθμό πριν χρόνια και από τον Σεπτέμβρη έχει επανέλθει σε πολύ μικρό βαθμό συγκριτικά με τότε, αλλά ξέρω πως είναι από το άγχος. Δεν αφήνω να το επεξεργαστώ περισσότερο και να πω να δες έκανες πισωγύρισμα, με το άγχος κατέστρεψες την υγεία σου και άλλα τόσα. Κατανοείς την ρίζα του προβλήματος, δέχεσαι πως όλοι οι άνθρωποι έχουν και από κάτι και προσπαθείς να ασχοληθεί το μυαλό σου με κάτι άλλο. Εκείνη την στιγμή που σε πιάνει αυτό και νιώθεις την απελπισία πως θα το έχεις μια ζωή και τέτοιες σκέψεις, πιστεύω πως πρέπει αυτόματα να κάνεις κάτι άλλο που θα σου αποσπάσει την προσοχή και να μην ανατροφοδοτείς τις αγχώδεις σκέψεις. Τους τελευταίους μήνες ναι βήχω, ναι σταμάτησε για ένα διάστημα και πάλι τις τελευταίες μέρες. Βέβαια επειδή δεν είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό όπως παλιά τώρα δεν με αγχώνει ιδιαίτερα. Αν το είχα πάλι όπως παλιά και σαν εσένα σίγουρα θα υπήρχε μια πιθανότητα να με είχε πάρει πολύ από κάτω. Αλλά θεωρώ πως όλο αυτό έχει μια ρίζα σε σένα, συζητήστε τα περιστατικά που συνέβησαν πριν και για το άγχος σου. Μήπως να πας να κοιτάξεις και τον λαιμό σου;

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AggelikiAngy μια χαρά τα λες, μόνο έτσι ίσως το ξεπεράσω πιο γρήγορα.
    Αγνοώντας το.
    Αλλά κ αυτό είναι δύσκολο.
    Πρέπει να βρεθεί κάτι πιο σημαντικό να με απασχολεί.
    Τώρα με τη καραντίνα όλο σπίτι το μόνο που κάνεις είναι να ανακυκλωνεις τα ίδια κ τα ίδια.
    Του εχω δώσει πολύ σημασία.
    Πήγα κ σε ωρυλα.
    Δεν είχα κάτι σοβαρό.
    Μια ήπια φαρυγγίτιδα προφανώς από τη παλινδρόμηση.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εμένα το θέμα άγχους και απώλειας όρεξης με έχει τσακίσει αυτή την εβδομάδα ψυχολογικά και σωματικά. Πάλι με έπιασε να μην έχω διάθεση να φάω, νιώθω ένα αδικαιολόγητο άγχος χωρίς αιτία και μια τάση να κάνω εμετό, ίσως νιώθω πως έτσι θα βγάλω το άγχος και το βάρος που νιώθω. Δεν έχω φάει ένα φαι μέσα στην εβδομάδα και να το χαρώ. Ή θα μου κάτσει βαρύ χωρίς να είναι και θα πάρει ώρες να χωνέψω ή δεν θα νιώθω εντάξει. Σε καταλαβαίνω όταν λες πως σε κούρασε. Υπομονή.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AggelikiAngy η θεραπεία που κανείς δεν σε έχει βοηθήσει ακόμα να σου ανέβει η διάθεση???

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Για λίγες μέρες ένιωθα αρκετά καλά, πολύ θετικά. Τώρα απλά νιώθω αδιάφορα, ούτε κρύο ούτε ζέστη, το ίδιο είχε γίνει και όταν έπαιρνα πριν χρόνια αντικαταθλιπτικά. Θα ξαναπάω γιατί μου είπε ένα μήνα μετά να τον επισκεπτώ να δούμε πως πήγε η αγωγή. Θα δω.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Έντονος βήχας οταν ξυπνάω
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-2019, 11:00
  2. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 23:35
  3. Αγχώδης
    By panagiwtis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2014, 21:11
  4. βηχας απο το αγχος?
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2013, 23:09
  5. Αγχώδης νεύρωση
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2005, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •