Αγχώδης Βήχας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Αγχώδης Βήχας?

    Καλησπέρα!
    Πριν τρεις ημέρες ξαφνικά εκεί που περπατούσα με επιασε ξηρός βήχας.
    Άρχισα να βήχω κ στη συνέχεια εβηχα συχνά μέχρι το βράδυ.
    Την επόμενη ενώ ξύπνησα καλά, μετά από λίγο που το σκέφτηκα με έπιασε πάλι.
    Κάνω ένα απαλό γκουχου γκουχου μια φορά δεν είναι ότι είναι βαθύς ο βήχας.
    Εγώ προσπαθώ να τον κάνω βαθύ γιατί νοιωθω ότι θα ξελαφρωσω αν βηξω πιο βαθιά.
    Νοιωθω ότι δεν έχω κάτι ότι το προκαλω μόνη μου από την εμμονή που με έχει πιασει κ το σκέφτομαι.
    Γιατί με έχει πιάσει εμμονή?
    Γιατί φοβάμαι μήπως μου μείνει κουσουρι.
    Κ είναι άκρως κουραστικό κ εκνευριστικο.
    Έχει συμβεί σε κάποιον κ πως το ξεπερασε?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα!
    Πριν τρεις ημέρες ξαφνικά εκεί που περπατούσα με επιασε ξηρός βήχας.
    Άρχισα να βήχω κ στη συνέχεια εβηχα συχνά μέχρι το βράδυ.
    Την επόμενη ενώ ξύπνησα καλά, μετά από λίγο που το σκέφτηκα με έπιασε πάλι.
    Κάνω ένα απαλό γκουχου γκουχου μια φορά δεν είναι ότι είναι βαθύς ο βήχας.
    Εγώ προσπαθώ να τον κάνω βαθύ γιατί νοιωθω ότι θα ξελαφρωσω αν βηξω πιο βαθιά.
    Νοιωθω ότι δεν έχω κάτι ότι το προκαλω μόνη μου από την εμμονή που με έχει πιασει κ το σκέφτομαι.
    Γιατί με έχει πιάσει εμμονή?
    Γιατί φοβάμαι μήπως μου μείνει κουσουρι.
    Κ είναι άκρως κουραστικό κ εκνευριστικο.
    Έχει συμβεί σε κάποιον κ πως το ξεπερασε?
    Τέτοιου είδους ψυχογενή βήχα έχω παρατηρήσει σε φίλο μου και στον αδελφό του πατέρα μου.
    Οφείλεται στο άγχος και δημιουργείται επειδή νιώθουν οτι δεν τους φτάνει το οξυγόνο καθώς και η αίσθηση κόμπου στο λαιμό. Κανείς απο τους δυο δεν είναι καπνιστής και δεν πάσχουν απο κάποιο νόσημα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Δλδ δεν υπάρχει λύση για αυτό άπαξ κ σε πιάσει δεν σου φεύγει????

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Δλδ δεν υπάρχει λύση για αυτό άπαξ κ σε πιάσει δεν σου φεύγει????
    Μην ανησυχείς , όταν σταματήσεις να το σκέφτεσαι και να ασχολείσαι θα υποχωρήσει.
    Βέβαια αν επιμείνει για καιρό καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον γιατρο για να δεις το παθολογικό ενδεχόμενο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Μιλάς εκ πείρας από άλλα συμπτώματα?
    Παλαιότερα είχα κ ήπιες κρίσεις πανικού με δύσπνοια ταχυκαρδία κτλ.
    Τα γνωστά δλδ που έχουν πολλοί!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ είχα στον παρελθόν ξηρόβηχα σε σημείο να πονάω γιατί όσο το σκεφτόμουν τόσο το έκανα και φέτος πάλι το έπαθα. Αν το ξεχάσεις και δεν το σκέφτεσαι, εφόσον δεν οφείλεται σε άλλα παθολογικά αίτια, θα περάσει. Έχω περάσει διάφορα ψυχοσωματικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Πόσο ακριβώς σου κράτησε ο βήχας?
    Κ τι ακριβώς ένιωθες κ ήθελες να βηξεις?
    Εμενα παράλληλα με έχει πιάσει κ το στομάχι μου γιατί έτρωγα αργά το βραδυ κ ξάπλωνα κ τα δύο προηγούμενα βραδιά προτού με πιάσει ο βήχας είχα καούρα τη νύχτα.
    Την επόμενη το απόγευμα ξαφνικά άρχισα να βήχω κ δεν ήξερα γιατί.
    Κ μετά το σκεφτόμουν συνέχεια.
    Αυτές τις μέρες δλδ παράλληλα έχω ενόχληση στο στομάχι μου πέφτουν βαριά τα φαγητά τρώω ελαφριά γιατί αλλιώς εχω καούρα που με χτυπάει στο σημείο στο λαιμό που έχω αυτή την ενόχληση που με κάνει να βήχω.
    Θέλω η να βηξω κάτι φορές όχι συνέχεια η να καθαρίζω το λαιμό.
    Γιατί νοιωθω σαν γαργαλητο κάτι φορές, σαν ελαφρύ γδαρσιμο κάποιες άλλες φορές κ άλλοτε σαν να έχω τρίμματα στο λαιμό που δεν φεύγουν.
    Γι'αυτό σε ρωτάω να μου πεις ακριβώς την εμπειρία σου κ πόσο κράτησε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Πόσο ακριβώς σου κράτησε ο βήχας?
    Κ τι ακριβώς ένιωθες κ ήθελες να βηξεις?
    Εμενα παράλληλα με έχει πιάσει κ το στομάχι μου γιατί έτρωγα αργά το βραδυ κ ξάπλωνα κ τα δύο προηγούμενα βραδιά προτού με πιάσει ο βήχας είχα καούρα τη νύχτα.
    Την επόμενη το απόγευμα ξαφνικά άρχισα να βήχω κ δεν ήξερα γιατί.
    Κ μετά το σκεφτόμουν συνέχεια.
    Αυτές τις μέρες δλδ παράλληλα έχω ενόχληση στο στομάχι μου πέφτουν βαριά τα φαγητά τρώω ελαφριά γιατί αλλιώς εχω καούρα που με χτυπάει στο σημείο στο λαιμό που έχω αυτή την ενόχληση που με κάνει να βήχω.
    Θέλω η να βηξω κάτι φορές όχι συνέχεια η να καθαρίζω το λαιμό.
    Γιατί νοιωθω σαν γαργαλητο κάτι φορές, σαν ελαφρύ γδαρσιμο κάποιες άλλες φορές κ άλλοτε σαν να έχω τρίμματα στο λαιμό που δεν φεύγουν.
    Γι'αυτό σε ρωτάω να μου πεις ακριβώς την εμπειρία σου κ πόσο κράτησε.
    Ακριβώς αυτό που περνάς, το ίδιο έπαθα κι εγώ. Θα μου πεις τώρα εσύ που ξέρεις πως είναι ο δικός μου βήχας και πως ο δικός σου. Πρόσφατα που με έπιασε και έτυχε να το πω στη ψυχολόγο λόγω της κατάστασης που επικρατεί μου είπε είναι σύνηθες ψυχοσωματικό, από κάποιο σημείο και πέρα γίνεται ψυχαναγκαστικά. Εμένα στη πρώτη φάση που το είχα πριν χρόνια κράτησε μήνες ολόκληρους, ίσως και χρόνο. Έβηχα σε σημείο να με πονάνε τα πνευμόνια μου, να μην μπορώ να κοιμηθώ, αν έξω έβγαινα και με άκουγαν με ρωτούσαν αν είμαι άρρωστη και αυτό το έκανε χειρότερο. Όσον αφορά το στομάχι κι εγώ έχω ευαισθησία, δεν τρώω βαριά γιατί δεν χωνεύω εύκολα, ανακλαστικά κάποιες φορές μπορεί να ανεβαίνει το φαγητό στο στόμα, έχω κάνει και γαστροσκόπηση δεν είχα θέμα. Ο βήχας θα σου περάσει όταν θα το ξεχάσεις εντελώς. Εμένα την άνοιξη με παρατεταμένο άγχος και την αίσθηση πως έχουμε έναν ιό που το πρώτο σημάδι είναι να βήξεις με ξαναέπιασε, αυτό που είναι σαν να απαγορεύεται. Εεεε σε ένα σημείο είπα πως δεν με νοιάζει τι θα νομίσουν οι άλλοι, ας προστατεύσουν τους εαυτούς τους, εγώ ξέρω την αιτία αυτού του ξηρόβηχα και οι δικοί μου και αυτό μου αρκεί. Μόνο όταν το παραβλέψεις, θα περάσει. Βάλε έναν στο περιβάλλον σου, οικογένεια ή φίλο σου που έχει επαφή μαζί σου να σε παρατηρήσει για δύο εβδομάδες, αν όταν ξεχνιέσαι βήχεις λιγότερο, αν όταν είσαι απασχολημένη και δεν σκέφτεσαι τον βήχα σου περνάει κτλπ. Αυτό προϋποθέτει πως δεν έχεις κάτι παθολογικό. Επισκέψου ίσως έναν πνευμονολόγο ή παθολόγο. Αν δεν είναι ψυχοσωματικό και είχες θέμα θα ξυπνούσες και στον ύπνο σου να βήξεις. Το κάνεις όταν είσαι ξύπνια γιατί αγχώνεσαι και βήχεις και μετά αγχώνεσαι που έβηξες και είναι σαν να το κάνεις πάλι για να δεις αν πάλι βήχεις ή πέρασες (δεν ξέρω πόσο βγάζει νόημα, σαν ψυχαναγκασμός είναι). Έχω περάσει αρκετά ψυχοσωματικά, όταν τα δεχτείς και συμβιβαστείς, τότε περνάνε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλημέρα.
    Χθες το βράδυ πήγα σε γαστρεντερολογο.
    Μου είπε ότι όντως τα συμπτώματα μου είναι από γοπ κ ότι η ενόχληση στο λαιμό είναι από το οξύ που ανέβηκε ψηλά.
    Από εκεί κ πέρα μου είπε να μην ανησυχώ γιατί όντως με είδε λίγο αγχωμένη.
    Αγχωμένη μην μου μείνουν αυτές οι συνήθειες.
    Δλδ ο βήχας κ το καθάρισμα του λαιμού.
    Μην μου γίνει ψυχαναγκαστικό.
    Προσέχω τη διατροφή μου εδώ κ λίγες μέρες γιατί όταν έπαθα τη γοπ έτρωγα πολύ αργά βαριά φαγητά όπως πίτσες μπέργκερ.
    Γενικά έτρωγα κ μπερδευα διάφορες τροφές μεταξύ τους!
    Βέβαια το ότι πραγματικά υπήρξε παθολογικό πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει ψυχολογικό αν το σκέφτεσαι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εύχομαι να είναι περαστικό. Κι εμένα μου ανεβαίνει κάποιες φορές το φαγητό στο στομάχι και μου κάθονται βαριά αρκετά φαγητά, αλλά δεν έδειξε κάτι η γαστροσκόπηση, εξετάζουν κάτι συγκεκριμένο στα υγρά στο στομάχι. Με γαστροσκόπηση μόνο θα ήξερες τι έχεις. Και να σου μείνει συνήθεια, και; Το άγχος αυτό είχα για κάθε ψυχοσωματικό που έβγαζα οδηγούσε στο να έχει μεγαλύτερη διάρκεια κάθε φορά. Θα χαλαρώσεις, θα το ξεχάσεις και θα σου περάσει. Δες αν έχεις κι άλλους ψυχαναγκασμούς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κοίτα έχω περάσει παλαιότερα κάποιες κρίσεις πανικού όχι όμως να μην μπορώ να είμαι λειτουργική.
    Με έχουν πιάσει σε περιόδους έντονου στρες.
    Δύσπνοια, ταχυκαρδία, μούδιασμα.
    Τα κλασσικά.
    Έχω φυσικά κ φοβίες όπως ο φόβος του θάνατου.
    Ότι αυτό είναι αναπόφευκτο για όλους.
    Η άμα διαβάζω στο fb ιστορίες ανθρώπων που αρρώστησαν με πιάνει φόβος μην πάθω κ εγώ κάτι.
    Δεν έχω πχ φόβο για μικρόβια ούτε τώρα φόβο έντονο για τον κορονοιο.
    Σε λογικά πλαίσια.
    Τώρα αυτό με το στομάχι τα συμπτώματα του με στρεσαραν γιατί δεν ήξερα από που προέρχεται όλο αυτό ενώ δεν ήμουν με κάποια ίωση.
    Κ στο ίντερνετ όταν διάβασα ότι ο βήχας μπορεί να είναι κ ψυχογενες αίτιο , με αγχωσε ότι μπορεί να μου μείνει.
    Τώρα τρώω πιο ελαφριά ο βήχας έχει ελαττωθεί.
    Το μόνο που μου έχει μείνει ακόμα είναι να νοιωθω στο λαιμό μου ότι κάτι έχω σαν ξηρότητα όταν καταπίνω, σαν να μην έχει σάλιο, σαν να υπάρχει κάτι κ θέλω να καθαρίζω το λαιμό συχνά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλησπέρα έχω από τις 27 Οκτωβρίου που ταλαιπωρούμαι.
    Ξεκίνησε με ένα βήχα κ μια περίεργη αίσθηση στο λαιμό κ στομαχι.
    Πήγα σε γαστρεντερολογο, μου είπε ότι πιθανότατα από γαστρικό υγρό νοιωθω έτσι στο λαιμό.
    Ο βήχας σχεδόν έχει φύγει, μου έχει μείνει το συνηθειο να καθαρίζω συχνά το λαιμό μου σαν να είναι κάτι μέσα.
    Ενώ κοιμάμαι μια χαρά, ξυπνάω επίσης καλά μόλις αρχίζω να το σκέφτομαι για να μην το πάθω, το παθαίνω.
    Κ ξεκινάει μετά.
    Νοιωθω ένταση σε όλο το λαιμό κ στους σιαγόνες.
    Πλέον μου έχει γίνει ψυχοσωματικό.
    Πώς να μου φύγει αφού το σκέφτομαι συνέχεια κ πως γίνεται να μην το σκέφτομαι?
    Με έχουν πιάσει τα κλάματα τώρα γιατί να μου συμβαίνουν αυτα.
    Θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο παιδί κ σκέφτομαι αν έχω αυτά στο μυαλό μου θα πρέπει να μπω στη διαδικασία η να το αφήσω?
    Πώς θα το αποβάλλω help...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όπως όλα τα ψυχοσωματικά, όταν ηρεμήσεις και ξεχαστείς, θα περάσει. Βήχεις ή ψυχαναγκαστικά καθαρίζεις τον λαιμό σου, δεν είναι πως παίρνεις ένα πριόνι και δολοφονείς κόσμο. Θα περάσει κάποια στιγμή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Σε ευχαριστώ πολύ που μου απαντάς.
    Να δω πότε θα είναι αυτή η στιγμή που θα περάσει...
    Δεν χαίρομαι τις στιγμές όπως θέλω με την οικογένεια μου.
    Χαζό που μπορεί να ακούγεται σε άλλους εμένα με τρελαίνει ώρες ώρες.
    Νιωθω λες κ δεν θα είμαι όπως πριν ξανά κ απογοητεύομαι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @Elena_38 Αυτό το άγχος που δημιουργείς στον εαυτό σου ψυχαναγκαστικά το εντείνει.
    Τον τελευταίο χρόνο ταλαιπωρούμουν από ένα δερματικό ψυχοσωματικό, που παρά την αγωγή που έπαιρνα και λειτουργούσε πιο πολύ συντηρητικά, επέμενε ανά φάσεις. Πέρασα από όλα αυτά τα συναισθήματα, όπως το ότι θα χαλάει το δέρμα μου και θα με πονάει σε στιγμές που θα θέλω να περάσω καλά, ανέβαινα στην εξεταστική και επέστρεφα πονώντας, ήταν σαν να είχα αποδεχτεί πως δεν θα ήμουν ποτέ σε ησυχία.
    Όταν απασχόλησε το νου μου κάτι πιο δυνατό και δύσκολο, είπα στον εαυτό μου πως δεν με ενδιαφέρει πια αν θα βγάλω εξάνθημα, αν θα έχω κνησμό κοκ. Πως νεφροπαθείς έχουν νεφροστομείες, ο διαβητικός την ινσουλίνη του, ο αλλεργικός την κορτιζόνη του, όπως τα παθολογικά προβλήματα δημιουργούν κάποιες ανάγκες, έτσι και τα ψυχοσωματικά. Εξάλλου αγχώδη βήχα έχω περάσει κι εγώ επί μακρόν και πια δεν μου εμφανίζεται με την μορφή που το βίωσα.
    Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς ψυχίατρο για να εξετάσετε το ζήτημα του άγχους σου και κάποια αγωγή.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έντονος βήχας οταν ξυπνάω
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-2019, 11:00
  2. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 23:35
  3. Αγχώδης
    By panagiwtis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2014, 21:11
  4. βηχας απο το αγχος?
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2013, 23:09
  5. Αγχώδης νεύρωση
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2005, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •