Πίεση από την ψυχοθεραπευτρια μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30

    Πίεση από την ψυχοθεραπευτρια μου

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την συμπεριφορά της ψυχοθεραπευτριας μου.Εγω της έχω πει ότι θέλω να ελαττωσω τις συνεδρίες μου(όχι να της κόψω εντελώς) αλλά εκείνη είναι κατηγορηματικη λέει ότι πρέπει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα, με φέρνει σε δύσκολη θέση, κάθε φορά που το λέω μου λέει τα δικά της ότι χρειάζομαι θεραπεία κτλ.Εσεις που έχετε έρθει επαφή με ψυχοθεραπευτες έχετε αντιμετώπισει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετωπισατε;
    Last edited by Janekr; 01-11-2020 at 09:51.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την συμπεριφορά της ψυχοθεραπευτριας μου.Εγω της έχω πει ότι θέλω να ελαττωσω τις συνεδρίες μου(όχι να της κόψω εντελώς) αλλά εκείνη είναι κατηγορηματικη λέει ότι πρέπει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα, με φέρνει σε δύσκολη θέση, κάθε φορά που το λέω μου λέει τα δικά της ότι χρειάζομαι θεραπεία κτλ.Εσεις που έχετε έρθει επαφή με ψυχοθεραπευτες έχετε αντιμετώπισει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετωπισετε;
    Καλησπέρα φίλε/φίλη εμένα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο! Για την ακρίβεια έχω να πάω 1 μήνα μπορεί και παραπάνω σε συνέδρια, λόγο οικονομικών προβλημάτων!! Τώρα μπορεί να κρίνει ότι χρειάζεσαι συχνές συνεδρίες, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να σε πιέσει πληρώνω κυρία μου θα έρθω μετά από δύο εβδομάδες, γιατί παράδειγμα μπορεί να μην έχω χρήματα, μπορεί να υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις!! Εκεί πας για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα σου, οποία και αν είναι, και όχι να σου προσθέτει άλλα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    επειδη εχει συμφερον να συνεχισεις συχνες συνεδριες, δεν ειναι ευκολο να κρινεις αν πραγματικα τις χρειαζεσαι, ή στα λεει επειδη δεν θελει να ζημειωσει την τσεπη της...

    κατα τα αλλα, εχεις καποια καλη εξελιξη μαζι της;;;
    αν οχι, θα μπορουσες να απευθυνθεις σε αλλον ψυχοθεραπευτη, να συζητησεις και το θεμα της συχνοτητας και να δεις μηπως βοηθηθεις παραπανω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επειδη εχει συμφερον να συνεχισεις συχνες συνεδριες, δεν ειναι ευκολο να κρινεις αν πραγματικα τις χρειαζεσαι, ή στα λεει επειδη δεν θελει να ζημειωσει την τσεπη της...

    κατα τα αλλα, εχεις καποια καλη εξελιξη μαζι της;;;
    αν οχι, θα μπορουσες να απευθυνθεις σε αλλον ψυχοθεραπευτη, να συζητησεις και το θεμα της συχνοτητας και να δεις μηπως βοηθηθεις παραπανω.
    Καλημερα,ποια ειναι η διαφορά όμως από 2 λιγότερες συνεδρίες το μήνα που θέλω να κάνω,η ίδια δουλειά γίνεται απλώς με λιγότερες συνεδρίες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Οι συνεδρίες γινοντε σε συνεργασία και των δύο ...
    Ο ψυχοθεραπευτής σου μπορεί να θέλει να σε βλέπει και κάθε μέρα ...
    Το θέμα είναι εσύ αντέχεις ?

    Γι αυτό συζητάς μαζί του και του αναλύεις τους λόγους που θέλεις να τον βλέπεις ίσως λιγότερες φορές ..
    Μπορεί να μην αντέχεις είτε συναισθηματικά είτε οικονομικά ....
    Αυτό οφείλει να το σεβαστή γιατί εκεί πας για να ηρεμήσεις και όχι για να σου γεννηθεί μια ακόμα επιβάρυνση ....

    Άλλωστε μετά το εύλογο χρονικό διάστημα που ορίζει κάθε ψυχοθεραπευτής πρέπει να αραιώνουν οι συνεδρίες ώστε να βλέπεις και εσύ και εκείνος τα αποτελέσματα τους.
    Σκοπός ολου αυτού δεν είναι μόνο να ανακαλύψουμε την πηγή του προβλήματος μας ,αλλά και τον τρόπο μόνοι μας πλέον, μεσα από όλα αυτά που μαθαίνουμε να το διαχειριζόμαστε με όσο το δυνατόν σωστό και ορθό τρόπο και όχι να είμαστε εξαρτημένοι από το θεραπευτή μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Κι εμένα τα ίδια μου έλεγε η ψυχολόγος μου όταν της πρότεινα να πηγαίνω δυο φορές τον μήνα αντί για τέσσερις . Θεωρώ ότι το έκανε γιατί θεώρησε ότι θα ξεχνούσε αυτά που της έλεγα , όπως αποδείχτηκε αργότερα δεν συγκρατούσε πολλές λεπτομέρειες από όσα της είχα διηγηθεί οπότε σταμάτησα να την βλέπω και άλλαξα ψυχολόγο.

    Όταν της έλεγα ότι είμαι καλύτερα και ότι κοιμάμαι καλύτερα και έχω περισσότερες δραστηριότητες και αθλούμαι και γενικά κάνω πράγματα που πρωτύτερα απέφευγα λόγω άγχους και για τους παραπάνω λόγους δεν χρειάζεται να πηγαίνω κάθε εβδομάδα δεν το δέχτηκε και την άλλαξα ...δεν τους βολεύει και πολύ να σε βλέπουν σε αραιά χρονικά διαστήματα διότι πρέπει να Καταβάλλουν προσπάθεια να θυμηθούν αυτά που τους λες.

    Φυσικά εξαρτάται και από την σοβαρότητα της κατάστασης. Αλλά στην τελική εσυ αποφασίζεις αν σου χρειάζεται ψυχοθεραπεία κάθε εβδομάδα.

    Εγώ θα άλλαζα ψυχολόγο αν αισθανόμουν τέτοιου είδους πίεση .και μόνο που σε βάζει σε τέτοιου είδους διλήμματα κάτι δεν πάει καλά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ωραία να σε βλέπει περισσότερο αλλά σου μίλησε για μία καλύτερη τιμή ;Μέρες κορονοιου και κάθε μέρα χάνονται δουλειές δεν είναι και εύκολο να δίνεις δυο επισκέψεις σε ψυχολόγο την βδομάδα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Σ'εμένα έχει συμβεί. Ήθελα να ελαττωσω τις συνεδρίες σε τρεις τον μήνα για (δήθεν) οικονομικούς λόγους και όταν το είπα στον ψυχοθεραπευτή μου αντέδρασε λέγοντας ότι χρειάζεται να πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Το ότι ήταν πρόσχημα εκ μέρους μου οι οικονομικοί λόγοι αποδείχθηκε όταν μου πρότεινε μείωση της αμοιβής του για να πηγαίνω κάθε εβδομάδα κι εγώ προτίμησα να σταματήσω. Απλά αισθανομουν πίεση και προτίμησα την εύκολη λύση. Δεν υπονοω ότι το ίδιο συμβαίνει στην περίπτωση σου. Ο τωρινός μου ψυχοθεραπευτής μου είχε πει εξ αρχής ότι είναι άνετος με την συχνότητα των συνεδριών. Παρόλα αυτά εγώ πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Είναι και θέμα ταιμινγκ εκτός από θέμα χημείας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σ'εμένα έχει συμβεί. Ήθελα να ελαττωσω τις συνεδρίες σε τρεις τον μήνα για (δήθεν) οικονομικούς λόγους και όταν το είπα στον ψυχοθεραπευτή μου αντέδρασε λέγοντας ότι χρειάζεται να πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Το ότι ήταν πρόσχημα εκ μέρους μου οι οικονομικοί λόγοι αποδείχθηκε όταν μου πρότεινε μείωση της αμοιβής του για να πηγαίνω κάθε εβδομάδα κι εγώ προτίμησα να σταματήσω. Απλά αισθανομουν πίεση και προτίμησα την εύκολη λύση. Δεν υπονοω ότι το ίδιο συμβαίνει στην περίπτωση σου. Ο τωρινός μου ψυχοθεραπευτής μου είχε πει εξ αρχής ότι είναι άνετος με την συχνότητα των συνεδριών. Παρόλα αυτά εγώ πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Είναι και θέμα ταιμινγκ εκτός από θέμα χημείας.
    Δεν ήσουν ευχαριστημένος με άλλα λόγια και το οικονομικό το εφερες ως πρόσχημα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την συμπεριφορά της ψυχοθεραπευτριας μου.Εγω της έχω πει ότι θέλω να ελαττωσω τις συνεδρίες μου(όχι να της κόψω εντελώς) αλλά εκείνη είναι κατηγορηματικη λέει ότι πρέπει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα, με φέρνει σε δύσκολη θέση, κάθε φορά που το λέω μου λέει τα δικά της ότι χρειάζομαι θεραπεία κτλ.Εσεις που έχετε έρθει επαφή με ψυχοθεραπευτες έχετε αντιμετώπισει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετωπισατε;
    Καλησπέρα. Εσύ αποφασίζεις για τις συνεδρίες. Απλά πρέπει να είναι σταθερό. Αν συμφωνήσετε κάθε δύο βδομαδες, θα ισχύει αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν είναι ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος. Έβγαζα αντίσταση στην ψυχοθεραπεία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δεν ήσουν ευχαριστημένος με άλλα λόγια και το οικονομικό το εφερες ως πρόσχημα;
    Δεν είναι ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος. Έβγαζα αντίσταση στην ψυχοθεραπεία

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Εφόσον συζητάς εδώ κάτι που αφορά την θεραπεύτρια σου και λες ότι αυτό σε δυσκολεύει και σε πιέζει σημαίνει ότι δεν είναι καλή θεραπευτρια. Θα έπρεπε να νιώθεις άνετα και όμορφα κι όχι να ζορίζεσαι. Μαζί θα έπρεπε να βρείτε μια λύση να σε κάνει εσένα να αισθάνεσαι καλά. Γνώμη μου δες βαθειά μέσα σου τι θέλεις. Ο εαυτός μας πάντα ξέρει το σωστό γι αυτόν αλλά δεν το αναγνωρίζει. Εγώ κάποτε που δεν έφυγα από θερπαυτρια που δεν μου άρεσαν διαφορά πράγματα και έβλεπα κακές συμπεριφορές το πλήρωσα.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30
    Καλησπέρα μίλησα με την ψυχοθεραπευτρια μου και της είπα ότι αυτήν την φορά θέλω να γίνει σεβαστή η απόφαση μου και να κάνω τις συνεδρίες 2 φορές το μήνα αντί για 4 και μου είπε εντάξει, με ρώτησε 2 φορές αν παίρνω την ευθύνη αυτής της απόφασης και της είπα ναι, καθώς έφευγα και βγήκα έξω μου είπε α ανάψω το φως έξω γιατί ήταν σκοτάδι εγώ το έκανα γύρισα να την χαιρετήσω και μου έκλεισε την πόρτα απότομα, ενώ τις προηγούμενες φορές με περίμενε μέχρι να έρθει το ανσασερ, δεν ξέρω αλλά στεναχωρηθηκα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Καλησπέρα μίλησα με την ψυχοθεραπευτρια μου και της είπα ότι αυτήν την φορά θέλω να γίνει σεβαστή η απόφαση μου και να κάνω τις συνεδρίες 2 φορές το μήνα αντί για 4 και μου είπε εντάξει, με ρώτησε 2 φορές αν παίρνω την ευθύνη αυτής της απόφασης και της είπα ναι, καθώς έφευγα και βγήκα έξω μου είπε α ανάψω το φως έξω γιατί ήταν σκοτάδι εγώ το έκανα γύρισα να την χαιρετήσω και μου έκλεισε την πόρτα απότομα, ενώ τις προηγούμενες φορές με περίμενε μέχρι να έρθει το ανσασερ, δεν ξέρω αλλά στεναχωρηθηκα.
    Όλα αυτά που νιώθεις, όπως αυτό που περιγράφεις, τα συζητάς μαζί της, χωρίς φόβο και ντροπές. Όχι μόνον επειδή την πληρώνεις, αλλά επειδή είναι καλό για τη ψυχική σου υγεία (όπως και για όλους μας) να συζητάμε για κάτι που μας ενοχλεί και να μην το καταπίνουμε αμάσητο. Κάντο με τρόπο ήρεμο και κοφτό: "την τελευταία φορά, όταν έφυγα από το γραφείο σου, ένιωσα οτι...".

Similar Threads

  1. Διαφωνία με την ψυχοθεραπευτρια μου
    By Janekr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-07-2020, 17:47
  2. Προβλημα με ψυχοθεραπευτρια
    By meppel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2018, 16:11
  3. Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια
    By iliana6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2012, 17:50
  4. Η ψυχοθεραπεύτριά μου με πλήγωσε!
    By σανυ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 09-03-2012, 01:18
  5. Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου.
    By frei in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 189
    Last Post: 31-07-2010, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •