Η συνέχεια της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ αντιπαράθεσης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 112
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999

    Η συνέχεια της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ αντιπαράθεσης.

    Καλημέρα Κρίνο και σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

    Ας συνεχίσουμε λοιπόν τον διάλογό μας.

    Ποτέ δεν είπα ούτε υποστήριξα ότι μπορώ να κάνω διάλογο μόνη μου.

    Το γιατί δεν απαντά το Ελανάκι το ξέρει μόνο η ίδια. Πάντως το μπάχαλο στο θέμα της δημιουργήθηκε ήδη, γι αυτό και άνοιξα νέο τόπικ. Είναι δικαίωμα του καθενός να απαντά όπου θέλει και όποτε θέλει, και είναι δικαίωμα του καθενός να θέτει τις ερωτήσεις όπως τις θέλει ( ακόμα και τσιγκλώντας) .

    Εγώ το δέχομαι, ότι έτσι λειτουργείς, αλλά το κάνεις συχνά αυτό στη ζωή σου? Να λες «εγώ έτσι λειτουργώ και τέρμα» κι ας ενοχλείται όποιος ενοχλείται?
    Στο φόρουμ αυτό, κάθε ένας θέτει το πρόβλημά του και τα διάφορα μέλη απαντάνε δίνοντας την όποια συμβουλή τους. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν, αν αρχίζαμε όλοι, όχι μόνο να απαντάμε στο μέλος αλλά και να απαντάμε, στο ίδιο θέμα στις απαντήσεις των άλλων μελών, προσπαθώντας, όπου το θεωρούμε απαραίτητο να «τροποποιήσουμε» τον τρόπο σκέψης τους? Ένα μπάχαλο.
    Και γιατί να τον τροποποιήσω ? Θα εκφράζομαι γενικευμένα ή συγκεκριμένα, όπως κρινω ότι ενδείκνυται ανά περίσταση και με το ύφος που μου βγαίνει. Αν διαφωνείς με τις διαπιστώσεις μου, πολύ απλά, παρέθεσε τις δικές σου, τις διαφορετικές. Άλλο αυτό και άλλο να αρχίσεις να κρίνεις την δική μου θέση στα μέσα ενός ανοιγμένου θέματος. Από εδώ και στο εξής λοιπόν, ξεκαθαρίζω τη θέση μου, δεν πρόκειται να δώσω σημασία σε ανάλογα σχόλια σου. θα τα αγνοήσω για να λειτουργήσω απερίσπαστα και το ίδιο ελπίζω να κάνει κι ο θεματοθέτης.

    Για το ότι δεν απάντησε και δεν συνεχίστηκε ο διάλογος δεν ξέρω αν ευθύνεσαι, ευθύνεσαι για το ότι χώνεσαι εκεί που δεν σου πέφτει λόγος, σχολιάζοντας το τι λεει ο οποιοσδήποτε που στην τελική μπορεί να έχει επιλέξει να το πει έτσι και εμφανίζεσαι εσύ, όχι απλά να του ζητάς εξηγήσεις αλλά και τροποποιήσεις!! Ελεος δηλαδή. Λειτουργησε όπως θες κι όπως γουστάρεις αλλά πρέπει να καταλάβεις το εξής βασικό. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΟΥ που τόσο έντονα διακηρύσσεις ενδέχεται ΚΑΤΑΠΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του άλλου καμιά φορά . Κι εσύ τι κάνεις τότε? Σφυρίζεις αδιάφορα?

    Λειτούργησε όπως θέλεις μέσα στο φόρουμ, ΑΡΚΕΙ να μην με εμποδίζεις – και τον οποιοδήποτε- δηλάδή να λειτουργώ και όπως θέλω εγώ.
    Σου πρότεινα λύσεις. Οποτε θέλεις να σχολιάσεις την απάντησή μου, στειλε μνμ, άνοιξε νέο θρεντ, απλά μη δημιουργείς μπάχαλο. Όχι, αδιάλλακτος εσυ΄. Γι αυτό λοιπόν κι εγώ καταλήγω στο να αγνοώ στο εξής τέτοιες παρεμβάσεις σου. Γιατί αν συνεχίσω να ασχολούμαι, ευθύνη για το μπάχαλο θα φέρω κι εγώ μετά.

    Επιπλεον το να σχολιαζω με ψου μου του τα οσα πρεσβευουν χρηστες με u2u δεν ειναι της ηθικης μου.

    Μένω σε αυτή τη φράση σου που για μένα δείχνει όλο το πρόβλημα.
    Αγαπητό Κρίνο μου, εγώ, δεν λειτουργώ όπως εσύ.
    Τις απόψεις που πρεσβεύω, ξέρω και ΠΟΥ να τις εκθέτω. Θα τις εκθέσω σε ένα τόπικ όπως η διαθρησκευτική ανοησία, ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο.

    ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση όμως, δεν έπρατα αυτό. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ το τι πρεσβέυω, με την φράση μου με την οποία καταπιάστηκες, αλλά ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ σε ένα μέλος. Κι όταν απαντώ, αλληλεπιδρώ. Κι όταν αλληλεπιδρώ, δεν το βλέπω αυτό σαν αφορμή για να εκθέσω τις απόψεις μου τόσο, όσο για να συμμετάσχω σε ένα πάρε δώσε αντιδράσεων διαλογικού τύπου.
    Ετσι λοιπόν, σίγουρα οι απαντήσεις που δίνω κατά καιρούς αποκρυσταλλώνουν τις εν γένει απόψεις μου για διάφορα θέματα, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΡΑΣΗ ΜΟΥ, γιατί στα πλαίσια της αλληλεπίδρασης, έχω σαν στόχο το να επικοινωνήσω όχι μόνο το να πρεσβεύω απόψεις.
    Ετσι λοιπόν και με τη φίλη μας θέλησα να της χτυπήσω ένα καμπανάκι και δεν ανέχομαι να πετάγεσαι εσύ και να μου λες, όφειλες να τροποποιήσεις τη σκέψη σου! ( γι αυτό και στο εξής θα σε αγνοώ σε παρόμοιες φασιστικού τύπου παρεμβάσεις).

    Αν δεν θέλεις λοιπόν αγαπητό Κρίνο να το κάνεις με u2u, αν δεν θέλεις όπως λες να σχολιάζεις με ψου ψου τα όσα πρεσβέυουν κατά την εκτίμησή σου τα διάφορα μέλη του φόρουμ, κάντο δημόσια, αλλά χωρίς να κατακερματίζεις το θέμα που έχει ανοιχθεί.

    Με χαρακτηρίζεις σαν παιδί γιατί δεν καταλαβαίνεις γιατί με ενόχλησε η στάση σου. Εγώ θα σου πω το άλλο. Εσύ φέρεσαι παιδιάστικά ώρες ώρες, που δεν καταλαβαίνεις ότι ενοχλείς.

    Άλλο σημείο.


    οταν γραφουμε (η λεμε) τις σκεψεις μας ειναι παρα πολυ πιθανον να ακουσεις ενστανσεις σε αυτο που λες, να αναπτυχθει διαλογος συμφωνιων η αντιρρήσεων η και επιχειρηματων.
    Για να καταλαβω δηλαδη προτιμας να μονολογεις μονη σου με τον Χ χρηστη???
    Τοτε ποια η εννοια του φορουμ?



    Υπάρχει εδώ ένας διαχωρισμός που δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεσαι. Άλλο να είμαστε σε ένα τόπικ που παραθέτουμε τις απόψεις μας πάνω σε ένα θέμα, όπως πχ στο κεφάλαιο γενικά, κάναμε στην διαθρησκευτική ανοησία ή στα όνειρα, κι άλλο το να ανοίγει ένα μέλος ένα θέμα για να ζητήσει βοήθεια. ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ….

    Οταν λοιπόν απαντώ σε ένα μέλος, έχοντας στο νου μου ότι μπορεί ο Κρίνος να μην εγκρίνει την απάντησή μου και να μου προτείνει τροποποιήσεις, να χωθεί από το πουθενά και να γίνει μπάχαλο, δυο ενδεχόμενα έχω. Η να μην απαντήσω, ή να απαντήσω και να σε αγνοήσω.

    Φαίνεται ότι έχεις στο μυαλό σου άλλη έννοια για το φόρουμ κι άλλο τρόπο να λειτουργείς, αδιαφορώντας για το αν δημιουργείται μπάχαλο. Μόνο που δεν πρόκειται για ένα φόρουμ έτσι γενικά και αόριστα. Πρόκειται για φόρουμ ψυχολογίας. Οπου τα άτομα χρήζουν υποστήριξη. Όταν λοιπόν ο στόχος παύει να είναι το να διασφαλίζουμε την ποιοτική και εύρυθμη λειτουργία του χώρου, όπου ο καθένας υποστηρίζει ΑΠΕΡΙΣΠΑΣΤΑ με όποιον τρόπο θέλει το κάθε μέλος που ανοίγει ένα θέμα, και το κάνουμε αυτό, λέγοντας ο καθένας ότι του κατέβει και όπου του κατέβει, τότε παύει να είναι ένα φόρουμ υποστήριξης και γίνεται ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων και αντιπαραθέσεων. ( που είναι ΚΑΙ αυτό η πύλη, αλλά δεν είναι μόνο αυτό).

    καλά μην αλλάζεις εσύ ποτέ των ποτών την παγιωμένη εδώ και δεκαετίες συμπεριφορά σου. Τι να σου πω τώρα? Δηλαδή τι πρέπει να συμβεί για να λάβεις υπόψη ότι ενοχλεί η δημιουργεί μπάχαλο καμιά φορά ή στάση σου?


    Η ερώτηση που έκανες, ήταν σχολιασμός της άποψής μου. Όπως μόνος σου λες. Στο τέλος βέβαια λες και για το ότι θα βοηθούσε την θεματοθέτρια, κι εγώ σου ξαναλέω, υπάρχουν χιλιάδες τρόποι να διαφωνήσεις μαζί με την άποψή μου, την φράση μου κτλ. ΚΑΝΤΟ. Ακόμα και για χάρη του θεματοθέτη. Αλλά χωρίς να ανοίγεις διάλογο μέσα στο διάλογο, γιατί σε αυτή την περίπτωση, θα σε αγνοήσω…

    Επίσης Κρινάκι μου, αν και εδώ δεν έχει λιακάδα δυστυχώς..
    Ο καιρός είναι μάλλον μουντός.. snif.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ορμα του weird μπραβο.θυμαμαι π ξαναδιαφωνουσατε στο παρελθον .παμε για νεο ματς..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    μισο να παρω πατατακια οσο σου απανταει το krinaki

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    αχαχαχαχαχχαχα!!!!!!!!!!1
    Με έκανες και γέλασα παναθεμά σε!@@
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σκισε τον.ειμαι σιγουρη σου ετημαζει κατι σπεσιαλ τωρα. λολολ ο κρινουλης

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by weird
    αχαχαχαχαχχαχα!!!!!!!!!!1
    Με έκανες και γέλασα παναθεμά σε!@@

    στο τελος τα @@ ειναι αυτα που νομιζω weird μου?χιχιχ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Οχι καλή μου, έτσι τα πάτησα καταλάθος...

    Μπορεί τελικά το κρινάκι να μην μας τιμήσει με την παρουσία του.
    Εχει μια αδυναμία στο να χώνεται σε ξένα θέματα, παρά στο να ανοίγει δικά του, που τον αφορούν.
    Αλλά τουλάχιστον θα σου μείνουν τα πατατάκια
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κοιτα....
    ειναι γενικο το φαινομενο καποιος που δεν θελει να ασχοληθει με τα πραγματικα του προβληματα να ασχολειται μονο με των αλλων για να περναει ο χρονος του ανωδυνα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Και μετά να συμβουλέυει,
    ας ασχολείται ο καθένας με τη δική του την καμπούρα, κι όχι του αλλουνού.
    Είναι κι αυτό γενικό φαινόμενο??
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι και ειναι πολοι εδω μεσατετιου στιλ.ποιος ξερει πωσο χαλια θα εινε γενικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Ειναι η ιδεα μου η εισαι γενικα πολυ φορτωμενη ψυχολογικα αυτο τον καιρο; Αυτη την εντυπωση εχω και απο το οτι κατα διαστηματα παιρνεις αμπαριζα ολα τα τοπικ και ποσταρεις συνεχως. Εχεις αναγκη καπου να ξεδωσεις γιατι θα σκασεις
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σε μενα τολες αυτο?αν ηθελα να γραψω κατι θα το εγραφα μην σκας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Οχι στην weird
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Ειναι η ιδεα μου η εισαι γενικα πολυ φορτωμενη ψυχολογικα αυτο τον καιρο; Αυτη την εντυπωση εχω και απο το οτι κατα διαστηματα παιρνεις αμπαριζα ολα τα τοπικ και ποσταρεις συνεχως. Εχεις αναγκη καπου να ξεδωσεις γιατι θα σκασεις
    Η αλήθεια είναι οτι με παραξένεψαν αρκετά τα u2u σου που είχαν ως περιεχόμενο την απορία αν είμαι καλά και γιατί γράφω τόσο συχνά. Απο ένα σημείο και μετά άρχισα να ανησυχω.. Λεω έγραψα πολλά σήμερα και ίσως μου στείλει μήνυμα να \"τσεκάρει\" αν είμαι καλά... το έβρισκα περίεργο.

    Οταν υποστηρίζω Ολα είναι δανεικά, δεν το κάνω για να \"ξεδώσω\". Ελλιώς θεωρώ οτι η υποστήριξή μου δεν θα ήταν ωφέλιμη, και θα λάμβανα διαφορετικό feedback.
    όταν θέλω να ξεδώσω,μιλάω σε μια φίλη μου, τρέχω στο γυμναστήριο, ή γράφω...

    Δεν το κάνω με το να υποστηρίζω κόσμο στο φόρουμ.... Εξάλλου, πολλές ώρες στο γραφείο είμαι ουσιαστικά μόνη μου χωρίς να μου έχει αναθέσει κάποια δουλειά. Είναι μια ευχαρίστηση για μένα να μπαίνω στο φόρουμ, αφού δεν έχω νετ στο σπίτι, και να γράφω τότε..

    Ισα ίσα, όταν δεν είμαι καλά με τον εαυτό μου, τότε είναι που ούτε μπαίνω, ούτε γράφω συχνά γαιτί θεωρώ οτι δεν μπορώ να δώσω το ίδιο.

    Πρέπει να σου πω λοιπόν οτι δεν έχεις δικιο.


    Δεν συνηθίζω να ξεσπάω το νεύρα μου πάνω στους ανθρώπους, ούτε να τους κατηγορώ άδικα.
    Με τον Κρίνο με έχει ενοχλήσει πολύ η χθεσινή του συμπεριφορά η οποία είναι ένα γενικότερο φαινόμενο.
    Και ναι, όταν κάτι με ενοχλεί, το εκδηλώνω, εκεί που πρέπει, την ώρα που πρέπει, ακόμα και με τον φορτισμένο τρόπο μου και δεν το κρατάω μέσα μου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    καλημέρα...συγνώμη τι πανικός είναι αυτός που γίνεται εδω μέσα???!!!!
    όσο πάμε και χειροτερεύουμε!!!
    γουιρντ μου, πραγματικά δεν έχει σημασία αν θα σου απαντήσει ο κρίνος ή όχι, σημασία έχει ότι σε ενόχλησε κάτι και κατ\' εμε με έναν πολύ σωστό και ευγενικό τρόπο εξέφρασες την ενόχληση σου...όποιος έχει την διάθεση να λύσει τα προβλήματά του τα λύνει, όποιος μπορεί να κάνει μια επικοδημητική (το σκότωσα, νομίζω..!) συζήτηση την κάνει....απο εκεί και πέρα συνεχίζεις να κάνεις αυτό που κάνεις στο φόρουμ..εκφράζεις τις απόψεις σου, διαφωνείς, συμβουλεύεις, εκφράζεις τα προβληματα σου, ζητάς βοήθεια...όλα τα υπόλοιπα είναι ελαφρώς ανούσια...

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •