Διπολικη και αυξηση βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10

    Διπολικη και αυξηση βαρους

    Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουριο μελος. Εχω ανοιξει κ αλλο ενα θεμα με διπολικη και ερωτα πριν λιγες μερες αλλα ηθελα να μοιραστω εναν ακομη προβληματισμο μου σωματικης φυσεως.
    Απο το 2014 που ξεκινησα αντιψυχωσικα solian (ποσα mg δεν θυμαμαι να σας πω) αρχισε ελαχιστα να αυξανεται το βαρος μου. Πχ ημουν τοτε 19 στα 20 και ημουν 50 κιλα , πταν τα ξεκινησα πηρα 4-5 αλλα το σωμα μου ηταν οκ φαινοταν δλδ ωραιο και αδυνατο, δεν εκανα ποτε ιδιαιτερη γυμναστικη, δεν ειχα θεμα με τος σωμα ουτε το βαρος , ετρωγα οτι ηθελα χωρις Να παχαινω. Οπως σας ειπα πηρα 5 κιλακια αλλα ολα κομπλε. Μετα αργοτερα μεσα στη χρονια το Νοεμβριο που νοσηλευτηκα για 2 εβδομαδες, βγαινοντας και στη προσπαθεια μου να συνελθω, αντι να ‘ανεβω’, επεσα πολυ μετα την κλινικη σαν μια μινι καταθλιψη, αλλα χοντρη. Ε και εγινα κι εγω χοντρη. Πηγαινα σε ψυχιατρους οι οποιοι μου δινανε λαθος χαπια να το πω; Με ειχε δει ενας θυμαμαι και μου εδωσε χαπια με κορτιζονη τα οποια δεν θυμαμαι ονομα αλλα και μου ανοιγαν τρομερα την ορεξη και δεν με βοηθουσαν ψυχολογικα καθολου. Και μεσα σε 1,5 χρονο δλδ το 2015-2016 πηρα 40 κιλα και εφτσας τα 92!!! Βεβαια αργοτερα βρηκαμε τη σωστη αγωγη και ειμαι οκ αλλα παιδια τα κιλα μου μεινανε και ειναι χαλια. Απο τοτε παλευω διχως αποτελεσμα μονιμο να χασω τα κιλα και να ξαναποκτησω το ωραιο σου που ειχα , αλλα ματαια. Το 2017 εκανα μια προσπαθεια Εχασα 20 κιλα με τη βοηθεια μιας καλης διαιτολογου και την διμη μου θεληση βεβαια, αρα πηρα στα 72. Ειμαι 1,70 να σημειωσω. Επαναπαυτηκα πολυ και σκεφτηκα αφου τα εχασα μπορω να φαω οτι θελω, ε και αρχισα παλι να τρωω. Τα ξαναπηρα. Φετος εκανα αλλη μια προσπαθεια καθως ξεκινησα τον Μαιο μεχρι τον ιουλιο ειχα χασει 8! Μεχρι εκει. Λογω οικονομικων δεν συνεχισα... αλλα τα ξαναπηρα κ αυτα τα κιλα πισω.
    Ειμαι πολυ στεναχωρημενη που εχει χαλασει το σωμα μου και η εμφανιση μου και δεν μπορω να ακολουθησω εναν υγειινη τροπο διατροφης και ζωης και δεν προκειται να ξαναγινω οπως ημουν
    Εχει καποιος/-α παρομοιο προβλημα?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1
    Αγαπητή φίλη, χρειάζεσαι ηρεμία. Εγώ έχω σταθεροποιηθει πλήρως.Παίρνω πρωί ζολοτριν 50mg με 0.50 mg xanax, Το μέσημερι 0,50mg xanax πάλι, και το βράδυ rispersal 2 mg με μισό the xanax. Πάλευα 19 χρόνια να βρω την σωστή προβολή της θεραπεία και τώρα ισορροπησα επιτέλους. Επίσης πότε δεν ξεχνάς την δόση των φαρμάκων γιατί έχεις πισογυρίσματα και φοβερή αστάθεια.Για να παίρνω την σωστή δοσολογία εμένα με ενδιαφέρει βοήθησε ένας εβδομαδιαίος τακτοποιητης χαπιών. Έπειτα έκανα τεστ δυσανεξίας. Είναι η μόνη αποτελεσματική μέθοδος που με βοήθησε εμένα καθώς δεν ήθελα να μετραω
    Θερμίδες. Απλά αφαιρείς από την διατροφή σου ότι σε πειράζει κ επανέρχεσαι στα κιλά ακολουθώντας πιστά το τεστ δυσανεξίας και με υπομονή και θέληση. Βρες έναν καλό και οικονομικό τεστ δυσανεξίας και καντο. Και θα με θυμηθείς. Ευχομαι να σε βοήθησα. Καλή επιτυχία

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ 4 ΧΡΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠ. ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ . ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΓΕΝΕΙς ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα , πασχω και εγω απο διπολικη διαταραχη τυπου β ομως , ο γιατρος μου εχει συνταγογραφησει σταθεροποιητη τον οποιο μια παιρνω μια οχι καθως εχω και μεγαλη φαρμακοφοβια , απο εκει και περα ναι μεσα στις παρενεργειες ειναι και η αυξηση βαρους , ομως πιστευω , οπως ειπε και ο γιατρος μου , με μια σωστη διατροφη αυτο σαν ουσια δεν επεμβαινει στον μεταβολισμο ακεραια ωστε να τον επηρεασει , βεβαια γνωριζω πως καποιοι σταθεροποιητες το κανουν , οποτε και εκει ισως χρειαστει να κανει καποιες εξετασεις η γυναικα σου και να δουλεψει με καποιο διατροφολογο που θα της συστησει μια σωστοτερη διατροφη .Αμα την ενοχλει η εικονα του σωματος της ειναι επιβεβλημενο να κανει κατι ωστε να το αλλαξει , ειτε να αποδεχτει ειτε να το καλυτερεψει καθως ειναι επιβαρυντικος ψυχολογικος παραγοντας

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ
    By apofasismeni in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 07-07-2020, 00:22
  2. Αλοπεριδολη και αύξηση βάρους
    By Anonimakis in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2018, 20:20
  3. Abilify - Αύξηση βάρους
    By λουλούδι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 20-08-2017, 12:14
  4. αντικαταθλιπτικα και αυξηση βαρους
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2015, 21:44
  5. Αύξηση βάρους: ταμπού;
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 14-03-2011, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •