Συνεχόμενη αρρυθμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Συνεχόμενη αρρυθμία

    Αυτό που πέρασα το πρωί εύχομαι να μην το περάσει άνθρωπος.Σηκωθηκα μια χαρά και μόλις ξάπλωσα ξανά με έπιασε συνεχόμενη αρρυθμία (έκτακτες συστολές ) δεν ξέρω για πόση ώρα...μόλις σηκώνομουν κάπως περνούσαν,μόλις ξάπλωνα ένιωθα ότι εντάξει θα "φυγω" ...Ήταν η μία πίσω από την άλλη, κυριολεκτικά!!Έκανα το τελευταίο μου τριπλεξ μαζί με καρδιογράφημα 2 Οκτωβρίου και μου τα βρήκε όλα τέλεια πέρα από αυτή την μικρή πρόπτωση με την ήπια ανεπάρκεια που έχω που είπε είμαι άνευ σημασίας.Διανυω κοντά τον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό..Το καλό είναι ότι δεν πανικοβληθηκα καθόλου ,πήρα τον καρδιολόγο μου τηλέφωνο και μου είπε βέβαια ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και ότι πρέπει να βάλω χολτερ να δούμε τι στην ευχή είναι.Εχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο;Και τι του βρήκαν ,ποια η διάγνωση;να τρομοκρατηθω;Μηπως πεθάνω;;
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Κανείς δεν πέθανε από αρρυθμίες. Βάλε το χολτερ για να σου φύγει και ο τελευταίος φόβος. Παλιά με έπιαναν και μένα έκτακτες/αρρυθμίες με τις ώρες. Είναι τρομακτικό, αλλά είμαι ακόμα εδώ. Συνέβαινε σε περιόδους έντονου στρες ή στενοχώριας. Τώρα που είσαι έγκυος, οι ορμόνες θα χτυπάνε κόκκινο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκομαι σε περιοδο στρες.Δεν τρώω καθόλου καλά γιατί είμαι συνέχεια με (συγνώμη που θα το πω ) εμετούς ,το μεγαλύτερο μέρος της μέρας είμαι με φρούτα κυρίως,δεν πίνω πολύ νερό γιατί το βγάζω και αυτό δυστυχώς ,το στομάχι μου βαράει ταμπούρλο από πείνα,η πίεση μου είναι στα τάρταρα και δεν ξέρω αν όλα αυτά επηρεάζουν την καρδιά μου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι το έμβρυο καθώς μεγαλώνει μπορεί να πιεζει.τα όργανα μου και αυτό συμβάλει ίσως ...επίσης έχω διαρκώς καούρα.Ισως φταίει βέβαια που δεν μου έχουν γράψει μαγνήσιο ακόμα και επηρεάζει και αυτό την κατάσταση...Τι να πω τα έχω χάσει.Εχω περάσει ένα σωρό ψυχοσωματικά στην ζωή μου,αλλά αυτό δεν το έχω ξανανιώσει ποτέ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλησπερα και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

    Κοιτα να τρως πολύ καλα γιατί το μωρο σου θα πάρει οτι ειναι να παρει ,εσυ θα μεινεις απο¨καυσιμα¨που λεμε και τοτε θα εχεις πραγματικα θεμα ..
    Αν δεν μπορεις να φας τουλάχιστον να πίνεις πολύ νερό και κυρίως ηλεκτρολύτες..

    Με τον θυροειδή σου πως πας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Προσπάθησε να πίνεις νερό μια δυο γουλιες κάθε τόσο. Αφού βρίσκεσαι στον τέταρτο μήνα, οι εμετοί και αναγουλες θα αραιώσουν. Δεν μπορείς όμως να την βγαλεις μόνο με φρούτα λες και είσαι γορίλας. Έστω λίγο κρεατάκι στην κατσαρόλα με λίγο λάδι χωρίς οτιδήποτε θα μπορούσε να ενοχλήσει το στομάχι όπως κρεμμύδι σκόρδο κλπ. Μίλα με το γιατρό σου για κάποιο πρόγραμμα διατροφής

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μαριλου σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Εξετασεις για θυρεοειδή είχα κάνει πριν ένα μήνα και βγήκαν καλές τώρα θα ξανακάνω επαναληπτικές...θα προσπαθήσω να φτιάξω το όλο θέμα με την διατροφή και βλέπουμε τι θα γίνει,ελπίζω να συνεργαστεί και το στομάχι μου με όλα αυτά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Μαριλου σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Εξετασεις για θυρεοειδή είχα κάνει πριν ένα μήνα και βγήκαν καλές τώρα θα ξανακάνω επαναληπτικές...θα προσπαθήσω να φτιάξω το όλο θέμα με την διατροφή και βλέπουμε τι θα γίνει,ελπίζω να συνεργαστεί και το στομάχι μου με όλα αυτά
    Να ξέρεις ότι τέτοια χαζά με την καρδιά έκανα και εγώ στις εγκυμοσύνες μου γιατί είχα πολύ χαμηλή φερρίτηνη..
    Το πρώτο τρίμηνο ήμουν και εγώ έτσι και μάλιστα έχασα κιλά αντί να βάλω ...
    Μετά έστρωσα όμως και όταν άρχισα να τρώω σωστά και κιλά πήρα και σταμάτησαν όλα αυτά που με ταλαιπωρούσαν !

    Συμπληρώματα παίρνεις ?
    Ασβέστιο ,σίδηρο μαγνήσιο?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Το μόνο που παίρνω είναι felicin.Τον σίδηρο προσπαθούμε να τον καθυστερήσουμε όσο πιο πολύ μας παίρνει γιατί πριν μείνω έγκυος έπαιρνα ήδη σίδηρο για 9 μήνες και για να μην μου πειράξει το συκώτι το κόψαμε για λίγο.Με τις εξετάσεις αίματος που έκανα ο σίδηρος μου είναι σταθερά στο 30.Εχω το στίγμα και δεν έχω ποτέ παραπάνω,δεν ανησυχούμε όμως αρκεί να μην πέσει κάτω από 28.Το διατηρώ με λίγο κρέας όσο μπορώ..Ασβέστιο θα μου το ξεκινήσει στον 5μπτο μήνα ,όπως την προηγούμενη φορά αλλά θα του πω να με βαλει στο μαγνήσιο απο τώρα (έτσι μου είπε ο καρδιολόγος) γιατί μιας και δεν μπορώ να πάρω χάπι για την καρδιά το μαγνήσιο είναι το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει.Ελπιζω δηλαδή..Τώρα το απόγευμα έχω ραντεβού με τον καρδιολόγο ,όχι τον δικό μου γιατί για να κλείσω επείγον ραντεβού σε αυτόν πρέπει να κάνω τάμα.Εκλεισα σε έναν άλλο για ένα καρδιογράφημα προς το παρόν για να δούμε τι στο καλό γίνεται.Τωρα που έφαγα και έχω το στομάχι μου γεμάτο (θεέ μου με το ζόρι τα κρατάω όμως ) οι έκτακτες εξαφανίστηκαν ..ελπίζω να είναι από το στομάχι όλα αυτά και όχι από κάτι άλλο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αυτό που πέρασα το πρωί εύχομαι να μην το περάσει άνθρωπος.Σηκωθηκα μια χαρά και μόλις ξάπλωσα ξανά με έπιασε συνεχόμενη αρρυθμία (έκτακτες συστολές ) δεν ξέρω για πόση ώρα...μόλις σηκώνομουν κάπως περνούσαν,μόλις ξάπλωνα ένιωθα ότι εντάξει θα "φυγω" ...Ήταν η μία πίσω από την άλλη, κυριολεκτικά!!Έκανα το τελευταίο μου τριπλεξ μαζί με καρδιογράφημα 2 Οκτωβρίου και μου τα βρήκε όλα τέλεια πέρα από αυτή την μικρή πρόπτωση με την ήπια ανεπάρκεια που έχω που είπε είμαι άνευ σημασίας.Διανυω κοντά τον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό..Το καλό είναι ότι δεν πανικοβληθηκα καθόλου ,πήρα τον καρδιολόγο μου τηλέφωνο και μου είπε βέβαια ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και ότι πρέπει να βάλω χολτερ να δούμε τι στην ευχή είναι.Εχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο;Και τι του βρήκαν ,ποια η διάγνωση;να τρομοκρατηθω;Μηπως πεθάνω;;
    Το έχω περάσει και εγώ στην εγκυμοσύνη. Μόλις ξαπλωνα άρχιζε αυτό το μαρτύριο. Έβαλα holter. Τελικά δεν ήταν τίποτα σοβαρό. Μου είχαν δώσει ένα φάρμακο για όσο ήμουν έγκυος και μετά το σταμάτησα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Το μόνο που παίρνω είναι felicin.Τον σίδηρο προσπαθούμε να τον καθυστερήσουμε όσο πιο πολύ μας παίρνει γιατί πριν μείνω έγκυος έπαιρνα ήδη σίδηρο για 9 μήνες και για να μην μου πειράξει το συκώτι το κόψαμε για λίγο.Με τις εξετάσεις αίματος που έκανα ο σίδηρος μου είναι σταθερά στο 30.Εχω το στίγμα και δεν έχω ποτέ παραπάνω,δεν ανησυχούμε όμως αρκεί να μην πέσει κάτω από 28.Το διατηρώ με λίγο κρέας όσο μπορώ..Ασβέστιο θα μου το ξεκινήσει στον 5μπτο μήνα ,όπως την προηγούμενη φορά αλλά θα του πω να με βαλει στο μαγνήσιο απο τώρα (έτσι μου είπε ο καρδιολόγος) γιατί μιας και δεν μπορώ να πάρω χάπι για την καρδιά το μαγνήσιο είναι το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει.Ελπιζω δηλαδή..Τώρα το απόγευμα έχω ραντεβού με τον καρδιολόγο ,όχι τον δικό μου γιατί για να κλείσω επείγον ραντεβού σε αυτόν πρέπει να κάνω τάμα.Εκλεισα σε έναν άλλο για ένα καρδιογράφημα προς το παρόν για να δούμε τι στο καλό γίνεται.Τωρα που έφαγα και έχω το στομάχι μου γεμάτο (θεέ μου με το ζόρι τα κρατάω όμως ) οι έκτακτες εξαφανίστηκαν ..ελπίζω να είναι από το στομάχι όλα αυτά και όχι από κάτι άλλο.
    Ηρέμησε! περισσότερο ζημιά κάνεις στον ευατο σου από τις σκέψεις και το άγχος σου παρά από οτιδήποτε άλλο!

    Να κάνεις μικρά γεύματα και συχνά ...δεν χρειάζεται να τρως ποσότητες αρκεί να είναι με σωστες τροφές .
    Το στομάχι δυστηχως ταλαιπωρείται συνέχεια και όσο μεγαλώνει το μπεμπακι σου θα πιέζει ακόμα περισσότερο...

    Υπομονή και θετικές σκέψεις !
    Σκέψου μόνο ότι όσο εγκυμονούμε κάνουμε συνέχεια εξετάσεις οπότε όλα είναι ελενχομενα !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Συμπληρωμα για καρδια ειναι το q10 κιου τεν διαβαζεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Αλεξία και Μαριλου ευχαριστώ για το κουραγιο!Ουφ πήγα καρδιολόγο και από την "απεργία" πεινας είχα πολύ υψηλούς παλμούς και δεν είδαμε τίποτα από έκτακτες...γύρισα σπίτι έφαγα σνίτσελ και την χορτοσουπα του παιδιού που άφησε χαχαχαχαχα και αισθάνομαι το αίμα μου να κυκλοφορεί στο σώμα μου επιτέλους...Μου έβαλε χολτερ βέβαια για να δούμε τι γίνεται και θα πάω αύριο να δούμε τι τα προκαλεί όλα επιτέλους..Τόσα λεφτά έχω χαλάσει για τριπλεξ και ένα χολτερ δεν έβαζα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αλεξία και Μαριλου ευχαριστώ για το κουραγιο!Ουφ πήγα καρδιολόγο και από την "απεργία" πεινας είχα πολύ υψηλούς παλμούς και δεν είδαμε τίποτα από έκτακτες...γύρισα σπίτι έφαγα σνίτσελ και την χορτοσουπα του παιδιού που άφησε χαχαχαχαχα και αισθάνομαι το αίμα μου να κυκλοφορεί στο σώμα μου επιτέλους...Μου έβαλε χολτερ βέβαια για να δούμε τι γίνεται και θα πάω αύριο να δούμε τι τα προκαλεί όλα επιτέλους..Τόσα λεφτά έχω χαλάσει για τριπλεξ και ένα χολτερ δεν έβαζα...
    Τα λεπτά που ακολουθούν αμέσως μετά το φαγητό θα δείξει παραπάνω παλμούς αλλά είναι φυσιολογικό. Στο λέω για να θυμάσαι την κάθε ώρα που έφαγες και να το διασταυρωσεις και να μην ανησυχείς άδικα.
    Όλα καλά θα πάνε
    Θα περιμένουμε νέα σου αύριο!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αλεξία και Μαριλου ευχαριστώ για το κουραγιο!Ουφ πήγα καρδιολόγο και από την "απεργία" πεινας είχα πολύ υψηλούς παλμούς και δεν είδαμε τίποτα από έκτακτες...γύρισα σπίτι έφαγα σνίτσελ και την χορτοσουπα του παιδιού που άφησε χαχαχαχαχα και αισθάνομαι το αίμα μου να κυκλοφορεί στο σώμα μου επιτέλους...Μου έβαλε χολτερ βέβαια για να δούμε τι γίνεται και θα πάω αύριο να δούμε τι τα προκαλεί όλα επιτέλους..Τόσα λεφτά έχω χαλάσει για τριπλεξ και ένα χολτερ δεν έβαζα...
    Καλημερα !

    Καλα φτιαχνεις χορτοσουπα για τον παιδι και δεν τρως?Δεν υπαρχει καλυτερο γευμα απο αυτο!!!!

    Εγω αν σου πω οτι ποτέ δεν εχω βάλει χολτερ...και ας εχω κατα καιρούς κατι έκτακτες αλλα ξερω οτι ειναι απο τον χαμηλο αιματοκρίτη μου ...
    Ασε με τεσσερα χειρουργεία που εχω κάνει δεν χρειάζεται να τεστάρω άλλο την καρδιά μου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Λοιπόν λοιπόν!Πήρα τα αποτελέσματα επιτέλους από τον καρδιολόγο και έδειξε ότι έχω κάποια "επεισοδιακια" με υπερκοιλιακες και κοιλιακές συστολές...Δεν εντοπίστηκε καμία μαρμαρυγή ούτε κοιλιακή ταχυκαρδία δόξα το θεό.Μου είπε ότι δεν χρήζει διερεύνηση το θέμα και ότι στις εγκύους είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο!Είπε απλά να μην κουράζομαι πολύ γιατί ανεβάζω εύκολα παλμούς (η αγυμνασια μου φταίει για όλα ) και ότι στους επόμενους μήνες θα έχω ταχυκαρδία ακόμα και ήρεμη να είμαι...καλά αυτό το ήξερα ,το περίμενα..Είχα συνολικά 411 υπερκοιλιακες και κάποιες αραιές κοιλιακές.Μετα την εγκυμοσύνη μου είπε ότι με ένα καπάκι μπορεί να μου το λύσει τελείως το θέμα αλλά θα το σκεφτώ,αν φτάσω στο αμήν και με ενοχλούν τόσο πολύ θα δούμε...εγώ ξέρω ότι πάνω από 1.000 δίνουν χαπακι γι'αυτό είπα θα το σκεφτώ...όλα καλά λοιπόν ,έφυγε από πάνω μου βάρος 100 κιλών νιώθω...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σήμερα έχασα την μάχη...Αρρυθμία-Κρίση πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2009, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •