Συνεχόμενη αρρυθμία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκομαι σε περιοδο στρες.Δεν τρώω καθόλου καλά γιατί είμαι συνέχεια με (συγνώμη που θα το πω ) εμετούς ,το μεγαλύτερο μέρος της μέρας είμαι με φρούτα κυρίως,δεν πίνω πολύ νερό γιατί το βγάζω και αυτό δυστυχώς ,το στομάχι μου βαράει ταμπούρλο από πείνα,η πίεση μου είναι στα τάρταρα και δεν ξέρω αν όλα αυτά επηρεάζουν την καρδιά μου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι το έμβρυο καθώς μεγαλώνει μπορεί να πιεζει.τα όργανα μου και αυτό συμβάλει ίσως ...επίσης έχω διαρκώς καούρα.Ισως φταίει βέβαια που δεν μου έχουν γράψει μαγνήσιο ακόμα και επηρεάζει και αυτό την κατάσταση...Τι να πω τα έχω χάσει.Εχω περάσει ένα σωρό ψυχοσωματικά στην ζωή μου,αλλά αυτό δεν το έχω ξανανιώσει ποτέ.


    Το μαγνησιο βοηθαει πολυ στις αρρυθμιες. Εχω πασχω απο κρισεις αγχους φοβιες κλπ και καποια στιγμη που με ειχαν πιασει τρελλες αρρυθμιες σε μερες που τα μυαλα ηταν στα καγκελα εβαλα χολτερ και ειχα 12000 εκτακττες. Παρα πολλες βεβαια αλλα αθωες ... Μου εδωσε μαγνησιο γιατι ηταν λιγο χαμηλο και βεβαια η διαφορα μου ηταν μερα με την μερα που αρχιζε να φευγει το αγχος. Επισης εκτακτες εχω στις γονιμες μερες η πριν την περιοδο. Με τα λιγα με τα πολλα βγαλε τις μερες τις γονιμες που ειμαστε χαλια,βγαλε τις μερες πριν την περιοδο ,βγαλε και τις μερες της περιοδου.... Ε τι μενει; Με το ζορι μια εβδομαδα να ειμαστε
    Καλα..... Χαχαχαχα

  2. #17
    Παιδια καλησπέρα κι από εμένα. Γράφω εδώ γιατί το θέμα με τις έκτακτες με απασχολεί κι εμένα εδώ και 2 χρόνια. Το πρώτο χολτερ που είχα βάλει πέρυσι μου είχε δείξει γύρω στις 300. Φέτος έβαλα πριν 1 μήνα και έδειξε 50. Έχω κάνει πλήρη καρδιολογική έλεγχο και είναι όλα καλά. Το θέμα όμως είναι ότι εμένα με τρομάζουν παρα πολυ...τις νιώθω τόσο έντονα. Ενώ για ένα μήνα περίπου ήμουν καλά με λίγες εκτακτες, εδώ και μια εβδομάδα με έπιασαν πολύ έντονες...παίρνω lopressor 1/4 πρωί βράδυ, αλλά νιώθω ότι δεν μου κάνει τίποτα. Ειδικά εχθές το βράδυ με έπιασαν πολύ έντονες και συνεχόμενες για 2 ώρες και δεν ήξερα τι να κάνω...είχα απελπιστεί. Φοβήθηκα τόσο πολύ! Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω λίγο παραπάνω lopressor?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by mary_exa View Post
    Παιδια καλησπέρα κι από εμένα. Γράφω εδώ γιατί το θέμα με τις έκτακτες με απασχολεί κι εμένα εδώ και 2 χρόνια. Το πρώτο χολτερ που είχα βάλει πέρυσι μου είχε δείξει γύρω στις 300. Φέτος έβαλα πριν 1 μήνα και έδειξε 50. Έχω κάνει πλήρη καρδιολογική έλεγχο και είναι όλα καλά. Το θέμα όμως είναι ότι εμένα με τρομάζουν παρα πολυ...τις νιώθω τόσο έντονα. Ενώ για ένα μήνα περίπου ήμουν καλά με λίγες εκτακτες, εδώ και μια εβδομάδα με έπιασαν πολύ έντονες...παίρνω lopressor 1/4 πρωί βράδυ, αλλά νιώθω ότι δεν μου κάνει τίποτα. Ειδικά εχθές το βράδυ με έπιασαν πολύ έντονες και συνεχόμενες για 2 ώρες και δεν ήξερα τι να κάνω...είχα απελπιστεί. Φοβήθηκα τόσο πολύ! Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω λίγο παραπάνω lopressor?
    Θα μιλησεις με το γιατρο σου για αυτο, το λοπρεζολ ριχνει κ την πιεση, δεν μπορουμε εμεις να σου πουμε ποσο θα παιρνεις, αλλα κανε ενα τηλ στον καρδιολογο που στο εγραψε.

    Για 300 εκτακτες σου εγραψε αναστολεα; περιεργο μου ακουγεται. Τι ηλικια εχεις;

    Εγω παιρνω το procolaran για ορθοστατικη ταχυκαρδια. Στο τελευταιο χολτερ που εβαλα ειχα 30 εκτακτες. Συνηθως εχω πιο λιγες. Νερο , καλη ενυδατωση και ελεγχο ηλεκτρολυτων να κανεις. Ενα συμπληρωμα μανγησιου θα σε βοηθουσε.
    Last edited by Skiouros8; 21-11-2020 at 14:03.

  4. #19
    Είμαι 42. Όχι εκείνος μου είπε ότι δεν χρειάζομαι τίποτα, απλα όταν είναι πολύ έντονο να παίρνω. Άσχετα που εγω επειδή φοβάμαι παίρνω πιο συχνά... Στο τελευταίο χολτερ είχα 50 και μου είπε να το κόψω τελείως, αλλά πανω που τον είχε ελλατωσει και ήμουν έτοιμη να το κόψω την τελευταία εβδομάδα με έχουν ταράξει...με αποκορύφωμα εχθές το βράδυ που είχα για 2 ώρες πολλές...Α πήρα ξανά και μαγνήσιο από εχθές γιατί το είχα σταματήσει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μαγνησιο πρεπει να παιρνεις για ενα διαστημα συνεχομενα για να κανεις επιπεδα. Νερο να πινεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το λοπρεζορ μου το ειχαν γραψει κ μενα αλλα τελικα προτιμησαμε το προκολαραν γιατι δεν ριχνει την πιεση. Το προκολαραν βεβαια δεν σταματαει τις εκτακτες. Η πιεση μου αυτη τη στιγμη ειναι 94/52 :/ Το προκολαραν μου την ανεβαζει λιγο ευτυχως.
    Καποτε με απασχολουσαν οι εκτακτες αλλα μολις σταματησα να το σκεφτομαι, σταματησα να τις νιωθω. Κουραση, αφυδατωση, διατροφη, αγχος επηρεαζουν.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μαγνησιο πρεπει να παιρνεις για ενα διαστημα συνεχομενα για να κανεις επιπεδα. Νερο να πινεις
    Νερο πίνω παρα πολύ 2-3 λίτρα την ημέρα. Τι εννοείς για το μαγνήσιο να κάνω επίπεδα? Έπαιρνα το καλοκαίρι αλλά μετά το σταμάτησα γιατί με πειράζει λίγο στο έντερο.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το λοπρεζορ μου το ειχαν γραψει κ μενα αλλα τελικα προτιμησαμε το προκολαραν γιατι δεν ριχνει την πιεση. Το προκολαραν βεβαια δεν σταματαει τις εκτακτες. Η πιεση μου αυτη τη στιγμη ειναι 94/52 :/ Το προκολαραν μου την ανεβαζει λιγο ευτυχως.
    Καποτε με απασχολουσαν οι εκτακτες αλλα μολις σταματησα να το σκεφτομαι, σταματησα να τις νιωθω. Κουραση, αφυδατωση, διατροφη, αγχος επηρεαζουν.
    Όλο αυτό με τις έκτακτες από το μυαλό μας προέρχεται. Αυτό πρέπει να καταφέρω κι εγώ...να μην τις σκέφτομαι!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οταν παιρνεις ενα συμπληρωμα πρεπει να το παιρνεις για ενα χρονικο διαστημα για να εχει αποτελεσμα. Αλλα πρεπει να δεις σε εξετασεις αιματος τους ηλεκτρολυτες σου, καλιο,μαγνησιο, ασβεστιο,νατριο, χλωριο. Πρεπει να ξερεις σε τι επιπεδα ειναι γιατι αυξηση ή μειωση μπορει να κανει αρρυθμιες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Θυμάμαι ότι ένα διάστημα έπινα μαγνήσιο που ήταν αμπούλα.Δεν ξέρω γιατί αλλά με έκανε χειρότερα!Θυμάμαι ότι παλιά το χρησιμοποιούσα πάλι αλλά δεν με πείραζε καθόλου..δεν ξέρω τώρα γιατί..πλέον χρησιμοποιω σε αναβραζουσα μορφή και.εχω βρει την υγειά μου,έχω πολύ λίγες μέσα στην μέρα..είναι καμια φορά μαζεμένες,μην νομίζεις και εγώ τρομάζω ακόμα..αλλά ξέρω ότι σε βάζουν στο χάπι όταν εχεις πάνω από 1000 και όχι 300...

  11. #26
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Θυμάμαι ότι ένα διάστημα έπινα μαγνήσιο που ήταν αμπούλα.Δεν ξέρω γιατί αλλά με έκανε χειρότερα!Θυμάμαι ότι παλιά το χρησιμοποιούσα πάλι αλλά δεν με πείραζε καθόλου..δεν ξέρω τώρα γιατί..πλέον χρησιμοποιω σε αναβραζουσα μορφή και.εχω βρει την υγειά μου,έχω πολύ λίγες μέσα στην μέρα..είναι καμια φορά μαζεμένες,μην νομίζεις και εγώ τρομάζω ακόμα..αλλά ξέρω ότι σε βάζουν στο χάπι όταν εχεις πάνω από 1000 και όχι 300...
    Το χάπι μου είπε να το παίρνω μόνο αν εχω κάποιες μέρες πολλές και πολύ έντονες...και μετά το τελευταίο χολτερ που είχα μόνο 50 μου είπε να μην παίρνω καθόλου. Απλώς εγώ φοβάμαι πολύ και επειδή την τελευταία εβδομάδα είχα αρκετές άρχισα να το παίρνω πρωί βράδυ και τώρα φοβάμαι να το κόψω. Μαγνήσιο παίρνω κι εγώ το αναβραζων κάθε βράδυ.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Καλησπερα. Ειχα περασει περυσι το καλοκαιρι ασχημες κρισεις πανικου με συμπτωματα οπως : δυσπνοια , πονο στην πλατη , ανορεξια, εκτακτες συστολες. Ειχα κανει εξετασεις και δεν ειχε βρεθει κατι. Ολα αυτα τα ειχα περιπου κανα 3μηνο. Μετα καπως ηρεμησα για πολυ καιρο. Και τωρα εχω εδω και 3 4 μερες που με εχουν πιασει εκτακτες και μερικες φορες και δυσπνοια. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο και να μην ειναι απο κριση πανικου;

  13. #28
    Quote Originally Posted by Tasos7 View Post
    Καλησπερα. Ειχα περασει περυσι το καλοκαιρι ασχημες κρισεις πανικου με συμπτωματα οπως : δυσπνοια , πονο στην πλατη , ανορεξια, εκτακτες συστολες. Ειχα κανει εξετασεις και δεν ειχε βρεθει κατι. Ολα αυτα τα ειχα περιπου κανα 3μηνο. Μετα καπως ηρεμησα για πολυ καιρο. Και τωρα εχω εδω και 3 4 μερες που με εχουν πιασει εκτακτες και μερικες φορες και δυσπνοια. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο και να μην ειναι απο κριση πανικου;
    Καλησπέρα! Είναι από το άγχος όλα αυτά. Δυστυχώς οι ατιμες οι έκτακτες δεν σε αφήνουν εύκολα. Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτές. Έχω περάσει απ'όλα αυτά τα στάδια εδώ και πολλά χρόνια. Τα τελευταία 2 εχω και τις έκτακτες που μια με πιάνουν μια με αφήνουν. Έχω πάει σε όλους τους γιατρούς, έχω κάνει όλα τα τσεκ απ και παθολογικά δεν εχω τίποτα! Όλα είναι ψυχολογικά και το παλεύω εδώ και χρόνια με ψυχολόγους. Αλλά είναι καθαρά στο χέρι μας κατα πόσο θα τους δώσουμε σημασία. Αν πεις μια χαρά είμαι δεν εχω τίποτα ίσως σε αφήσουν, αλλά ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Κι εγώ προσπαθώ να το κάνω αυτό.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Σε καταλαβαινω. Ποσο εισαι αν επιτρεπεται; Και ποσο καιρο τα εχεις αυτα;
    Εμενα μου κανει εντυπωση και με φοβιζει καπως που για περισσοτερο απο 7 8 μηνες δεν ειχα θεμα με τις εκτακτες και τωρα ξαφνικα εδω και 5 μερες μου ξεκινησαν . Ξερει καποιος που μπορει να οφειλεται αυτο;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Tasos7 View Post
    Σε καταλαβαινω. Ποσο εισαι αν επιτρεπεται; Και ποσο καιρο τα εχεις αυτα;
    Εμενα μου κανει εντυπωση και με φοβιζει καπως που για περισσοτερο απο 7 8 μηνες δεν ειχα θεμα με τις εκτακτες και τωρα ξαφνικα εδω και 5 μερες μου ξεκινησαν . Ξερει καποιος που μπορει να οφειλεται αυτο;
    Μπορεί να οφείλεται σε στομαχικά/ψυχολογικά αίτια.Μπορει κάτι να γίνεται με τους ηλεκτρολύτες σου.Μπορει να είσαι αφυδατωμένος ας πούμε η να έχεις χαμηλα αποθέματα μαγνησίου.Οι εκτακτες έτσι είναι ,μπορεί να είσαι ήρεμος ολόκληρους μήνες και να αρχίσει το πανηγύρι στα ξαφνικά.Οσο φοβάσαι τόσο χειρότερα θα γίνεται,δεν θα σε βλάψουν απλά θα σε ταράζουν.Εδω εγώ μέσα σε 10 δευτερόλεπτα έκανα 10 έκτακτες συστολές τι μου λες...εκεί να δεις ο τρόμος!Πήγα την ίδια μέρα και έβαλα χολτερ από την τρομάρα μου..Πιο πολύ το προκαλούσε ο φοβος μου παρά κάτι άλλο

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Σήμερα έχασα την μάχη...Αρρυθμία-Κρίση πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2009, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •