Συνεχόμενη αρρυθμία - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    13
    Καλημέρα Τάσο. Σπάνιες οι μέρες αυτές! Κ αν υπάρχουν είναι επειδή ισως ο νους μου ειναι αλλού απασχολημένος. Για αυτό λέω πως οφείλονται σε μεγάλο βαθμό σε αιτία ψυχολογικά
    Quote Originally Posted by Tasos7 View Post
    Mα αυτο ειναι το προβλημα. Στα λογια ολα ευκολα ειναι, το θεμα ειναι να βρεις τη δυναμη να το κανεις και πραξη. Αλλα οταν ξεκινανε και ερχονται οι εκτακτες η μια μετα την αλλη ειναι πολυ δυσκολο να το αγνοησεις. Σημερα ευτυχως για μενα ηταν μια πολυ καλη μερα Δεν καταλαβα καμια εκτακτη. Αλλα παλι εχω το φοβο οτι αυριο θα κανουν παρτι. Αυτο σου τυχαινει καποιες μερες να μημ εχεις καθολου;

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by neraida100 View Post
    Καλημέρα Sportbilly κ όμορφο σκ εύχομαι να εχεις...δεν είμαι γιατρός Αλλά όπως τα διαβάζω αυτά που γράφεις ψυχοσωματικα όλα τα κατάλαβαινω πως είναι....θυμισου κάτι.. Όσο ασχολούμαστε μαζί τους ασχολούνται κ αυτά μαζί μας (πάλι το λέω για να το ακούσω και εγώ ).Η γιαγιά μου έλεγε ξέχνα το να σε ξεχάσει! Δύσκολο αλλά σοφο! Αν σταματούσες εντελώς τα χάπια? Πώς θα ήσουν νομίζεις? Το έχεις σκεφτεί? Αν δεν υπάρχει σοβαρό παθολογικό αίτιο δεν ξέρω αν υπάρχει νόημα σε αυτό...ειναι καθαρά στο μυαλό. Όσον αφορα στον καφέ.. Δεν παίζει ρόλο έτσι το αντιλαμβάνομαστε γιατί Πολύ απλά πίνοντας τον νοιώθουμε όμορφα κ μας δίνει χαρά....εως 2 δεν είναι υπερβολή πια. Κ εγώ όταν δεν πίνω τα ίδια κ χειρότερα είμαι.. οπότε γιατί να τον στερηθείς....προσπαθησε να βρίσκεις χρόνους για σένα κ να κανεις πράγματα που σε ευχαριστούν. Πολλές φορές κοιτάμε μόνο πως να ευχαριστήσουμε τους γύρω μας κ ξεχνάμε τον εαυτό μας....κ να μάθουμε να λέμε όχι χρειάζεται Κ γενικά να αγαπάμε τον εαυτό μας Όχι να αυτομαστιγωνομαστε. Συγνωμη αν όλα αυτά που λέω μοιάζουν σαν κυριγμα κατά κάποιο τρόπο. Είναι απλά σκέψεις μου για πιο Καλή ζωή...ευχομαι ειλικρινά να είσαι καλά πάντα
    Καλημέρα neraida! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Η ανθρώπινη ψυχολογία είναι το πάν και βέβαια από εκεί ξεκινάνε τα πάντα. Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να μην παίρνω β αναστολέα αν και ο γιατρός μου είχε να παίρνω προληπτικά καθημερινά 1/4. Εγώ δεν το τηρούσα και ήμουνα καλύτερα προ καραντίνας. Με τη δεύτερη καραντίνα χειροτέρεψα ψυχολογικά όπως και πολύς κόσμος ξεκινήσανε πάλι οι ταχυκαρδίες και άρχισα να το παίρνω καθημερινά τον τελευταίο μήνα. Πλέον το παίρνω όπως παλιά μόνο σε κατάσταση μεγάλης κρίσης και όχι σε μια απλή ταχυκαρδία. Πάνω από 100 σφυγμούς θεωρείται παθολογική. Οι β αναστολείς τιθασεύουν τις υπερδραστήριες καρδιές κρατούν χαμηλές τις σφύξεις, αλλά υπάρχουν και παρενέργεις, ζάλη, κόπωση, ανήσυχο ύπνο, ρίξιμο libido και άλλα αναφέρονται επίσημα στο φυλάδιο και τα νιώθω και ο ίδιος. Βέβαια το ξαναλέω είναι θαυματουργό φάρμακο από το 1980 κυκλοφορεί παγκοσμίως η ατενολόλη, αλλά όλα τα φάρμακα κάνουνε εθισμό. Για αυτό πλέον θα το παίρνω όπως παλιά μόνο όταν πραγματικά το χρειάζομαι. Χτές ήπια και ένα εσπρέσσο μετά από ένα μήνα και πραγματικά ένιωσα καλύτερα. Δυστυχώς ζούμε πλέον σε ένα κόσμο που ξεχνάμε τον εαυτό μας όπως είπες και ζούμε σε ένα διαρκές άγχος με ένα αβέβαιο μέλλον. Ανήκουμε και σε μια γενιά την τελευταία που μεγάλωσε αλλιώς χωρίς τάμπλετ, ίντερνετ, κινητά και υπολογιστές, αλλά στις τελευταίες αλάνες, τα φλέρτ στις ντισκοτέκ και πολλά άλλα ρομαντικά και αισθάνομαι τυχερός για αυτό, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ πολλά πράγματα της νέας εποχής και κατάστασης. Ο καθένας ορίζει τη ζωή του, τουλάχιστον ας τη διαφυλάξουμε όσο μπορούμε.
    Καλό και χαρούμενο Σαββατοκύριακο και σε σένα! Θα τα λέμε!

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    13
    Η καραντίνα έχει κάνει πολύ ζημιά σε πολύ κόσμο....απο όλους ακούω προβλήματα ψυχοσωματικα....υπνου...κτλ κτλ μακρύς ο κατάλογος...προσπαθησε το όσο μπορείς χωρίς χάπια.. Όσο γίνεται...γενικα είμαι κατά των φαρμάκων..ακομη κ παυσίπονο να παρω δεν μου έρχεται καλά. Κάνε θετικές σκέψεις κ θυμίσου μόνος δεν είσαι...τόσος κόσμος έξω περνά τα ίδια κ χειρότερα.Γιατι υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα αν το καλοσκεφτείς.Εισαι νέος άνθρωπος ακόμη.. η ζωή περνά νερό κ το αντιλαμβανομαστε όταν έχει περάσει. Έτσι Απλά! Οπότε.. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Όμορφους ανθρώπους κοντά μας Όχι τοξικους και όσο μπορούμε Καλή ψυχολογία λέω το ιδιο κ το ιδιο αλλα είναι το σημαντικότερο
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Καλημέρα neraida! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Η ανθρώπινη ψυχολογία είναι το πάν και βέβαια από εκεί ξεκινάνε τα πάντα. Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να μην παίρνω β αναστολέα αν και ο γιατρός μου είχε να παίρνω προληπτικά καθημερινά 1/4. Εγώ δεν το τηρούσα και ήμουνα καλύτερα προ καραντίνας. Με τη δεύτερη καραντίνα χειροτέρεψα ψυχολογικά όπως και πολύς κόσμος ξεκινήσανε πάλι οι ταχυκαρδίες και άρχισα να το παίρνω καθημερινά τον τελευταίο μήνα. Πλέον το παίρνω όπως παλιά μόνο σε κατάσταση μεγάλης κρίσης και όχι σε μια απλή ταχυκαρδία. Πάνω από 100 σφυγμούς θεωρείται παθολογική. Οι β αναστολείς τιθασεύουν τις υπερδραστήριες καρδιές κρατούν χαμηλές τις σφύξεις, αλλά υπάρχουν και παρενέργεις, ζάλη, κόπωση, ανήσυχο ύπνο, ρίξιμο libido και άλλα αναφέρονται επίσημα στο φυλάδιο και τα νιώθω και ο ίδιος. Βέβαια το ξαναλέω είναι θαυματουργό φάρμακο από το 1980 κυκλοφορεί παγκοσμίως η ατενολόλη, αλλά όλα τα φάρμακα κάνουνε εθισμό. Για αυτό πλέον θα το παίρνω όπως παλιά μόνο όταν πραγματικά το χρειάζομαι. Χτές ήπια και ένα εσπρέσσο μετά από ένα μήνα και πραγματικά ένιωσα καλύτερα. Δυστυχώς ζούμε πλέον σε ένα κόσμο που ξεχνάμε τον εαυτό μας όπως είπες και ζούμε σε ένα διαρκές άγχος με ένα αβέβαιο μέλλον. Ανήκουμε και σε μια γενιά την τελευταία που μεγάλωσε αλλιώς χωρίς τάμπλετ, ίντερνετ, κινητά και υπολογιστές, αλλά στις τελευταίες αλάνες, τα φλέρτ στις ντισκοτέκ και πολλά άλλα ρομαντικά και αισθάνομαι τυχερός για αυτό, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ πολλά πράγματα της νέας εποχής και κατάστασης. Ο καθένας ορίζει τη ζωή του, τουλάχιστον ας τη διαφυλάξουμε όσο μπορούμε.
    Καλό και χαρούμενο Σαββατοκύριακο και σε σένα! Θα τα λέμε!

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by neraida100 View Post
    Η καραντίνα έχει κάνει πολύ ζημιά σε πολύ κόσμο....απο όλους ακούω προβλήματα ψυχοσωματικα....υπνου...κτλ κτλ μακρύς ο κατάλογος...προσπαθησε το όσο μπορείς χωρίς χάπια.. Όσο γίνεται...γενικα είμαι κατά των φαρμάκων..ακομη κ παυσίπονο να παρω δεν μου έρχεται καλά. Κάνε θετικές σκέψεις κ θυμίσου μόνος δεν είσαι...τόσος κόσμος έξω περνά τα ίδια κ χειρότερα.Γιατι υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα αν το καλοσκεφτείς.Εισαι νέος άνθρωπος ακόμη.. η ζωή περνά νερό κ το αντιλαμβανομαστε όταν έχει περάσει. Έτσι Απλά! Οπότε.. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Όμορφους ανθρώπους κοντά μας Όχι τοξικους και όσο μπορούμε Καλή ψυχολογία λέω το ιδιο κ το ιδιο αλλα είναι το σημαντικότερο
    Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό όν και όλη αυτή η ανώμαλη κατάσταση με την αποκοινωνικοποίηση και τον εγκλεισμό μας έχει επηρεάσει τους περισσότερους αρνητικά. Θα το παλέψουμε όσο μπορούμε.
    Πάντως να ξέρεις το tenormin ρίχνει και τις έκτακτες συστολικές που έχεις συχνά και γενικότερα τις αρρυθμίες. Το έχω διαπιστώσει και σε μένα αν και δεν έχω καθημερινά έκτακτες. Ο καφές όντως με κάνει κάποιες έκτακτες αυτός ο ακανόνιστος χτύπος για μερικά δευτερόλεπτα σαν φτερούγισμα κάποιες φορές και αν. Είναι και από την πρόπτωση αυτό. Δεν με ενοχλεί πάντως καθόλου αυτό.
    Με τον ύπνο ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα, τώρα τελευταία πίνω πριν ξαπλώσω ένα τσάι Lipton με λεβάντα, τίλιο και χαμομήλι και κάνει πολύ καλή δουλειά, ηρεμεί. Καλό απόγευμα!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Σήμερα έχασα την μάχη...Αρρυθμία-Κρίση πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2009, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •