Αισθάνομαι άβολα οταν περπατάω μόνος σε πολύ κόσμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47

    Αισθάνομαι άβολα οταν περπατάω μόνος σε πολύ κόσμο

    Καλησπέρα παιδια, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Σας έχει τύχει να αισθάνεστε άβολα όταν περπατάτε μόνοι σας στον δρόμο και περνάτε δίπλα από παρέες? Σαν να "ξεχνάτε" πως να περπατάτε και σας κατακλύζει η αίσθηση ότι σας σχολιάζουν και γελάνε μαζί σας. Οταν περπατάω έστω και με έναν φίλο μου δίπλα δεν το αισθάνομαι τόσο. Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι πως το ξεπέρασε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Dionisis 777 View Post
    Καλησπέρα παιδια, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Σας έχει τύχει να αισθάνεστε άβολα όταν περπατάτε μόνοι σας στον δρόμο και περνάτε δίπλα από παρέες? Σαν να "ξεχνάτε" πως να περπατάτε και σας κατακλύζει η αίσθηση ότι σας σχολιάζουν και γελάνε μαζί σας. Οταν περπατάω έστω και με έναν φίλο μου δίπλα δεν το αισθάνομαι τόσο. Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι πως το ξεπέρασε?
    Συχνό φαινόμενο και εγώ μερικές φορές το παθαίνω, κυρίως παλαιότερα, τώρα καλυτερευσαι το όλο πράγμα!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    παντα, απο μικρος οχι ομως οτι γελανε μαζι μου απλα δυσκολευομαι γιατι θεωρω οτι με σχολιαζουν.
    ομως οταν ειμαι ατημελητος ας πουμε αχτενιστος και με φθηνα ρουχα θεωρω οτι δεν με πολυ κοιτανε.
    μια καλη λυση που εχω ειναι να φοραω τα γυαλια ηλιου.

  4. #4
    Πολλες φορες το ενιωσα στην ζωη μου και το νιωθω ακομη αν και θα ελεγα οχι τοσο συχνα οσο καποτε. Αυτο ομως δεν ειναι καλο (που δεν νιωθω οτι με κοροιδευουν οσο συχνα οσο παλια). Απλα πλεον δεν με ενδιαφερει ο εαυτος και η προσωπικοτητα μου. Παραιτουμαι.
    Μονο αμα δω καποια συγκεκριμενα ατομα τα οποια τα ξερω απο την μουρη τους και με τα οποια δεν ανταλλαξαμε ποτε κουβεντα, ουτε τα ονοματα τους δεν ξερω, αλλα ημασταν συμφοιτητες, νιωθω αβολα και παρακαλαω να ανοιξει η γη να με καταπιει.
    Πριν 2-3 χρονια οταν εγκατελειψα την σχολη μου και κλειστηκα σπιτι μου ορκιστηκα στον εαυτο μου οτι θα σκοτωσω οποιον η οποια με κοροιδεψε και κατοπιν θα αυτοκτονουσα. Εβγαινα στον δρομο με μαχαιρια και σπρει πιπεριου κρυμμενα στην τσαντα μου και εψαχνα στο ιντερνετ διευθυνσεις σπιτιων συμφοιτητων μου απο τα ονοματα τους και τα τηλεφωνα τους μεσω του 11888. Σκοπευα να παω μεχρι και στην σχολη μου. Τελικα το μετανιωσα και εκανα αποπειρα.
    Ευχομαι κανενας και καμια σας να μην βρεθει ποτε στην θεση που βρεθηκα εγω επι εναν ολοκληρο χρονο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εγω γενικα αισθανομαι αβολα σε αρκετες περιπτωσεις,οχι επειδη με κοροιδευουν τοσο,αλλα γιατι ξερω οτι με σχολιαζουν και καποιες φορες γελανε μαζι μου,πισω απο την πλατη μου,νιωθω οτι με βλεπουν ως περιεργο τυπο που κατι τους κανει αρνητικη εντυπωση,αλλα δεν μπορεις να καταλαβεις τι σκεφτονται για σενα και μενεις με την απορια.Γενικα,εχω θεμα,ειναι αυτο που λεμε,uncomfortable κατασταση,αλλα δεν μπορω να εξηγησω γιατι νιωθω παντα ετσι,καποιες φορες δεν εχω υπαρκτο λογο για αυτο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το πιο πιθανο ειναι να μη σε βλεπουν καν...αλλα εισαι πολυ ανασφαλης κ με χαμηλη αυτο εκτιμηση γι αυτο εχεις αυτη την εντυπωση

  7. #7
    Unchained
    Guest
    Αυτήν την αμηχανία την παθαίνουμε όλοι, μερικές φορές λίγο, άλλες πολύ. Ενας απο τους λόγους είναι ότι ο άνθρωπος δεν είναι συνηθησμένος να είναι περαστικός με αλλους ψωρίς να υπάρξει καμία αντίδραση, όπως και τα ζώα. Αντίδραση δεν σημαίνει οτι επιτίθεται, αλλά οτι έχει τον νού του για πιθανή σύγκρουση ή για κάτι άλλο, όπως μια πιθανή γνωριμία. Το μυαλό σου πρέπει να αντιδράσει κάπως όταν βλέπει εναν ξένο γιατί δεν το γνωρίζει. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κοιτάξεις αυτόν/αυτήν που νομίζεις οτι σε κοιτάει. Αν αυτό δεν πιάνει(που πιάνει σχεδόν πάντα), άρχισε να γελάς μόνος σου. Θα γουστάρεις Επίσης, μπορείς να ελαττώσεις αυτές τις σκέψεις αν αρχίσεις να μιλας με άλλους έξω, π.χ στο σουπερ-μαρκετ, στο περίπτερο, σε μαγαζιά κλπ. Θα συνηθήσεις να νιώθεις οκ και είναι πολύ εύκολο.

  8. #8
    Unchained
    Guest
    https://www.youtube.com/watch?v=6Ewz...l=RussellBrand Δες αυτό, να καταλάβεις τι κακό σου προκαλούν οι σκέψεις σου αν τις αφήσεις..Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, ούτε στους άλλους . Πίσω απο αυτην την μαυρίλα, υπάρχει φώς. Ο αλήθινός σου εαυτός, όχι οι σκέψεις σου. Οι σκέψεις είναι του μυαλού σου και εσύ είσαι εσύ.

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    Αρκετα χρονια πριν ειχα αυτη την αισθηση αναμεσα σε κοσμο. Μου προκαλουσε στρες και αποδιοργανωση στον βηματισμο μου,στο στησιμο του σωματος. Ιδιαιτερα αν ηταν αργια που ολοι βγαινουν παρεες ή οικογενειες με καροτσια και γω μονη μου πηγαινα καπου. Μηπως εκτος απο τον κοσμο σε πιεζει και ο περιβαλλοντας χωρος γιατι στην Ελλαδα ολα ειναι στριμωγμενα. Τα γυαλια ηλιου βοηθανε και η τσαντα που κραταγα ακομα και να παρω τον σκυλο μαζι μου

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αυτο που αναφερεις φιλε, το εχει πολυ κοσμος, και οσο πιο νεος ολο και πιο πολυ! Οταν ειμουν στα σχολικα χρονια θυμαμαι οτι παρα πολλα παιδια ειχαν αυτο το θεμα αλλα για διαφορετικο λογο, δλδ τα κοριτσια για την εμφανηση τους, εαν ειναι ντυμενες καλα, εαν εχουν ομορφο σωμα και τετοια.Για τα αγορια ηταν αλλο το θεμα, εαν ηταν γνωστοι, ηταν αλλο το θεμα και τα λοιπα.Επισης θυμαμαι οτι πολλες φορες ειχαν υπαρξει παρεξηγησεις για τετοια θεματα και πολλες φορες υπηρχε και βια το κλασικο " τι κοιτας ρε?" εκεινη την εποχη εκανε θραυση.Ολα αυτα ομως με το περασμα των χρονων εφυγαν και πλεον προσωπικα τουλαχιτον αν περασω απο καποια παρεα το μυαλο μου ειναι τοσο αμενο που μπορει και να τους ξερω αλλα να μην τους αναγνωρισω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειχα το ιδιο συμπτωμα οταν ειχα να βγω αρκετο καιρο λογω κτθλψης , δλδ. παρουσιασα αγοραφοβια , μουφυγε ομως συντομα , οταν συνηθισα το εξω .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όλα μια συνήθεια είναι.
    ο άνθρωπος μαθαίνει κι ο εγκέφαλος πλάθεται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Το πιο πιθανο ειναι να μη σε βλεπουν καν...αλλα εισαι πολυ ανασφαλης κ με χαμηλη αυτο εκτιμηση γι αυτο εχεις αυτη την εντυπωση
    Αυτο ισχυει,εχω πολλες ανασφαλειες τις οποιες προσπαθω να κρυβω στους αλλους και υπερβολικα χαμηλη αυτοεκτιμηση,σε σημειο να ντρεπομαι/φοβαμαι ακομη να απευθυνθω σε ειδικο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Αυτο ισχυει,εχω πολλες ανασφαλειες τις οποιες προσπαθω να κρυβω στους αλλους και υπερβολικα χαμηλη αυτοεκτιμηση,σε σημειο να ντρεπομαι/φοβαμαι ακομη να απευθυνθω σε ειδικο.
    Να πας θα σε βοηθήσει αυτός να νιώσεις άνετα κ να ανοιχτέις αλώστε θα τον πληρώσεις. Όταν πληρώνεις να έχεις την απαίτηση να πάρεις πίσω την αξία που πλήρωσες. Είναι δικαίωμα σου. Επίσης μη σε επηρεάζει η γνώμη των άλλων, ποιοι είναι αυτοί γιατί τους δίνεις τόση αξία; κατέχουν την γνώση και την σοφία για να σε κρινουν; είναι τόσο σπουδαίοι; αν είναι ικανοί να κάνουν εκτιμήσεις για την αξία των ανθρώπων ας ξεκινήσουν απ τον εαυτό τους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν ξερω ακριβως γιατι δινω αξια στο τι θα πουν οι αλλοι,αλλα ποσο μπορεις και να αγνοεις συνεχεια η να τα προσπερνας? Στον ειδικο θελω να παω για μια πρωτη εκτιμηση-διαγνωση,αυτο σε πρωτη φαση,να διαπιστωσω τι με εχει καταβαλλει,αλλα υπαρχει σκαλωμα,κομπλαρω να κανω κινηση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 05-01-2018, 01:47
  2. ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-10-2013, 21:43
  3. Γιατι αισθανομαι τοσο μονος...
    By Σάτυρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2012, 03:20
  4. αρραβωνιαζομαι και αισθανομαι πολυ περιεργα
    By mary25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 28-02-2011, 19:40
  5. Το ξεγέλασα και αισθάνομαι πολύ καλύτερα
    By GIORGOS296 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-2008, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •