Το Bullying του μπαμπά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18

    Το Bullying του μπαμπά

    Από μικρή θυμάμαι τον μπαμπά μου να μου λέει την εξής φράση: "Αν χάσεις 4-5 κιλά θα είσαι τέλεια". Μεγαλώνοντας, συνέχεια τον άκουγα να μιλάει άσχημα για τους ανθρώπους με παραπάνω κιλά παρόλο που και εκείνος είναι ένας από αυτούς. Παλεύει χρόνια να αδυνατίσει αλλά δεν τα καταφέρνει, σε σημείο που δεν μπορεί να δει ομορφιά σε κάποιον με παραπανίσια κιλά. Αυτό τον έχει οδηγήσει να κάνει σε εμένα επικριτικά σχόλια για το σώμα μου παρά την αγάπη που μου τρέφει. Πρόσφατα μου υπενθύμισε πόσο έχω παχύνει και με προειδοποίησε πως αν συνεχίσω έτσι το καλοκαίρι που θα πάω για μπάνιο με τους φίλους του αγοριού μου θα με κοροϊδεύουν και δεν θα με θέλει κανείς. Από τότε σκέφτομαι συνεχώς το πως φαίνομαι στους άλλους. Φοβάμαι πως με βλέπουν τόσο αηδιαστική όσο ο μπαμπάς μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όλοι οι άνθρωποι θέλουν την αποδοχή των γονιών τους και επηρεάζονται από τις απόψεις τους. Ωστόσο όταν ενηλικιωνόμαστε σιγά σιγά πρέπει να βρίσκουμε τον εαυτό μας και οι γονείς μας να έρχονται λίγο σε δεύτερο πλάνο πλέον. Εσύ θα βλέπεις τον εαυτό σου ψύχραιμα και αν έχεις την τάση να σε υποτιμάς, θα επικεντρώνεις από εδώ και πέρα στα θετικά σου, όχι τα αρνητικά σου- αν υποθέσουμε ότι τα 4-5 κιλά υπάρχουν και είναι κάτι αρνητικό. Το τέλειο δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

    Τι λέξη είναι αυτή; Αηδιαστική;;;; Αν είναι δυνατόν! Αν σε έβλεπαν οι άλλοι αηδιαστική δεν θα σε πλησίαζε άνθρωπος, ούτε αγόρι θα είχες ούτε φίλους. Κάποια κιλά παραπάνω δεν είναι λόγος αηδίας, πόσο μάλλον αν μιλάμε για 5 κιλά κι αν όντως ισχύει αυτό, αλλά και πάλι ποιος το ορίζει το εμφανισιακό; Για κάποιον μπορεί να είσαι θεάρα, για άλλον χοντρή για τα γούστα του, για κάποιον λεπτή και πάει λέγοντας.
    Εσύ πως βλέπεις τον εαυτό σου; Εσύ σαν εσύ, όχι μέσα από τα μάτια των άλλων; Κι αν πρέπει να σε δεις από τα μάτια των άλλων γιατί να σε δεις μέσα από τα μάτια του κομπλεξικού πατέρα σου κι όχι π.χ. του αγοριού σου ή των φιλενάδων σου που σε θαυμάζουν;

    Ανασκουμπώσου σε παρακαλώ και πίστεψε σε εσένα και μετά κανένα σχόλιο δεν θα σε αγγίζει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μερικοι ανθρωποι δεν ειναι καταλληλοι για γονεις ........αλλα πριν τους καταδικασουμε , ας αναλογιστουμε τι ειδους γονεις θα γινομασταν εμεις .........ναι , πιθανον δεν θα καναμε τα ιδια σφαλματα , αλλα το θεωρω βεβαιον οτι θα καναμε αλλου ειδους .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tiredpanda View Post
    Από μικρή θυμάμαι τον μπαμπά μου να μου λέει την εξής φράση: "Αν χάσεις 4-5 κιλά θα είσαι τέλεια". Μεγαλώνοντας, συνέχεια τον άκουγα να μιλάει άσχημα για τους ανθρώπους με παραπάνω κιλά παρόλο που και εκείνος είναι ένας από αυτούς. Παλεύει χρόνια να αδυνατίσει αλλά δεν τα καταφέρνει, σε σημείο που δεν μπορεί να δει ομορφιά σε κάποιον με παραπανίσια κιλά. Αυτό τον έχει οδηγήσει να κάνει σε εμένα επικριτικά σχόλια για το σώμα μου παρά την αγάπη που μου τρέφει. Πρόσφατα μου υπενθύμισε πόσο έχω παχύνει και με προειδοποίησε πως αν συνεχίσω έτσι το καλοκαίρι που θα πάω για μπάνιο με τους φίλους του αγοριού μου θα με κοροϊδεύουν και δεν θα με θέλει κανείς. Από τότε σκέφτομαι συνεχώς το πως φαίνομαι στους άλλους. Φοβάμαι πως με βλέπουν τόσο αηδιαστική όσο ο μπαμπάς μου.
    Καλησπερα!

    Μηπως ο πατερας σου επειδη είναι ακριβως στην ιδια κατάσταση δεν θελει να περάσει το παιδι του οτι περνάει εκεινος και σου φέρεται ετσι?
    Απο την στιγμη που λες οτι σ αγαπαει δεν μπορει να προσπαθει ουτε να σε μειωσει ουτε τιποτε άλλο..Μπορει ολα αυτα να τα λεει για να σε ταρακουνήσει αλλα μαλλον διαλεξε τον λάθος τρόπο..

    Βλεπεις εμείς οι γονείς μπορεί για το κάλο των παιδιών μας καμια φορά να γινόμαστε υπερβολικοί ,οπως έκαναν και οι δικοί μας γονείς σε εμάς .
    Δεν ξερουμε παντα τον σωστο τρόπο γιατι και εμεις μαζι με τα παιδια μας μαθαίνουμε .
    Εγω θα ελεγα να κανεις μια ουσιαστικη συζητηση μαζι του και να του εκφράσεις κατευθείαν αυτο που λες και σε εμας .
    Οτι ο τροπος του δεν σου αρεσει ,να βρει κατι αλλο.
    Μην αναπτυσεις τετοια συναισθήματα γιατι κάποιοι από αγάπη και ενδιαφέρων ξεπερνουν τα ορια ,χωρις ομως με κακιά πρόθεση .

    Εχεις αναλογιστεί πως φοβάται μην πάθεις κάτι με την υγειά σου?Πολλές φορες τα παραπάνω κιλα δεν ειναι μόνο θεμα εμφάνισης.Κρυβουν και αλλα παθολογικα αιτια .
    Εδω μάλλον δεν μιλάμε για bullying αλλα για λάθος εκδήλωση ενδιαφεροντως και αγάπης .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Έχασα τον μπαμπά μου
    By mariapapadelli in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 10
    Last Post: 13-04-2020, 06:47
  2. Εχασα το μπαμπα μου
    By Afroula in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 18
    Last Post: 06-04-2020, 09:52
  3. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 10:37
  4. ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 05-06-2012, 13:46
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 21:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •