Μπαλκόνι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    12

    Μπαλκόνι

    Βγήκα στο μπαλκόνι για να δω τον καιρό. Το ocd μου υπενθύμιζε για την υπόσχεση σχετικα με το οτι δεν πρέπει να γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες. Για ψυχαναγκαστικούς λόγους νομίζω, έλεγα στους Θεούς πράματα τύπου "καμια χαρτοπετέτα" για να μην γίνει κάποια παρεξήγηση γιατί το ocd μου έλεγε ότι η είσοδος από το μπαλκόνι στο εσωτερικό του σπίτιου μπορεί να μετράει σαν επιστροφή στο σπίτι, οπότε νομίζω, έλεγα πραματα τύπου "καμια χαρτοπσέτα" για να καταλάβουν ότι δεν έχω κάνεναν σκοπό για χαρτοπετσέτες και ότι απλά μπαίνω στο εσωτερικό του σπιτιού για να μείνω/συνεχίσω την μέρα μου. Καμιά χαρατοπετσέτα στην όλη ιστορία. Αφού έκλεισα την μπαλκονόπορτα άρχισα τυχαία, να πηγαίνω προς την κατευθύνση μεταξύ υπόλοιπου σαλονιού και κουζίνας. Ξαφνικά, τυχαία, είδα τις χαρτοπετσέτες στην κουζίνα από μακρυά. Το ocd άρχισε να μου λέει

    ocd: μπορεί επειδή επαναλάμβανες συνέχεια την λέξη χαρτοπετσέτα στο μυαλό σου, μπορεί το υποσυνείδητό να μπερδεύτηκε και χωρίς να το καταλάβεις, άρχισες να πηγαίνεις αυτόματα προς την κουζίνα για τις χαρτοπετσέτες. Οπότε ίσως αυτή η κίνηση σου να έσπασε την υπόσχεση.

  2. #2
    Είναι καλό που καταλαβαίνεις ότι αντιμετωπίζεις κάποια ψυχ. διαταραχή ("το OCD μου λέει.." κλπ). Κάνεις κάτι για να το καλυτερεύσεις αυτό; Έχεις ζητήσει βοήθεια από κάποιον ειδικό;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •