κατρακυλα....... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chief_Con View Post
    Ηλία, σου μιλάει ένας άνθρωπος που από τύχη και συγκρότηση του εαυτού του στις κακουχίες έως τα 30 που είμαι σήμερα, κατάφερε να είναι ένας αριστοκράτης με την έννοια του ότι είμαι καθ'ολα εντάξει στη κοινωνία και στους συνανθρώπους μου.
    Έχω βιώσει άσχημες καταστάσεις από μικρή παιδική ηλικία από την αμέλεια των γονιών μου (χωρισμένοι κλπ).
    Άκου τώρα τη δική μου οπτική. Είχα 50% τύχη στη ζωή μου δηλαδή το Χριστό στο πλάι μου και 50% τα αποτελέσματα των δύσκολων καταστάσεων ήταν δικές μου επιλογές.

    Όλα αυτά σου τα γράφω για να καταλάβεις εν συντομία πως σου μιλάω με το αίσθημα της ενσυναισθησης και δεν γράφω κάτι τυχαία. Επίσης θεωρώ πως ένας καλός ψυχολόγος, είναι αυτός που έχει βιώματα στη ζωή του και ξέρει εκ των έσω πως νιώθεις στα αληθεια σε μια ποικιλία ασχημων συναισθημάτων,σε συνδυασμό με σπουδες.

    Εγώ θέλω να σου κάνω λίγες ερωτήσεις.
    Δεν είμαι έξυπνος, ούτε κάτι παραπάνω από εσένα. Είμαι ένας άνθρωπος που θέλει να σε κάνει να χαμογελάσεις. Μπορεί και να μη τα καταφέρω, όμως οφείλω να προσπαθήσω.

    Τί σου αρέσει να κάνεις στη ζωή σου όσον αφορά τη βιωσιμότητα; έχεις κάποιο στόχο ας πούμε σε σπουδές και μετά επαγγελματική κατάρτιση;

    Τί χομπυ έχεις η αν δεν έχεις, τι θα ήθελες να κάνεις;

    Έχεις φίλους; αν όχι είναι επειδή σε έχουν πληγώσει στο παρελθόν και τώρα απλά θέλεις να είσαι μόνος;

    Σου αρέσουν οι γυναίκες;

    Τί ομάδα είσαι;

    Τους αγαπάς τους γονείς σου;

    Μπορεί να σου φανεί αστείο, αλλά πίστεψε με μπορεί να μας οδηγήσει κάπου! Ακόμη και να κόψεις το κάπνισμα!!!

    Φιλικά και με απόλυτο σεβασμό προς το πρόσωπό σου φίλε μου.
    ΤΚ
    γεια σου! σε ευχαριστω που ασχοληθηκες μαζι μου...
    εμενα οι γονεις μου ειχαν χωρισει οταν ημουν 5 χρονων. εχω και μια αδερφη παντρεμενη! ολα μια χαρα..
    δυστυχως ο πατερας μου αυτοκτονησε το 2004 ... ειχαν χωρισει οι δικοι μου δεν το εβλεπα πολυ...ηταν απομακρος...
    φιλους εχω πληγωθει νιωθω οτι με εχουν προδωσει... μονο γνωστους εχω...
    χομπι εχω την αστρολογια... μου αρεσει να ψαχνω και να αναλυω.. μου δινει την αισθηση οτι εχω ταυτοτητα και με βοηθα να επιζω..
    γυμναστικη κτλ τα εχω παρατησει.. γενικως ειμαι σε μια φαση στασιμη...
    οι γυναικες μου αρεσουν αλλα μενω επαρχια... τα πραγματα ειναι δυσκολα... εντωμεταξυ δεν εχω πολλους φιλους να δικτιωθω.. ουτε το οικονομικο να με κανει να αισθανομαι ασφαλεια...
    ειναι η μικρη οι κοινωνια εδω και ξερει οτι παιρνω φαρμακα... σε μερικους με αποδεχθηκαν ετσι οπως ειμαι και σε μερικους με κοιτανε περιεργα και μερικοι δεν μου μιλανε καν...
    ειχα δυσκολα χρονια εφηβικα.. δεν μπορω να πω οτι περασα ωραια... αλλα υπαρχαν στιγμες που ημουν ενεργος στην κοινωνια... δουλευα ημουν κοινωνικος κτλ.
    αυτα πριν ψυχοφαρμακων.. τωρα που παιρνω ψυχοφαρμακα εδω και 8 χρονια εχω κλειστει... ειναι και αυτο το ταμπου που εχουν οι ανθρωποι και σε κοιτανε καπως...
    τωρα ειμαι σε σταδιακη μειωση των φαρμακων... μεχρι θεου θελοντος να τα κοψω τελειως... αλλα το εχω φιλοσοφισει.. δεν θα συμβει και κατι.. το ιδιο θα ειναι... ο λογος που θελω να τα κοψω ειναι οτι προκαλουν πολλες παρενεργειες και μακροπροθεσμα προβληματα στην υγεια...
    σε ευχαριστω για την υπομονη σου.. ελπιζω να καταλαβες πανω κατω την ζωη μου..
    επισης να σου πω οτι εχω κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας... ηπια δυο κουτια ντεπον... το εκανα για καποιο τροπο να ταρακουνησω τους δικους μου.... αμα ηθελα να πεθανω θα το ειχα κανει με χειροτερους τροπους... το ειπα κατευθυαν και πηγαμε για πληση στομαχου....
    τι να πω... ολα εχουν συνεπειες...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    γεια σου! σε ευχαριστω που ασχοληθηκες μαζι μου...
    εμενα οι γονεις μου ειχαν χωρισει οταν ημουν 5 χρονων. εχω και μια αδερφη παντρεμενη! ολα μια χαρα..
    δυστυχως ο πατερας μου αυτοκτονησε το 2004 ... ειχαν χωρισει οι δικοι μου δεν το εβλεπα πολυ...ηταν απομακρος...
    φιλους εχω πληγωθει νιωθω οτι με εχουν προδωσει... μονο γνωστους εχω...
    χομπι εχω την αστρολογια... μου αρεσει να ψαχνω και να αναλυω.. μου δινει την αισθηση οτι εχω ταυτοτητα και με βοηθα να επιζω..
    γυμναστικη κτλ τα εχω παρατησει.. γενικως ειμαι σε μια φαση στασιμη...
    οι γυναικες μου αρεσουν αλλα μενω επαρχια... τα πραγματα ειναι δυσκολα... εντωμεταξυ δεν εχω πολλους φιλους να δικτιωθω.. ουτε το οικονομικο να με κανει να αισθανομαι ασφαλεια...
    ειναι η μικρη οι κοινωνια εδω και ξερει οτι παιρνω φαρμακα... σε μερικους με αποδεχθηκαν ετσι οπως ειμαι και σε μερικους με κοιτανε περιεργα και μερικοι δεν μου μιλανε καν...
    ειχα δυσκολα χρονια εφηβικα.. δεν μπορω να πω οτι περασα ωραια... αλλα υπαρχαν στιγμες που ημουν ενεργος στην κοινωνια... δουλευα ημουν κοινωνικος κτλ.
    αυτα πριν ψυχοφαρμακων.. τωρα που παιρνω ψυχοφαρμακα εδω και 8 χρονια εχω κλειστει... ειναι και αυτο το ταμπου που εχουν οι ανθρωποι και σε κοιτανε καπως...
    τωρα ειμαι σε σταδιακη μειωση των φαρμακων... μεχρι θεου θελοντος να τα κοψω τελειως... αλλα το εχω φιλοσοφισει.. δεν θα συμβει και κατι.. το ιδιο θα ειναι... ο λογος που θελω να τα κοψω ειναι οτι προκαλουν πολλες παρενεργειες και μακροπροθεσμα προβληματα στην υγεια...
    σε ευχαριστω για την υπομονη σου.. ελπιζω να καταλαβες πανω κατω την ζωη μου..
    επισης να σου πω οτι εχω κανει δυο αποπειρες αυτοκτονιας... ηπια δυο κουτια ντεπον... το εκανα για καποιο τροπο να ταρακουνησω τους δικους μου.... αμα ηθελα να πεθανω θα το ειχα κανει με χειροτερους τροπους... το ειπα κατευθυαν και πηγαμε για πληση στομαχου....
    τι να πω... ολα εχουν συνεπειες...
    Και εγώ σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να μου απαντήσεις.
    Θα σου μιλήσω ειλικρινά και κοφτά γιατι δεν υπάρχει λόγος να σου χαϊδέψω τα αυτιά.

    Τα έχεις 400 ρε φίλε.
    Έχεις κάποια θέματα με το οικονομικό, οκ no big deal, προχωράς μέχρι να βρεις κάποιο τρόπο για να έχεις εισόδημα. Δουλειά θα είναι; επιχείρηση θα είναι; χωράφια θα είναι; η ακόμα καλύτερα, σκέψου μήπως μπορείς την αστρολογία που αγαπάς, να τη χρησιμοποιήσεις ως πηγή εισοδήματος με κάποιο τρόπο.. Βάλε το μυαλό να δουλέψει να σου πω εγώ που θα πάει το τσιγάρο. Το ότι τώρα δεν δουλεύεις λόγω κάποιον ατυχιων που είχες στη ζωή σου, δε σημαίνει πως δεν είσαι ενεργός στη κοινωνία. Όλοι προσφέρουμε κάτι. Ένα λουλούδι αν ποτησεις παραδίπλα από το σπίτι σου πχ, έχεις προσθέσει ήδη μια νότα γαλήνης στη ψυχή σου. Και ας μη δουλεύεις. Είπες μια τεράστια κουβέντα και σε παραδέχομαι,
    ''Θεού θέλοντος''. Στέρεψε το βλέμμα σου προς τον ουρανό, κοίτα τον ήλιο κατάματα και ευχαρίστησε το Θεό που μας αφήνει ακόμα να βλέπουμε τη δημιουργία του. Το φως, τον αέρα, το νερό, τα ζώα, τα άστρα που αγαπάς τόσο!!! (Και εγώ σκέφτομαι εδώ και κάποιους μήνες να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο αλλά ολο το αναβάλλω, έχεις να μου προτείνεις κάτι; θέλω να τα βλέπω όσο πιο κοντά μπορώ χωρίς να σκάσω ένα σορό χρήματα όμως)
    Όσον αφορά το ταμπου και τις κοινωνίες και το τι θα πει η γειτονιά, άμα κρίνω από το γραπτό σου λόγο, δεν έπρεπε να σε απασχολεί. Μη σου πω εσύ θα έπρεπε να τους σνομπάρεις και όχι να σε στεναχωρεί. Σε τι παγίδα έχεις πέσει κούκλε μου; αφού είσαι δυνατός, ξεκόλλα

    Αμα ήσουν παραπάνω ευαίσθητος η ανίκανος, θα στο έλεγα, εσύ φαίνεσαι σχεδόν τούμπανο

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    Πολυ ενθαρυντικα αυτα που λες!!! Σε ευχαριστω και παλι!! Αραγε ειμαι τοσο δυνατος οσο λες?!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    14
    Εμένα τα μάτια μου αυτό βλέπουν..

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Πραγματι με τις δυσκολιες της ζωης εγινα τελικα ποιο δυνατος... μεσα στην μοναξια ειμαι αλλα εχω παρεα τον εαυτό μου...

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    14
    Στο ξαναλέω, όλοι μόνοι είμαστε. Είχα φίλους και κουμπάρους. Τώρα έχω μόνο την οικογένεια μου. Και οι γονείς μου ακόμη σε άλλες πόλεις μενουν.
    Όλοι έχουμε από κάτι που μας τρώει.
    Έχεις παρέα τον εαυτό σου, πολύ σωστά το είπες!
    Σίγουρα θα υπάρξουν ημέρες που θα σε ξανά πάρει από κάτω, φρόντισε μόνο εκείνη τη στιγμή να αποκτήσεις εσύ τον έλεγχο..

  7. #22
    hlias1988
    Guest
    Καλο βραδυ φιλαρακι!!! Αμα θες και νομιζεις οτι μπορω να σε βοηθησω καπου πες το....!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πίσω στην κατρακύλα
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-05-2020, 07:27
  2. Μεγάλη κατρακύλα έχω σαν άνθρωπος
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-01-2014, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •