κατρακυλα.......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    κατρακυλα.......

    τιποτα.
    ειμαι ενας εξαρτημενος απο το τσιγαρο. που δεν κανει τιποτα στην ζωη του.
    κοροιδευει τον ευατο του και τους γυρω του ασεινηδειτα για να διατηρει την ζωουλα του ετσι οπως ειναι....
    δυστυχως...

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Τι θα ηθελες να κάνεις ? Για όλα υπαρχει τροπος...κανε μια αρχη . Ανελαβε μια ευθυνη για τον εαυτο σου και καπου θα φτασεις μετα θα ερθουν επομενα και θα μαθεις να ζεις οπως ολος ο κοσμος. Εσυ αποφασιζεις....

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    σε ευχαριστω για το αισιοδοξο μηνυμα σου!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Εντάξει ρε φίλε, δεν είναι κ πρεζα. Εμένα με βοήθησαν οι τσίχλες νικοτίνης κ το έκοψα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θα γραψω κατι Ηλια , για να το διαβαζω κι εγω ...........αν δεν ειχες την 'χρηματοδοτηση ' απ τους γονεις σου , δεν θα πηγαινες να δουλεψεις ? καταλαβαινω οτι εχει εξελιχτει η κτθλψη σου σε ασθενεια , οπως η δικη μου, και σου ζητωκατι που φαινεται πολυ δυσκολο ....... αλλα οι πρωταρχικες αναγκες του ανθρωπου , ειναι τροφη και στεγαση , αυτα τα εχεις , ευτυχως η δυστυχως , και ταχω κι εγω , παλι ευτυχως η δυστυχως ........ ομως εγω δουλεψα και ειχα ενδιαφεροντα μεχρι τα 40 μου , μετα αρχισα η υπουλη κατρακυλα ....... ειχα γνωρισει εναν υδραυλικο, που ειχε σοβαρη κτθλψη , και μου ταλεγε κλαιγοντας , οτι ειχε να πλυθει 2 χρονια , ηταν στο κρεβατι , αλλα ειχε οικογενεια ,και αναγκαστηκε καποια στιγμη να δουλεψει , κακην κακως .,......... δεν ξερω αν το να ζοριστεις , θαχε καποιο αποτελεσμα , διοτι εγω δεν δουλευω απο το 2002 , εχω επαναπαυθει στις ' δαφνες ' μου , αφου εκανα μια μια πετυχημενη εταιρεια ..... δεν ξερω , εξω απ τον χορο , πολλα τραγουδια λεγονται βεβαια , και δεν μπορω να μπω στην θεση σου .......δεν εχω τα βιωματα σου , και δεν μαρεσει να δινω συμβουλες .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.awakengr.com/katathlipsi...s-chorizontai/

    Ηλια , κι ενα ενδιαφερον αρθρο για την κτθλψη .......... την διαγνωση της .....

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    ευχαριστω mac για την βοηθεια... δεν ξερω τι θα με αναγκασει η ζωη να κανω επαγγελματικα...

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mirotas View Post
    Εντάξει ρε φίλε, δεν είναι κ πρεζα. Εμένα με βοήθησαν οι τσίχλες νικοτίνης κ το έκοψα.
    κανω 50 - 60 τσιγαρα καπνο την ημερα.... δηλαδη κανω ενα καπνο την ημερα... δεν τα κανω ολοκληρα κανω τα μισα μετα τα σβηνω....
    ενταξη το εχω παρακανει αλλα δεν βγαινει αλλιως...
    δεν ξερω τι θα κανω στο μελλον οσον αφορα το καπνισμα..
    και μην αρχισετε συμβουλες του τυπου κανε κατι... ξερω και εγω τι πρεπει να κανω...
    επισης φιλε μου παιρνω και ψυχοφαρμακα... αυτο δεν ειναι εξαρτηση?
    απο 15μγ ολανζαπινης ζυπρεξα την ημερα πηγα εδω και 11 μερες στα 10μγ την ημερα..
    υπαρχουν στερητικα.. αλλα την παλευω... προσπαθω τουλαχιστον...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Άμα κανείς ένα καπνό την μέρα ή ανα δυο μέρες, είναι πολύ.

    Εγώ έκανα έναν 20γρ κάθε 6-7 μέρες και πάλι ζορίστηκα να το κόψω από ψυχολογικής πλευράς.

    Στην τελική όμως το κάπνισμα είναι και μια διέξοδος ένα 5 λεπτό που δεν σκέφτεσαι τίποτα. Όπως όταν βγαίνεις για ένα καφέ ή ποτό.

    Το ερώτημα είναι, αν θέλει κάποιος να το κόψει ή έστω να το περιορίσει;

    Αν σου αρέσει η μυρωδιά, ο καπνός, η διαδικασία του στριψίματος...

    Πολύ θα ήθελα να υπήρχε κάποιο τσιγάρο που να μην έβλαπτε. Δεν θα το έκοβα. Βέβαια έπινα και χόρτο τακτικά. Όλα μια ιδέα είναι, το παίρνεις απόφαση κ λες...α στα κομμάτια, σας κόβω πριν με κόψετε.
    Αν είναι να ψοφήσω θα διαλέξω κάτι πιο άμεσο, τρόπος του λέγειν!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ευχαριστω mac για την βοηθεια... δεν ξερω τι θα με αναγκασει η ζωη να κανω επαγγελματικα...
    Εχω ανακαλυψει το εξης , που δειχνει κατι ενθαρρυντικο για την κτθλψη , οταν εχω κατι δυσαρεστο να διαχειριστω , ο οργανισμος , ως αυτοπροστατευομενο συστημα , αποβαλλει το υποδεεστερο στο υποσυνειδητο, την κτθλψη δλδ. , και επικεντρωνεται στο σημαντικοτερο, επειδη δεν μπορει να διαχειριστει δυο δυσαρεστες καταστασεις συγχρονως ...... το διαπιστωσα αυτο οταν νοσηλευομουν στο νοσοκομειο , που νοσηλευτηκα για ενα μηνα , για εγκεφαλιτιδα , δεν ειχα εκει κτθλψη, διοτι ειχε ο εγκεφαλο να διαχειριστει την εγκεφαλιτιδα , μια πολυ δυσαρεστη κατασταση ....... οποτεμην αγχωνεσαι για το τι θα γινει οταν αναγκαστεις να δουλεψεις για να εξασφαλισεις το φαι σου, θα επεμβει το υποσυνειδητο σου αποτελεσματικα ...... επισης το ειδα αυτο οταν ειχα καποιον που δεν με πληρωνε , παλι δεν αισθανομουν κτθλψη , διοτι επρεπε να διαχειριστω το χρεος , και παλι η κτθλψη δεν υπηρχε ......

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω ανακαλυψει το εξης , που δειχνει κατι ενθαρρυντικο για την κτθλψη , οταν εχω κατι δυσαρεστο να διαχειριστω , ο οργανισμος , ως αυτοπροστατευομενο συστημα , αποβαλλει το υποδεεστερο στο υποσυνειδητο, την κτθλψη δλδ. , και επικεντρωνεται στο σημαντικοτερο, επειδη δεν μπορει να διαχειριστει δυο δυσαρεστες καταστασεις συγχρονως ...... το διαπιστωσα αυτο οταν νοσηλευομουν στο νοσοκομειο , που νοσηλευτηκα για ενα μηνα , για εγκεφαλιτιδα , δεν ειχα εκει κτθλψη, διοτι ειχε ο εγκεφαλο να διαχειριστει την εγκεφαλιτιδα , μια πολυ δυσαρεστη κατασταση ....... οποτεμην αγχωνεσαι για το τι θα γινει οταν αναγκαστεις να δουλεψεις για να εξασφαλισεις το φαι σου, θα επεμβει το υποσυνειδητο σου αποτελεσματικα ...... επισης το ειδα αυτο οταν ειχα καποιον που δεν με πληρωνε , παλι δεν αισθανομουν κτθλψη , διοτι επρεπε να διαχειριστω το χρεος , και παλι η κτθλψη δεν υπηρχε ......
    σε ευχαριστω πολυ που ασχολιθηκες μαζι μου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    σε ευχαριστω πολυ που ασχολιθηκες μαζι μου!
    Και θασχολουμαι , εισαι πολυ ευγενης και δεν με κουραζεις με πμ . ς , οπως αλλα μελη .....

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    ξερεις εχω εμπνευστει απο ενα θεμα σου που λες οτι αποδεχομαι την καταθλιψη!
    και με εχει βοηθησει πολυ...
    εντωμεταξυ ειμαι σε φαση μειωσεις του φαρμακου του αντιψυχωσικου... και διαβασα στο ιντερνετ οτι υπαρχουν συνδρομα στερησης..
    τα βιωνω ειμαι στην 14η μερα με την νεα μειωση.
    ειχα πονοκεφαλους και θολη οραση... αλλα τα ξεπερναω.. θελω να βγω απο τα φαρμακα με ασφαλη τροπο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι, τα συνδρομα στερησης μπορει ναχουν εντονη συμπτωματολογια .......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    14
    Ηλία, σου μιλάει ένας άνθρωπος που από τύχη και συγκρότηση του εαυτού του στις κακουχίες έως τα 30 που είμαι σήμερα, κατάφερε να είναι ένας αριστοκράτης με την έννοια του ότι είμαι καθ'ολα εντάξει στη κοινωνία και στους συνανθρώπους μου.
    Έχω βιώσει άσχημες καταστάσεις από μικρή παιδική ηλικία από την αμέλεια των γονιών μου (χωρισμένοι κλπ).
    Άκου τώρα τη δική μου οπτική. Είχα 50% τύχη στη ζωή μου δηλαδή το Χριστό στο πλάι μου και 50% τα αποτελέσματα των δύσκολων καταστάσεων ήταν δικές μου επιλογές.

    Όλα αυτά σου τα γράφω για να καταλάβεις εν συντομία πως σου μιλάω με το αίσθημα της ενσυναισθησης και δεν γράφω κάτι τυχαία. Επίσης θεωρώ πως ένας καλός ψυχολόγος, είναι αυτός που έχει βιώματα στη ζωή του και ξέρει εκ των έσω πως νιώθεις στα αληθεια σε μια ποικιλία ασχημων συναισθημάτων,σε συνδυασμό με σπουδες.

    Εγώ θέλω να σου κάνω λίγες ερωτήσεις.
    Δεν είμαι έξυπνος, ούτε κάτι παραπάνω από εσένα. Είμαι ένας άνθρωπος που θέλει να σε κάνει να χαμογελάσεις. Μπορεί και να μη τα καταφέρω, όμως οφείλω να προσπαθήσω.

    Τί σου αρέσει να κάνεις στη ζωή σου όσον αφορά τη βιωσιμότητα; έχεις κάποιο στόχο ας πούμε σε σπουδές και μετά επαγγελματική κατάρτιση;

    Τί χομπυ έχεις η αν δεν έχεις, τι θα ήθελες να κάνεις;

    Έχεις φίλους; αν όχι είναι επειδή σε έχουν πληγώσει στο παρελθόν και τώρα απλά θέλεις να είσαι μόνος;

    Σου αρέσουν οι γυναίκες;

    Τί ομάδα είσαι;

    Τους αγαπάς τους γονείς σου;

    Μπορεί να σου φανεί αστείο, αλλά πίστεψε με μπορεί να μας οδηγήσει κάπου! Ακόμη και να κόψεις το κάπνισμα!!!

    Φιλικά και με απόλυτο σεβασμό προς το πρόσωπό σου φίλε μου.
    ΤΚ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πίσω στην κατρακύλα
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-05-2020, 07:27
  2. Μεγάλη κατρακύλα έχω σαν άνθρωπος
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-01-2014, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •