Υπάρχει μοίρα/κάρμα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Meditation
    Guest

    Υπάρχει μοίρα/κάρμα;

    Πιστευετε πως υπάρχει αυτό που λέμε κάρμα; Εάν θέλετε έναν άνθρωπο χρόνια ολοκληρα (χωρίς να το ξερει)και από πλευράς του είχε υπάρξει κάποτε ένα μέτριο ενδιαφέρον ....πιστευετε ότι οι συνθήκες της ζωής μπορούν να τα φέρουν έτσι...ωστε κάποτε να ευδοκιμήσει η κατάσταση; Εάν είναι γραφτό για κάποιους ανθρώπους να είναι μαζί;; υπάρχει μοιρα; να τους φέρει κοντά και να τους δώσει την ευκαιρία;;

    Ή το παιχνίδι παίζεται στην αρχή;;; Πχ θες κάποια και εκείνη γουστάρει αλλα δεν καίγεται κιόλας. Και εσύ εξακολουθείς να τη θες πχ για χρόνια εν αγνοία της. Έχει τελειώσει το παιχνίδι; δεν θα είναι ποτέ αυτά τα άτομα μαζί;;; επειδή δεν υπήρχε ούτε θα υπάρξει ποτέ αρκετή ανταπόκριση;;;;

    Μέχρι πότε μπορεί κάποιος να μένει κολλημένος στις σκέψεις του;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    καλησπέρα!
    αν αυτό που λες ισχύει, για να το αποδείξεις θα πρέπει να το αφήσσεις να συμβεί. δηλαδή, αν είναι όντως μοίρα ή κάρμα, θα έρθει στα καλά καθούμενα, χωρίς συνοχή, δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. αν δηλαδή εσύ ζεις τη ζωη σου και τσουπ! να η ευκαιρία! φυσικά και το πιστεύω προσωπικά.
    αν δε καίγεται κι όλας, και να ξαναρθει η ευκαιρία, θα είστε άλλοι ανθρώποι τότε, τουλάχιστον από την άλλη πλευρά θεωρούμε στο στόρι, εσύ τί κάνεις; κάθεσαι και περιμένεις; μην εγκλωβίζεσαι θα έλεγα εγώ. και μην πιέσεις τον εαυτό σου να ξεπεράσει το ο,τιδήποτε απο την άλλη.

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Ευκαιριες έχουν υπάρξει να βρεθούμε. Όμως η άλλη πλευρά είναι μονίμως σε σχέση...με διαφορετικά άτομα. Ποτέ δεν υπήρξε εστιασμένο ενδιαφέρον προς τα εμενα. Δεν υπήρξε ξεκαθαρη διεκδικηση, σταθερή από αυτόν τον άνθρωπο Αδιαφορία να το πω;; είναι άλλου τελείως ;;;

    ΟΥΤΕ εγώ έκανα όμως ξεκάθαρη κίνηση να φανερωθω ....εγώ σταθερά ενδιαφέρομαι και δεν κατάλαβα ποτέ αν αυτό το ενδιαφέρον είναι φανερο προς την άλλη πλευρά. Δεν κατάλαβα ποτέ αν τρέφω φρούδες ελπίδες.

    Και δεν θέλω ούτε να τσαλακωθω ούτε να εκφράσω τα οσα σκέφτομαι/νιώθω. Δεν θα το άντεχα να ταπεινωθω μετά από τόσα χρόνια. Δεν μπορώ. Δεν αξίζει. Εαν υπήρχε ενδιαφέρον θα είχε γίνει. Ίσως είναι βλακεία να το σκέφτομαι.


    Μάλλον θέλω έναν καλό ψυχίατρο...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Όχι δεν υπάρχει εσύ την φτιάχνεις. Είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου κ τις επιλογές σου. Την ευτυχία σου κ την δυστυχία σου. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο το καλύτερο. Όμως το να είσαι χρόνια κολλημένος με ένα άτομο δεν δείχνει υγεία. Συμφωνώ όχι για ψυχίατρο αλλά για ψυχολόγο αν βρεις κανέναν καλό... Μπορείς κ μόνος σου να το δουλεψεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Πιστευετε πως υπάρχει αυτό που λέμε κάρμα; Εάν θέλετε έναν άνθρωπο χρόνια ολοκληρα (χωρίς να το ξερει)και από πλευράς του είχε υπάρξει κάποτε ένα μέτριο ενδιαφέρον ....πιστευετε ότι οι συνθήκες της ζωής μπορούν να τα φέρουν έτσι...ωστε κάποτε να ευδοκιμήσει η κατάσταση; Εάν είναι γραφτό για κάποιους ανθρώπους να είναι μαζί;; υπάρχει μοιρα; να τους φέρει κοντά και να τους δώσει την ευκαιρία;;

    Ή το παιχνίδι παίζεται στην αρχή;;; Πχ θες κάποια και εκείνη γουστάρει αλλα δεν καίγεται κιόλας. Και εσύ εξακολουθείς να τη θες πχ για χρόνια εν αγνοία της. Έχει τελειώσει το παιχνίδι; δεν θα είναι ποτέ αυτά τα άτομα μαζί;;; επειδή δεν υπήρχε ούτε θα υπάρξει ποτέ αρκετή ανταπόκριση;;;;

    Μέχρι πότε μπορεί κάποιος να μένει κολλημένος στις σκέψεις του;
    Kαλημερα!


    Είμαστε κολλημένοι στις σκέψεις μας όσο τις καλλιεργούμε ..

    Το παιχνίδι είναι στο χέρι σου !Κανε γνωστό στο άλλον τις προθέσεις σου. Αλλιώς πως περιμένεις αντίδραση?
    Άνοιξε τα χαρτιά σου και δείξε τις προθέσεις σου στο άτομο που σε ενδιαφέρει με τρόπο.
    Δεν είναι ανάγκη να ¨εκτεθείς¨όπως λες, αν και δεν ξέρω με ποια έννοια το λες ....

    Δεν ειναι καθόλου μεμπτό να δείξεις σε κάποιον οτι ενδιαφέρεσαι...Που είναι το κακό ?
    Ακόμα και αν εκείνος δεν είναι σε φάση για σχέση ,εσυ θα έχεις διεκδικήσει αυτό που θες με όλα σου τα μέσα(θεμιτά πάντα,τα αθέμιτα άστα στην άκρη ...εκει κρίνεται αν εκτεθείς ή όχι )

    Παλια θαύμαζα πολύ τους ανθρώπους που διεκδικούσαν αυτο που ήθελαν και ετσι πλέον το κάνω και εγώ...
    Αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα ...Με νοιάζει μονο να μην μου μένουν πλεον απωθημένα και σκέψεις που μέσα τους θα είναι γεμάτες με το ¨αν¨ή το ίσως¨

    Αν έκανα αυτό ,μπορεί να ειμασταν μαζί?
    Ισως αν του μιλούσα τότε τωρα να ειχα την φιλία του ,τον έρωτά του ή οτιδήποτε θέλουμε να έχουμε απο τον άνθρωπο που θέλουμε να έχουμε στη ζωή μας .....

    Εγω παντα το λεω ...διεκδίκησε αυτό που θες ,δώσε οτι ειναι να δώσεις και να δεν εκτιμηθεί τι έγινε?
    Σιγουρα ομως δεν εκτίθεσαι αρκεί αυτο να γίνεται με τα κατάλληλα μέσα!

    Φτιάξε εσυ την μοίρα σου,το κάρμα, το πεπρωμένο σου ,την ίδια σου την ζωη .....μην αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για εσένα ....
    Η μοίρα όντως μπορεί να θέλει να συναντηθείτε ,αν εσυ όμως δεν διεκδικήσεις αυτο που θες από εκείνων πως περιμένεις να προχωρήσει ολο αυτό?

    Προχώρα στα πιο πρακτικά γιατί οταν οι άνθρωποι τολμάμε και ειμαστε απλοί και ξεκάθαροι στις σχέσεις μας ειμαστε και πιο καλά ..

    Θέλω. Θες;
    Μπορώ. Μπορείς;
    Αντέχω. Αντέχεις;
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Ευκαιριες έχουν υπάρξει να βρεθούμε. Όμως η άλλη πλευρά είναι μονίμως σε σχέση...με διαφορετικά άτομα. Ποτέ δεν υπήρξε εστιασμένο ενδιαφέρον προς τα εμενα. Δεν υπήρξε ξεκαθαρη διεκδικηση, σταθερή από αυτόν τον άνθρωπο Αδιαφορία να το πω;; είναι άλλου τελείως ;;;

    ΟΥΤΕ εγώ έκανα όμως ξεκάθαρη κίνηση να φανερωθω ....εγώ σταθερά ενδιαφέρομαι και δεν κατάλαβα ποτέ αν αυτό το ενδιαφέρον είναι φανερο προς την άλλη πλευρά. Δεν κατάλαβα ποτέ αν τρέφω φρούδες ελπίδες.

    Και δεν θέλω ούτε να τσαλακωθω ούτε να εκφράσω τα οσα σκέφτομαι/νιώθω. Δεν θα το άντεχα να ταπεινωθω μετά από τόσα χρόνια. Δεν μπορώ. Δεν αξίζει. Εαν υπήρχε ενδιαφέρον θα είχε γίνει. Ίσως είναι βλακεία να το σκέφτομαι.


    Μάλλον θέλω έναν καλό ψυχίατρο...
    ηταν σε σχεση, απο την πρωτη φορα που γνωριστηκατε, η εννοεις τις επομενες φορες;
    εγω πιστευω οτι καρμα και μαρμα, ειναι μονο η γνωριμια. απο εκει και περα, αν ειναι αμοιβαιο θα γινει, κι αν δεν ειναι, δεν θα γινει.
    μπορει βεβαια, αυτος που δεν ηθελε, καποια στιγμη στο μελλον να αλλαξει γνωμη. δεν υπαρχουν κανονες σε αυτα. σε γενικες γραμμες, αν δεν σε θελει δεν αλλαζει γνωμη, κι αν σε θελει αλλα ειναι δεσμευμενος, οταν βρεθει ελευθερος, σε ψαχνει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Θεωρώ πως το υγιές είναι να δείχνουμε το ενδιαφέρον μας σε ένα άτομο που μας ελκύει με όμορφο τρόπο. Επειδή όμως έχουμε και μια αξιοπρέπεια δεν παρακαλάμε την αγάπη και το ενδιαφέρον κανενός. Αυτό, γιατί πολύ απλά κάναμε ό,τι ήταν να κάνουμε. Από εκεί και πέρα μην ασχολείσαι αν δεν βλέπεις αποτέλεσμα. Το άσχημο για μένα είναι όταν σου δίνουν ελπίδες και το δικαίωμα να πιστεύεις κάτι και δεν υπάρχει εξήγηση, αποτέλεσμα κτλ. Εν κατακλείδι, εσένα η περίπτωσή σου είναι διαφορετική. Εκείνη έχει σχέση, δεν γνωρίζει ότι εσύ ενδιαφέρεσαι χρόνια, επειδή εσύ δεν το έχεις κάνει γνωστό. Από την άλλη, αφού αυτή έχει σχέση, δεν σου δείχνει πως δεν είναι για σένα; Μην αρχίζεις να έχεις προσδοκίες, να πλάθεις παραμύθια στο μυαλό σου ότι η μοίρα, το κάρμα και οι συμπαντικές μπούρδες θα σας φέρουν κοντά.

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. «Nocebo» – Όταν προκαλείς την μοίρα σου…
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-2016, 04:10
  3. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 13:01
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  5. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •