Φαύλος κύκλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    23

    Φαύλος κύκλος

    Eίμαι παντρεμένος με μεγάλα παιδιά 18 ετών.
    Εδώ και ένα χρόνο συμβαίνει στην ζωή μου ένας φαύλος κύκλος.
    Είμαι άνεργος η γυναίκα μου με απαξιώνει μπροστά στα παιδιά ότι είμαι τεμπέλης και ανίκανος να βρω εργασία, ότι είμαι προβληματικός δεν έχω γνωριμίες και όρεξη να βρω δουλειά και τέτοια. Με μειώνει και με κάνει να αισθάνομαι άχρηστος μπροστά στα παιδιά μου, με εξευτελίζει οτι είμαι εθισμένος στο ιντερνετ οτι δεν με ενδιαφέρει τίποτα.
    Με φτάνει σε σημείο να την σιχαίνομαι, να εύχομαι να πεθάνει, να εξαφανιστεί, οι μόνες ευτυχισμένες στιγμές της ζωής μου είναι όταν πάει μια δυο μέρες στην μάνα της.
    Είμαι σε απελπιστική κατάσταση και αισθάνομαι απίστευτη σιχαμάρα που έρχεται και κοιμάται δίπλα μου.
    Και ο κύκλος επαναλαμβάνεται κάθε πρωι που ξυπνάω με καλή διάθεση με αρχίζει το σίχαμα στην ειρωνεία και στην απαξίωση που χάνω κάθε όρεξη, απλά μετατρέπεται μέσα μου σε ένα μίσος και απέχθεια.
    Αισθάνομαι δεν υπάρχει επιστροφή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by dimitris_1 View Post
    Eίμαι παντρεμένος με μεγάλα παιδιά 18 ετών.
    Εδώ και ένα χρόνο συμβαίνει στην ζωή μου ένας φαύλος κύκλος.
    Είμαι άνεργος η γυναίκα μου με απαξιώνει μπροστά στα παιδιά ότι είμαι τεμπέλης και ανίκανος να βρω εργασία, ότι είμαι προβληματικός δεν έχω γνωριμίες και όρεξη να βρω δουλειά και τέτοια. Με μειώνει και με κάνει να αισθάνομαι άχρηστος μπροστά στα παιδιά μου, με εξευτελίζει οτι είμαι εθισμένος στο ιντερνετ οτι δεν με ενδιαφέρει τίποτα.
    Με φτάνει σε σημείο να την σιχαίνομαι, να εύχομαι να πεθάνει, να εξαφανιστεί, οι μόνες ευτυχισμένες στιγμές της ζωής μου είναι όταν πάει μια δυο μέρες στην μάνα της.
    Είμαι σε απελπιστική κατάσταση και αισθάνομαι απίστευτη σιχαμάρα που έρχεται και κοιμάται δίπλα μου.
    Και ο κύκλος επαναλαμβάνεται κάθε πρωι που ξυπνάω με καλή διάθεση με αρχίζει το σίχαμα στην ειρωνεία και στην απαξίωση που χάνω κάθε όρεξη, απλά μετατρέπεται μέσα μου σε ένα μίσος και απέχθεια.
    Αισθάνομαι δεν υπάρχει επιστροφή.
    Αυτο είναι πρόβλημα. Της έχεις μιλήσει? Εννοώ πριν φτασετε σε αυτό το σημείο, έχετε μιλήσει για το τι σε ενοχλεί αλλά τι ενοχλεί και εκείνην? Αυτές οι συζητήσεις ΠΡΟΦΑΝΏΣ δεν γίνονται μπροστά στα παιδιά, ότι ηλικία και να έχουν. Πώς φτάσατε εδώ? Πόσο καιρό είσαι άνεργος? Πριν όταν δούλευες πώς ήσασταν μεταξύ σας?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Αρχικά πρέπει να της πεις να το σταματήσει. Σταδιακά πες της μην το κάνεις αυτό με κάνει να νιώθω άσχημα και τα λοιπά. Αν δεν δουλέψει άρχισε να το απαιτείς. Αν και αυτό δεν δουλέψει τότε πιθανόν να σκεφτείς το ενδεχόμενο της απομάκρυνσης. Ευτυχώς έχεις μεγάλα παιδιά και φαντάζομαι δεν θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα να σταματήσετε να μενετε στο ίδιο σπίτι. Καλό είναι να μιλάμε και με ειδικό σε τέτοιες περιπτώσεις.

Similar Threads

  1. Φαυλος Κυκλος
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 04-06-2020, 17:36
  2. Φαύλος κύκλος !
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2013, 20:05
  3. ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
    By mpizelaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 11-04-2011, 20:12
  4. φαυλος κυκλος
    By absolute in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2010, 09:17
  5. ο φαύλος κύκλος μου
    By maria_p_40 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2006, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •