19 χρονος και συμπεριφορα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    19 χρονος και συμπεριφορα

    καταρχην γεια σας παλικαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους..ηθελα να πω οτι εξοργιστηκα με το προφιλ που δειξαν για το παιδι που σκοτωσε στη σχολη του οαεδ ακουγε λεει μεταλ ηταν κλειστος με τη λογιη αυτη θα μας βγαλουν και τρελους ναι ηταν κλειστος και?δεν μορω να πωψ και εγω με τη σειρα μ οτι ειχα καλες σχεσεις με τα αλλα παιδια αλλα το παλεψα τοτε να μην γινω πολυ βιαια μπορω να πω τωρα οχι τοσο που μ βγαινει πιο πολυ αλλα ελεεος..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Συμφωνώ...
    Βέβαια αυτά ήταν χαρακτηριστικά του χωρίς να σημαίνει ότι τα χαρακτηριστικά αυτά ήταν η αιτία για να κάνει ότι έκανε.
    Στο βωμο της τηλεθέασης όμως γίνονται και καταδικάζονται τα παντα που έχουν σχέση με τον εγκληματία...

    Να δεις τι θα γινοταν αν σε κάποια περίπτωση ήταν κάποιος πολύ κοινωνικός και χαρούμενος χαρακτήρας που άκουγε σκυλάδικα!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Από την άλλη πλευρά, διάφορα blogs βάλθηκαν να ηρωοποιήσουν τέτοιου είδους συμπεριφορές και δεν βλέπω κανείς να διαμαρτύρεται γι\' αυτό...

    Υπάρχουν πολλά τινά :
    1. Να στέλνουμε τα παιδιά μας στο σχολείο τουλάχιστον με ένα καλάσνικοφ στη τσάντα για άμυνα ή αν τους τη βιδώσει να σκοτώνουν αδιακρίτως... κάποιος blogger θα βρεθεί να τους ηρωοποιήσει...
    2. Να ανοίγουμε θρεντς όπου να ωραιοποιούμε τη βία...
    3. Να εξυψώνουμε κάθε λογής συμπεριφορές αυτού του τύπου, για να μην είμαστε ανακόλουθοι με τον εαυτό μας όταν κληθούμε να τις μιμηθούμε...

    Μην τρελαθούμε κιόλας....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Sabb
    όπως διαφωνώ με τα μμε που σπευδουν να καταδικάσουν οποιοδήποτε χαρακτηριστικό ενός εγκληματία (κούρεμα, μουσική!) έτσι διαφωνώ ακόμα περισσότερο με το να ηρωποιούμε τέτοια εγκλήματα...
    Μπορεί ο άνθρωπος αυτός να είχε πολλά προβλήματα, μπορεί άλλοι να ευθύνονται για την κατάσταση της ψυχικής του υγείας αλλά δε φτάνει και δεν πρέπει να φτάνει ο καθένας να σκοτώνει επειδή ασθενεί ψυχικά. Υπάρχει και το μερίδιο της προσωπικής μας ευθύνης που βαραίνει πολύ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο φταίχτη για την κατάστασή μας...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Εγώ σήμερα το πρωί άκουσα λίγο για το θέμα στην τηλεόραση, δεν βλέπω πολύ ειδήσεις. Πρόσεξα το ίδιο που λετε
    ότι ήταν κλειστός και πήγε λέει σε ψυχολόγο κάποια στιγμή ή είχε κλείσει ραντεβού, κάτι τέτοιο πάντως. Αν είναι
    δυνατόν. Μου πέρασε από το μυάλό ακριβώς αυτό δηλ. όποιος επισκέφτεται ψυχολόγο έχει σοβαρά προβλήματα
    και έιναι επικίνδυνος. Και εγώ θέλω να πάω σε ψυχ. και είμαι κλειστός χαρακτήρας και χαμηλών τόνων σε παρέες, μπορώ να γίνω επικίνδυνη αυτόματα??
    Δλδ το προφιλ ενός κλειστού χαρακτήρα που παέι σε ψυχολόγο πως ακούγεται αμέσως.. Έλεος..
    Κατα βάθος θα είχε πολύ σοβαρότερα προβλήματα για να κάνει τέτοια πράξη.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Αντί η βουλή να παραδεχτεί τα λάθη της και να σκύψει στα παιδιά με ή χωρίς ψυχικές ασθένειες να βάλει ψυχολόγους σε κάθε σχολείο, οι καθηγητές να μην είναι ηλίθιοι δημόσιοι υπάλληλοι που ενώ βλέπουν το βασανισμό ενός παιδιού από τους μάγκες του σχολείου, που ενώ βλέπουν οτί ένα παιδί είναι πάντα μόνο του, που ενώ βλέπουν πως δεν μιλά σε κανένα, αδιαφορούν επιδεικτικά...κοιτούν όλοι να τα ρίξουν με οποιδήποτε ηλίθιο τρόπο (άκουγε μέταλ φόραγε μαύρα και καμπαρτίνα ήταν μοναχικός) στο δεκαενιάχρονο παιδί που τραυμάτισε μεν τρεις αλλά στο τέλος αυτοκτόνησε...
    Εγώ στενοχωριέμαι πολύ για τους τραυματίες αλλά στενοχωριέμαι και για το 19χρονο παιδί που δεν πρόλαβε να ζήσει τίποτα και ότι έζησε ήταν μαύρο...ήταν αδύνατο να το κρατήσει στη ζωή και που η θλίψη του μεταμορφώθηκε σε οργή..
    Δεν επικροτώ αυτή του την πράξη μα θλίβομαι γιατί ένα παιδί παρά το τι έκανε πέθανε τόσο άδικα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το άσχημο είναι ότι πολλοί γονείς δεν μπορούν να παραδεχτούν ότι το παιδί τους αντιμετωπίζει πρόβλημα και αφήνουν την κατάσταση ελπίζοντας ότι ολα θα φτιάξουν.Είναι δύσκολο για τους γονείς αλλά εδώ πρέπει να κάνεις την υπέρβαση και να βοηθήσεις το παιδί σου με το να το πας σε ειδικό.Στον γιατρό που πάω ειλικρινά είναι περισσότερα τα νέα παιδιά που έχουν πρόβλημα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση και για τους γονείς και για τους δασκάλους-καθηγητές...έτσι θα αποφεύγονταν πολλά και μπορεί και με το πέρας του χρόνου και ο ρατσισμός που υπάρχει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Sunset δουλεύω σε πολύ γνωστό τηλεοπτικό κανάλι και θα σου πω αυτό.Οι δημοσιογράφοι εκτός του ότι είναι εντελώς ζώα και φίδια κωλοβά , όσο πιο πολύ σοκάρουν την κοινή γνώμη τόσο πιο πολλά λεφτά θα βάλουν στην τσέπη τους.Οπότε κάνε τα μαθηματικά και μην πιστεύεις στα στημένες συζητήσεις των διάφορων καναλιών.Εδώ κυβερνήσεις ανεβαίνουν και πέφτουν από τα κανάλια παιδί μου,εσύ τί πιστεύεις;Ότι δε θα μπορέσουν να βάλουν λίγη σάλτσα περί heavy metal στο θέμα του μακελειού του ΟΑΕΔ;

    Πάραυτα καταδικάζω το ότι έκανε ο νεαρός και δεν ρίχνω το φταίξιμο σε κανέναν άλλο για αυτή την βίαιη συμπεριφορά παρά μόνο σ\'αυτόν.Κανείς δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει ότι ο τύπος είχε πρόβλημα.Εγώ νομίζω ότι το παλικάρι δεν έκατσε καν να κάνει κάποια εσωτερική αναζήτηση για το τί μπορεί να του συνεβαινε και να αισθανόταν όλα αυτά που αισθανόταν.Μόνο αυτός ήταν υπεύθυνος για την πράξη του και κανένας άλλος.


    Και πολύ καλοπεοαίρετα το λέω αυτό.Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο topic που ανάρτησες έχει καμία σχέση με το άγχος και τις φοβίες που είναι το θέμα που απασχολείται η εδώ ενότητα του forum.

    Κι αφήστε τα κανάλια να πουλάνε τις αηδίες τους σ\'αυτούς που τα τρώνε κάτι τέτοια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by anwnimi
    Υπάρχει και το μερίδιο της προσωπικής μας ευθύνης που βαραίνει πολύ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο φταίχτη για την κατάστασή μας...
    οπως κ της συλλογικης που έχει το δικο της μεριδιο κ τη δικη της συμβολη.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Στον τομέα όμως της ψυχολογίας, ψυχοθεραπείας να το πω, είμαστε όπως σε πολλά άλλα 100 χρόνια πίσω. Μεγάλωσα
    στη Γερμανία και εκεί στα περισσότερα σχολεία αν κάτι αντιληφθεί ο δάσκαλος ότι δεν πάει καλά με την συμπεριφορά
    ενός παιδιού το συζητάει με τους γονείς και υπάρχει και ο σχολικός ψυχολόγος. Μπορεί και ο μαθητής να πάει από μόνος
    του να μιλήσει σε εκείνον. Εδώ κοιτάνε να κάνουν μόνο το μάθημά τους και οι δημόσιοι υπάλληλοι καθηγητές δεν ενδιαφέρονται αν κάτι δεν πάει καλά.
    Δεν ξέρω αν το θέμα με τον 19χρονο ταιριάζει ή όχι εδώ, αλλά δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι εδώ δίνουν μόνο βάση
    αν θα μάθει το παιδί ξένες γλώσσες, να του φορτώσουν 100 φροντηστήρια κτλ..
    Αλλά και πάλι και σε άλλες χώρες γίνονται τέτοια περιστατικά, τι να πεις..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί να πεις? τί να πω? εγω λέω πως εχουμε χασει τη μπαλα....

    Θα πω ενα περιστατικο που ειχε συμβει πριν αρκετα χρονια, οταν εκανα μαθημα εκθεσης με εναν υπέροχο καθηγητη κ άνθρωπο σε ενα φροντιστηριο της Θεσσαλονικης.

    Ειμασταν νομιζω Β\' Λυκειου, κ λεγαμε οτι τρεχουμε να προλαβουμε τα μαθηματα, πιανο, αγγλικα, γαλλικα κλπ...τοτε μας ειπε: χρονο εχετε μπροστά σας, τώρα κοιτταξτε να διαβασετε κ κατι πέρα απο τα σχολικα σας βιβλια. οσο για τις γλωσσες, μαθετε καλα πρώτα μια: την μητρικη σας. ειχε τοσο δικιο....

    Σε οτι αφορα την ψυχολογια των παιδιων κ πως καταληγουν οπου καταληγουν: νομιζω πώς πολλα ξεκινανε απο το σπιτι: γνωριζω ελαχιστους γονεις που συνειδητα εκαναν οικογενεια. Αυτο λεει παρα πολλα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οκ εγινε ενα περιστατικο και φταινε οι γονεις,οι καθηγητες,οι συμμαθητες,ο ρατσισμος της κοινωνιας,η βουλη και δεν ξερω ποιος αλλος ισως το ιδιο το συμπαν.
    Εχω μαθει στη ζωη μου να μη ριχνω τις αδυναμιες τις δικες μου στους αλλους.
    Αυτο δουλευει και με αντιστροφο τροπο οτι ειναι στραβο στη ζωη δεν παει να πει οτι ειναι φταιξιμο δικο μου και με αυτο εννοω οτι αυτος που εφταιγε ηταν αποκλειστικα ισως ο ιδιος.
    Τωρα αν το παρουμε μοιρολατρικα και αρχισουμε και λεμε οτι δεν φταιει αυτος οπως και ολοι αλλωστε για το πως γενιομαστε ή το πως μας διαμορφωνει το περιβαλλον μας τι να πω?Καπου πρεπει να φταιμε και εμεις.
    Σημασια εχει οτι ορισμενα πραγματα σε αυτη τη χωρα ειναι οντως στραβα και πολλα θα μπορουσαν να αποφεχθουν,βλεπε ψυχολογους σε σχολεια κλπ. και καλως γινεται αυτη η συζητηση.
    Οσο για τα καναλια...δεν θα παρω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Να παίξω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου για τους εκπαιδευτικούς;
    Επειδή το γνωρίζω από πρώτο χέρι λόγω δουλειάς εχω τύχει σε περιστατικά στα οποία έρχονται γονείς και καταφέυγουν εναντίον εκπαιδευτικών επειδή τους λένε το παιδί σας ίσως έχει δυσλεξία, να επισκευφθείτε ειδικό για γνωμάτευση! Ή πιο απλή περίπτωση: γιατί έβαλες το παιδί μου απουσία, ενώ είχε αντικειμενικά αργήσει να ξυπνήσει για την ώρα του μαθήματος!

    Όχι πως όλοι οι γονείς είναι τόσο στενόμυαλοι αλλά βλέπω ότι αρκετοί προσπαθούν να \"κανακέψουν\" τα παιδιά τους μη βάζοντας κάποια όρια που είναι προς όφελός τους, ίσως επειδή νιώθουν ενοχές για άλλα πράγματα ως γονείς απέναντί τους...

    Φανταστείτε τώρα ένας τέτοιος γονιός να ακούσει να του λένε το παιδί σας χρειάζεται παρακολούθηση από ειδικό. Η κοινωνία μας είναι ακόμα πολυυυυ πίσω...

    Γνώμη μου: Όλα ξεκινούν από την οικογένεια. Χωρίς όμως να αποκλείω από την ευθύνη τους καθηγητές, το τι διδάσκεται στο σχολείο, την απουσία κρατικής μέριμνας και γενικότερα τη σταση της κοινωνίας.

    Το καλύτερο βήμα για μένα θα ήταν να υπάρχουν ψυχολόγοι στα σχολεία για πιο εύκολη και άμεση πρόσβαση, καθώς και κατάρριψη των ταμπού γύρω από το θέμα αυτό... Η κατάρριψη των ταμπού είναι πιο εύκολο να γίνει από τους νέους ανθρώπους, δηλαδή τους ίδιους τους μαθητές, παρά τους μεγαλύτερους που στην πλειοψηφία είναι δυστυχώς λιγότερο ανοιχτοί σε νέα δεδομένα...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •