Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236

    Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;

    Καταρχάς υποβάλλω τα σέβη μου και τις καλησπέρες μου σε όλους και όλες.Σήμερα ήταν η ημέρα που θα πήγαινα επιτέλους στον καινούριο γιατρό.Πήγα λοιπόν!Πλήρωσα 80 ευρώ για να μου πεί όλα αυτά που συζητάμε τόσες μέρες εδώ μέσα και όλα αυτά που έχω διαπιστώσει τόσα χρόνια μόνος μου,εν ολίγοις δεν ενθουσιάστηκα.Όμως ήταν η πρώτη φορά που με γνώρισε και μέσα σε μία ώρα που διαρκεί μία συνεδρία πως να προλάβεις να συμπτήξεις 10 χρόνια ζωής.Τέλος πάντων, το θέμα το είδαμε πολύ επιφανειακά και μείναμε μόνο στα συμπτώματα που μου δημιούργησε το άγχος αυτές τις μέρες.Σκοπεύω να κάνω ακόμη 2 συνεδρίες για να καταλάβω αν ο άνθρωπος εξετάζει την περίπτωσή μου μόνο κλινικά ή αν θα κάνει κάποια προσπάθεια να εμβαθύνει στα όλο θέμα.Αν προσπαθεί να λύσει το θέμα στηριζόμενος αποκλειστικά και μόνο στην φαρμακευτική αγωγή τότε σημαι΄νει ότι δεν κάνει για μένα.

    Και τώρα οι ερωτήσεις προς εσάς.Μου άλλαξε την αγωγή,έπαιρνα Seropram μου σύστησε να πάρω Ζολόφτ.Το έχετε δοκιμάσει το Ζολόφτ;Εγώ δεν έχω ξαναπάρει ποτέ.Σας έχει βοηθήσει;

    Επίσης έχω τεράστιο πρόβλημα με τον ύπνο τις τελευταίες μέρες,έβγαλα το τελευταιο 48ωρο με μόνο 6-7 ώρες ύπνο.Αποτέλεσμα όπως θα φαντάζεστε είναι να μοιάζω με ζωντανό-νεκρό και πολύ πιθανόν να συμπεριφέρομαι και σαν έναν.Τέτοιες στιγμές θυμάμαι τα Remeron που πολύ παλιότερα τα έπαιρνα και κοιμόμουν σαν πουλάκι. Παρολα αυτα ο γιατρός δεν ήθελε να μου γράψει κάτι για να με βοηθήσει με τον ύπνο.Όπως είπα και πριν είμαι με πάρα πολύ λίγο ύπνο και αντί να νυστάζω αυτή τη στιγμη το μάτι μου είναι γαρίδα όμως είμαι πάρα πολύ εξαντλημένος και το μόνο που θέλω είναι να κοιμηθω!!!Καποιος να με ριξει αναίσθητο παρακαλώ!!!Δεκτές μπουνιές,κουτουλιές,τηγανι ές κτλ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Γεια σου Δημήτρη, από φάρμακα δεν έχω ιδέα να σου πω (ακόμα). Πώς αισθάνεσαι μετά από την πρώτη επίσκεψη?
    Σου έφυγε κάποιο ψυχολογικός βάρος, που μίλησες με τον ειδικό? Η μάλλον είναι νωρίς ακόμα..
    Με τον ύπνο αν τα καταφέρεις χωρίς φάρμακα είναι καλύτερα. Κάποια στιγμή δεν θα πέσεις ξερός, εφόσον κοιμήθηκες
    τόσες λίγες ώρες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σου Δημήτρη, συνήθως οι ψυχίατροι συνεργάζονται με ψυχολόγους που κάνουν εκείνοι την ψυχοθεραπεία.Αυτοί παρακολουθούν την κλινική σου πορεία και τη γενική σου εικόνα(ετσι είναι στη δική μου περίπτωση)
    Όσον αφορά το ζολόφτ λένε οτι είναι πολύ καλό φάρμακο με γρήγορα αποτελέσματα.ελπλιζω να έχουν δίκιο.
    Θα δεις πωσ θα πάει πάντως τα 80 ευρώ είναι αρκετα :S

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Δημήτρη συμφωνώ με αυτά που λέει η εσωτερική, συνήθως αυτή είναι η διαδικασία.
    Την επόμενη φορά ξεκαθάρισέ το αυτό. Ρώτα τον αν θα ακολουθήσετε ψυχοθεραπεία και πες του για την πρόθεσή σου ότι δε θέλεις να στηριχθείς αποκλειστικά σε φαρμακοθεραπεία...

    Σου εύχομαι καλή συνέχεια!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •