Αν.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Αν.....

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185

    Αν.....

    Αν είχατε μια σχέση όπου τελείωσε τωρα αλλά το μυαλό σας δημιουργεί άσχημες εικόνες ότι φοβάστε μην χάσετε αυτόν τον άνθρωπο πάθει κάτι... Κάποια ασθένεια η ότι διποτε άλλο κακό.. Και δεν θα τον ξανά δείτε πια πως θα μπορούσατε να ηρεμήσετε αυτές τις σκέψεις? Και αν γινόντουσαν πραγματικότητα θα φταιγατε εσείς που φύγατε από αυτήν την σχέση?

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Αυτά είναι φόβοι στο μυαλό εκείνου που καταστροφολογει. Εάν θες να χωρίσεις κανε το..μη σε πιάνουν τύψεις. Τίποτα από όλα αυτά που σκέφτεσαι δεν θα συμβεί.

    Εκτός και αν η άλλη πλευρά έχει απειλήσει ότι εάν χωρίσετε θα αρρωστήσει/αυτοκτονήσει...κτλ. Αυτά είναι τρόποι χειραγώγησης για να σε κρατήσει στη σχέση. Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο δηλαδή. Κανένας δεν φταιει για το ενδεχόμενο κακο που μπορει να πάθει ο άλλος (εαν πάθει..) μετα απο έναν χωρισμό.

    Και αν όντως κάποιος επιχειρεί να αρρωστήσει ή να αυτοκτονήσει (που λέει ο λόγος) τότε σίγουρα ο μόνος που θα φτάει θα είναι το κεφάλι του. Και το μυαλό του. Που δεν είναι ισορροπημένη και αυτόνομη προσωπικότητα. Και όχι αυτός που τον χωρίζει.

    Η ζωή ανήκει στον καθένα που την έχει... και ειναι υπεύθυνος για ό,τι του συμβεί εκείνος.. με τις αποφάσεις που παίρνει ....με το μυαλό που κουβαλάει και χειρίζεται τις καταστάσεις.

    Εσύ εάν θες να χωρίσεις θα πάρεις την απόφαση αυτή για τη δική σου ζωή. Δεν είναι στο χέρι σου ,ούτε θα φταις εσύ εάν ο άλλος το χειριστεί ψύχραιμα ή όχι.

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Επίσης , γιατί το μυαλό σου πάει στο κακό; γιατί να συμβούν στον άλλον κακα πράγματα; Μπορεί στη πραγματικότητα να το περάσει ουδέτερα. Να δυσκολευτεί στην αρχή αλλα μετά να καταλάβει και εκείνος ότι έπρεπε να χωρισετε και να το αποδεχτεί. Ή μπορεί να χαρεί κιόλας γιατί θα βρει ξανά την ελευθερία του..ακομα και αν στην αρχή του κακοφαίνεται.
    Γιατί δηλαδή το σενάριο να είναι πίσσα μαύρο; δεν καταλαβαίνω. Κανένας δεν χάθηκε από έναν χωρισμό. Και αν χάθηκε....τοτε σίγουρα κάτι αλλο έφταιγε καταβαθος και ο χωρισμός ήταν η αφορμη.

    Μην νιώθεις τύψεις. Κάνε ρεαλιστικά σενάρια.

    Αφού αν χωρισατε δεν θα ξανά ειδωθειτε ποτέ. Δεν χρειάζεται να αρρωστήσει κάποιος. Ο χωρισμός είναι το τέλος μιας σχέση. Από εδώ και πέρα δεν θα βλέπεστε....ουτως η άλλως...αρα δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η ανησυχία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Αν είχατε μια σχέση όπου τελείωσε τωρα αλλά το μυαλό σας δημιουργεί άσχημες εικόνες ότι φοβάστε μην χάσετε αυτόν τον άνθρωπο πάθει κάτι... Κάποια ασθένεια η ότι διποτε άλλο κακό.. Και δεν θα τον ξανά δείτε πια πως θα μπορούσατε να ηρεμήσετε αυτές τις σκέψεις? Και αν γινόντουσαν πραγματικότητα θα φταιγατε εσείς που φύγατε από αυτήν την σχέση?
    Οι σκεψεις ειναι ενοχικές ή εκδικητικές?

    Δηλαδη θελεις να παθει κατι ή σου εχει πει οτι αν χωρίσουμε θα αρρωστήσω?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    το λοιπόν. το να ανησυχείς για κάποιον που είχατε συναισθηματικό δεσμό -ας το πούμε-, είναι απολύτως φυσιολογικό. να νοιάζεσαι. τώρα, όταν γνωρίζεις ενσυνείδητα οτι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι σε αυτό το πρόσωπο, μιλάμε για έντονο άγχος, φοβία ουσιαστικά, η οποία σου δυσκολεύει και τη καθημερινότητα.
    όχι, δε φταις εσύ που σκέφτηκες ή φοβήθηκες κάτι κι αυτό έγινε. είναι σαν να λέμε θα κερδίσω το τζόκερ, πόσες φορές κερδίζεις το τζόκερ; εντάξει, άτοπο παράδειγμα.
    εγώ θα έκανα πρακτικά πράγματα όπως άσκηση αναπνοής και τέτοια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι σκεψεις ειναι ενοχικές ή εκδικητικές?

    Δηλαδη θελεις να παθει κατι ή σου εχει πει οτι αν χωρίσουμε θα αρρωστήσω?
    Δεν εννοώ ότι θα πάθει κάτι αφού χωρισουμε...
    Εννοώ πως μπορεί ας πούμε να είναι σε μια ηλικία που το ποσοστό αυτής την ηληκιας παθαίνει διαφορά θέματα υγείας... Κ εγώ ας πούμε να ζω με τον φόβο μην πάθει κάτι κ τον αφήσω στα δύσκολα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Παιδακια απο οτι διαβαζω παμε για πολεμο εκει κολησατε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Δεν εννοώ ότι θα πάθει κάτι αφού χωρισουμε...
    Εννοώ πως μπορεί ας πούμε να είναι σε μια ηλικία που το ποσοστό αυτής την ηληκιας παθαίνει διαφορά θέματα υγείας... Κ εγώ ας πούμε να ζω με τον φόβο μην πάθει κάτι κ τον αφήσω στα δύσκολα
    Δυσκολεύομαι λιγάκι να σε καταλάβω ...

    Δηλαδή να είστε μαζί και μετά από χρόνια αρρωστήσει και εσύ να αναγκαστείς να τον αφήσεις ?
    Γιατί να τον αφήσεις στα δύσκολα?

    Αν τον αγαπάς πραγματικά δεν θα τον αφήσεις στα δύσκολα ...
    Άλλο αγαπάω κάποιον και άλλο λυπάμαι...

    Και γιατί να μην κάνεις θετικές σκέψεις για αυτόν τον άνθρωπο ?
    Δεν θα νιώθεις καλύτερα έτσι?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δυσκολεύομαι λιγάκι να σε καταλάβω ...

    Δηλαδή να είστε μαζί και μετά από χρόνια αρρωστήσει και εσύ να αναγκαστείς να τον αφήσεις ?
    Γιατί να τον αφήσεις στα δύσκολα?

    Αν τον αγαπάς πραγματικά δεν θα τον αφήσεις στα δύσκολα ...
    Άλλο αγαπάω κάποιον και άλλο λυπάμαι...

    Και γιατί να μην κάνεις θετικές σκέψεις για αυτόν τον άνθρωπο ?
    Δεν θα νιώθεις καλύτερα έτσι?
    Νταξει δεν το έχω διατυπώσει καλά ζητώ συγνώμη...
    Δεν θα τον άφηνα αν πάθαινε κάτι...
    Οι αρνητικές σκέψεις υπάρχουν, πως είναι το να φοβάσαι μην πάθει κάποιος δικό σου κάτι? (σαν να βγαίνει πχ το παιδί σου έξω βράδυ και περιμένεις να γυρίσει γιατί φοβάσαι ότι δεν ειναι καλά)
    Απλά λέω αν θες να χωρίσεις και σε κρατάει πίσω ο φόβος του μην πάθει κάτι ο άλλος....
    Συνήθως οποίος χωρίζει δεν σκέφτεται μην πάθει κάτι ο άλλος είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτεται.... Απλά έχω αυτές τις σκέψεις γενικά, χωρίς να θέλω το κακό κάποιου το αντίθετο φοβάμαι μην πάθει κάτι..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Νταξει δεν το έχω διατυπώσει καλά ζητώ συγνώμη...
    Δεν θα τον άφηνα αν πάθαινε κάτι...
    Οι αρνητικές σκέψεις υπάρχουν, πως είναι το να φοβάσαι μην πάθει κάποιος δικό σου κάτι? (σαν να βγαίνει πχ το παιδί σου έξω βράδυ και περιμένεις να γυρίσει γιατί φοβάσαι ότι δεν ειναι καλά)
    Απλά λέω αν θες να χωρίσεις και σε κρατάει πίσω ο φόβος του μην πάθει κάτι ο άλλος....
    Συνήθως οποίος χωρίζει δεν σκέφτεται μην πάθει κάτι ο άλλος είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτεται.... Απλά έχω αυτές τις σκέψεις γενικά, χωρίς να θέλω το κακό κάποιου το αντίθετο φοβάμαι μην πάθει κάτι..
    Τώρα σε κατάλαβα ...

    Μην το λες ότι όταν χωρίζεις δεν σε νοιάζει αν πάθει κάτι ο άλλος...
    Το ότι δεν ταιριαζεται σαν ζευγάρι δεν πάει να πει ότι σταματάς να νοιάζεσαι για αυτον.
    Ίσα ίσα αν περάσει ένα εύλογο διάστημα θέλεις αυτός που μοιραστικατε πράγματα να είναι καλά .
    Δεν σημαίνει ότι όταν χωρίζουμε αυτόματα ο άλλος γίνεται εχθρός μας ..

    Θες πραγματικά να χωρίσεις ?
    Έχεις δηλαδή προσπαθήσει να αντιμετωπίσεις όλα αυτά που σας προβληματίζουν και δεν τα κατάφερες οπότε πρέπει να χωρίσεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •