Ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Ψυχωση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15

    Ψυχωση

    Παιδιά καλησπέρα.Τον προηγούμενο Δεκέμβρη επαθα ψυχωσικό επεισόδιο λόγω απότομης διακοπής του ολανσεκ.Νομιζα ότι όλη η σόου μπιζ η οικογένειά μου με βλέπουν από κάμερες ότι στην τηλεόραση μιλάνε για μένα,ιδέες μεγαλείου και διάφορα άλλα.Επισης κάπνιζα χόρτο 4 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα.Νοσηλευτηκα 3 μήνες σε ψυχιατρικό νοσοκομείο και όταν βγήκα θυμάμαι με είχαν μπουκωσει στα φάρμακα.Τωρα έχουν φύγει αυτές οι σκέψεις αλλά ρε παιδιά νιώθω το μυαλό σε αργές ταχύτητες δε στροφαρω ξέχασα τις γνώσεις μου δε μπορώ να σκεφτώ το μυαλό μου είναι άδειο από σκέψεις και γενικά δεν είμαι όπως πριν.Τωρα άλλαξα φάρμακα και παίρνω εφεξορ πρωί και ολανσεκ και στεντον το βράδυ.Ηθελα να ρωτήσω αν θα είναι παρωδικο η μόνιμο όλο αυτο γιατί έχω απελπιστει.Το χόρτο το έκοψα και από τότε δε το ξαναεβαλα στο στόμα μου.

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    φιλε δεν εχω νοσηλευτει ποτε αν και το ηθελα σε καποια φαση.. αλλα τωρα ειμαι οκ..
    ξεκινησα με αντιψυχωσικο ζυπρεξα των 20mg το πηγα 15μγ. και τωρα μια βδομαδα το εχω κανει 10μγ.
    εχω πολυ αγχος και γενικα διακυμανσεις στην διαθεση μου... θελω γενικως να φυγω απο τα φαρμακα..
    αυτα απο εμενα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Πόσο καιρό σου πήρε να γίνεις οκ αν επιτρέπεται;

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    τι οκ.. δεν υπαρχει οκ...
    με τα φαρμακα γινεσε φυτο...
    χωρις τα φαρμακα εχεις κακη διαθεση αλλα εισαι χωρις αυτα...
    ολα εχουν το τιμημα τους..
    εγω προσωπικα τα πηρα γιατι απλως δεν την παλευα.. μου εβγαλε διαγνωση ψυχωσικη συνδρομη... ειπα στον ψυχιατρο ενωπιων τον γονιων μου οτι μου ερχοταν να κανω κακο στον ευατο μου η στους γυρω μου... ποτε δεν το εκανα.. απλα δεν την παλευα..
    τωρα μετα απο 9 χρονια που παιρνω τα φαρμακα θελω να φυγω απο αυτα... ετσι απο 20μγ εχω φτασει στα 10μγ.
    εαν ρωτησεις πως ειμαι θα σου πω σκατα! αλλα δεν γινετε ρε φιλε.. πρεπει να βγω απο αυτα... θελω αλλους τροπους να παλεψω το προβλημα μου...
    οτι θες με ρωτας! σου εδωσα μια εικονα της καταστασης σου!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Δε μπορώ να σχηματίσω σκέψη δεν έχω διαύγεια όταν είμαι σε μια παρέα είμαι μουγκα μέσα στη στρουγκα.Επισης και εγώ ήθελα να κάνω κακό στον εαυτό μου και σε άλλους και το είπα στο γιατρό μου μπροστά στη μητέρα μου τώρα κάπως ηρεμησα.Οταν μιλάω δε μπορώ να βρω τις λέξεις έχω κενά μνήμης και πολλά άλλα.Ολοι μου λένε θα περάσει αλλά δε βλέπω τίποτα να αλλάζει από το κακό στο χειρότερο παει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Έχεις και εσύ τέτοια συμπτώματα;

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    φιλε ετσι νιωθω και εγω... εγω νιωθω οτι πνιγομαι και οτι δεν με καταλαβαινει κανεις....
    και εγω ηρεμησα τωρα.... τωρα δινω αλλον αγωνα... που εχει να κανει με την αποσυρση γιατι σου ειπα οτι σιγα σιγα τα κοβω....
    ολοι μου λενε πηγαινε δουλεψε φιλοι γνωστοι κτλ. αλλα εγω δεν μπορω... προς το παρον.. και αυτο με πειραζει... ενω θελω...
    εγω φιλε τα ειχα πει ολα στο γιατρο για να απαλαγω απο τραγωδιες.. του τυπου να κανω κακο στον ευατο μου και στους αλλους... απαλαχτηκα απο αυτο... αλλα ειναι και η κοινωνικη σταμπα ξερεις... και αυτο με ενοχλει...
    οτι αλλο θες μου λες και σου λεω!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Έπινες χόρτο;Έχεις κοινωνική φοβια;Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι δε μπορώ να φλερτάρω έτσι μπας και βρω κάνα γκομενάκι να ξελαμπικαρω αλλά με τα φάρμακα κάπως ηρεμώ και το ξεχνάω λιγο

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    επινα ναι χορτο αλλα το εχω κοψει... νομιζω οτι ηταν η κυρια αιτια του προβληματος...
    απο γκομενες δεν εχω αναγκη.. χεστικα να γαμησω.. βλεπω μια τσοντα.. αυτο που με απασχολει ειναι η επικοινωνια και να αισθανομαι καλα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Καλή δύναμη φίλε εύχομαι να πάνε όλα καλα

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    ευχαριστω πολυ αν και δεν το βλεπω... μονο με υπομονη καταφερνεις οτι καταφερνεις.......

Similar Threads

  1. Ψυχωση
    By jackgr in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2020, 01:42
  2. Ψυχωση?
    By deneimaikala in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2020, 12:22
  3. Ψύχωση.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 02-01-2018, 23:50
  4. Ψύχωση
    By Del-To-21042020a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2017, 16:28
  5. ΙΨΔ ή Ψύχωση?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2011, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •