Μετά απο μια περίοδο ανήσυχη ήρθε η ηρεμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Μετά απο μια περίοδο ανήσυχη ήρθε η ηρεμία

    Παιδιά είχα στείλει ένα μήνυμα τις προάλλες που κόπηκε. Μείωσα το φάρμακο εδώ και 6 μήνες και για ένα διάστημα είχα φοβερή υπερδιέγερση. Δεν κοιμόμουν με λίγες ώρες ύπνου ξυπνούσα ξεκούραστος και με έντονη ενέργεια την οποία διοχέτευα στην εργασία και τη γυμναστική. Είχα όμως αρχίσει να έχω και έμμονες ιδέες, στον χώρο εργασίας γίνονταν διάφορες ίντριγκες και καθημερινά είχε κολλήσει το μυαλό μου, έκανα διαλόγους με τον εαυτό μου, έκανα σενάρια τι θα πω και τι θα κάνω την επόμενη μέρα, πως θα εξουδετερώσω όσους με εναντιώνονταν κτλ. Είχα επίσης πει ότι όλα αυτά αποδίδονταν στην ντοπαμίνη καθώς με τη δοσολογία που παίρνω δεν καταστέλλεται όπως πριν. Έτσι τουλάχιστον είπε ο γιατρός.

    Τώρα έχω σταθεροποιηθεί χωρίς να αυξήσω το φάρμακο. Ο ύπνος επανήλθε σε πολύ φυσιολογικά επίπεδα, κοιμάμαι 7-8 ώρες την ημέρα βαθιά. Επίσης οι ίντριγκες σταμάτησαν και δεν ασχολούμαι καθόλου με τους άλλους. ο γιατρός μου είπε ότι είμαι αξιοπερίεργο φαινόμενο και μια απόκλιση απο τα επιστημονικά δεδομένα.

    Γιατί όμως κόπηκε το μήνυμά μου? Επειδή μείωσα το φάρμακο? Δεν πρέπει να ακούγεται και η κατηγορία αυτή? Και αν πήγαινα για υποτροπή ίσως αν έμενε ζωντανό το μήνυμα μου θα άκουγα κάποιες συμβουλές

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    οσο ζεις μαθαινεις! και εγω απο 20μγ ζυπρεξα αντιψωχωσικο παιρνω τωρα 10μγ. μεχρι να το σταματησω τελιως..
    εχω καποια σκαλωματα μεσα στην μερα.... αλλα νομιζω οτι θα τα καταφερω...

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Ηλια σε ποσο χρονικο διάστημα εφτασες στα 10? και ποσο καιρο ειναι που παιρνεις το 10αρι για να πεις με ασφαλεια οτι σου καθεται καλα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οσο ζεις μαθαινεις! και εγω απο 20μγ ζυπρεξα αντιψωχωσικο παιρνω τωρα 10μγ. μεχρι να το σταματησω τελιως..
    εχω καποια σκαλωματα μεσα στην μερα.... αλλα νομιζω οτι θα τα καταφερω...
    Καλή τύχη, θέλει υπομονή. Εγώ το μειώνω σταδιακά, μια φορά κάθε χρόνο. πρέπει να είσαι παρατηρητικός. Ο εγκέφαλος επουλώνει την ασθένεια αλλά θέλει χρόνο. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω, δίνω με το φάρμακο χρόνο στον εγκέφαλο τα γίνει καλά

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ηλια σε ποσο χρονικο διάστημα εφτασες στα 10? και ποσο καιρο ειναι που παιρνεις το 10αρι για να πεις με ασφαλεια οτι σου καθεται καλα?
    κοιτα για 8 χρονια επαιρνα 20μγ ολανζαπινης... τωρα πριν 8 μηνες το εφτασα στα 15μγ... τωρα μια εβδομαδα ειμαι στα 10μγ...
    μπορω να σου πω νιωθω στερητικα αλλα παλευετε η κατασταση... πρεπει να προσπαθησω....

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    αμα πατησεις στο ιντερνετ "σημαδια αποσυρσης ολανζαπινης" η γενικα αντιψυχωσικων θα σου βγαλει πολλα... ειναι στα αγγλικα..
    θελω να σου πω οτι εχουν και στεριτικα...

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Μονος σου προσπαθεις ή σε συννενοηση με τον γιατρο? μπορουσες να το πας σιγα σιγα με 2.5 ανα χρονο. Προσεξε

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    μονος μου το εκανα... αλλα μην ανυσηχεις προσεχω...
    το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι το αγχος και η θλιψη που εχω ειναι κατι που ειναι απο το φαρμακο η απο τα εξωτερικα γεγονοτα?
    θα πρεπει να δρασω η να αποδεχθω την κατασταση?

    δυσκολα ερωτηματα... αυτο που κανω ειναι υπομονη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    το λοιπόν.
    ευτυχές το γεγονός οτι ό,τι κάνεις το κάνεις με συνεννόηση γιατρού, απο ό,τι κατάλαβα.
    σαφώς και δεν αλλάζουν τα πράγματα απο μόνα τους, και μπράβο σου που δραστηριοποιήθηκες και δεν έμεινες με το πρόβλημα.

Similar Threads

  1. Ηρεμια
    By Gtyos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-03-2020, 20:27
  2. Ηρεμία!
    By kounelaki1 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 15-03-2018, 23:07
  3. Ηρεμία στη σχέση!
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 17-01-2013, 00:54
  4. ηρεμια μετα απο χωρισμο
    By d_o in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2010, 23:27
  5. μετα απο νοσηλεια ηρθε η καταστροφη μου
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 123
    Last Post: 25-12-2009, 19:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •